България
Президентът Румен Радев ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава

Държавният глава Румен Радев ще бъде на посещение във Варшава на 28 и 29 април по покана на полския си колега Анджей Дуда за участие в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“. Това съобщиха от прессекретариата на президента.
Утре българският президент ще посети Националната библиотека на Полша, в която се съхранява част от оригинала на Супрасълския (Ретков) сборник. В знак на признание за значимия принос на институцията към съхранението и популяризирането на сборника, който е единствения запазен старобългарски книжен ръкопис на Преславската книжовна школа от времето на Златния век на България, включен в Регистъра на световното писмено наследство „Паметта на света“ на ЮНЕСКО, както и по повод 200-годишнината от откриването му, държавният глава ще удостои библиотеката с плакет „Св.св. Кирил и Методий“. Отличието ще бъде прието от нейния директор Томаш Маковски.
На 29 април българският президент ще участва в 10-ата Среща на върха на Инициативата „Три морета“. Регионалният формат за задълбочаване на сътрудничеството и насърчаване на свързаността в енергийната, транспортна и дигитална сфера обединява 13 държави от ЕС – България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Австрия, Хърватия, Румъния, Гърция. Украйна и Молдова са асоциирани държави членки, а стратегически партньори на „Три морета“ са Германия, Европейската комисия, САЩ и Япония.
Срещата на високо равнище ще бъде съпътствана от бизнес форум, по време на който ще бъдат представени и обсъдени различни проекти за развитието на регионалната транспортна, енергийна и дигитална свързаност. Държавният глава Румен Радев, в чиято делегация са включени и представители на български институции и българския бизнес, ще участва в президентския панел на форума,.
На 23 април държавният глава Румен Радев разговаря по телефона с президента на Полша Анджей Дуда преди предстоящата срещата на върха на инициативата „Три морета“ във Варшава. Румен Радев открои значимостта и потенциала на двустранното индустриално сътрудничество, включително в сферата на отбраната.
Източник: БТА
България
В Хайредин е разрушен общински път след наводнението снощи

Път от общинската мрежа на община Хайредин е напълно разрушен от снощните проливни дъждове. Кметът Тодор Алексиев каза за БТА, че Общината не разполага с ресурси, за да се справи с възстановяването на общинския път.
Той разказа, че снощи с екипи на пожарната, местни земеделци и доброволци са извадили между осем и десет души от автомобили, повлечени от пороя, който е залял селото. „Това, което ни се случи е интензивен валеж за кратко време и тъй като сме в падина и подлежим на огромна водосборна площ, изключително голямо количество вода мина през селото“, обобщи Алексиев. По думите му пораженията в инфраструктурата на селото са огромни. „Днес изградихме достъп до къщата на една жена, която е на хемодиализа и линейка идва да я взема“, допълни кметът.
„Около 11 км е общинският път в Община Хайредин, част от който е напълно разрушена. Той води от селото до Бъзовец, Септемврийци и Вълчедръм“, каза Мирослав Димов, който работи в Община Хайредин от 1995 година и отговаря за отбранително-мобилизационната подготовка. По думите му водата е придошла от запад, от полето и е влачила автомобили, контейнери за смет, дори тежки машини. „Пороят е минал покрай земеделец и три тона царевица са отнесени с водата. Човек от селото е успял да завърже автомобила си за едно дърво, за да не го отнесе водата“, добави Димов.
„Това не е градушка, градушка не може да изкопае така асфалта и да направи такива поражения“, коментира Васил Маринов, който работи на ракетна площадка в Хайредин. Според него количествата дъжд, които са паднали снощи в района, са между 100 и 120 литра на квадратен метър.
Жителят на селото Георги Георгиев сподели, че е на 57 години и не помни такова количество вода да е минавало през населеното. „Имало е около метър вода, но чак толкова много не. Обикновено водата идва от към изток, откъм Огоста, а снощи дойде от запад“, добави той. Друг жители Иван Иванов разказа как снощи са пълнили чували с пясък, за да спасят покъщнината. „Беше късмет, че разполагах с пясък. Само това ни помогна, за да не се наводним в нас“, каза той. Къщата му е съвсем близо до река Огоста. Водата е заляла цялата маза и част от двора на Силвия Владимирова. Тя каза, че има застраховка на къщата и ще търси обезщетение.
В Хайредин днес е заседавал общинският кризисен щаб. Тепърва ще се изчисляват щетите, каза кметът Тодор Алексиев. В селото живеят около 1200 души. Общината днес обяви бедствено положение.
Източник: БТА
България
Премиерът Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща ще посетят Казанлък и Стара Загора

Министър-председателят Росен Желязков и председателят на Европейския съвет Антонио Коща ще посетят Казанлък и Стара Загора в понеделник (28 април). Това съобщиха от правителствената информационна служба.
За да демонстрира потенциала за развитие и модернизация на българската отбранителна индустрия, премиерът Желязков лично ще придружи Коща в едно от най-големите български военни предприятия – „Арсенал“.
Премиерът Желязков и председателят Коща ще бъдат също така в Стара Загора, където ще разгледат иновативен проект в контекста на приноса на България към общите усилия в подкрепа на иновациите и изграждането на по-зелен и технологичен континент. Двамата ще проведат и дискусия с млади хора от града относно възможностите Европа да бъде още по-устойчива и сигурна в бъдеще за всички европейци, посочиха от пресслужбата.
В рамките на тридневната визита председателят на Европейския съвет Антонио Коща ще бъде запознат и с потенциала на Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT. Институтът е създаден в началото на 2021 година и е първият по рода си в Източна Европа. По време на тазгодишната Среща на върха по въпросите на изкуствения интелект в Париж премиерът Росен Желязков посочи именно Института INSAIT като възможност за България да стане един от лидерите в Европа в сферата на изкуствения интелект и да участва в световната надпревара в тази област, припомниха от правителствената пресслужба.
Визитата на Антонио Коща в България започна със среща с премиера Росен Желязков. Двамата разговаряха в Министерския съвет. България ще продължи да бъде конструктивен, предвидим и надежден партньор в постигането на целите и приоритетите на ЕС, каза премиерът Желязков след разговорите. Коща от своя страна посочи, че присъединяването към еврозоната се основава на обективни критерии, като до момента всички са впечатлени от съществения напредък, постигнат от България, за изпълняване на различните критерии.
/БИ/
Източник: БТА
България
Средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 000 лв., според Столична община

Като собственик на парка „Врана“, определен окончателно с решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 2023 година, държавата следва да поеме управлението и поддръжката му, но това все още не се е случило. В опит да подаде ръка, през юни миналата година Столична община изпрати предложение за споразумение, с което на Общината да бъде възложено управлението и поддръжката на парка. Това посочиха в позиция от Столична община относно собствеността и управлението на парк „Врана“.
Столична община има експертен капацитет и изрази готовност за това, защото вярваме, че така е редно. Водени от убеждението, че институциите трябва да работят заедно в полза на хората, през месец март тази година Столична община изпрати и препоръка на Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и на областния управител на София да предприемат мерки по обезопасяване на опасни дървета на границата на парк „Врана“ и „Цариградско шосе“, обясниха от Общината и добавиха, че препоръката е придружена от изводите на експертна оценка, изготвена от служители на Столична община.
От институцията поясниха, че през март отново са отправили призив за придвижване на въпроса за сключване на споразумение за предоставяне на парк „Врана“ за стопанисване и управление от Столична община или респективно за официалното му приемане от държавата в лицето на Областната управа на област София.
Информирали сме МРРБ и областния управител, че средните минимално необходими годишни разходи за парк „Врана“ са приблизително 500 000 лв., които включват охрана, консумативи и базова поддръжка по чистота, както и че в парка се налага да се извършат множество допълнителни капиталови инвестиции, за неговото реконструиране, които са в прерогативите на собственика на имота, какъвто е държавата, посочиха още от Столична община.
В позиция на 23 април от регионалното министерство заявиха, че са изпълнили всички свои задължения по казуса със собствеността на парк „Врана“. От МРРБ поясниха, че ролята им в този процес е да предоставят указания за преминаване на собствеността към областния управител, което е направено. От Областна администрация от своя страна посочиха, че и до момента Столична община не е предала на държавата – в лицето на областния управител – владението върху парк „Врана“. Независимо от правния статус, паркът продължава да се управлява от Столична община и понастоящем се стопанисва от Общинско предприятие „Паркове и градини“, обясниха от институцията.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 6 дни
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Святпреди 5 дни
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски
-
Обществопреди 7 дни
Жена загина при пожар в Бургаско, друга се обгази в София от забравено ядене в печката
-
Святпреди 1 седмица
САЩ ще изтеглят около 1000 свои войници от Сирия
-
Българияпреди 1 седмица
Лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов поздрави във Фейсбук с „Христос воскресе“ и припомни, че днес се навършват 149 години от Априлското въстание