Свържете се с нас

Свят

Преговорите за мир в Украйна и посредничеството на президента на САЩ – има ли аналогични примери в историята

В неделя президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че предстои „голяма седмица“ в преговорите за Украйна и че светът може скоро да се доближи до края на конфликта.

Потенциално велик ден за Русия и Украйна“, написа Тръмп в своята социална платформа „Трут соушъл“, цитиран от агенциите. „Помислете за стотиците хиляди хора, чийто живот ще бъде спасен, когато тази безкрайна „кървава баня“, надяваме се, приключи.“ 

Президентът на САЩ заяви, че „ще продължи да работи и с двете страни“, за да създаде „съвсем нов и много по-добър свят“.

„Предстои една голяма седмица!“, добави той. 

Коментарите дойдоха часове след срещата в Киев на европейски лидери, които настояха за 30-дневно прекратяване на огъня. В отговор руският президент Владимир Путин предложи на Киев директни мирни преговори в Турция в четвъртък, а украинският му колега реагира с изказване, че ще чака Путин в четвъртък в Истанбул. 

Засега усилията на Тръмп да осигури мирни преговори – и дори трайно спиране на огъня – между Русия и Украйна не се увенчават с успех и откакто се върна в Овалния кабинет на Белия дом през януари, ожесточените боеве и обстрелите по фронтовата линия не стихват.

Има ли аналогични примери от историята, когато президентът на САЩ се е нагърбвал с посредническа роля в голям военен конфликт между Русия и неин съсед. Отговорът е „Да“ и пример за това може да се открие в началото на миналия век.

ХАРЕСВАМ РУСНАЦИТЕ, НО АМЕРИКАНСКИЯТ НАРОД ХАРЕСВА ДРУГАТА СТРАНА

Американски президент се опитва да сложи край на изключително ожесточен военен конфликт между Русия и неин съсед. Президентът обявява и на коя от двете страни се възхищава повече. „Харесвам руснаците“, пише той.  Американският народ обаче обича повече другата страна, продължава той, затова Вашингтон трябва да бъде „по-добросъвестен в безпристрастното си отношение към воюващите страни“.

Този президент е Теодор Рузвелт, а войната е между Русия и Япония. Американският неутралитет в съчетание с уважението и от руска, и от японска страна към Рузвелт и могъществото на САЩ позволяват на Белия дом да договори край на кръвопролитната война през 1905 г. Заради усилията си Рузвелт ще стане първият американски президент, получил Нобелова награда за мир, пише „Форин афеърс“.

Когато през 1904 г. пред Рузвелт за пръв път е повдигнат въпросът да се нагърби с посредническа роля, президентът отказва. А предложението идва от барон Кентаро Канеко, японски дипломат, познат на Рузвелт от Харвард, и е отправено няколко месеца след като Япония предприема изненадващо нападение срещу контролираното от Русия пристанище Люйшун (Порт Артур) в Манджурия.

Макар и президентът да признава, че за интересите на САЩ не е без значение как ще завърши имперското съревнование в Далечния изток, той е по-съсредоточен върху кампанията си за преизбиране и се съмнява, че изходът от войната ще промени съотношението на силите в Източна Азия.

ПОРАЖЕНИЕТО НА РУСИЯ И ПРЕГОВОРИТЕ

Но когато през 1905 г. японците изненадващо разгромяват Балтийския флот на Русия, Рузвелт променя мнението си. Както ще обясни той по-късно, желанието му е било „да не допусне Япония да изтласка напълно Русия от Източна Азия“. По онова време руският цар Николай Втори изобщо не бърза да сключва мир, но Рузвелт намира начин да го убеди. Чрез своя приятел Канеко президентът подтиква японците да нахлуят на остров Сахалин, който някога е бил разделен между Русия и Япония, преди през 1875 г. Петербург да получи пълен контрол над него. Рузвелт правилно преценява, че загубата на руски територии ще промени намеренията на Николай Втори.

Междувременно президентът съветва японците да прекратят останалите си настъпателни операции, тъй като вече са натрупали планина от дългове към британските корабостроителници и не могат да си позволят да водят война до безкрай. Скоро след нахлуването в Сахалин Япония и Русия се срещат в Портсмут, щата Ню Хемпшър, при посредничеството на САЩ.

След началото на преговорите през август 1905 г. бързо се очертават два проблемни въпроса: репарациите и бъдещето на Сахалин. Японците предлагат да се изтеглят от Манджурия, ако Токио наследи специалния икономически статут на Русия в китайската провинция, където тя контролира най-голямото пристанище и е построила и експлоатира Източнокитайската железница.

Но те очакват да задържат Сахалин и руснаците да им платят 7 милиарда долара (около 251 млрд. долара в днешни пари) за разходите за войната. Руснаците са склонни да удовлетворят японските искания в Китай, стига Токио да се откаже от Сахалин и от претенциите си за обезщетения (контрибуции).

СЛОЖЕН БАЛАНС

Това принуждава Рузвелт да се опита да поддържа сложен баланс между двете страни, като, от една страна, накара японците да намалят финансовите си претенции и, от друга, руснаците да се откажат от мисълта да контролират цял Сахалин. Накрая, точно когато преговорите са пред провал, японският императорски двор приема последното предложение на Николай Втори: половината остров и никакви пари.

Царят вероятно е бил убеден от посланика на Рузвелт в Петербург с довода, че тъй като Сахалин така или иначе отдавна е поделен, Русия фактически няма да загуби никакви територии. Токио научава за готовността на царя да склони на половината Сахалин чрез британците, които американците държат в течение по неофициални канали за комуникация на Рузвелт.

Изправена пред възможността да продължи да воюва на висока цена или да се съгласи на мир, удовлетворяващ повечето ѝ претенции, Япония избира второто, склонявайки дори на по-малко от предлаганото от Рузвелт. Така през септември двете страни сключват Портсмутския мирен договор.

Успехът на Рузвелт дава няколко насоки за бъдещите президенти, когато се налага да посредничат. Основният му принос е, че успява да накара двете страни да не спират да преговарят, докато не се разберат за взаимноприемлива формула – процес, който изисква отстъпки и от двете страни по най-деликатните въпроси. Изтощени от преговорите, руснаците и японците се съгласяват с президента, че продължаването на войната не е в техен интерес. Пробивът става възможен най-вече благодарение на това, че нито Токио, нито Петербург са смятали, че Рузвелт фаворизира някоя от двете страни.

В този смисъл спорни решения като това на Тръмп да направи важни отстъпки пред Москва, като признаване на претенциите ѝ към окупирани територии, преди още да са започнали преките преговори между Русия и Украйна, и публично да порицава украинския президент Володимир Зеленски не спомага за възприемането му от двете страни като надежден медиатор – макар и да е необходимо да подхождаме предпазливо към историческите паралели, отбелязва „Форин афеърс“.

Източник: БТА

Свят

Двама убити и девет ранени при руски ракетен удар по украинския град Суми

Двама души бяха убити при руски ракетен удар по североизточния украински град Суми днес. Ранени бяха девет човека, от които двама са в критично състояние, съобщи Укринформ, цитирайки пресслужбата на общинския съвет.

„В резултат на руската атака в промишлено предприятие са загинали двама души, а девет са ранени, като двама от тях са в тежко състояние“, се казва в изявлението, публикувано във „Фейсбук“.

Нападението е било извършено около 14:45 ч. (и българско време).

/НС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Израелската армия призова за евакуацията на квартала Римал на град Газа

Израелската армия призова за евакуацията на квартала Римал на град Газа, предаде Франс прес.

Предупреждението е отправено преди очаквано извършване на интензивна атака.

„Заради използването на зони с гражданско предназначение от страна на „Хамас“ за терористични цели израелската армия ще извърши интензивна атака по района“, се казва в съобщение на арабки език на израелските сили, публикувано в социалните мрежи.

/ГГ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Свят

Новата канадска външна министърка заяви, че Израел използва недостига на храна като политически инструмент в Газа

Новата канадска министърка на външните работи Анита Ананд обвини днес Израел, че използва недостига на храна като политически инструмент при операцията си в ивицата Газа, и призова за по-нататъшна работа по прекратяване на огъня с ислямисткото движение „Хамас“, което контролира палестинската територия, предаде Ройтерс.

В началото на март Израел блокира Газа и възобнови военната си кампания срещу „Хамас“ след провала на споразумението за прекратяване на огъня – период, през който в ивицата влязоха хиляди камиони с помощи.

„Не може да допуснем продължаващото използване на храна като политически инструмент … Над 50 000 души са загинали в резултат на агресията, причинена на палестинците и на населението на Газа в Палестина. Използването на храната като политически инструмент е просто неприемливо“, заяви Ананд пред репортери преди заседание на канадския кабинет.

„Трябва да продължим да работим за прекратяване на огъня. Трябва да постигнем решение (на израелско-палестинския конфликт) с две държави и Канада ще продължи да поддържа тази позиция“, каза още тя.

Според представители на здравните власти в Газа израелската военна кампания е отнела живота на повече от 52 900 палестинци. Тя също така е довела Газа до ръба на масовия глад, твърдят хуманитарни организации и международни агенции, отбелязва Ройтерс.

Израел отрича, че има опасност от глад, и обвинява „Хамас“, че предизвиква глад, като краде помощи, предназначени за цивилни.

Канадският премиер Марк Карни назначи вчера Анита Ананд за министър на външните работи. Тя замени Мелани Жоли, която заемаше поста в продължение на повече от три години.

Израелската армия нахлу в Газа в отговор на нападението на „Хамас“ срещу селища в Южен Израел на 7 октомври 2023 г., при което по израелски данни са били убити около 1200 души, а 251 са били отведени като заложници в ивицата.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Святпреди 45 минути

Двама убити и девет ранени при руски ракетен удар по украинския град Суми

Обществопреди 48 минути

Пропадналият път Девин-Кричим ще е затворен до неделя

Икономикапреди 48 минути

Столична община има достатъчно пари по сметките си, съобщават от МФ по повод протеста на служители от градския транспорт в столицата

Българияпреди 48 минути

Ограничено е движението при 0 км на Северната скоростна тангента в посока пътен възел „Ботевградско шосе“ поради репатриране на камион

Българияпреди 49 минути

Общински съвет – Рудозем гласува увеличение на трудовите възнаграждения на кмета на Общината и кметовете на кметства

Святпреди 51 минути

Израелската армия призова за евакуацията на квартала Римал на град Газа

Икономикапреди 52 минути

„Рош“ може да преразгледа инвестициите си в САЩ заради плана за ценообразуване на лекарствата на американския президент

Българияпреди 53 минути

Съюзът на психолозите и психотерапевтите настоява за разследване има ли подстрекаване към престъпление в профили и канали на инфлуенсър в социалните мрежи

Балканипреди 54 минути

Шлеп и две лодки се сблъскаха в река Дунав в района на румънския окръг Долж; двама души са в неизвестност

Българияпреди 55 минути

Няма основание 15 май да е неучебен ден, в Столичната община не е заявен протест на градския транспорт за утре, съобщиха от общината

Святпреди 56 минути

Новата канадска външна министърка заяви, че Израел използва недостига на храна като политически инструмент в Газа

Българияпреди 58 минути

От Регионалната здравна инспекция в Плевен отчитат ръст в случаите на заболели от варицела

Българияпреди един ден

ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!

Икономикапреди 4 дни

Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Святпреди 5 дни

САЩ и Китай ще проведат търговски преговори в Швейцария

Спортпреди 4 дни

Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес

Святпреди 5 дни

Пакистан заяви, че е нанесъл ответни удари срещу военни обекти в Индия

Икономикапреди 4 дни

Цените на пшеницата по световните борси са почти без промяна тази седмица, докато при царевицата се наблюдава низходящ тренд, според ССБ

Спортпреди 4 дни

Иван Алипиев близо до „дабъл-дабъл“ при успех на Стяуа в баскетболното първенство на Румъния

Българияпреди 4 дни

С участието на над 800 доброволци 4600 широколистни дръвчета са засадени в „Новата гора на София“

Бизнеспреди 4 дни

От Чикаго през Перу до Ватикана – новият папа Лъв XIV

Святпреди 4 дни

Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна

Икономикапреди 4 дни

Американският президент Тръмп похвали развоя на преговорите САЩ – Китай в Женева

Святпреди 4 дни

Путин предложи преки преговори за мир Русия – Украйна след три години война

Новини