Здраве
Проф. Младенов: Практиката не задължава лекарите да тестват всяко дете за алергия към упойки

Добрата практика не задължава лекарите да се прави тест при всяко дете. След като премине някаква процедура и детето прояви съответните реакции, тогава вече преминаваме към последващи задължителни тестове.
Това каза по Нова телевизия националният консултант по анестезиология и главен координатор към съвета по „Анестезиология и интензивно лечение“ проф. Николай Младенов в коментар по случая с починалото 6-годишно дете в зъболекарски кабинет в Пловдив.
Вчера стана ясно, че данните от Регионалната здравна инспекция към този момент показват, че операцията е продължила около четири часа. Била е планирана за преди месец, но е отложена заради боледуване на детето. Установено е още, че родителите са били консултирани от анестезиолог преди манипулацията.
В болницата, в която работя, за стоматологична грижа предимно влизат деца с придружаващи заболявания, като детска церебрална парализа, аутизъм, сърдечни пороци или др. Там няма начин нещо да не се случи. По регламент е посочено анестезията в стоматологията да продължи до 180 мин., ние си позволяваме по-дълъг период от време, но детето се намира в защитена среда, заяви професорът.
Анестезиологът уточни, че по случая има много неизвестни и е трудно да се даде обективен коментар. Но от друга страна отбеляза, че осигуряването на назална интубация показва качествено лечение.
„Анестезиологът е знаел какво прави. Самият факт, че имаме 4-часова анестезия е показателен. Лекарите са били подготвени, не са хванати от улицата“, каза той.
„Анестезиолозите са една шепа хора. Ние количествено не можем да надскочим капацитета си. В София са към 110 болници, а в Пловдив около 50 – 150 лечебни заведения в два града, при 450 общо в Германия. Може да си отговорим дали имаме нужда от толкова болници или трябва да се мисли в посока са бъдат качествени с достатъчно специалисти“, подчерта лекарят.
Преподавателят по дентална алергология в Медицинския университет в София по проф. Мария Денчева и председателят на Българската асоциация за закрила на пациенти и адвокат Пламен Таушанов също изказаха мнения по нашумялата тема в последните дни.
„Това, което ми направи впечатление е, че има разписани правила, които се следват, но в един момент нещо куца. Това идва може би от факта, че не се обръща достатъчно внимание на студентите, когато напуснат учебното заведение. В практиката нещата някак се разливат“, отбеляза Денчева.
„Като адвокат, който се занимава повече от 20 години с т. нар. лекарски грешки, можа да кажа, че имаме голям проблем. От 2018 г. десет водещи стандарта са отменени, липсват, включително по анестезия и реанимация“, съобщи Таушанов.
По думите му протокол за действия изобщо няма. „Отдавна искам да се създаде протокол на поведение, който е много по-точен от стандарта, изясняващ ниво на компетентност, брой на лекари, операционни маси и други“, допълни адвокатът.
Пламен Таушанов обясни, че има казус с информираните съгласия.
„Това е същественият въпрос. Между другото близките в този случай липсват, няма изява пред медиите или оплаквания. Но при всички случаи – какво включват информираните съгласия и какви изисквания са покрити. Ако се вадят няколко млечни зъбчета, трябва ли тази анестезия да бъде прилагана?“, запита юристът.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Търсят се спешно кръводарители за родилка
Снимка Архив
Кръводарители във ВМА
Търсят се спешно кръводарители за родилка от Бургас, настанена в реанимация в университетската болницата в кв. „Ветрен“.
Жената се бори за живота си заради кръвоизлив след раждането, съобщава БНТ.
Необходима е кръв от кръвна група А отрицателна. В социалните мрежи близките заявиха, че кампанията ще продължи и след празниците, а сега ще се използват запаси с кръв от други лечебни заведения.
Желаещите могат да дарят кръв в Центъра по трансфузионна хематология в Бургас с посочено име – Ирина Желязкова Панайотова.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Потребителската такса за ден болничен престой става 1 лев, вместо досегашните 5,80
Снимка Pixabay
Болница
Потребителската такса за ден болничен престой вече е 1 лев вместо досегашните 5.80 лв.
Постановлението на Министерския съвет е обнародвано в Държавен вестник и е част от изпълнението на държавния бюджет за 2025 г.
Здравноосигурените лица задължително заплащат потребителска такса за всеки ден болнично лечение, но не повече от 10 дни годишно.
Потребителска такса се дължи още за всяко посещение при лекаря, при лекаря по дентална медицина или на лечебното заведение в размер 2.90 лв., която се запазва.
Пенсионерите заплащат потребителска такса в размер 1 лв. за прегледите при лекар и зъболекар.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
Предпразнично: В Пирогов спасиха крака на 44-годишна жена

В навечерието на Великден в „Пирогов“ спасиха от ампутация крака на 44-годишна жена.
Това стана възможно, благодарение на специалистите по ендоваскуларно лечение д-р Иван Мартинов и италианския му колега проф. д-р Мариано Палена, съобщиха от спешната болница.
Проф. Палена е на посещение в „Пирогов“. По време на престоя си в Отделението по инвазивна кардиология заедно с завеждащия д-р Иван Мартинов обучаваха кардиолози от няколко водещи кардиологични центъра на България.
44-годишната жена е била насочена за ампутация от местна болница. Пациентката е с диабет, заради който крайникът се уврежда до такава степен, че лекарите не виждат друг изход освен да бъде отрязан,, за да се спаси живота ѝ.
В „Пирогов“ извършват високоспециализирана интервенция с цел отпушване на съдовете на крайника, с която кракът и животът на жената са спасени.
Операцията е наблюдавана от участниците в практическия курс. По време на курса на д-р Палена и д-р Иван Мартинов оперират още няколко пациенти, които могат да бъдат определени като изключително сложни медицински казуси.
Подобна практика не е нова. Чудесно е, че специалист от такъв ранг идва в България и участва в операции на наши пациенти, вижда и оценява високо нивото на работа, на медицинско оборудване, което имаме в „Пирогов. Очакваме го отново през месец май, казва д-р Мартинов.
Пациентката вече е изписана от „Пирогов“ и ще посрещне Великден с близките си и без болка.
За последните 12 години д-р Иван Мартинов е спасил от ампутация крайниците на над 2 000 човека. Това дава възможност те да се върнат към нормален живот, да са полезни за себе си, близките си и да не са в тежест на държавата.
Източник: Offnews.bg
-
Българияпреди 6 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 7 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Святпреди 7 дни
Иранският външен министър разговаря с омански представители в Маскат
-
Бизнеспреди 7 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 6 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%
-
Политикапреди 6 дни
Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна
-
Политикапреди 6 дни
Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“