Свържете се с нас

Икономика

Проблемът с пътищата е комплексен и изисква междуинституционални действия, каза министър Иван Иванов

Гневът на хората е напълно основателен, заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по повод гражданските протести заради смъртта на 12-годишната Сияна Попова и лошото състояние на пътищата в предаването „Защо, г-н министър“ по bTV. „Да се движиш по нормални пътища не е просто въпрос на комфорт, който осигурява държавата, а на безопасност“, коментира Иванов. Той подчерта, че подкрепя протестиращите „на 100 процента“.

Министърът изтъкна, че са необходими междуинституционални действия, тъй като проблемът е комплексен. Според него проблемите с пътната инфраструктура са на много нива. Не само лошите пътища, но и подготовката на водачите, както и отношението им към пътната обстановка – начинът, по който управляват превозните си средства и взаимодействат с останалите участници в движението – са част от цялостния проблем.

Министърът на регионалното развитие и благоустройството заяви, че се опитва да навакса пропуснатото, дължащо се най-вече на политическата нестабилност. „Истината е, че не заварих нито един документ, който да удостоверява необходимостта от спиране на автомагистрала „Хемус“, което беше шок за мен“, коментира Иван Иванов. Поради тази причина той постави въпроса защо някои проекти са били спирани неоснователно.

Министърът изтъкна, че най-важното е, че вече са рестартирани ключовите инфраструктурни проекти, които българските граждани очакват от години. По думите му изпълнението на тези проекти ще допринесе значително за намаляване на нещастните случаи по пътищата в страната.

Регионалният министър добави, че първоначалната проверка, която е възложил, е показала редица слабости – както при обработката на сигнали, така и в изпълнението на заданията от Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), включително по отношение на сроковете. Проверката продължава. „Ако се установи вина при разследването, което провежда прокуратурата в момента, и има такава податка към мен като министър, аз няма да се поколебая и секунда в освобождаването и на други служители, било на най-високо ниво“, заяви Иван Иванов.

На въпрос защо председателят на АПИ не е бил освободен, Иванов отговори, че това би било най-лесното решение. Той допълни, че откакто е поел поста целият Управителен съвет на агенцията работи на пълни обороти и за момента работата им е в известна степен задоволителна.

Иванов подчерта, че най-важните резултати, които очакват българските граждани сега, са свързани със скоростното ремонтиране на набелязаните пътни участъци, започване на основните ремонти по републиканската пътна мрежа и завършване на приоритетните инфраструктурни обекти.

Служителите на АПИ са поставени под сериозно напрежение и изпитват страх от уволнения и санкции – така министърът описа впечатлението си от срещата с тях.  Той ги е уверил, че докато изпълняват съвестно задълженията си, нямат основание за притеснение.

Министърът обясни, че всички 36 критични точки на пътната мрежа са публикувани на страницата на АПИ, заедно със сроковете, в които ще бъдат предприети действия. Той бе категоричен, че няма да има компромиси с работата. Част от участъците се нуждаят от основни ремонти. Утре предстои среща между служители на АПИ, Управителния съвет на агенцията, Държавната агенция за безопасност на движението по пътищата и неправителствени организации с експертиза в обследването на пътната ситуация. Ще бъдат създадени съвместни екипи, които да обследват тези участъци и да изготвят препоръки, каза министърът.

Основният проблем по думите му остава липсата на достатъчно финансиране. „Аз се чувствам в много неловка ситуация, когато имаме да разплащаме от миналата година близо 1 млрд. лева за поръчани и изпълнени дейности години назад и неразплатени и залегнали сега в този бюджет при положение, че имаме 1,280 млрд. (лева на разположение – бел. ред.)“, посочи министърът. По думите му откъде ще се намерят допълнителни средства, ще се изяснява тепърва. Той ще призове Министерството на финансите да прояви разбиране, тъй като наличните средства са крайно недостатъчни.

По оценки пълната рехабилитация на пътната мрежа в страната би струвала около 35 млрд. лева. Това включва всички компрометирани участъци, уточни министърът. Той призна, че на този етап не е ясно откъде могат да се намерят такива средства.

Няколко от най-важните пътни обекти, които са били забавени с години, ще бъдат въведени в експлоатация още тази година, подчерта министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов.

Източник: БТА

Икономика

Годишната инфлация във Франция достига 0,8 на сто през март, сочат окончателни данни

Инфлацията във Франция, която отразява динамиката на потребителските цени, се е ускорила през март с 0,2 на сто месечна основа (спрямо февруари). Тя е в съответствие с предварителната оценка на френската статистическа агенция „Инсее“ (INSEE), сочат окончателните данни, публикувани днес на сайта й. 

На годишна основа (спрямо март 2024 г.) темпът на нарастване на потребителските цени във Франция се е ускорил до 0,8 на сто през миналия месец. Това равнище също съвпада с предварителната оценка на „Инсее“.

Нарастването на цените на услугите във Франция през март е останало без промяна спрямо февруари, като се е ускорило с 2,3 на сто спрямо март 2024 година.

Енергийните продукти са били с 1,5 на сто по-евтини на месечна и с 6,6 на сто на годишна основа.

Цените на хранителните стоки са нараснали с между 0,2 на сто и 0,7 спрямо февруари и с между 0,2 на сто и 3,8 на сто спрямо март 2024 година. 

/ПИП/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

В ихтиманското село Живково се проведе среща за директните плащания през 2025 г. за земеделци

С актуалните изисквания при прилагането на интервенциите по директните плащания и подаването на заявления за подпомагане през тази година експерти от Мобилен общински офис (МОО) Долна баня запознаха земеделците от ихтиманското село Живково. Информационната среща е част от националната кампания на Националната служба за съвети в земеделието, съобщи младши експерт Димитър Жулев от МОО – град Долна баня. 

Участниците бяха запознати с новостите в Стандартите за поддържане на земята в добро земеделско и екологично състояние (ДЗЕС 2) и Законоустановените изисквания за управление (ЗИУ 2). 

Внимание бе отделено на спазването на трудовото и социалното законодателство, като важно изискване за получаване на подпомагането по директните плащания. Важно условие за земеделските производители е те да отговорят на трудовите и социалните норми, за да се осигури спазването на правата на работещите в сектора и справедливото им третиране.

Експертите от Мобилен общински офис Долна баня запознаха земеделските стопани и с условията за изпълнение на одобрени проекти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) 2014-2020 г. 

Периодът за подаване на заявления за подпомагане без санкция започва през месец март и продължава до 15 май 2025 г. Крайната дата за подаване на заявления  е 09 юни 2025 г. с намаление от 1 на сто за всеки работен ден след 15 май, но не повече от 1 на сто от сумата, на която кандидатът има право, уточниха от мобилния офис. Допустими за подпомагане са физически и юридически лица, които са активни земеделски стопани.

Информационната кампания на МЗХ се провежда в цялата страна, като в срещите със земеделските производители участват експерти и представители на институциите.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Над 4 млрд. евро. са инвестирали германските компании в България, съобщи икономическото министерство

Министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов се срещна с представители на германски компании, членове на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), съобщиха от Министерството.

„Стремим се да реализираме политики в подкрепа на инвеститорите и за осигуряване на прозрачна и стабилна бизнес среда. Работим за запазване на икономическата и финансова стабилност в страната, за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика и за стимулиране на инвестициите“, каза министърът В срещата участваха Тим Курт президент на ГБИТК, Соня Миклай главен управител на ГБИТК и представители на германския бизнес у нас

На срещата стана известно, че по данни на БНБ, сумарните германски инвестиции в България възлизат към декември 2024  г. на над 4 млрд. евро.

„Доказателство за значението на Германия като водещ външноикономически партньор на България са ускорените темпове на нарастване на търговския стокообмен, както и сериозното присъствие на германски компании, опериращи на българския пазар и развиващи бизнес у нас“, изтъкна икономическият министър.

Министър Дилов посочи, че германските компании са надеждни инвеститори, тъй като се ангажират дългосрочно. По думите му членството на България в Шенген и предстоящото ни присъединяване към еврозоната, за което се работи активно, са важни фактори, които ще допринесат за допълнително улесняване на търговските връзки и инвестиционния обмен между двете страни.

Дилов подчерта, че продължават действията за създаването и развитието на индустриални паркове и зони, в които ще бъдат стимулирани зелени технологии и устойчиви производства. 

„Целите ни са насочени към създаване на среда, която ще спомогне за стимулиране на инвестициите във високотехнологични производства, внедряване на иновации и въвеждане на нови технологии както в производствените процеси, така и в създаването на нови продукти и услуги“, допълни той.

Обсъдени бяха множество въпроси, свързани с облекчаване на  режимите и административната тежест за бизнеса, предвидимост и оценка на въздействието при въвеждане на нови законодателни инициативи, пазара на труда и намиране на квалифициран персонал, както и цената на електроенергията за индустрията, за да се гарантира конкурентоспособността на икономиката.

Министър Дилов увери германския бизнес, че може да разчита на екипа на министерството при осъществяването на дейността си в България.

През февруари министър Дилов обсъди възможностите за задълбочаване на икономическото сътрудничеството и инвестициите с посланика на Германия Ирене Планк. Двете страни имат потенциал за активизиране на сътрудничеството в сфери като високите технологии, зелената икономика, иновациите и индустрията, стана известно по време на срещата. Икономическият министър изтъка тогава, че търговско-икономическите връзки между България и Германия продължават да се задълбочават, като стокообменът само за първите десет месеца на 2024 г. е достигнал 10,3 млрд. евро.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 5 минути

Годишната инфлация във Франция достига 0,8 на сто през март, сочат окончателни данни

Българияпреди 5 минути

За втори път съдът отлага решението си за директора на столичното 37-о училище Цветомира Георгиева

Българияпреди 6 минути

Община Лом приканва гражданите да предават зелени отпадъци за преработка в компостиращата инсталация

Спортпреди 9 минути

ФИФА ще уважи всяко решение на КАС, което касае участие или неучастие на Леон на Световното клубно първенство, обяви Джани Инфантино

Бизнеспреди 13 минути

Компаниите търсят начини да заобиколят митата на Тръмп с креативни, но рискови стратегии

Святпреди 13 минути

Пекин предупреди да се избягват „манипулации“ във връзка с пленяването на двама негови граждани в Украйна

Българияпреди 14 минути

В българското посолство в Румъния не е постъпвала официална информация за самоличността на загиналия при инцидента с микробус, съобщиха от МВнР

Святпреди 18 минути

Един човек загина, а 12 бяха ранени през последното денонощие при руски удари в украинските Донецка и Херсонска област

Спортпреди 18 минути

Пейдж Бъкърс бе избрана под номер 1 в драфта на женската Национална баскетболна асоциация

Икономикапреди 20 минути

В ихтиманското село Живково се проведе среща за директните плащания през 2025 г. за земеделци

Балканипреди 20 минути

НАТО призова за спазване на конституционния ред в Босна и Херцеговина

Икономикапреди 22 минути

Над 4 млрд. евро. са инвестирали германските компании в България, съобщи икономическото министерство

Бизнеспреди 4 дни

Голямото търговско надцакване

Бизнеспреди 3 дни

Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия

Балканипреди 2 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Бизнеспреди 5 дни

Какво означава отлагането на високите мита на Тръмп за глобалната търговия

Бизнеспреди 4 дни

Европа и САЩ: Трансатлантическият разлом

Бизнеспреди 4 дни

Търговски развод между САЩ и Китай – митата вече са 145% срещу 125%

Политикапреди 4 дни

Започват масирани проверки в данъчните складове за горива, алкохол и цигари

Обществопреди 3 дни

На Бургас му писна да е сезонно летище, заяви кметът Николов

Политикапреди 3 дни

Шест месеца няма да можем да поискаме вот на недоверие за корупция, каза Ивайло Мирчев

Политикапреди 3 дни

Културата ще загуби пари по ПВУ, каза министър Бачев

Обществопреди 3 дни

Погребаха атентатора от “Сарафово“ на гробище за загинали бойци на “Хизбула“

Българияпреди 3 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Новини