България
Президентът ще сезира Конституционния съд заради разпореждането на Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум

Президентът Румен Радев заяви, че ще сезира Конституционния съд заради „безпрецедентното нарушение на законността“ по повод разпореждането на председателя на Народното събрание Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум. В политическите среди се режисират сценарии, които целят да задушат важните теми в обществото, каза Радев, преди да отпътува на посещение в Япония, което по думите му ще издигне отношенията между двете страни на ниво стратегическо партньорство.
Манипулациите, че предложеният от мен референдум е срещу еврото, са обида за интелекта на българите. Моята цел е ясна – всеки български гражданин да може да се произнесе за готовността ни да приемам еврото следваща година, посочи държавният глава.
Моето предложение вече дава резултат. Най-сетне започнаха дебати за реалната ни готовност да приемем еврото следваща година, каза Румен Радев.
Най-сетне чухме от Бойко Борисов и Делян Пеевски думите „цени“ и „нужда от контрол“. Твърде късно и под натиск, допълни държавният глава.
Цените на основни стоки и особено услугите в една наскоро приела еврото страна нараснаха значително и бързо няколко месеца преди приемане на еврото с приемането на конвергентния доклад. След това с въвеждане на еврото се наложи да се въведат и ценови тавани на редица стоки, но това е временна мярка, каза още Румен Радев пред медиите на столичното летище.
Въпросът е може ли това да се случи и у нас и искрено се надявам да не стане. Пренебрегването на проблема и липсата на финансови буфери, на адекватни органи и навременни мерки от една страна и фактът, че всеки трети българин е в риск от бедност, а милион и 300 хиляди са под прага на бедност, според Националния статистически институт, генерира проблеми и рискове. Ние не трябва да си затваряме очите за тях, защото това са рискове от такъв характер, че хората, чийто стандарт е изключително нисък, могат да го понижат още повече само за няколко месеца, каза Радев и допълни, че на икономиката, при ускорен растеж в еврозоната, на какъвто всички се надяваме, ще ѝ трябват години, за да им върне стандарта.
Радев посочи, че е очаквал с искането за извънреден доклад да види и пакет от мерки, каквито нямаше. Не ги видях и при приемането на бюджета, допълни президентът.
Той припомни публикуваните на 5 май данни от Министерство на финансите, според които постъпленията за първото тримесечие в бюджета изостават с 20 процента. Това, според Радев, става на фона на рекордни разходи, заеми и регионални дисбаланси.
Затова предложих всенародно допитване за готовността ни като държава и общество да приемем еврото през 2026 година, защото и ползите, и рисковете лягат върху хората. Управляващите са тези, които трябва да ги информират откровено, да ги убедят и да потърсят тяхната подкрепа. А ако не я получат, ще имат една година да ги убедят не със заклинания, а с реални действия, посочи президентът.
Румен Радев каза, че ще продължи да представлява всички български граждани, вкл. бедните, безгласните и несъгласните, за разлика от многото народни представители, които „загърбиха конституционния си дълг да представляват не само своите избиратели, а всички български граждани“.
Солидарността е по-важна от валутата. Загубим ли солидарността обществената тъкан бързо се разпада. Пътят към валутата не минава през трупа на демокрация и закона, той минава през урните, каза Румен Радев.
На 9 май държавният глава Румен Радев заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
Няколко дни по-късно председателят на Народното събрание Наталия Киселова издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента.
Източник: БТА
България
Признавам правото на президента да защити Конституцията, каза Илияна Йотова

Признавам правото на президента да защити Конституцията, отправеният въпрос срещу личното решение на председателя на Народното събрание да не допусне предложението на президента за референдум ще трябва да получи отговор от Конституционния съд (КС). Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред журналисти в Гоце Делчев, където участва в тържествено честване на 105 години от основаването на Природо-математическата гимназия (ПМГ) „Яне Сандански” след като държавният глава Румен Радев обяви по-рано днес, че ще сезира КС заради разпореждането на Наталия Киселова да не допусне искането му за референдум за еврото.
Това е институцията, която трябва да каже дали едно предложение, един закон е противоконституционен или не, така че ние ще очакваме решението на съда, коментира вицепрезидентът.
Според Йотова седмица след като държавният глава обяви, че ще предложи на депутатите да обсъдят провеждането на референдум за въвеждането на еврото в България, страховете на хората не са били разсеяни. Тя каза още, че е очаквала вместо истерията „анти Радев“ действително да се чуят аргументи, с които българските граждани действително да бъдат спокойни при въвеждане на еврото, какви ще бъдат рисковете, какви ще бъдат и големите възможности, които този процес ще ни даде.
По повод приетото решение на депутатите домакинствата да останат на регулирания пазар на ток за неопределено време, Илияна Йотова обясни, че въпреки че на пръв поглед това е добре за българските граждани, то за нея навявало страх – страх от покачването на цените.
„Чух, че каквото и да било увеличението след 1 юли българските граждани – битови потребители, ще бъдат компенсирани от Фонда за енергийна сигурност. Но аз задавам въпроса – спомнят ли си днешните управляващи, че само преди няколко месеца всички ние, българските граждани седмици, дни наред бяхме убеждавани, че България е готова за либерализиране на тока. Сега изведнъж защо се оказа, че не сме? Кога сме били лъгани – тогава или сега?, попита Йотова. Тя припомни и че през януари се е наложило Фондът да бъде дофинансиран от правителството, защото в него не е имало достатъчно средства.
Дискусията за договора за доставка на природен газ с турската компания „Боташ“ вицепрезидентът определи като изцяло политическа и насочена изцяло срещу президентската институция и срещу президента. Според нея договорът е можело да бъде много печеливш, но е имало серия от грешни действия на тогавашното правителство.
„Убеждават ни, че не може да бъде променен, но аз вече започнах да имам съмнения във възможностите на тези, които водят преговорите за неговата промяна“, коментира също вицепрезидентът.
Източник: БТА
България
БЧК е подпомогнал над 1 300 000 уязвими лица за периода 2021 -2024 г., показва отчетът на организацията

Делегатите на заключителната сесия на 67-то Общо събрание на Българския Червен кръст (БЧК) приеха отчета за дейността и финансовия отчет на организацията за периода 2021-2024 г. и дадоха висока оценка на ръководството, членовете и доброволците на организацията.
Над 144 хиляди са членовете на БЧК, каза председателят на БЧК Христо Григоров. Доброволците през 2021 г. са 16 750, докато през 2024 г. броят им достига 17 021, като 46% от тях са под 35-годишна възраст.
В областта на социалните дейности БЧК е подпомогнал 1 366 250 уязвими лица и 1815 социални институции, каза още Григоров. Оказана е подкрепа на 1765 бездомни в 31 общини в страната. Парично подпомагане в общ размер на 183 951 лв. е направено за 562 уязвими лица. В 22 безплатни трапезарии е осигурена храна за 1945 уязвими лица. В кампанията „Купи и дари“ са събрани над 85 тона храна, с които са подпомогнати 27 949 души и 79 социални институции.
Над 63 хиляди нуждаещи се са се възползвали от пет вида социални услуги за възрастни хора. В центъра „Домашни грижи“ са подпомогнати 1200 възрастни хора с хронични заболявания и трайни увреждания. На повече от 900 потребители в Северозападна България е предоставена иновативната услуга телекеър. Над 24 хиляди души са консултирани в социални приемни.
В БЧК в първа долекарска помощ са обучени над 286 хиляди души, от които над 260 са кандидат-шофьори. В умения за оказване на долекарска помощ са обучени и 2 066 учители, родители и детегледачи на деца до 8-годишна възраст, както и служители на фирми и ведомства и служители на МВР.
В периода 2021-2024 г. с помощта на БЧК са осигурени 6829 доброволни и безвъзмездни кръводарители.
Бежанско-мигрантската служба на БЧК е провела повече от 140 курса по български език, подпомогнала е над 15 хиляди възрастни и деца бежанци чрез психологическа и материална подкрепа и е оказала хуманитарна подкрепа на над 2 200 лица, търсещи международна подкрепа.
За четиригодишния период Планинската спасителна служба е оказала помощ на 795 пострадали. За същия период Водно-спасителната служба на БЧК е спасила и помогнала на повече от 18 хиляди души.
БЧК е оказала международна хуманитарна помощ на Армения, Босна и Херцеговина, Италия, Либия, Молдова Пакистан, Северна Македония, Сирия, Словения, Турция Украйна, Хърватия.
Утре ще започне работата на 68-ото Общо събрание на БЧК, на което ще бъде избран председател и ръководни органи на организацията, ще бъдат приети план и бюджет за 2025 г. и ще се обсъдят организационни въпроси.
Източник: БТА
България
България продължава да подкрепя усилията на Украйна за установяването на справедлив и траен мир, каза премиерът Желязков на президента Зеленски

България продължава да подкрепя усилията на Украйна за установяването на справедлив и траен мир. Това заяви министър-председателят Росен Желязков по време на срещата си с украинския президент Володимир Зеленски, съобщи правителствената пресслужба. Разговорът им е част от поредицата двустранни срещи, които премиерът Желязков проведе в Тирана, където се състоя Шестата среща на върха на Европейската политическа общност.
Според министър-председателя установяването на мир е не просто начин да спре войната в Украйна и възстановяването на нейната териториална цялост. Това е въпрос, свързан със сигурността на Европа и начина, по който Европа в новата геополитическа среда ще изгражда своята архитектура за сигурност, своите отбранителни капацитети, е посочил Желязков.
От правителствената пресслужба посочиха още, че в хода на разговора си с президента Зеленски премиерът Желязков е акцентирал върху значението на засилването на индустриалния военен потенциал на Европа като част от структурните гаранции и за Украйна, но и за европейския континент.
Прекратяването на огъня е една от необходимите предпоставки за мирни преговори за установяването на ясен и справедлив мир както за Украйна, така и за спокойствието на европейския континент, е посочил българският премиер. Според него поставянето на каквито и да е предварителни условия могат да минират крехката надежда, която има в началото на тези преговори.
По-рано Желязков се срещна и с върховния представител по външната политика и политика за сигурност на ЕС Кая Калас, президента на Молдова Мая Санду, президента на Албания Еди Рама и с канцлера на Австрия Кристиан Щокер.
/ТНП/
Източник: БТА
-
Българияпреди 3 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 6 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 6 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес