Свържете се с нас

България

През 2024 г. финансовата система на България е относително стабилна, банките поддържат високи нива на ликвидност, според доклад на ДАНС

През 2024 г. финансовата система на страната ни е относително стабилна, а въвеждането на единната европейска валута остава основен национален приоритет. Банките поддържат добра капиталова адекватност и високи нива на ликвидност и повечето от тях успешно адаптират информационните си системи за работа с еврото. Това се посочва в годишния доклад на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), публикуван на сайта на Министерски съвет.

В него се посочва също, че по предварителни оценки, чрез схемите за данъчни измами и други ощетяващи фиска посегателства, пресечени от ДАНС през 2024 г., са нанесени щети на държавния бюджет за над 123 млн. лв.

През 2024 г. общо по реда на двата закона в Специализирана административна дирекция „Финансово разузнаване“– ДАНС са получени 3771 уведомления за съмнителни сделки и операции. След извършен предварителен или опростен анализ са образувани 1296 оперативни преписки и 1466 информационно-аналитични преписки.  Въз основа на извършени от агенцията проверки са спрени 52 съмнителни операции на обща стойност 4 450 797 евро. 

ДАНС отбелязват още, че усвояването на значителна по размер безвъзмездна европейска помощ, включително по Националния план за възстановяване и устойчивост, е възпрепятствано от забавено договаряне с изпълнители и множество проблеми, съпътстващи изпълнението на проектите.

През 2024 г. по информация на агенцията са образувани 87 прокурорски проверки и досъдебни производства, включително на Европейската прокуратура, за посегателства срещу финансовата сигурност.

Енергийна сигурност

От ДАНС посочват, че сред по-значимите резултати при противодействие на рисковете и заплахите в сферата на енергетиката през 2024 г. може да се изведе образуваната от Европейската прокуратура проверка за неправомерно усвояване на европейски средства по проект за изграждане на система за съхранение и анализ на киберпосегателства в значимо енергийно дружество.

По информация на агенцията през 2024 г. са образувани прокурорски преписки и досъдебни производства за оборудване на основен енергиен обект и системни технически проблеми в значима електроенергийна мощност. Също и за извършване на данъчни престъпления при търговията с петролни продукти, неправомерно усвояване на европейско финансиране по проект за подобряване на енергийната ефективност на обществени сгради, представяне на документи с невярно съдържание за участие в търг за доставка на консумативи на дружество от газовия сектор, както и неправомерни действия на ръководен служител на енергийно дружество.

Тероризъм и миграция

През 2024 г. нивото на терористична заплаха за България остава ниско (трето). Като основен риск се запазва инфилтрирането на съпричастни към терористични организации лица в миграционните потоци и радикализацията на отделни индивиди и групи под въздействието на джихадистката пропаганда, се казва в доклада на ДАНС.

През 2024 г. в Националния контратерористичен център са постъпили 147 сигнала. Също така 12 чужденци не са допуснати да преминат през територия на страната поради съществуващ риск за националната сигурност. Със заповеди на председателя на ДАНС са наложени принудителни административни мерки за извършвана логистика или съпричастност към терористична дейност на 36 чужди граждани. През 2024 г. по инициатива на агенцията в информационния масив на нежеланите чужденци в Република България са включени 144 души за съпричастност към терористична дейност.

ДАНС посочва, че през 2024 г. миграцията продължава да се използва като хибриден инструмент за дестабилизация и оказване на натиск върху транзитните страни и крайните дестинации. В доклада се отбелязва, че през миналата година се увеличават активностите за дискредитиране на България за неспазване на права на мигрантите. За разпространение на некоректните твърдения се използват всички възможни канали, в т.ч. социалните мрежи. 

Със заповеди на председателя на ДАНС са наложени принудителни административни мерки на осем чужди граждани, определени като носители на риск за сигурността на страната поради съпричастност към незаконни миграционни процеси.

По предложение на агенцията в информационния масив на нежеланите чужденци в България са включени 54 души на основание наличието на данни за рискове за сигурността във връзка с участие в схеми за незаконно превеждане на мигранти. На дирекция „Миграция“ – МВР е предоставена по компетентност информация, послужила като основание за отнемане на  статута на шест граждани на Руската федерация, получили пребиваване на основание „Синя карта на Европейския съюз“ и на петима души, членове на техните семейства.

Противодействието на злоупотребите при управлението на средства от фондовете на Европейския съюз

Сред по-съществените резултати при противодействието на злоупотребите при управлението и разходването на средства от фондовете на Европейския съюз, от ДАНС отчитат разследване свързано с Европейския земеделски фонд. През февруари 2024 г.  е проведена специализирана операция съвместно с МВР по досъдебно производство, образувано по информация на ДАНС за нерегламентирано усвояване на средства от Европейския земеделски фонд чрез изкуствено създаване на условия за прикрито заобикаляне на регламентирания допустим лимит на помощта. Иззетите материали са приобщени към паралелно образувано досъдебно производство по описа на Европейската прокуратура.

През септември 2024 г. е проведена специализирана операция във връзка с досъдебно производство на Европейската прокуратура, образувано по информация на ДАНС за злоупотреба с целеви европейски средства по Оперативната програма „Иновации и конкурентоспособност 2014 – 2020“. При процесуално-следствените действия е извършено претърсване на офиси и други имоти на територията на София, Ямбол, Пловдив и Ябланица, иззети са документи и инкриминирани вещи, проведени са множество разпити на свидетели. 

По информация на ДАНС относно фиктивно изпълнение на проекти за насърчаване на предприемачеството, финансирани по същата Програма, са образувани пет други досъдебни производства на Европейската прокуратура.

Чужди специални служби

В доклада на ДАНС се отбелязва, че през 2024 г. разузнавателната активност на чужди държави у нас запазва устойчиво високи нива. Усилията приоритетно са насочени към влияние върху процеса на вземане на политически решения; намаляване на кохезията в обществото и подмяна идентичността на групи от населението; присвояване на българско културно-историческо наследство; промяна на обществени нагласи и възприятия; създаване и поддържане на зависимости в различни сфери.

Като по-съществени резултати при противодействието на чуждите специални служби през 2024 г. може да бъде посочено пресичането на дейността на общо 29 души, сред които и чуждестранни граждани, посочват от ДАНС. От тях 19 чужди граждани са подозирани в съпричастност към дейността на руските специални служби и един българин, подозиран в шпионаж в полза на Руската федерация.

Киберсигурност и комуникации

В контекста на изострената геополитическа ситуация, ДАНС отчита нарастване на опитите за деструктивни намеси върху информационни и комуникационни системи, в т.ч. като инструмент в рамките на хибридните стратегии за зловредно въздействие. Като допълват, че най-атакувани са секторите на публичната администрация, транспорта, финансите, комуникациите, енергетиката, здравеопазването, образованието и отбраната.

Според агенцията основните рискове продължават да са свързани с киберсубекти, създадени или подкрепяни от Русия, Китай, Корейската народнодемократична република и Иран. Целта им е придобиване на информация, създаване и използване на софтуерни и хардуерни уязвимости, унищожаване и манипулиране на данни, дискредитиране на лица, компании и държави и други. Руски, китайски, севернокорейски и ирански групи активно използват големи езикови модели (например ChatGPT) за профилиране, формиране на обществено мнение и разпространяване на дезинформации в нарочно създавани интернет страници или в социални медии, посочват още от ДАНС.

Световната тенденция за нарастване на киберпосегателствата има своето отражение в България, като през 2024 г. най-чести са атаките за блокиране на информационни системи на фирми или за кражба на данни, посочват от ДАНС. Атакуват се информационни системи на държавни институции и общински администрации, дружества, ангажирани с производство, съхранение и износ на продукти, свързани с отбраната, звена от финансовия сектор; обекти от критичната инфраструктура в транспортния сектор, както и болнични заведения и неправителствени организации.

От ДАНС акцентират, че се запазват уязвимостите в мрежовата и информационната сигурност на български институции и стратегически обекти, които могат да бъдат използвани за извършване на успешни кибератаки. Като причина от агенцията посочват недостатъчното осигуряване на средства и персонал за защита на информационните активи и прилагане на политики за сигурност, слабо релевантни на заплахите.

През 2024 г. се запазва тенденцията за влошаване на финансовото състояние „Български пощи“ ЕАД. Отделни казуси индикират уязвимости в процедурите за сигурност на частни куриерски компании, които се използват за транспортиране на инкриминирани и/или опасни стоки, се посочва в доклада.

Защита на класифицираната информация

През 2024 г. от ДАНС, на съответните законови основания, са отнети 12 разрешения за достъп до класифицирана информация. За установени в хода на проучването факти и обстоятелства са постановени 19 отказа за издаване на разрешение за достъп до класифицирана информация на лица, неотговарящи на изискванията на Закона за защита на класифицираната информация.

Източник: БТА

България

Писателят Димитър Томов представи допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново

Писателят Димитър Томов представи новото допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново. С представянето на книгата приключи тазгодишното издание „Фоайе на книгата с автограф“, организиран от Регионалната библиотека „П. Р. Славейков“.

В сборника има още повече истории за интересни хора, свързани с павликенския край, каза за БТА Димитър Томов. Книгата започва с една новела, наречена „Епохата Генов“. Генов е директор на Павликенската гимназия „Бачо Киро“, която писателят завършва преди 50 години. Учител по математика в тази гимназия, в продължение на две години е бил единственият български ученик на Айнщайн проф. Рашко Зайков. След своето учителстване в Павликени от 1940-а до 1942 година, той започва работа като конструктор в заводите „Фау“ в Германия. Историята е важна, защото той е бил учител по математика на моя баща и на директора по-късно на гимназията Иван Генов, каза Димитър Томов. Той допълни, че проф. Зайков е носител на Хумболтова стипендия, по предложение на своя учител Айнщайн. След 9 септември, със застъпничеството на академик Георги Наджаков, проф. Зайков започва работа като преподавател в Софийския университет и в Българската академия на науките, като един от най-известните български физици.

В своите разкази Димитър Томов използва свидетелства и документи, както и разказите на живи хронисти на Павликени, като Ганчо Александров. В историите са описани малко познати сюжети за престоя на Тодор Живков и Мара Малеева в павликенското село Дъскот, за пребиваването в Павликени на Христо Смирненски и Вера Мутафчиева, както и за гостуванията на емблематичните Георги Парцалев и Факирът Мити.

Книгата е наречена „Нос Павликени“, защото  това е едно от географските названия, свързани с Антарктида, затова и предговорът е от проф. Христо Пимпирев. „Носът на писателя“, така е озаглавен предговорът. В ледена Антарктида една павликенска скална грамада посреща гордо, разбиващите се в нея вълни на Южния океан, казва в предговора проф. Пимпирев и допълва, че точно историите на Димитър Томов и неговите друмища са причина този нос да носи това име. Неговите книги в библиотеката на Българската полярна база „Св. Климент Охридски“ са вече с поизтрити и поизмачкани от четене страници, казва проф. Пимпирев.

Във Велико Търново книгата на Димитър Томов беше представен от проф. Сава Василев, който посочи, че Павликени за писателя Томов е едно малко отечество, откъдето тръгват много истории.

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Община Гоце Делчев разширява обхвата на синя зона с нови подзони, решиха общинските съветници

Общинският съвет на Гоце Делчев взе решение за допълнение на зоните с режим на платено паркиране – синя зона, на територията на града. Съгласно решението новообособените подзони ще включват паркинга пред спортна зала „Неврокоп Арена“ и входа на Градския парк – продължение на улица „Бяло море“.

В публикуваната докладна записка пише, че промяната е във връзка с направени проверки, които установяват, че наличните зони за безплатно паркиране в посочените райони се използват от живущи в близост, въпреки че за сградите им са предвидени прилежащи паркоместа. Това води до ограничаване на възможността за паркиране на автомобили на граждани, посещаващи търговски обекти, Градския парк или спортни мероприятия. Установено е също така, че паркирането в посочените зони се осъществява хаотично и нерегулирано, като по този начин се създават предпоставки за пътнотранспортни произшествия.

Друга точка в дневния ред, одобрена от съветниците, беше именуването на четири новоизградени улици в града. Предложението е резултат от постъпили заявления от граждани, които се нуждаят от административен адрес за имотите си. Общинските съветници гласуваха новите улици да носят имената на личностите Стоян Шехинов, Мерсия Мекдемот, Леда Милева и Дора Габе.

/РИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Администрация, бизнес и синдикати обсъдиха в Казанлък перспективи за развитие и взаимодействие

Взаимодействието между администрация и бизнес беше тема на среща между кмета на община Казанлък Галина Стоянова, синдикати и работодатели. Срещата се състоя в навечерието на Деня на труда и международната работническа солидарност, а сред темите бяха условията на труд, перспективите за развитие и приносът на казанлъшките предприятия в развитието на общината. 

Присъстваха представители на компании в различни сфери, председателят на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) – Казанлък Николай Маринов, председателят на Конфедерация на труда (КТ) „Подкрепа“ – Казанлък Цветанка Пискова и областният координатор на КНСБ в Стара Загора Галина Кирчева. 

