Икономика
Проект за метро на стойност над 1 милиард британски лири в Уелс прави революция в транспорта и залага на устойчива околна среда

Ново метро на стойност 1 милиард британски лири е напът да направи истинска революция в Уелс – новият железопътен проект в сърцето на Обединеното кралство се очаква да промени радикално мобилността в Южен Уелс.
Наречен „Уелш Тюб“ (Welsh Tube), той представлява нова метро мрежа, която обещава да революционизира обществения транспорт в района до 2026 г., пише италианското издание „Мъни“. Със 105 мили (около 170 км) разширение, 36 трамвайни влака и честота на движение до един влак на всеки пет минути този амбициозен план не само ще свърже Кардиф с други ключови градове в региона, но и ще предложи бърза, устойчива и модерна алтернатива на личния автомобил.
Проектът, който се подкрепя от правителството на Уелс и се разработва повече от десет години, е част от по-широка визия за иновации в транспорта в цяла Европа. Освен че представлява огромна инвестиция в инфраструктурата, новото метро в Уелс има за цел да подобри качеството на живот на пътуващите, да понижи въглеродните емисии и да намали задръстванията в градовете. Но това не е всичко.
Пускането на метрото представлява един от най-големите инфраструктурни проекти, осъществявани някога в Уелс. С приблизителен бюджет от над 1 милиард британски лири, равняващи се на приблизително 1,15 милиарда евро, планът е да се създаде модерна, обширна железопътна мрежа, която да свързва Кардиф с големи градски центрове в Южен Уелс като Мърдър Тидфил, Абърдеър, Римни, Трехербърт и Коритон. Общо шест линии ще бъдат покрити от 36 модерни влака, които ще могат да се движат на всеки пет минути по основните маршрути.
Едно от основните предимства на проекта е способността му да гарантира редовна и точна услуга. Мрежата, макар и вдъхновена от класическото метро, ще функционира предимно надземно, като ще има само няколко кратки участъка в тунели. По своята концепция и функционалност системата много наподобява лондонското метро, като съчетава чести влакове с интегрирано издаване на билети и модерна инфраструктура.
Уелското метро: устойчивост и нов модел на мобилност
В допълнение към икономическото и инфраструктурното въздействие проектът „Уелш Тюб“ е силно фокусиран върху екологичната устойчивост. Новата транспортна система е проектирана така, че да намали забележимо задръстванията по пътищата, да понижи въглеродните емисии и да предложи екологична алтернатива на използването на лични автомобили. В основата на проекта е по-екологичен подход към мобилността, с електрически влакове, опростен достъп чрез безконтактно плащане.
Въвеждането на система за плащане, подобна на лондонската „Ойстър кард“ (Oyster Card) се очаква да насърчи използването на обществения транспорт дори сред тези, които обикновено предпочитат автомобила.
По плана за свързване на Кардиф с Южен Уелс се работи от 2013 г., но той буди някои противоречиви мнения, пише британското издание „Метро“
Отрицателните реакции се дължат главно на разделението на Северен Уелс и Южен Уелс и факта, че новата влакова система обслужва само Юга.
„Фантастична идея и въвежда Уелс в 21 век. Все пак бих искал да видя изцяло уелска влакова линия, свързваща северната част на страната, центъра и Юга“, казва Матю Уилям Уинсън.
Пътуването с влак от Южен Уелс до Северен Уелс сега налага да се мине през Англия.
За Стивън Ийлс „Уелш Тюб“ е „брилянтна идея“ и „отлично използване на финансовите средства“.
„Бях много впечатлен от това колко ефективно се изпълнява този огромен инфраструктурен проект. Всеки, който е свързан с него, трябва да се гордее. Най-накрая Уелс ще има система за обществен транспорт, с която да се гордее“, казва той.
„Уелш Тюб“ обаче не е изолиран случай. В цяла Европа железопътният транспорт преживява ренесанс. Проекти като бъдещата високоскоростна линия Лондон-Париж или революционния проект „Старлайн“ (Starline) – 22 000 км железопътна мрежа, свързваща над 400 европейски града, свидетелстват за желанието на Стария континент да инвестира в транспортни алтернативи на полетите на къси разстояния. Тези проекти, които могат да намалят емисиите с до 95 на сто, представляват „зеленото“ лице на европейската мобилност на бъдещето.
Източник: БТА
Икономика
Работи се по създаването на инспекторат към Министерството на туризма, който ще контролира всички туристически дейности, съобщи Мирослав Боршош

Работи се по създаването на инспекторат към Министерството на туризма, който ще контролира всички туристически дейности. Това съобщи министърът на туризма Мирослав Боршош в предаването на бТВ „Защо, господин министър?“.
Със създаването на този орган потребителите на туристически услуги ще бъдат защитени, секторът ще може да бъде изсветлен, а ще има и възможност за санкции на кметове, които не си вършат работа и не подготвят своите общини достатъчно добре за туризъм, посочи Боршош.
Стъпките по създаването на инспектората са свързани с промени в Устройствения правилник на ведомството за създаването на тази структура, които се очаква да бъдат предложени до месец. Нужни са и промените в ресорния закон, с които ще се определи какъв ще е нужният брой хора, които са необходими за извършването на тази дейност. Мисля, че още тази година, особено ако направим промени в закона, ще видим резултат от това, заяви министър Боршош.
Той изтъкна, че по сегашния ресорен закон Министерството може само да констатира нарушенията, защото ведомството няма правомощия да налага глоби, а сигналите за нередности се изпращат по компетентност до съответните институции, след което те се сезират и така, по думите на министъра, се губи много време. Той беше категоричен, че от първостепенна важност е защитата на потребителя, като изтъкна, че в момента той е подложен на много недобросъвестни предложения от страна на мними туристически агенции и препоръча на потребителите да изискват регистрационния номер на туристическия агент, който може да бъде проверен в националната база данни на Министерството.
По темата за развитието на планинския туризъм министърът съобщи, че до месец ще има нов план за управление на Витоша, който ще бъде подложен на широка дискусия, а държавата ще изпрати искане към сегашния собственик да информира кога, как, в какъв вид и от какво има нужда да възстанови и трите лифта на Витоша. Мисля, че при добра работа и при тази ангажираност, която успяхме да създадем на всички органи, в рамките на две години, ние ще имаме работещи лифтове, заяви министърът, като допълни, че това ще стане само „при много динамична работа“.
Министърът отново повтори, че очакванията са за добър летен сезон и пак постави въпроса за разширяването на крилата на сезона, защото в момента по морето той е само три месеца. Голямото предизвикателство пред държавата, местните власти и бранша е той да стане на този етап поне 6 месеца. Така ще стане много по-устойчив, заяви министърът и допълни, че за превръщането на България в целогодишна дестинация за туризъм ще допринесе и новата политиката на Министерството планинският туризъм „да се превърне в 365 дни“. Тогава вече може да говорим за отношение към сезона, развиване на туристическите политики, допълни министърът.
Във връзка с преустановяването на дейността на пазара във Великобритания, обявеното тези дни от специализирания в почивки в България туроператор „Болкан холидейз“ (Balkan Holidays Ltd.), министърът посочи, че това няма да има отражение върху летния сезон. Целият поток, който минаваше през този туроператор, е поет от друг, доста мощен и влиятелен, заяви Боршош.
Според министъра влизането на България в Шенген няма да е причина за отлив от български туристи от почивка това лято по Българското Черноморие за сметка на съседни дестинации. „Данните, с които разполагаме, сочат, че вътрешният ни туризъм е на много добро ниво, расте“, каза Боршош.
Той съобщи, че от това лято ще действа отложената през миналата година нова наредба за водноспасителната дейност, която предвижда повече спасители и медицински лица по плажовете, и увери, че ще се правят постоянни проверки дали сигурността на летуващите ще бъде осигурена.
Диференцираната ставка, за която и да е част от туризма, е много добра практика на теория и принципно, и ние заставаме зад нея, само че предстои голям разговор и то при законодателя, който трябва да вземе това решение – кога и как може да се случи на базата и на икономическите данни, които имаме, каза министър Боршош във връзка с протестите на ресторантьори и хотелиери, които настояваха да се върне ставката от 9 процента на Данъка върху добавената стойност. Ако тази диференцирана ставка, с всички доказателства за нейната значимост и за ресторантьорите, и за туроператорите се случи, то тогава ще направим важна крачка напред, допълни Боршош.
Министърът, в коментар за стоте дни от управлението на кабинета на Росен Желязков, заяви, че правителството е свършило много и добре аргументирана работа, в духа на добрия тон. Правителството много ясно показа, че взима самостоятелно решение, на базата на програмата, подкрепена от коалицията, която е зад него, и това е извън всякаква дискусия, заяви министър Боршош. Той изтъкна, че върху кабинета са се изсипали всички въпроси, нерешени през последните четири години, които по думите му са били „забравени, заметени от липса на професионализъм, от липса на воля за решаването им“. Правителството за този кратък период много ясно показа, че предлага решения, предлага срокове и възможности тези проблеми да бъдат решени, заяви Боршош. В цялата политическа словесна вакханалия правителството остана на позиция – аргументирано, последователно да представя и управленската си програма, и законодателната, и го отличи от всичко, което се случва в популистката политическа част на България в момента, заяви още министърът. По повод критиките на президента Румен Радев в коментара му за стоте дни на кабинета „Желязков“ министър Боршош заяви, че държавният глава „атакува или се опитва да руши авторитета на правителството без нито един аргумент“. По думите на министъра странно е Радев да атакува правителство, в което две от политическите сили са тези, които „са го избрали и са го направили президент“. „Т.е, в някаква степен, доста неловко, той атакува и себе си“, допълни министърът.
Източник: БТА
Икономика
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс

Американският финансов министър Скот Бесънт заяви днес пред телевизия Ей Би Си, че е „комуникирал със своя китайски колега“ по време на дискусиите в рамките на пролетната среща на Международния валутен фонд (МВФ) във Вашингтон. Той обаче посочи, че не е обсъждал противопоставянето, свързано с митата, налагани от президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Комуникацията с моя китайски колега беше „по-скоро свързана с традиционни въпроси, като финансовата стабилност“, посочи Бесънт в интервю за предаването „Тази седмица“ на телевизия Ей Би Си.
„Не зная дали президентът Тръмп разговаря с президента (на Китай – бел. ред.) Си Цзинпин“, заяви американският финансов министър.
От своя страна американският министър на земеделието Брук Ролинс обяви пред Си Ен Ен, че САЩ ежедневно „разговарят“ с Китай относно митата.
„Всеки ден водим разговори с Китай, както и с останалите 99 или 100 държави, които са на масата (на преговорите – бел. ред.), заяви Ролинс.
Изявленията на Бесънт и Ролинс представляват противоречиви послания, отправени от представители на администрацията на Тръмп относно търговските отношения между САЩ и Китай, посочва Ройтерс.
САЩ и Китай на практика са в състояние на търговска война, след като администрацията на Тръмп наложи мита в размер на 145 на сто върху китайския внос, а Пекин отговори с мита от 125 на сто върху американските стоки, отбелязват пазарни анализатори.
В публичното пространство циркулират противоречиви сигнали относно евентуални преговори, свързани с постигане на търговско споразумение между САЩ и Китай. Тръмп обяви, че двете страни преговарят по въпроса, но Китай отрича това, припомня Ройтерс.
Източник: БТА
Икономика
Енергийната борса у нас отчита рязко повишение на цената на тока за утре

При средна цена от 140,79 лв. (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 28 април.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 96,68 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде с 45,6 процента по-скъпа в сравнение с днешния ден.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 62,21 лв. за мегаватчас, докато за часовете (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.), които са извън пиковия период, тя е търгувана при средно 219,38 лв. за мегаватчас.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 6 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 6 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Обществопреди 7 дни
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание