Свържете се с нас

Икономика

През последните няколко години САЩ заемат сравнително неголям, но устойчив дял във външната търговия на България, коментираха за БТА от икономическото министерство

През последните няколко години САЩ заемат сравнително неголям, но устойчив дял във външната търговия на България с относителни тегла от порядъка на 2,5 на сто от износа на нашата страна и 1,2 на сто от вноса. Това сочат данни на Министерството на икономиката и индустрията, предоставени на БТА във връзка с обявените по-рано днес от президента на САЩ Доналд Тръмп широкообхватни „реципрочни мита“ за страни от целия свят. При обявяването на мярката, включваща 20 процента ставка за Европейския съюз (ЕС), Тръмп посочи, че средните мита, с които ЕС облага САЩ, са в размер на 39 на сто. 

През 2024 г. стокообменът между България и САЩ възлиза на 1,576 млрд. долара, като износът е за 1,120 млрд. долара, а вносът – за 456,1 млн. долара, сочат данни на Националния статистически институт. Спрямо 2023 г. година се отчита спад в двустранната търговия от 8 на сто. Стокообменът със САЩ през 2023 г. е бил на стойност 1,708 млрд. долара, от които 1,142 млрд. долара износ за САЩ и внос 566,1 млн. долара.

В структурата на двустранния стокообмен настъпват известни промени от началото на миналото десетилетие, но като цяло основните експортни позиции на България са ИКТ продуктите, изделията на електрониката и хранителната промишленост, слънчогледовите семена и етеричните масла, както и нефтените масла и торовете в отделни години. Сред основните стоки по вноса от САЩ традиционно са нефтеният кокс, апаратурата за обработка на информация и телекомуникация, диодите, транзисторите и полупроводниковите прибори, посочват от Министерството на икономиката.

Основни стоки в износа ни за САЩ през периода януари-октомври 2024 г. са: механични машини и апарати, имащи специфично предназначение; медицински, хирургически, зъболекарски или ветеринарни инструменти и апарати; пръти от желязо или от нелегирани стомани; семена от слънчоглед; оръжия, муниции и снаряди; монети; ламарини, листове и ленти от мед; препарати от видовете за храна на животни; медикаменти и др.

Основни стоки във вноса ни от САЩ през периода януари-октомври 2024 г. са: нефтен газ и други газообразни въглеводороди: въздухоплавателни превозни средства; нефтен кокс, нефтен битум и други остатъци от нефт; интегрални схеми и електронни микрокомплекти; предавателни апарати за радиотелефония, радиотелеграфия, радиоразпръскване; видеофони; атоматични машини за обработка на информация и техните единици; отпадъци и отломки от мед; пътнически автомобили и други автомобилни превозни средства и др.

От Белия дом обявиха впоследствие, че лекарства, петрол и петролни продукти, дървен материал, мед, изделия от полупроводници ще бъдат изключени от реципрочните мита.

От икономическото министерство изтъкват, че възможностите за американски износ в България продължават да се свързват с факторите: стратегическо географско положение, опростен процес за регистриране на нов бизнес, нисък корпоративен данък, стимули за инвестиции в сектори като информационните технологии, изследвания, развитие и производство, европейско финансиране по линия на европейски структурни и кохезионни фондове за американски компании, вкл. малки и средни предприятия. Като нов фактор тази година се индикира добрата образованост в технологичния сектор.

От интерес за американския износ се посочват отново областите: селско стопанство и хранителна промишленост, селскостопански решения и оборудване, енергиен сектор, технологии за околната среда, здравеопазване, медицинско оборудване, фармацевтични продукти, информационни и комуникационни технологии, безопасност и др.   

Стоманодобивът

През март в интервю за БТА Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ), коментира, че не се очаква българският стоманодобив да бъде пряко засегнат от въведените мита в размер на 25 на сто върху целия внос в САЩ на стомана и алуминий. „По отношение на алуминия има износ на продукти и мита бяха въведени още през първия мандат на този президент. И въпреки това имаме износ за пазарите на САЩ, но сега ще е по-трудно“, каза тя. По думите й преки негативни ефекти ще има за европейската индустрия като цяло.

България не изнася стомана за САЩ. Страната ни няма производство на алуминий, но експортира за САЩ и за други държави по света алуминиеви продукти, като най-големият ни пазар е Европа.

По думите на Паунова обаче проблем ще се породи заради косвеното влияние на новата митническа политика на САЩ. Държави, които търгуват със САЩ, ще трябва вече да насочат продукцията си за други пазари, което ще разстрои целия световен пазар, коментира експертът. Тя напомни, че САЩ е голям пазар както за европейските компании от бранша, така и за тези от Китай и развиващите се страни. След въвеждането на високата митническа ставка ще има продукти, които ще спрат да се изнасят, тъй като ще стане неефективно. В този случай, тези продукти ще останат или на европейските пазари, или в трети страни, допълни тогава Паунова.

Източник: БТА

Икономика

Пазарите отчитат повишена вероятност за мирно споразумение в Украйна, обяви „Голдман Сакс“

Американската инвестиционна банка „Голдман Сакс“ (Goldman Sachs) обяви, че настоящото формиране на цените на облигациите води до извода, че пазарите отчитат, че има 70 на сто вероятност за мирно споразумение относно войната в Украйна, предаде Ройтерс. Това е рязко увеличение спрямо направената прогноза преди президентските избори в САЩ през ноември.

„Нашето моделиране предполага, че пазарната оценка за мирно споразумение се е повишила от под 50 на сто преди изборите в САЩ до около 70 на сто в момента“, обяви „Голдман Сакс“ в изследователска бележка до свои клиенти.

Институцията направи уточнението, че сегашната прогноза е малко по-ниска от отчетения пик през февруари – 76 на сто.

Доналд Тръмп, който обяви, че иска да бъде запомнен като миротворец, многократно е заявявал, че иска да сложи край на тригодишния конфликт в Украйна, представен от неговата администрация като прокси война между САЩ и Русия, пише Ройтерс.

Президентът на Русия Владимир Путин обяви миналия месец, че Москва принципно подкрепя предложението на САЩ за прекратяване на огъня в Украйна, но допълни, че войната не могат да бъде прекратена, докато не бъдат изпълнени или изяснени редица важни условия.

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че условията на Путин за прекратяване на огъня са нереалистични и обвини руския лидер, че иска да продължи военните действия.

В момента Русия контролира малко под една пета от Украйна, включително Крим, който Русия анексира през 2014 г., както и повечето, но не всички други четири региона, за които Москва твърди, че са част от Русия – претенция, която не се признава от повечето държави, припомня Ройтерс.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Двадесет и два ученически отбора са на финала на „Дейтатон 2025“, съобщи НСИ

Право на участие във финалната фаза на третото издание на статистическото състезание на Националния статистически институт „Дейтатон 2025“ придобиха двадесет и два ученически отбора от София, Варна, Враца, Пазарджик, Гоце Делчев, Троян, Генерал Тошево, Петрич, Шумен и Бургас, съобщи НСИ на интернет страницата си.

Журито, съставено от експерти на НСИ, оцени и класира участниците, които в първия кръг от 17 март до 1 април представиха онлайн разработките си на тема „Как използваме данните за решенията, които вземаме“.

Поради несъответствие с условията на Регламента за възрастта на участниците, два от елиминираните отбори не бяха допуснати до финалния кръг, въпреки висококачествените им разработки.

В тазгодишното издание на най-новото статистическо състезание на НСИ правят впечатление добрата подготовка и отличните презентации на отборите, изборът на интересни теми както в национален, така и в международен план, отбелязват от Института.

Финалният втори кръг ще се състои от 27 до 29 април 2025 г., като експертното жури ще определи на място темата, върху която ще работят финалистите. По регламент те ще имат 48 часа, за да подготвят и представят разработките си.

Обявяването на победителите и награждаването ще са на 29 април 2025 г.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Водещият индекс на фондовата борса в Токио се повиши рязко, след като Уолстрийт затвори без ясна посока

След три поредни дни на спад, водещият индекс на фондовата борса с Токио Nikkei 225 регистрира четвъртото си най-голямо увеличение в историята във вторник, като нарасна с 6 на сто на фона на надежди за напредък в преговорите между Япония и Съединените щати относно митата на САЩ. Индексът Nikkei 225 се повиши с 1 876 пункта или 6,03 на сто и завърши на 33 012.58 пункта. По-широкият индекс Topix също отчете ръст от 143,36 пункта или 6,26 на сто, завършвайки на 2432.02 пункта, предаде Киодо.

По време на търговията доларът се търгуваше на ниво от 147,32-33 йени спрямо 147,75-85 йени в Ню Йорк и 145,79-80 йени в Токио вчера

Еврото се котираше на 1,0970-0973 долара и 161,61-67 йени спрямо 1,0898-0908 долара и 161,14-24 йени в Ню Йорк и 1,1001-1003 долара и 160,39-43 йени в Токио.

На Уолстрийт индексите също показаха нестабилност вчера, като S&P 500 загуби 14,22 пункта или 0,28 на сто, за да приключи на 5059,86 пункта, предаде Ройтерс.

Технологичният индекс Nasdaq Composite нарасна с 14,66 пункта или 0,09 на сто, достигайки 15 602,44 пункта, докато промишленият индекс Dow Jones Industrial Average се понижи с 356,67 пункта или 0,93 на сто, приключвайки на ниво от 37 958.19 пункта.

Инвеститорите на Уолстрийт са притеснени от забавянето на икономиката и покачващата се инфлация, докато президентът на САЩ Доналд Тръмп твърдо държи на митата и предупреждава, че може да увеличи допълнително таксите върху стоките от Китай.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 42 минути

Ивайло Тисов преодоля репешажите с туш и ще се бори за бронз на Европейското първенство в Братислава

Българияпреди 43 минути

Спортни събития и конкурси за красота организираха в Елхово по повод Международния ден на ромите

Българияпреди 46 минути

НАТО преживява най-голямото колективно укрепване от десетилетия насам, каза Ребека Истуик-Хаксел от Отделна по устойчивост в НАТО

Балканипреди 47 минути

Разследване за злоупотреба с държавни и европейски пари в хърватското министерство на външните работи

Българияпреди 52 минути

Над 5600 полета до 94 дестинации в 34 държави са осъществени през март, отчетоха от летище „Васил Левски“ – София

Българияпреди 52 минути

Качеството на пътната настилка и дисциплината на пътя са най-важни, каза в Пловдив министър Даниел Митов

Българияпреди 53 минути

Активно се търсят нови общопрактикуващи лекари, които да обслужват населението в община Оряхово, казаха от РЗОК – Враца

Спортпреди 54 минути

Президентът на федерацията по волейбол Любомир Ганев покани турския посланик на мачовете от Лигата на нациите в Бургас

Спортпреди 54 минути

Фиорентина задържа вратаря Де Хеа и през следващия сезон

Икономикапреди 57 минути

Пазарите отчитат повишена вероятност за мирно споразумение в Украйна, обяви „Голдман Сакс“

Спортпреди 60 минути

Защитникът на Борусия Дортмунд Нико Шлотербек: „Това ще бъде предизвикателно пътуване, но съм решен да се върна във върхова форма“

Икономикапреди един час

Двадесет и два ученически отбора са на финала на „Дейтатон 2025“, съобщи НСИ

Бизнеспреди 5 дни

Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти

Икономикапреди 4 дни

Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие

Икономикапреди 4 дни

Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Министърът на туризма Мирослав Боршош присъства на откриването на активния туристически сезон в Белоградчик

Икономикапреди 3 дни

Компанията „Спейс Екс“ на Илон Мъск получава договор за 5,9 млрд. долара от правителството на САЩ

Икономикапреди 3 дни

Политическото безвремие доведе до блокирането на много сериозни инфраструктурни проекти, каза министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Втора заповед за проверка на пътищата издаде министърът на регионалното развитие Иван Иванов

Икономикапреди 3 дни

Пчеларите от региона на Кюстендил отчитат висока смъртност в пчелините си, настъпила през зимата

Обществопреди 3 дни

Да крадеш от хора с увреждания: Разследване на Любомир Жечев “хвана“ злоупотреби за над 1 млн. евро

Политикапреди 5 дни

На първо четене: Парламентът прие промени в Закона за енергията от възобновяеми източници

Новини