България
През миналата година населението на Търговище намалява с почти 10 процента на годишна база

През 2024 г. населението на Търговище намалява с почти 10 процента на годишна база. Към 31 декември миналата година то е е 94 735 души, което представлява 1,5 на сто от населението на България и нарежда областта на 24-то място, информират от Териториалното статистическо бюро – Североизток в Търговище.
В сравнение с 2023 г. населението на областта намалява с 874 души, или с 0,9 на сто. Въпреки намалението, Търговищка област остава на 24-то място по брой на населението в страната, както беше и през 2023 година.
Мъжете са 45 968 (48,5на сто), а жените – 48 767 (51,5 процента), или на 1000 мъже се падат 1061 жени. С нарастване на възрастта се увеличават броят и относителният дял на жените от общото население на областта, посочват от статистиката.
И през миналата година продължава процесът на застаряване на населението. Хората на 65 и повече навършени години са 24 484, което е 25,8 на сто от населението на областта. Процесът е по-силно изразен сред жените, отколкото сред мъжете. Относителният дял на жените на възраст над 65 г. е 29,9 на сто, а на мъжете – 21,6 процента, поясни Боян Бончев от отдел „Статистически изследвания“ в бюрото. Специалистът допълни, че разликата се дължи на по-високата смъртност сред мъжете.
Децата до 15 г. са 13 720, или 14,5 на сто от общия брой на населението в област Търговище. Застаряването на населението през годините води до повишаване на неговата средна възраст, която през миналата достига 46,6 години. Средната възраст на населението при мъжете е 44,7 години, а за жените – 48,4 години.
Променя се броят и относителният дял на населението под, във и над трудоспособна възраст. Влияние върху съвкупностите на населението във и над трудоспособна възраст оказват както застаряването, така и законодателните промени при определянето на възрастовите граници за пенсиониране. За 2024 г. те са до навършването на 62 г. и 2 месеца за жените и 64 г. и 7 месеца за мъжете, припомнят от институцията
Статистиката сочи, че населението в трудоспособна възраст в област Търговище към края на миналата година е 53 847 души. Това е 56,8 на сто от населението в областта. Хората над трудоспособна възраст са 27 168 души, или 28,7 процента, а под трудоспособна – 13 720 души, или 14,5 на сто от населението на областта.
Източник: БТА
България
Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София

Мотоциклетист е загинал при катастрофа с лек автомобил в София, съобщиха за БТА от МВР.
Инцидентът е станал на кръстовището на бул. „Никола Петков” и „Александър Пушкин” между 18:30 и 19:00 ч. Загиналият е на 46 години, а шофьорът на лекия автомобил – на 20 години. Засега причината за случилото се не е изяснена. Очаква се да бъде образувано досъдебно производство, допълниха от МВР.
/РИ/
Източник: БТА
България
Фотографът Мехмед Азиз и четирима педагози са новите носители на почетния знак на Исперих

Дългогодишният фото кореспондент на Българската телеграфна агенция и фотограф на Историческия музей в Исперих Мехмед Азиз и четирима педагози са новите носители на отличието „Почетен знак на град Исперих“. Удостояването им с наградата беше гласувано единодушно от общинските съветници на тържественото заседание на Общинския съвет, посветено на празника на града и Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура, и на славянската книжовност. Заседанието и церемонията по връчване на отличието се състоя в залата на Народно читалище „Съзнание 1891“.
„Пазител на паметта през погледа на обектива. Цели 50 години чрез своята фотография той улавя духът на времето и обществото“, така бе представен Мехмед Азиз от кмета на общината Белгин Шукри. Мехмед Азиз благодари за оценката и признанието, и заяви, че да получиш почетния знак на своя град означава признателност и уважение за заслуги към града и хората в него. „Но аз си мисля, че преди да си получил този знак, който е материален и може да се види, да се пипне, да остане спомен за деца и внуци, би трябвало да си получил другия, нематериалния, но много истински и траен знак. Това е уважението и почитта от своите съграждани, че си почтен човек“, каза при получаване на наградата фотографът.
Директорът на Детска градина „Щастливо детство“ в Исперих Гюлсинем Незир е свързала целия си професионален път с отговорно и всеотдайно отношение към обучението и възпитанието на най-малките жители на общината, заяви пред общинските съветници и граждани на Исперих кметът Белгин Шукри.
Наградата получи и директорът на Детска градина „Радост“ в Свещари Йорданка Нанева, която е отдала 42 години от живота си на любовта към децата и на стремежа да разкрие потенциала на всеки свой възпитаник.
Учител, приел като мисия да преподава духовност в съвременните условия, каза кметът при представяне на номинацията на зам.-директора по учебната дейност в Основно училище „Васил Априлов“ в Исперих Катя Бочева.
С високото отличие беше удостоена също Станка Алексиева, бивш дългогодишен преподавател по биология и здравно образование в Профилирана гимназия „Васил Левски“ в Исперих, отдала над 30 години от активния си живот на учителската професия.
„Това са хора, отдали огромна част от съзнателния си живот на стремежа към усъвършенстване чрез постиженията на науката и културата, преодолявайки с мъдрост и с духовна извисеност превратностите на времето. Този празник е прекрасен повод да изразим своята признателност и да засвидетелстваме уважение към всички тях“, каза кметът Белгин Шукри.
Тържествената сесия уважиха областният управител на област Разград Владимир Димитров, зам.-областният управител Назиф Зюлкяр, почетните граждани на Исперих Адил Решидов и Мара Алкушева, директори на образователни и културни институции, граждани.
Заседанието започна със ставане на крака за химна на Република България и химна на Европейския съюз. Приветствие към общинските съветници, официалните гости и присъстващите в залата отправи председателят на Общинския съвет в Исперих Бейти Бекир. „Нека 24 май, който е и празник на Исперих, ни напомня, че българският дух се крепи на словото, на знанието и на любовта към родното. Нека град Исперих продължава да се развива с устрем и с вяра в силата на образованието, духовността и културата“, каза Бейти Бекир.
Областният управител на Разград Владимир Димитров поздрави Общинския съвет в Исперих за успешната им работа, както и за инициативата да бъдат отличени с „Почетен знак на Исперих“ достойни личности, допринесли със своя труд и отдаденост за развитието на образованието, културата и духовността в общината. „Това е акт на признателност, който вдъхновява и насърчава цялата общественост“, каза областният управител. Димитров честити празника на всички жители на Исперих, като пожела той да бъде повод за гордост, обединение и нови стремежи към знание, напредък и добруване. Беше прочетен и поздравителен адрес от името на началника на Регионалното управление на образоването в Разград Ангел Петков.
След тържественото връчване на високите отличия на заслужилите исперихчани празничен концерт пред жителите и гостите на града изнесе певицата Джина Стоева.
Източник: БТА
България
Детски и учебни заведения от Павел баня спечелиха общо осем проекта за създаване на по-чиста и зелена околна среда

Общо осем детски и учебни заведения на територията на община Павел баня спечелиха проекти за създаване на по-чиста и зелена околна среда, които ще бъдат финансирани от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда и Министерството на околната среда и водите. Това съобщиха от местната администрация.
Разработените и одобрени за финансиране проекти са както в общинския център, така и в населените места на общината. В детска градина „Детелина“ в село Горно Сахране е одобрен проектът „Да учим и играем на открито“, а в детска градина „Радост“ в село Осетеново – „Учение, спорт и игра в чиста околна среда“. В детска градина „Приказен свят“ в село Долно Сахране ще бъдат реализирани дейности по проект „Да пазим природата чиста“, а одобреното предложение на Средно училище „Христо Ботев“ в град Павел баня е „Аз обичам природата и аз участвам“. Финансиран ще бъде проект за еко център на Професионалната гимназия по ресторантьорство и хотелиерство в Павел баня, а в Основно училище „Свети Паисий Хилендарски“ в село Търничени ще се работи по проекта „Природата – класната стая на бъдещето“. Одобрени са още проектите „Обичам природата – и аз участвам“ на Основно училище „Никола Вапцаров“ в село Габарево и „Учение и отдих чрез любов към природата“ на Основно училище „Генерал Скобелев“ в село Скобелево.
С изпълнението на проектите от Националната кампания „Чиста околна среда” се постига пряко позитивно въздействие върху околната среда и се формира положителна нагласа у хората за действия, свързани със съхранението на природните ресурси, казаха от Министерството на околната среда и водите. С доброволния труд на гражданите се залесяват и засаждат почистени площи, създават се и се възстановяват зони за отдих, ремонтират се детски и спортни съоръжения, подобрява се екологичната и естетичната среда.
Срокът за изпълнение на дейностите по одобрените проекти е до края на октомври 2025 г. за училища, детски градини, центрове за подкрепа на личностното развитие и обединени детски комплекси, а за общини и кметства – до края ноември т.г.
/РИ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами