Икономика
През юни ще бъде открита нова схема по програма „Хоризонт Европа“ за използване на излезли от употреба отпадъчни материали, каза еврокомисар Екатерина Захариева

През юни ще бъде открита нова схема по програма „Хоризонт Европа“ за изработване на решения за вторично използване на излезли от употреба отпадъчни материали, каза еврокомисарят за стартиращите предприятия, научните изследвания и иновациите Екатерина Захариева, която участва в официалното откриване на пилотна мобилна инсталация за производство на рециклирани строителни материали край Кремиковци. Проектът е финансиран със средства от ЕС в размер на 9,5 млн. евро по линия на програма „Хоризонт Европа“ и се изпълнява в сътрудничество с български и чуждестранни университети и научни институти.
Захариева посочи, че по програма „Хоризонт Европа“ вече са инвестирани 151 милиона евро в иновативни решения, а през юни ще бъде открита нова схема, която ще бъде за 48 милиона евро за изработване на решения за вторично използване на излезли от употреба отпадъчни материали.
„Напоследък, когато говориш за околна среда, за зелена сделка и иновации по-скоро срещаш скептицизъм, недоверие, понякога и чиста неподкрепа. Този проект е ценен по две основни причини, защото е нагледен пример затова как опазването на околната среда, зелената сделка и конкурентоспособността, т.е. и частният сектор могат да вървят ръка за ръка. Също така показва, че частният сектор и науката – университетите, академиите на науките, могат да работят заедно, за да постигат една цел в услуга на гражданите. Второто нещо, с което е ценен този проект, е, че той създава мрежа и връзки, защото в него участват много държави“, отбеляза еврокомисарят.
Според вицепремиера и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев живеем във времена, когато всички зелени теми са важни.
Той смята, че за последните 15 години България е извървяла дълъг път. Към 2010 г. в България имаше само три системи за управление на отпадъците по европейски стандарт. България извървя път и по отношение на кръговата икономика и вече сме напреднали с рециклирането на стъкло, метал, хартия, но все още имаме път да извървим по отношение на дърво, текстил и на строителни отпадъци. Умните общества не пилеят ресурси и не си замърсяват околната среда, и аз предпочитам да сме в състояние да натоварим на 100 процента това съоръжение, отколкото да запълваме със строителни отпадъци деретата, каза Дончев.
По думите му кръговата икономика ни позволява да превръщаме отпадъка в ресурс, в суровина, което освен зелена тема, означава и икономически ползи.
(Следва)
Източник: БТА
Икономика
Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост са една трета от европейското финансиране, каза Томислав Дончев

Средствата от Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) са една трета от европейското финансиране, каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев пред БНТ.
Според него най-голямото предизвикателство е спасяването на проектите. „Ако за четири години са изплатени нищожна част от средствата, трудно е да се изплатят останалите и заради това правим сложна организация“, посочи той в предаването „Говори сега“.
Дончев отбеляза, че усилията на властите са за спасяване на средствата по ПВУ предвид ситуацията, в която са го заварили, а плащанията по него са девет.
Само за три месеца беше свършена много работа – тежки, но ползотворни преговори с Европейската комисия, промяна на обхвата на част от реформите и тежкият процес, свързан с редуциране на част от проектите, обясни той и добави, че крайният срок за инвестициите по ПВУ е август следващата година.
Преговорете са на финална фаза. В рамките на месец-месец и половина ще изпратя ново, второ подобрено искане за плащане, посочи Дончев. По думите му се очаква второто плащане по ПВУ да е получено например през септември и до края на годината да има и трето плащане, което би означавало, че до края на 2025 г. България ще получи половината от средствата.
Имаме трудната задача да окомплектоваме, да извършим всички реформи, да ги отчетем и да поискаме всички плащания от четвърто до девето, отбеляза вицепремиерът.
БТА припомня, че на 16 април България подаде искане до Европейската комисия да измени своя План за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост, както и да добави към него глава за REPowerEU (европейският план за намаляване зависимостта си от руските изкопаеми горива и за ускоряване на екологичния преход). Предложената от страната ни глава за REPowerEU се състои от три нови реформи и четири инвестиции.
Предложените реформи имат за цел да се укрепи рамката за управление на енергийната бедност и да се подготви либерализацията на пазара на дребно, да се повиши прозрачността на процедурите за присъединяване за нови мощности за енергия от възобновяеми източници и за съхранение, да се подобри функционирането на пазара на балансираща енергия и да се улесни въвеждането на мерки за оптимизация на потреблението. Предложението включва инвестиции в области като разработването на информационна система за идентифициране на енергийно бедните и уязвимите домакинства, насърчаването на използване на енергия от възобновяеми източници и електрически превозни средства при предоставянето на социални услуги и внедряването на допълнително съхранение на електроенергия чрез увеличаване на съществуващата инвестиция (RESTORE).
ЕК работи с българските власти по преразглеждането на плана и ще оцени дали промените отговарят на изискванията. Ако оценката е положителна, комисията ще направи предложение за изменено решение за изпълнение на Съвета на ЕС. Държавите от ЕС ще имат срок до четири седмици за произнасяне.
ПВУ в България включва мерки за инвестиции и реформи, и се финансира с 5,69 милиарда евро безвъзмездни средства.
Източник: БТА
Икономика
Тръмп изслушва и дава обратна връзка, според ръководителя на германския софтуерен гигант САП

Президентът на САЩ Доналд Тръмп знае как да изслушва, според главния изпълнителен директор на базирания в Германия гигант за бизнес софтуер САП (SAP) Кристиан Клайн, предаде ДПА.
В изявления, публикувани днес, Клайн разказа пред списание „Шпигел“ (Der Spiegel), че е бил част от избрана група ръководители, участвали в поверителна дискусия с Тръмп.
„Това беше конструктивен обмен. И определено е вярно, че той изслушва и дава обратна връзка“, каза Клайн за Тръмп. Клайн заяви, че срещата е била „кръгла маса на подбрани, предимно американски бизнес лидери“.
„Аз съм част от нея, защото САП играе решаваща роля в бизнеса и публичната администрация в Съединените щати“, каза той. „Там има близък обмен, който бих могъл да си пожелая да бъде по-интензивен и в Европа“, каза шефът на САП.
Въпреки това Клайн изрази загриженост по отношение на търговския конфликт, иницииран от Тръмп. „Виждаме как нашите клиенти трябва да се борят с това и че има голяма несигурност“, каза той.
САП може да се възползва от настоящата ситуация, като помогне на клиентите си да управляват разходите за мита, да направят веригите за доставки по-устойчиви, в логистиката и в покупките, каза той.
Клайн все пак изрази надежда, че ще има по-малко мита за всички.
Източник: БТА
Икономика
Министерството на земеделието и храните ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти, увери зам.-министър Янислав Янчев

Министерството на земеделието и храните ще продължи да подкрепя производителите на традиционни български продукти, увери заместник-министърът Янислав Янчев, който присъства на първия Фестивал на българското сирене и млечните продукти „От пиле мляко“ във Враца, цитиран от пресцентъра на ресорното министерство.
Фестивалът започна днес и ще продължи и утре. В рамките на първото му издание участват над 50 производители от цялата страна, които представят традиционни рецепти и специални млечни деликатеси.
Заместник-министър Янчев изрази увереност, че фестивалът ще се утвърди като ежегодно събитие с широка популярност и ще привлича многобройни посетители.
Според данни на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), през последните 2-3 години се наблюдава стабилен ръст на преработените количества мляко, както и на произведените млечни продукти. Производството на българско бяло саламурено сирене от краве мляко нараства с между 2 и 7 процента годишно, а на кашкавал – с между 9 и 19 на сто. Ръстът при пресните сирена достига 16-17 процента, посочват от МЗХ.
Положителните тенденции са резултат от промени в нормативната уредба, както и от активната подкрепа на МЗХ чрез информационни кампании и организиране на фермерски пазари, допълват от там.
Програмата на фестивала включва представяне на млечни продукти от краве, овче, козе, биволско, както и по-редки – от магарешко и кобилешко мляко. Посетителите могат да дегустират не само сирена и кисело мляко, но и вина, мед и традиционни сладка.
Събитието се организира от Сдружение „Български традиционни млечни продукти“ в партньорство с Община Враца и с финансовата подкрепа на МЗХ.
/ВЙ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Политикапреди 3 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Святпреди 1 седмица
Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа
-
Святпреди 1 седмица
Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес
-
Балканипреди 1 седмица
Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто
-
Балканипреди 1 седмица
Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято
-
Българияпреди 1 седмица
Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи
-
Българияпреди 1 седмица
Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов