България
Председателят на парламента Наталия Киселова ще поздрави участниците във фестивала „В подножието на Асара“ в Николаево

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще поздрави днес участниците във второто издание на фестивала „В подножието на Асара“ в Николаево, съобщиха от парламентарния пресцентър. Във фестивала ще участват певци, танцьори и занаятчии от България, Гърция, Турция и Молдова.
Събитието е посветено на популяризирането на културната и историческа забележителност – крепостта „Асара“, разположена само на километър от град Николаево, съобщиха за БТА от местната администрация. Тя е археологическа ценност от национално значение, чието историческо значение ще бъде разкрито по атрактивен начин пред гостите.
Фестивалът ще започне с празнично дефиле на участниците, а за посетителите ще бъдат открити две зони – занаятчийска и търговска. Програмата ще включва демонстрации на позабравени занаяти, както и открити работилници за деца и възрастни. По време на фестивала ще бъде осигурен и безплатен транспорт до крепостта „Асара“, където специалисти от Исторически музей „Искра“ в Казанлък ще разкажат повече за историята на мястото. В читалище „Васил Левски“ в Николаево пък ще бъдат изложени археологическите находки, открити при проучванията на крепостта.
Организатори на фестивала са Община Николаево и народните читалища „Зорница – 1928“ в село Нова махала, „Васил Левски – 1923“ в Николаево, „Къньо Едрев Папазов“ в село Едрево и „Христо Смирненски“ в село Елхово. Целта на фолклорния форум е да съхрани песенното и танцово наследство от регионите на участниците, да стимулира представянето на местни традиции – издирване и изпълнение на песни, мелодии, танци и обичаи, като по този начин съдейства за съхранението и предаването на нематериалното и материално културно наследство, посочиха още от общинската администрация. Форумът цели още да се представят импровизирани сбирки от пособия и предмети, използвани от предците ни в миналото, да се демонстрират забравени занаяти и умения.
По-късно през деня Наталия Киселова ще посети музей „Ахинора“ в Казанлък и ще участва в инициативата „100 години Ахинора – 100 лица на съвременната жена в Казанлък“ в местната Художествена галерия. Събитието е посветено на една от най-ценните творби на именития български художник Иван Милев, която той дарява на родния си Казанлък само няколко месеца преди смъртта си – картината „Ахинора“.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Продължават ремонтът на българския участък на Дунав мост при Русе, както и реконструкцията на ГКПП „Станке Лисичково“

Продължават ремонтът на българския участък на Дунав мост при Русе, както и реконструкцията на Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) „Станке Лисичково“, съобщиха от Главната дирекция „Гранична полиция“ – МВР, на сайта на ведомството, в информация за трафика на българските гранични пунктове към 6:00 ч. тази сутрин.
Продължава основният ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе, поради което е въведена временна организация на движението. Трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира от служители на фирмата изпълнител. Трафикът е нормален на останалите гранични преходи.
На ГКПП „Станке Лисичково“ на границата с Република Северна Македония продължава цялостната реконструкция на пункта. Във връзка с ремонтната дейност преминаването се извършва на ограничен брой трасета. Трафикът е нормален на останалите гранични контролно-пропускателни пунктове.
Нормален е трафикът на граничните пунктове с Турция и със Сърбия.
На пътя от гръцка страна по дестинацията Рудозем – Ксанти продължават строителните дейности. Гръцките власти са поставили табели, на които е указано, че теренът е строителна площадка и не се допуска влизането на външни лица в обекта. През граничните преходи в района на Маказа, Златоград и Ивайловград е разрешено преминаването само на леки коли и микробуси до 3,5 тона.
/АБ/
Източник: БТА
България
Българска държавна делегация ще посети Света гора по повод интронизацията на новоизбрания игумен на Зографския манастир Гавриил

Българска държавна делегация ще бъде на посещение в Света гора (Атон) днес и утре във връзка с интронизацията на новоизбрания игумен на българския Зографски манастир Гавриил, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Делегацията ще бъде ръководена от министъра на правосъдието Георги Георгиев. В състава ѝ ще бъдат още четирима министри – на земеделието и храните Георги Тахов, на икономиката и индустрията Петър Дилов, на околната среда и водите Манол Генов и на младежта и спорта Иван Пешев.
В неделя в съборния храм на Зографския манастир ще се състои тържественото богослужение и въдворяването на новоизбрания игумен йеромонах Гавриил. В церемонията ще участват духовното и административно ръководство на монашеската република, представители на гръцката държава, както и игумени и монаси от останалите светогорски манастири, информират от Министерския съвет. Събитието е от изключително духовно и културно значение за България, свързано с приемствеността и дълбоките исторически връзки със Зографската света обител – единственото изцяло българско средище в Света гора, посочват от пресслужбата на кабинета.
На 6 май новоизбраният игумен на българския Зографски манастир в Света гора Гавриил беше издигнат от йеромонах до архимандрит на празника на Свети Георги. В официалната българска делегация начело с вицепремиера Атанас Зафиров тогава бяха председателят на Комисията по отбрана в 51-вото Народно събрание Христо Гаджев, заместник-председателят на парламентарната комисия за българите в чужбина Деян Дечев, заместник-председателят на парламентарната комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление Венцислав Асенов, заместник-председателят на парламентарната комисия по земеделието, храните и горите, Красимир Йорданов, народният представител Калин Стоянов, генералният директор на Българската телеграфна агенция (БТА) Кирил Вълчев, заместник-министърът на вътрешните работи Филип Попов, председателят на Изпълнителната агенция за хората с увреждания проф. д-р Георги Йорданов, генералният консул на България в Солун, Гърция, Антон Марков.
Света гора (Атон)
Света гора, наричана още Атон, е планински полуостров в Северна Гърция, дълъг 50 км и широк 10,5 км., посочва отдел „Справочна“ на БТА. Общата му площ е 389 кв. км. Най-високият му връх Атон е с височина 2033 м. Според гръцката конституция Света гора е автономна монашеска общност под гръцки суверенитет. В Света гора са изградени двайсет православни манастира и дванайсет скита, няколко метоха, както и над шестстотин келии, каливи и катизми. Главен град и административен център на Света гора е Карея, който е седалище на гражданския управител – представителя на гръцката власт. Духовно Света гора е подчинена пряко на Цариградската патриаршия в Истанбул. Обитаването на полуострова е разрешено само на монасите. Общото население е около 1400 души.
Атон е православен духовен център с автономен статут от 1054 г. насам. Светата планина е забранена за жени и деца.
Източник: БТА
България
Столична община организира предаване на отпадъци от мазета и тавани в квартал „Слатина“ от 10:00 до 14:00 часа

Столичани ще могат да предадат отпадъци от мазета, гаражи и тавани в квартал „Слатина“ при Tenta, пред стадион „Академик“, от 10:00 до 14:00 часа. Инициативата е част от МаГаТа Фест, като софиянци могат да предадат на едно място отпадъците си и така да помогнат за подобряване на разделното събиране на различните видове отпадъци и тяхното последващо рециклиране, съобщиха от Столична община.
От общинската администрация посочиха, че до момента благодарение на площадката за разделно събиране, софиянци са предали разделно над 14 тона различни отпадъци. Целта на инициативата е общината да улесни гражданите при разделното предаване на различните масови отпадъци, които имат специален режим на събиране, да подобри събираемостта и да повиши информираността за значимостта на разделното предаване.
В рамките на инициативата ще има пунктове за разделно събиране на едрогабаритни отпадъци; опасни отпадъци от домакинствата – стари лекарства и живачни термометри, излезли от употреба бои, лакове и химикали, почистващи препарати и опаковките от тях; отпадъци от опаковки от метал, хартия и пластмаса; излязло от употреба електрическо и електронно оборудване; негодни за употреба батерии и акумулатори; отпадъци от обувки и текстил; излезли от употреба автомобилни гуми.
От Столична община припомнят, че по време на събитието не се приемат зелени и био отпадъци, както и отпадъци от ремонти и други строителни материали.
На 17 май МаГаТа Фест ще се проведе в район „Искър“, а на 7, 14 и 21 юни районите са съответно „Люлин“, „Сердика“ и „Подуене“, информираха от общинската администрация. Оттам уточниха, че предстои уточняване на конкретните локации за всеки от районите и призовават заинтересованите граждани да следят каналите на Столична община и районите.
Концепцията за разделяне на отпадъците при източника е ключова за кръговата икономика и за това улиците, кварталите и градовете ни да бъдат по-чисти. Затова и усилията за устойчиво управление на отпадъците на Столична община са фокусирани върху създаване на условия за разделно събиране и насърчаване на столичани да се възползват от тях.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година