Икономика
Природният газ в Европа и на „Газов хъб Балкан“ поевтиня минимално тази сутрин

Цената на природния газ на лондонската борса ICE към 10:33 часа българско време днес се повиши с 0,61 процента спрямо стойностите при затварянето вчера, сочат данни на борсата.
Фючърсите за месец май на хъба TTF в Нидерландия са с цена 34,75 евро за мегаватчас (над 395 долара за 1000 кубични метра) тази сутрин спрямо 34,16 евро за мегаватчас при закриването на търговията снощи.
На „Газов хъб Балкан“ цената на природния газ в сегмента „Ден напред“ за днешна доставка е 71,57 лв. за мегаватчас или с 0,68 процента по-ниска от вчерашната стойност.
В сегмента „В рамките на деня“ до момента няма сключени сделки.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Вече 22 дни работниците от „ТЕРЕМ Хан Крум“ – Търговище протестират заради неизплатени заплати

Вече 22 дни работниците и служителите от „ТЕРЕМ Хан Крум“ – Търговище протестират заради неизплатени заплати. „През следващата седмица неиздължените им трудови възнаграждения ще станат три, липсва и яснота за перспективите пред предприятието“, каза за БТА регионалният координатор на КНСБ в Търговище Николай Дяков.
По думите му има сериозно социално напрежение в различни държавни, общински и частни структури поради липса на адекватно увеличение на работните заплати, които са свързани пряко или индиректно с Бюджет 2025. „Колегите и от други области на страната споделиха за определени сектори, в които има напрежение“, допълни той след проведен вчера национален стачен комитет на КНСБ. Дяков поясни, че това е непостоянен орган, който функционира в моменти, когато има социално напрежение в различни точки на България.
„В този контекст служителите на „ТЕРЕМ – Хан Крум“ – Търговище са единствените, които за 22-ри пореден ден излизат на символичен протест. Те са в правото вече да предприемат и по-радикални мерки, защото всички видяхме, че след идването на министъра на отбраната, не се случи нищо“, посочи Дяков.
Синдикалният лидер, който всеки ден от началото на протеста е сред работниците на военния завод, обясни, че следващата седмица те влизат в трета неплатена заплата. „На 8 май изтича предизвестието на изпълнителния директор на завода в Търговище. А в момента няма никаква яснота относно заплатите – малкия проблем, както и за перспективите – големия проблем“, каза Дяков.
Синдикалният лидер припомни, че преди дни Министерският съвет прие Постановление, по предложение на министъра на отбраната, съгласувано с министъра на финансите, за финансиране със 17,5 млн. лева на ТЕРЕМ холдинг, които по първоначална информация е предвидено да отидат основно за реконструкция и ремонти във военния завод във Велико Търново. „Дали „ТЕРЕМ – Хан Крум“ – Търговище ще бъде включен в този контекст, дали няма, какви са перспективите, остава само да гадаем“, каза Николай Дяков. „Лошото е, че липсата на ясна позиция от страна на Министерството на отбраната и на ТЕРЕМ холдинг, липсата на комуникация със синдикатите и със самите служители, не отговаря на въпросите за перспективите през завода и за заплатите на работниците и служителите“, допълни синдикалистът.
Източник: БТА
Икономика
Не се очаква новите мита на САЩ да окажат съществен ефект върху българската икономика, според анализ

Не се очаква новите търговски мита на САЩ да окажат съществен негативен ефект върху българската икономика, а ако има такъв, то той ще се усети от бизнеса у нас с лека забава. Това сочи пролетният макроикономически обзор на „Банка ДСК“. Според анализа на банката, българската икономика демонстрира устойчив растеж въпреки несигурността.
Ефектите от новите мита на САЩ ще бъдат непреки, защото България няма голям стокообмен със САЩ (2-3 процента от всичкия износ). Негативните ефекти са свързани с търговски партньори на България в лицето на Германия и Италия, които попадат в списъка на „пострадалите“ от митата. Автомобилната индустрия и машиностроенето са секторите, които се очаква да бъдат засегнати, тъй като митата на САЩ са насочени основно към индустрията. Според анализа позитивното от тази турбулентна ситуация е възможността, която се отваря пред търговията на Европейския съюз и България да разширят своя географски поглед.
Банката отбелязва, че през изминалата година българската икономика демонстрира засилен икономически растеж, който е един от най-високите сред държавите членки на ЕС. В резултат на това конвергенцията с европейските средни нива продължава, макар и условията да позволяват по-бързо „скъсяване на дистанцията“. Към края на 2024 година българската икономика отбелязва ръст от 4,1 процента в сравнение с 1,2 процента за еврозоната.
Спадът на инфлацията и нарастването на доходите до голяма степен предопределят силното представяне на частното потребление, което се очаква да продължи да подкрепя икономическия растеж в средносрочен план. Приносът на публичното потребление към ръста на брутния вътрешен продукт (БВП) остава неутрален, но с очакване за положителна корекция най-вече поради ръста на разходите за отбрана и сигурност, пише в анализа. Вътрешните политически сътресения не допускат разгръщане на дългосрочния потенциал на инвестиционната дейност в страната, отбелязват от макроикономическия екип на банката. „Банка ДСК“ прогнозира реалният ръст на БВП да достигне 2,8 процента през тази година, 2,7 процента през 2026 година и 2,9 процента през 2027 година.
Въпреки относително ниските нива на инфлация, натискът върху цените се задълбочава, като се материализират някои негативни рискове. Влошаващата се международна среда, заедно с местни негативни събития, водят до ръст на инфлацията и към края на март тя вече е на ниво от 4 процента. В допълнение, увеличението на цените на електроенергията, водата, акцизите и хлебните изделия, увеличиха инфлацията в началото на годината, се посочва в анализа. Прогнозата на институцията е годишната инфлация (според националния измерител – индекс на потребителските цени) да достигне 2,9 процента през тази година, 2,5 процента през 2026 година и 2,2 процента през 2027 година.
Банката отбелязва, че България все повече представлява интерес за чуждестранните граждани, които се заселват у нас. Данните за 2023 г. показват, че имиграцията изцяло компенсира иначе намаляващото население на страната. Близо 60 000 души са се заселили у нас, като основната причина за това е работа.
Лятото на 2025 г. е повратна точка за правителство и евро, като по всичко личи, че крайната оценка за България ще бъде положителна относно това дали е готова да се присъедини към еврозоната в началото на следващата година, смятат от „Банка ДСК“.
Частният сектор по-скоро е готов, държавният дава сходни индикации, а оценката през юни наближава. Прокарва се опасение за дерайлиране на държавния бюджет, който вече е приет и не се допуска да надвишава 3 процента от БВП. Допусканията, които са внедрени в бюджета най-вероятно няма да се материализират и от двете страни на баланса – приходната и разходната част, се посочва в анализа.
Според банката, като цяло кредитирането в България се радва на благоприятни макроикономически условия. Банковият сектор остава силно капитализиран, с висока ликвидност и с позитивно потребителско поведение. Секторът ще бъде допълнително ликвидно подкрепен след приемане на еврото по линия на минималните задължителни резерви, които от 12 процента ще паднат на 1 процент.
Източник: БТА
Икономика
Безконтролни ремонти в старите сгради, особено в София, ги поставят под риск при бури и земетресения, твърдят строителни инженери

Безконтролни ремонти в старите сгради, особено в София, ги поставят под риск при земетресения и гръмотевични бури, каза инж. Константин Проданов, председател на Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП) в София област, на пресконференция в Националния пресклуб на БТА в София.
Причина за безконтролните ремонти в сградите според участниците в събитието е член 38, алинея 5 от Закона за устройство на територията. В него пише: „Помещения и обекти за нежилищни нужди, изградени в заварена жилищна сграда, могат да се преустройват и да променят предназначението си по общия ред, без да се изисква съгласието на собствениците в етажната собственост, в случай че не се допуска наднормено шумово и друго замърсяване“. Текстът не позволява на живеещите в сградата да следят качеството на ремонтите, правени най-вече на партерните етажи, каза инж. Георги Кордов, специалист по земетресения в КИИП.
Една от основните причини за разрушаване на сградите се дължи на т.нар. „гъвкави долни етажи“, които се получават при премахване на стени и колони. Голяма част от сеизмичната енергия се поема от така наречените неносещи стени. При премахването на тази стени енергията на земетресенията се поема от други елементи на конструкцията, каза Курдов. „Няма неносещи стени в сградите, особено в тухлените“, подчерта той.
Това, което пропускат контролните органи при ремонта на сградите, може да се контролира от собственика при ремонта на покривите, при изграждане на хидро и топлоизолация, както и на качествена мълниезащита, каза инж. Христомир Иванов, експерт по мълниезащита към КИИП. При падане на мълния бетонът е проводник на електричеството, а 80 процента от старите сгради, които са ремонтирани, вече са без мълниезащита. Дори да има проект, строителите ги правят по техен начин, без да се обръщат към специалисти. „Една метална пръчка на покрива не решава проблема. Малко са фирмите, които ремонтират училища и детски градини, които да наемат експерти за изграждане на надеждна мълниезащита“, добави инж. Христомир Иванов.
Експертите на КИИП посочиха, че редовно поставят пред институциите проблеми с ремонтите в старите сгради, но досега без резултат.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 7 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 6 дни
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Политикапреди 1 седмица
Търпението ни вече е накрая, каза Ваня Василева от ДПС на Доган
-
Българияпреди 1 седмица
Наталия Киселова поздрави европейските шампиони по вдигане на тежести Ангел Русев и Иван Димов