Балкани
Президентът на Косово за политическата безизходица в страната: Забавянията са притеснителни, но вярвам, че партиите ще се договорят скоро

Президентът на Косово Вьоса Османи изрази притеснение за политическата блокада в страната и забавянията при учредяването на институциите след парламентарните избори през февруари, предаде новинарската агенция „Економия онлайн“.
От 15 април насам косовският парламент не може да бъде учреден. Процедурата беше блокирана след изпълнението на първите две точки в дневния му ред, удостоверяването на мандатите и полагането на клетва на народните представители. Проблемна се оказа третата точка – избор на председател на парламента. Победилото на изборите през февруари Движение „Самоопределение“ на настоящия премиер Албин Курнти предлага министъра на правосъдието в оставка Албулена Хаджиу да заеме поста. Кандидатурата ѝ обаче не успява да събере необходимите 61 гласа в 120-местния парламент на страната до момента.
След няколко неуспешни опита Движение „Самоопределение“ поиска преминаване от явно към тайно гласуване за председател на парламента с цел да се избегне натиск върху депутатите. Опозиционните партии определиха тайното гласуване за „противоконституционно“. Част от опозицията призова „Самоопределение“ да промени кандидатурата си, а други заявиха, че няма да подкрепят никое име, издигнато от партията на Курти.
Османи подчерта вчера на съвместна пресконференция с швейцарския си колега Карин Келер-Зутер в Берн, където е на посещение, че забавянията при учредяването на институциите вредят и че цената на тази блокада се плаща от косовските граждани, тъй като все още няма функциониращ парламент, който да може да одобрява международни споразумения и закони, необходими за развитието на страната.
Като подчерта, че изборите на 9 февруари са били свободни и демократични, косовският президент припомни събитията след изборния процес – удостоверяването на резултатите и началото на опитите за учредяване на парламент на 15 април.
„Мина повече от един месец от първите опити в тази посока и, за съжаление, все още няма успех. Ако обаче сравним (ситуацията) с много други страни в Европа, има случаи, при които формирането на управляваща коалиция продължава с месеци, така че (случващото се в Косово) не е нещо извън европейската норма. Но това не значи, че не се тревожим заради тези забавяния, като президент се тревожа, защото тежестта на тези забавяния се заплаща от косовските граждани“, заяви Османи.
Косовският президент изрази убеждение, че парламентарно представените партии „много скоро ще постигнат споразумение, за да преодолеят сегашната ситуация“.
„Когато (партиите) поставят страната на първо място, държавните интереси преди всичко останало, политическото решение е винаги близо“, подчерта Османи.
На изборите на 9 февруари лявото националистическо Движение „Самоопределение“ спечели 48 места в косовския парламент. След него по резултат се нареждат дясноцентристката Демократическа партия на Косово (ДПК/PDK) с 24 места, дясноцентристкият Демократичен съюз на Косово (ДСК/LDK) с 20 места, коалицията около десния Алианс за бъдещето на Косово на Рамуш Харадинай (АБК/AAK) с 5 места и лявоцентристката ИНИЦИАТИВА (NISMA) на Фатмир Лимай с 3 места. Останалите 20 места са гарантирани за малцинствените общности без значение дали преминават прага от 5 процента за влизане в парламента – 10 за сърбите и общо 10 за турци, бошняци, роми, ашкалии, египтяни и горани.
За избирането и на председател, и на правителство, е необходимо мнозинство от 61 гласа, с каквото нито една от политическите формации не разполага. Конституцията на Косово не предвижда срок колко време след удостоверяването на резултата от изборите или след клетвата на депутатите трябва да бъде учреден парламентът. Без да бъде учреден парламентът обаче няма как да започне обратното броене за формиране на ново правителство.
В Косово може да има връщане на до два неизпълнени мандата. Мандатоносителят разполага с 15 дни да върне изпълнен мандат, като ако ново правителство не бъде съставено и след втория опит, президентът е длъжен да свика нови избори, които да се проведат не по-късно от 40 дни от издаването на указа за тях.
Източник: БТА
Балкани
Президентските избори в Румъния протекоха в атмосфера на почтеност, коректност и прозрачност, информира Постоянният изборен орган

Целият процес по избиране на президент на Румъния премина „в атмосфера на почтеност, коректност и прозрачност“, информира Постоянният изборен орган в изявление, публикувано в сряда.
От Органа подчертаха, че обвиненията, отправени онлайн от един от кандидатите на изборите, са „напълно неверни и неоснователни“. Те допълниха, че „единствената цел на невярната информация, разпространявана в медиите, е да подкопае доверието на гражданите в държавните институции (…) при липса на каквито и да е доказателства“.
Според Постоянния изборен орган избирателната система на Румъния отговаря на най-високите европейски и международни стандарти в тази област и дава гаранции за сигурност на всички нива“.
На 18 май в Румъния се проведе вторият тур на президентските избори, на които независимият кандидат за президент на Румъния Никушор Дан спечели с 53,60 процента от гласовете. Неговият опонент, лидерът на крайнодесния Алианс за обединение на румънците (АУР), Джордже Симион получи подкрепата на 46,40 процента от избирателите.
Симион първо призна поражението си, а след това поиска анулиране на президентските избори в Румъния заради „външна намеса“, като посочи, че нито Франция, нито Молдова, нито някой друг имат правото да се намесват в изборите на друга държава. Конституционният съд на Румъния отхвърли днес искането на Симион.
Изявленията на Симион дойдоха след обвинения на основателя на приложението за съобщения Телеграм, че Париж се е опитал да повлияе на президентските избори в Румъния, които службата за външно разузнаване на Франция категорично отхвърли. Основателят на Телеграм Павел Дуров, който е руски гражданин, написа в Екс, че е готов да даде показания относно предполагаема външна намеса в президентските избори в Румъния „ако това ще помогне на румънската демокрация“.
Два дни преди изборите Симион обвини Никушор Дан, че стои зад кампания за фалшифициране на изборите в Република Молдова и обвини молдовската държава, че кара хората да гласуват срещу него.
Източник: БТА
Балкани
Денят на Светите братя Кирил и Методий ще бъде отбелязан тази вечер в Българския културно – информационен център в Скопие

Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност ще бъде отбелязан тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие.
В откритата галерия ще бъде представена изложбата „В началото бе буквата“, подготвена от Кирило-Методиевския център при БАН в сътрудничество с Националния археологически институт с музей при БАН, Научния архив на БАН и Националния исторически музей.
Автори на концепцията и идейния проект за изложбата са проф. д-р Славия Бърлиева, доц. д-р Мая Иванова и доц. д-р Десислава Найденова, а художественият дизайн е на Ивелина Велинова.
Денят на буквите ще бъде и акцентът в програмата, подготвена от възпитаниците на българското съботно-неделно училище „Здравей” в Скопие.
/СУ/
Източник: БТА
Балкани
Румънският конституционен съд отхвърли искането на Джордже Симион за анулиране на президентските избори

Конституционният съд на Румъния отхвърли жалбата на лидера на крайнодясната партия Алианс за обединение на румънците (АУР) Джордже Симион, с която се иска анулиране на резултатите от втория тур на президентските избори в страната, съобщи агенция Аджерпрес.
Симион изгуби балотажа в неделя от независимия кандидат и кмет на Букурещ Никушор Дан.
„На заседанието на 22 май 2025 г. Конституционният съд, в рамките на своите правомощия (…), разгледа искането за отмяна на (резултатите) от изборите за президент на Румъния на втория тур на гласуване на 18 май 2025 г., подадено от г-н Джордже-Николае Симион. След обсъждания, Конституционният съд единодушно отхвърли искането за отмяна на (резултатите) от изборите като неоснователно. Решението е окончателно“, обяви Централното избирателно бюро на Румъния в прессъобщение.
Жалбата на Джордже Симион, в която той оспорва резултата от втория кръг на президентските избори, бе регистрирана вчера в Конституционния съд.
Симион заяви по-рано тази седмица, че възнамерява да внесе искане в Конституционния съд за анулиране на изборните резултати поради „външна намеса“ в изборния процес.
Изборите за президент в Румъния този месец се проведоха повторно, след като Конституционният съд анулира миналогодишния вот заради съмнения за руска намеса в полза на победителя в първия тур през ноември – крайнодесния независим кандидат Калин Джорджеску, и постанови целият изборен процес да започне отначало.
В неделя независимият кандидат за президент на Румъния Никушор Дан спечели президентските избори с 53,60 процента от гласовете. Неговият опонент Джордже Симион получи подкрепата на 46,40 процента от избирателите.
/МД/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 7 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Ихтиман ще разгледа бюджета на общината на днешното си заседание
-
Политикапреди 1 седмица
Атанасов: Кой натисна копчето на Радев? Той тръгва на поход да концентрира зад себе си руските сили
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Китай премахва забраната за доставки на Boeing; SoftBank с печалба 3,5 млрд. долара; По-високи цени на колите в САЩ
-
Европапреди 1 седмица
ЕС е налял стотици милиони евро на критика на съюза Илън Мъск