Свържете се с нас

Здраве

Проф. Кантарджиев: София да си изчисти канализацията от плъхове, те са разервоар за кърлежи

12 000 с варицела от началото на годината, много са, заяви експертът

Проф. Тодор Кантарджиев

Снимка БГНЕС/архив

Проф. Тодор Кантарджиев

12 000 случая на варицела има у нас от началото на годината, много са, обяви проф. Тодор Кантарджиев по Нова тв. Според него е важно да се вземе решение дали ще се прави задължителна ваксинация срещу заболяването. 

По думите му по време на изолацията срещу коронавируса, това заболяване почти е изчезнало, което показва, че маските действат. 

За менингококовата ваксина експертът обясни, че тя се препоръчва от СЗО за държави, в които има около 10 болни на 100 000 население на година. Ние най-много сме имали 0,6. Няма да се включва в задължителната ваксинация, препоръчителната ще е, заяви проф. Кантарджиев.

Кучетата са резервоар на кърлежи, които предават марсилска треска. И плъховете са много добър „резервоар”. Трябва да се вземе и мерки срещу дератизация на системата за отводняване в София или да чакаме някой порой да ги издави в каналите”, каза проф. Кантарджиев. 

18% от кърлежите носят лаймска болест. Който си вади кърлеж, трябва за всеки случай да вземе еднократно антибиотик, препоръча той. 

Източник: Offnews.bg

Здраве

Нова имунотерапия може да е ефективна срещу няколко вида рак

В проучване, представено на годишната среща на Американската асоциация за изследване на рака, изследователи съобщиха за обнадеждаващи ранни резултати от изследвания, проучващи потенциален начин да се помогне на някои пациенти с рак да избегнат операция, съобщи сп. „Тайм“.

Според резултатите от ранното проучване, публикувани в New England Journal of Medicine, 92% от пациентите, които са получили само имунотерапия, за да помогнат на собствената си имунна система да намали туморите, и без операция, която обикновено е стандартното лечение за тях, не са показали никакви признаци на заболяване след две години.

71-годишната Морин Сидерис е един от тези пациенти. Жителката на Ню Йорк е диагностицирана с рак на гастроезофагеалната връзка през 2022 г., след като забелязва, че има затруднения при преглъщането и храносмилането. Когато посещава онколог, той ѝ казва, че операция за отстраняване на открития тумор е най-добрият вариант за лечение. Той я информира, че след операцията ще се наложи химиотерапия и лъчелечение, за да се унищожи колкото се може повече от рака, пише БГНЕС.

„Бях в паника“, споделя Сидерис.

За определен период след операцията тя не е могла да говори и да лежи по гръб, за да спи.

„После дойдоха химиотерапията и лъчелечението. Възстановяването премина през много етапи“, добавя тя.

Въз основа на генетичните характеристики на рака ѝ, тя е информирана за проучване на нов подход, разработен от д-р Андреа Серчек, ръководител на отделението по колоректален рак в Мемориалния център за рак „Слоан Кетъринг“.

Серчек тества дали хора като Сидерис могат да бъдат лекувани с инхибитор на контролни точки, сравнително нов тип лечение на рак, който освобождава имунните клетки на организма да разпознават и атакуват раковите клетки. Ако лечението проработи това означава, че Сидерис може да не се подлага на операция.

„Казаха ми, че всичко е експериментално – „Съгласна ли сте?“ Аз отговорих: „Запишете ме“, разказва тя.

До момента д-р Серчек не е била лекувал пациенти с този вид рак по новия метод. Но през 2024 г. тя публикува окуражаващи резултати от малко проучване с хора с рак на ректума, в което всички 42 пациенти, които получава инхибитор на контролните точки, достарлимаб, като месечна инфузия, се излекуват от рака – някои дори останават в ремисия след четири години.

В момента тя проучва дали същият ефект може да се постигне при хора с различни видове рак, включително рак на дебелото черво, хранопровода, стомаха, уротелиален рак, рак на тънките черва, ендометриален рак и, в случая на Сидерис, рак на гастроезофагеалната връзка.

Според новите резултати, сред пациентите с рак, различен от рак на ректума, 64% не показват признаци на остатъчно заболяване при образни изследвания или ендоскопски прегледи след една година.

92% не са имали рецидив след 2 години. Дори сред тези, които са имали рецидив, лечението е намалило броя или размера на туморите им.

„В крайна сметка всички имат полза. Никой не е пострадал. Това потвърждава, че терапия като тази може да доведе до значителни клинични пълни отговори, понижаване на стадия на тумора и значително подобряване на качеството на живот на пациентите“, казва Серчек .

Това е най-новото доказателство за силата на имунотерапията и други нови методи, които лекарите тестват, за да използват имунната система, като избягват по-тежките и инвазивни лечения като хирургия, химиотерапия и лъчетерапия. Въпреки че имунотерапиите също имат странични ефекти, включително умора, кожни обриви и, при малък брой пациенти, хипотиреоидизъм, те често са лесно контролируеми.

За Сидерис месечната 45-минутна инфузия в продължение на 9 месеца с оказва без странични ефекти. „Това беше най-лесната част от цялото лечение“, казва тя.

„Това е невероятно ефективен подход в ранния стадий на заболяването, при който можем да използваме имунотерапия и при по-голямата част от тези тумори да заменим стандартното лечение и хирургията“, казва Серчек.

Тя планира да продължи проучването на Сидерис и другите участници, за да определи дали ползите се превръщат в по-дълго преживяване, но счита, че резултатите „вероятно ще подобрят дългосрочните резултати“.

Тя планира също да проучи тези, които не са отговорили на имунотерапията, за да разбере по-добре как да разшири ползите за тях.

Въз основа на резултатите от по-ранното проучване с участието на хора с рак на ректума, Националната мрежа за комплексно лечение на рака вече включи достарлимаб в своите насоки за лечение на хора с конкретните генетични мутации, проучени от Серчек. Американската агенция по храните и лекарствата даде на лекарството, произведено от фармацевтичната компания GSK, ускорена процедура за лечение на тези видове рак – То вече е одобрено за лечение на рак на ендометриума с същата генетична мутация.

Серчек се надява да повтори резултатите и при други видове генетично променени тумори. Тя е окуражена от последните резултати, както и от факта, че много от пациентите в настоящото проучване са имали рак, който е бил в по-напреднал стадий и се е разпространил в лимфните възли.

„Това не бяха тумори с размерите на бебе. Определено имаше някои, които бяха в стадий III. Но не видяхме разлики в стадията на тумора и в реакцията на пациентите. Смятаме, че докато няма отдалечени заболявания или метастази, пациентите могат да имат полза от лечението“, добавя още тя.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Близо 8.5 млн. са вписаните в НЗИС имунизации

Близо 8.5 милиона са регистрираните документи за поставени ваксини в Националната здравноинформационна система (НЗИС) за 4 години.

Данните показват, че най-много са поставените имунизации срещу сезонен грип, тетанус и дифтерия. Потребителите могат да видят поставените им ваксини, както и тези на техните деца в електронното здравно досие в НЗИС, което е достъпно през сайта и мобилното приложение еЗдраве.

В модул „Ваксини“ на електронното здравно досие се съдържа информация за всички вписани в НЗИС имунизации. За поставена ваксина се вижда срещу какво заболяване е, партида, поредна доза, както и дата на следваща доза, ако е приложима такава.

За улеснение на потребителите, в здравното досие, в модул „Дългосрочна грижа“, е разработен персонализиран календар за предстоящите имунизации, който се актуализира в началото на всяка година спрямо всеки индивидуален пациент.

Очаква се до края на юли 2025 г. в НЗИС да бъдат включени и историческите данни от информационния масив на Национална здравноосигурителна каса (НЗОК) за поставените ваксини на гражданите преди 2022 г.

„Попълването на данните за имунизациите в електронните здравни досиета е изключително важно за потребителите, които вече ще имат пълната информация за поставените им ваксини. Спрямо резултатите, здравните власти ще могат да правят по-точни прогнози и актуални политики, свързани с ваксинационния обхват на населението“, каза Борис Костадинов, директор „Софтуерна интеграция“ в Информационно обслужване.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Приложение с изкуствен интелект открива рак на белия дроб

Турски учени създадоха приложение с изкуствен интелект, което да открива рак на белите дробове в ранен стадий чрез анализ на гласа, предаде Анадолската агенция.

Проектът, ръководен от д-р Хайдар Анкишан от Института за стволови клетки към Университета в Анкара и с участието на учени от различни области, е насочен към ранната диагностика на рака на белия дроб, който често се установява едва в напреднал стадий.

В разговор с репортери Анкишан заяви, че в проучването учените са разгледали „структурата на гласа, анатомичната структура на белите дробове и кръвоносната система и предложихме гласът да предостави информация за рака на белия дроб.“

„След близо година и половина работа постигнахме обещаващи резултати“, каза той.

Екипът от учени е установил, че ракът на белия дроб може да бъде диагностициран в ранен стадий с точност над 90 процента.

Д-р Бюлент Мустафа Йенигун, който преподава в Медицинския факултет на Анкарския университет и е част от изследователския екип, подчерта, че най-критичният фактор при лечението на рака на белия дроб е ранното откриване.

„Направихме нашето проучване с група, състояща се от 50 пациенти и 50 здрави лица“, каза той и допълни: „За всеки пациент беше подготвен двуминутен сценарий за гласов анализ и гласовете им бяха записани“.

Д-р Йенигул подчерта, че всички записи са направени и анализирани при идентични условия и приложението открива промени в гласа и издава предупреждение, че може да има рак на белия дроб.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 5 минути

Путин потвърждава своята готовност за преки преговори с украинците без всякакви предварителни условия, заяви Песков

Европапреди 6 минути

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Българияпреди 6 минути

Тази година в Казанлък няма да бъде присъждано званието „почетен гражданин“ поради липса на предложения

Българияпреди 8 минути

Неучебен ден ще е 15 май в Плевен заради празника на града

Българияпреди 8 минути

Акция на ГДБОП се провежда в териториалната дирекция на Агенция „Митници“ в Пловдив

Българияпреди 9 минути

Повече от 970 екипа ще участват в обезпечаването на пътната безопасност през празничните дни, каза главен комисар Мария Ботева

Икономикапреди 11 минути

Бизнес климатът в България се подобрява през април, сочат данни на НСИ

Святпреди 17 минути

ИРНА: Иран призова Германия да разследва доставките си на химическо оръжие за Саддам Хюсеин

Спортпреди 18 минути

Давид Рая: Играхме добре, вече сме показвали, че можем да печелим като гости

Икономикапреди 18 минути

На финала сме с подготовката за преминаване на картовите разплащания от лева в евро, заяви в интервю за БТА подуправителят на БНБ Петър Чобанов

Спортпреди 20 минути

Четири състезателки ще представят България на турнира по художествена гимнастика „Pharaoh’s cup“ в Кайро

Българияпреди 20 минути

Комисар Ганчо Ганев е новият заместник-директор на Областната дирекция на МВР в Разград

Спортпреди 5 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Балканипреди 5 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Обществопреди 5 дни

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Балканипреди 5 дни

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Българияпреди 5 дни

Кампанията „Капачки за бъдеще“ организира пролетна акция в Стара Загора

Балканипреди 5 дни

МИНА: Във Франция започна строителството на нови патрулни кораби за военноморските сили на Черна гора

Бизнеспреди 5 дни

Бизнес глобус: Apple мести производството на iPhone-и в Индия; Медиен гигант съди OpenAI; Рекорден износ на американски алкохол през 2024 г.

Политикапреди 5 дни

Терзиев: Лъжите на Хекимян лъснаха, плаща ги всеки софиянец

Икономикапреди 5 дни

Биткойнът премина прага от 95 000 за първи път от края на февруари

Святпреди 5 дни

Путин и Уиткоф обсъдиха възобновяването на преките преговори между Русия и Украйна, каза съветник на руския президент

Святпреди 5 дни

Земетресение с магнидтуд 6,3 бе регистрирано край бреговете на Еквадор; съобщава се за един ранен

Политикапреди 5 дни

ПП-ДБ и Спаси София свикват заседание на СОС за отстраняване на директорите на метрото

Новини