Галина Стоянова посочи, че регистрираните на територията на общината фирми са общо 3300, като сред тях е и най-големият работодател в страната „Арсенал“ АД. Казанлък е и една от най-разнородните бизнес среди, което е една възможност за хората да живеят спокойно и сигурно, и това е именно благодарение на вас, обърна се тя към работодателите. „Освен Община, ние сме и работодател в сферата на социалните услуги и транспорта, който дава на служителите си добри условия и нормално заплащане според възможностите си“, посочи кметът и отбеляза, че администрацията има много добър диалог със синдикатите.

Срещата продължи с представяне на Цветанка Пискова и Николай Маринов, които бяха единодушни, че в основата за по-доброто развитие на бизнеса, общината и гражданите, е диалогът. Председателят на КНСБ – Казанлък посочи, че синдикалните организации имат много добър диалог с бизнеса в града, а от страна на администрацията винаги са срещали разбиране. 

Срещата продължи с активна дискусия относно нуждите на бизнеса, ролята на общината и бъдещи съвместни инициативи в полза на гражданите. 

В края на събитието Галина Стоянова запозна работодателите с ключови бъдещи проекти на администрацията, сред които проекта „Екологосъобразна мобилност“, енергийно обновяване на сгради, изграждане на нови физкултурни салони в училища в общината. Това са проекти с външно финансиране по различни програми, посочи Стоянова и отбеляза, че администрацията използва всички възможности за финансиране. Бюджетът на общината е добър, но 70 на сто са целеви средства и само 30 на сто са за капиталови разходи, допълни тя. Администрацията работи още по реформиране на двата дома за възрастни хора, предстои и втори етап от проекта за модернизация на уличното осветление, след който то ще бъде подменено във всички населени места на общината. Започнала е подмяна на водопроводната мрежа в град Шипка.

Община Казанлък работи и по четири важни проекта, които са финансирани от държавния бюджет. Изпълнен е първият етап от обходния път на Казанлък, а вторият ще започне тази година. Другият проект е пътят за Копринка, чийто първи етап също е изпълнен и който ще продължи тази и следващата година. Отново с държавно финансиране ще бъде направено и кръгово движение в западния край на Казанлък. Предстои и работа по изграждане на многофункционална спортна зала. До началото на 2027 година тези четири проекта ще бъдат изпълнени, допълни кметът. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 10 минути

САЩ наложиха санкции на базирани в Китай и Иран структури, за които се твърди, че са подпомагали ракетната програма на Техеран

Балканипреди 29 минути

Ректорът на Софийския университет: Присъствието на Любен Каравелов в Белград не е безметежно, но допринася за превръщането му в централна фигура на българската емиграция

Спортпреди 29 минути

Новак Джокович пропуска турнира по тенис от сериите „Мастърс“ в Рим

Българияпреди 32 минути

Писателят Димитър Томов представи допълнено издание на сборника с разкази „Нос Павликени“ във Велико Търново

Българияпреди 39 минути

Община Гоце Делчев разширява обхвата на синя зона с нови подзони, решиха общинските съветници

Спортпреди 41 минути

Ферлан Менди е с контузия и няма да играе за Реал Мадрид в следващите седмици

Святпреди 43 минути

Фон дер Лайен покани учени от цял свят да работят в Европа, след като Тръмп заплаши да съкрати финансирането в американските университети

Българияпреди 54 минути

Администрация, бизнес и синдикати обсъдиха в Казанлък перспективи за развитие и взаимодействие

Българияпреди един час

Провеждане на търг за отдаване под наем на дискотека и бар в сградата на Младежкия дом одобриха общинските съветници в Гоце Делчев

Българияпреди един час

Общински съветници в Габрово приеха годишната програма за развитие на читалищната дейност в община Габрово за 2025 година

Българияпреди един час

Правителството ще разгледа утре проекторешение за приемане на Национален план за действие по заетостта през 2025 година

Святпреди един час

Европейски нюзрум: Прилагането на правилата е ключът в борбата с дезинформацията, казва председателят на Европейския икономически и социален комитет

Бизнеспреди 5 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 5 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 5 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 4 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Святпреди 5 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 5 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 5 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Балканипреди 5 дни

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Икономикапреди 4 дни

Българската фондова борса организира форума „Investor Day 2025: Embracing Opportunities“ на 28 април

Обществопреди 4 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Балканипреди 4 дни

Конституционният съд на Румъния също обжалва решение на Апелативния съд в Плоещ, което блокира решението му за анулиране на изборите

Новини