Свържете се с нас

Икономика

Президентът Тръмп заяви в интервю, че „не му пука“ дали автомобилните компании ще повишат цените заради митата

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че не е предупреждавал ръководителите на автомобилните компании за повишаване на цените с влизане в сила на митата за вносните превозни средства. Той каза пред Ен Би Си Нюз, че „не му пука“ дали те ще направят това.

Белият дом се готви да обложи с нови мита редица потребителски стоки от 2 април, с което предизвика остра критика от страна на международни ръководители и тревоги за възможно повишаване на потребителските цени, припомня Ройтерс.

В интервю за Ен Би Си Нюз президентът Тръмп заяви, че неговите постоянни мита върху произведените в чужбина автомобили ще стимулират намиращите се на територията на САЩ производствени мощности. Той е убеден, че с предприетите действия ще се увеличат продажбите на произведените в САЩ автомобили. „Надявам се да повишат цените, защото ако го направят, хората ще купуват произведените в Америка автомобили“, посочи президентът Тръмп. 

Тръмп уточни, че би бил склонен на преговори за митата, единствено ако „хората са склонни да ни дадат нещо истински ценно“. 

Митата са част от усилията на президента Тръмп да насърчи американското производство и да намали търговския дефицит на САЩ. Търговската политика е ключова в неговото президентство и тя е съпроводена с продължаващо напрежение с основните търговски партньори на страната. 

/ВЙ/

Източник: БТА

Икономика

Председателят на СФС: България трябва своевременно да подготви предложения за проекти, които ще развива по инициативата за повишаването на отбранителните способности на Европа

България трябва своевременно да подготви предложения за проекти, които ще развива в рамките на обявената от Европейската комисия инициатива за повишаването на отбранителните способности на ЕС. Страни като България трябва да намерят своята ниша, в противен случай ще бъдем само купувачи, но не и производители. Това коментира в интервю за БТА Йордан Божилов – основател на Софийския форум за сигурност (СФС ) и негов председател, във връзка с предстоящия на 23 април, от 10.00 ч., в Българската търговско-промишлена палата информационен семинар на тема „Европейската отбрана и възможности на българския бизнес в разработването и производството на отбранителни продукти“, с финансиране по европейски и национални програми. Желаещите за участие могат да се регистрират на [email protected].

Йордан Божилов има над 20 години стаж в Министерството на отбраната, бил е заместник-министър на отбраната, работил е в Българската академия на науките. Понастоящем е анализатор по въпросите на сигурността и отбраната и преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. 

ЕК излезе неотдавна с предложение за генериране за отбрана на допълнителни 800 млрд. евро за следващите четири години, напомни Йордан Божилов. Част от тези средства – 650 млрд. евро, следва да са от допълнително увеличение на бюджетите за отбрана на страните членки, а 150 млрд. евро – заемни средства, които ЕК ще договори с банки. Отделно Европейската инвестиционна банка започва програма за финансиране на отбранителни предприятия. За 2024 година за първи път в историята на банката са финансирани 1 млрд. евро за отбранителни продукти. Освен това има и общи средства, които се използват чрез различни програми.  

Наеотдавна Нидерландия определи националните си отбранителни сфери, като цели да бъде лидер в производството на безпилотни самолети, квантови и комически технологии, умни материали и сензори, изтъкна Божилов. България засега е обявила създаването на център за иновации в отбраната, а намеренията са неусвоените средства по Плана за възстановяване и устойчивост да се пренасочат към този сектор, което означава „да се купи нещо, което в момента е на пазара, а не ние да го произведем“, коментира експертът.

По думите му България се нуждае от бърза преценка, която да бъде извършена съвместно от отбранителния бизнес, Министерството на отбраната и Министерството на икономиката и индустрията, заедно с университети, в какви отбранителни продукти да се инвестира, така че страната да заеме водещи позиции в производството в рамките на ЕС. Към момента българският отбранителен бизнес произвежда основно въоръжение и муниции по стандарти, различни от тези на НАТО. Износът на тази продукция е за пазари, където не са поставени подобни условия, и сякаш няма голям интерес да се инвестира в друго производство, коментира експертът. От друга страна, процесите за превъоръжаване на Европа отварят възможности за българските високотехнологични компании да участват със свои проекти и прототипи в области като медицина, различни роботизирани системи, софтуерни решения, морски и въздушни дронове, продукти, базирани на изкуствен интелект и много други. 

Възможностите

Една от конкретните възможности е участието в проекти по линия на Европейския фонд за отбрана, посочи Йордан Божилов. Годишната програма на фонда бе публикувана неотдавна на страницата на ЕК (https://defence-industry-space.ec.europa.eu/edf-work-programme-2025_en). До 16 октомври консорциуми от поне три фирми или научно-изследователски звена от поне три държави могат да кандидатстват за финансиране по изследователски и производствени програми, като за тази година средствата са малко над 1 млрд. евро. Средствата по Фонда са грантови. Фирмите трябва да са регистрирани в рамките на Общността и в Норвегия и трябва да са създадени преди крайната дата за кандидатстване по проекта. С предимство са проектите на малки и средни предприятия. За еврофинансирането мога да участват не само компании, които произвеждат военна продукция, а и фирми от ИКТ сектора – разработчици на софтуер, системи с изкуствен интелект, а като подизпълнители могат да бъдат наети фирми от Украйна. Проектите обаче трябва да са пригодени за военни цели и да представляват технологична или производствена новост. Сумите, с които може да бъде финансиран проект, са между 1 и 10 милиона евро, а направленията, по които може да се кандидатства, са над 30. Българските фирми могат да получат по-подробна информация за възможни партньорства от портала за обществените поръчки на ЕК, чрез Министерството на икономиката и индустрията, Софийския форум за сигурност и други портали. Изследователските проекти получават 100 процента грантово финансиране по Фонда, а за тези за създаване на прототипи се финансират с определен процент от общата сума. Като цяло сумите по проектите варират между 1 и 10 млн. евро, като конкретната сума е обявена в Годишната програма на фонда. 

Сферите, които са включени за финансиране през 2025 година, са най-различни и включват: медицина; разработване на информационни системи; кибер-защита; разузнаване и наблюдение от космоса; иновации в областта на хибридните енергийни технологии и екологичния преход; разработка на нови технологии като чиплети; изграждане на цифрови платформи и облачни решения за морски операции; разработване на системи за симулации; изследвания, насочени към новаторски технологии, които имат потенциал да променят отбранителната способност и редица други.

Защо именно отбраната

Европа е изправена пред най-сериозните предизвикателства след края на втората световна война. От една страна, има война в близост до границите на ЕС. От друга, обезпокоителните сигнали, идващи от другата страна на Атлантика, че САЩ няма да бъдат така ангажирани с европейската отбрана, както преди, посочи експертът. Това поставя необходимостта европейските страни да повишат отбранителните си способности. Ключов фактор в това направление е повишаване на отбранителния производствен капацитет.

В отговор на въпрос има ли опасност за завръщане под някаква форма към периода на студената война и стимулиране на безкрайната надпревара във въоръжаването, председателят на Софийския форум за сигурност напомни, че тогава надпреварата е била в нападателните оръжия, включително ядрените, докато сега въпросът е Европа да изгради достатъчен отбранителен капацитет, така че да откаже потенциален агресор. След края на Студената война Европа прие, че опасността от нова война за континента вече е преодоляна, а икономическото обвързване до голяма степен ще предотврати нов военен конфликт, което доведе до рязко намаляване на инвестициите в отбраната. Войната в Украйна показа, че това мислене е било пожелателно, коментира експертът. Според него Европа трябва да продължи да работи за свят, базиран на договорени правила. В същото време европейските страни трябва да повишават своя отбранителен потенциал, защото в резултат от руската агресия срещу Украйна нито един международен договор, механизъм или организация не работят, посочи експертът и допълни, че в момента рисковете от военен конфликт в Европа се оценяват като високи.

Трудно е да се каже след колко време може да се очаква да има ефект от европейските мерки за повишаване на отбранителната способност, коментира Йордан Божилов. Сега държавите купуват това, което е налично към момента. Амбициите на ЕК и на държавите членки са да се разработват въоръжение и техника по най-нови технологии и към това са насочени настоящите европейски програми. За да се реализира това, ще са нужни години. Освен това, за да могат фирмите да пренастроят производството си, те се нуждаят от гаранции от собствените си държави под формата на дългосрочни договори. Целта на европейските програми е да се насърчи производството на военни стоки в Европа, защото през последните 30 години то беше занемарено, каза експертът.

Как се променя делът на БВП на Европа, заделен за отбрана

С реализирането на новата отбранителна политика на ЕС практически се очаква средният процент от БВП, който Европа заделя за отбрана, да се повиши с около 1 на сто над сегашните стойности, достигайки до 3 процента годишно. По време на Студената война тези стойности са били между 4 и 6 процента, напомни експертът. Всичко това ще позволи да се генерира голям финансов ресурс, който да подпомогне европейската отбранителна производствена база да започне да произвежда повече и технологично нови отбранителни продукти, посочи Божилов. Той напомни, че неотдавна публикуваната Бяла книга за отбрана на ЕС очерта ключовите сфери, където следва да се инвестира приоритетно, а именно: противовъздушна отбрана, артилерия, муниции, дронове и системи за защита от дронове, военна мобилност, изкуствен интелект, квантови системи, киберсигурност и електронна борба и други. 

И в бъдеще бойни платформи като самолети, кораби, танкове, артилерия и други ще останат в основата на отбранителните способности, но новите технологии дават възможност на малки иновативни компании да се включат в производството на отбранителни продукти, посочи експертът, като даде за пример използването на дронове. Откриват се нови възможности за компании и изследователски институти, които досега не са имали като основна дейност производство за нуждите на отбраната. Считам, че има много такива български производители, допълни той. 

„Несъмнено, участието на български фирми в модернизацията и придобиване на нови способности от българската армия, трябва да е приоритет на всяко българско правителство. През последните години бяха сключени редица договори за придобиване на самолети, бойни машини, системи за ПВО и други. Пример за включване на българския бизнес е изграждането на два патрулни кораба от българската фирма „Делфин“ с интегратор – водещ европейски производител. Очакваме да видим повече български фирми да произвеждат за нуждите на българската армия, но това може да стане с целенасочена политика, категоричен беше Божилов.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

MOTO EXPO 2025 се провежда от днес до 14 април в София

MOTO EXPO 2025, най-голямото специализирано мото изложение у нас, тази година ще се проведе от днес до 14 април в Арена 8888 София, съобщиха организаторите. Събитието ще приветства посетителите с над 3000 кв. м изложбена площ, повече от 50 изложители на водещи марки, 65 нови премиерни модела мотоциклети, възможност за тест райд и други. Сред акцентите на тазгодишното издание са стънт шоу и шоуто „Глобусът на смъртта“ в изпълнение на Цирк Колозеум.

„По традиция, точно на прага на мото сезона, с радост ще очакваме всички фенове на моторите и техните близки на ежегодното ни софийско изложение. След рекордния брой от 12 000 посетители през изминалата година, тазгодишното издание обещава да бъде още по-голямо и по-вълнуващо. Ще имаме изложбени щандове на вносители на всички големи световни производители на мотоциклети, АТV машини, скутери и мотопеди, 65 нови и интересни премиерни модела, както и куп забавления за малки и големи“, коментира Ивайло Жеглов, управител на „Експо Тийм“ ООД и организатор на изложението.

За първи път по време на MOTO EXPO се организира и професионален тест райд през уикенда, се посочва още в съобщението.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Над 30 компании очакват посетители днес и утре на кариерен форум в Стара Загора

Над 30 компании, повече от 450 регистрирани посетители и популярни лектори в подкаст на живо се очакват на днешното откриване на кариерното изложение WorkIn Stara Zagora 2025. Това съобщават организаторите на събитието, което се провежда за трета поредна година.

То ще се проведе в два последователни дни (11 и 12 април) на две сцени в Държавната опера – Стара Загора. Организатори на кариерния форум в полза на бизнеса и хора, които търсят ново професионално поприще, са Община Стара Загора и екипът на отдел „Инвестиции, енергийна ефективност и зелен преход“.

Регистрацията започва в 12:00 часа днес, а официалното откриване е насрочено за час по-късно. В събота WorkIn Stara Zagora 2025 ще продължи през целия ден. Входът е безплатен, но със задължителна регистрация. Предварително записалите се участници надхвърлят 450 души, но се очаква на място броят им да се увеличи още, уточняват от Община Стара Загора.

Най-много сред тях са старозагорците между 30 и 40 години, хора в активна трудоспособна възраст. Те се интересуват от нова кариера в сферите на IT, маркетинга, банковото дело, производството и други, информират още организаторите.

Началникът на Invest Stara Zagora Росица Райкова поясни, че сред компаниите, които ще представят своята фирмена политика и свободни работни места, има такива, които участват за трета поредна година, а има и дебютиращи. „Събитието е в интерес на бизнеса и на старозагорци, и демонстрира, че има смисъл младите хора да останат и да работят в Стара Загора, защото тук има доказали се утвърдени компании“, каза още Росица Райкова, цитирана от пресцентъра на Община Стара Загора.

За пръв път в рамките на WorkIn ще се състои подкаст на живо на сцената на Държавна опера – Стара Загора. За своя живот, кариера, постижения и спънки, срещнати по пътя, ще разговорят различни лектори. Сред тях са режисьорът и продуцент Магърдич Халваджиян, тв водещата и инфлуенсър Мария Силвестър, предприемачът Петър Делев, инфлуенсърът и организатор на събития Артьом Анатолиевич – Арти. Ще бъдат дадени полезни практични съвети – как да се представим на интервю за работа и да напишем своята автобиография, съобщават още от Община Стара Загора.

На щанда на Invest Stara Zagora ще бъде поставена дарителска кутия в подкрепа на Марио Танев, ученик от Търговската гимназия, който води битка с тежко заболяване, допълват организаторите на форума.

БТА припомня, че WorkIn Stara Zagora 2024 бе под надслов „Твоята възможност за реализация“ и беше посетен от над 500 търсещи работа. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 38 минути

Електрозахранването във Ветрино и Суворово е възстановено

Българияпреди 39 минути

Един човек е загинал, а 15 души са ранени при катастрофи в страната през изминалото денонощие

Българияпреди 43 минути

В четири населени места в Антоновско няма ток

Българияпреди 45 минути

Общо 103 пожара в страната са загасени през последното денонощие, един човек е пострадал

Икономикапреди 49 минути

Председателят на СФС: България трябва своевременно да подготви предложения за проекти, които ще развива по инициативата за повишаването на отбранителните способности на Европа

Българияпреди 53 минути

Сняг е валял през нощта в Монтанско, пет машини са чистили пътищата

Българияпреди 54 минути

Пътищата в Силистренско остават отворени при зимни условия

Святпреди 55 минути

Приключи издирването на оцелели под рухналия покрив на нощен клуб в Санто Доминго; броят на жертвите достигна 221

Българияпреди един час

Почистени и проходими са пътищата в област Разград след падналия сняг снощи

Българияпреди един час

Всички пътища в област Шумен са проходими след снеговалежа снощи, Ришкият проход е отворен, съобщиха от Областното пътно управление

Българияпреди един час

По темата „Актуално за вирусите и ваксините” ще говори проф. д-р Радка Аргирова в Ловеч

Святпреди един час

Срещата за иранската ядрена програма утре ще покаже доколко е сериозен Техеран, заяви Държавният департамент на САЩ

Обществопреди 5 дни

13 000 сигнала за лоши пътища са подадени от МВР за година

Спортпреди 4 дни

Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие

Българияпреди 4 дни

Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев

Политикапреди 5 дни

Сачева: Борисов ще реши докога ще има правителство

Политикапреди 5 дни

ДСБ иска предварителни избори за кандидат-президент на демократите

Бизнеспреди 4 дни

Ще влязат ли САЩ в рецесия заради митата на Тръмп

Бизнеспреди 4 дни

Ще станат ли корабите новите чипове

Икономикапреди 4 дни

Магарешко и сирене от кобилешко мляко ще бъдат представени в първия за Враца фестивал на млечните продукти

Икономикапреди 4 дни

Българската агенция по безопасност на храните връчва предписания на търговците на агнешко месо в навечерието на Великден и Гергьовден

Българияпреди 3 дни

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

Бизнеспреди 5 дни

Марин Льо Пен атакува съдебната система след забраната за участие в избори

Българияпреди 4 дни

Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград

Новини