Икономика
Практически наръчници и корпоративни модели за управление на поколенията на работното място разработи екип на БСК

Два практически наръчника и четири корпоративни модела, свързани с управлението на поколенческите различия на работното място, бяха разработени и тествани в предприятията в рамките на проект „Заедно за устойчива заетост“, съобщи Българската стопанска камара (БСК) на интернет страницата си.
Проектът се осъществява от БСК, в партньорство с Министерството на труда и социалната политика и КНСБ, в периода 2024-2027 г., като е финансиран от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027.
Основната цел на наръчниците и корпоративните модели е да се насърчава многообразието на работната сила, начините за оптималното й използване и обмяната на опит между специалисти от различни поколения. Документите предлагат механизми и конкретни начини за засилване на екипния подход между хора от различни възрасти и области на компетентност да работят заедно за постигането на обща цел.
Наръчниците и моделите разглеждат стратегиите, предизвикателствата и ползите от управлението на мултигенерационни екипи, като се предоставят практически идеи и приложими съвети за подобряване на работата на екипа и постигане на общите цели. Предлагат се ясни методи, критерии и специфики, касаещи различните поколения, техните интереси, нужди и приоритети. Ценностните нагласи са представени в детайли. Съобразяването с тези специфики прави подбора и привличането на персонал по-лесно и ефективно, а това помага значително на мениджмънта за индивидуална и гъвкава работа, отбелязват от Камарата.
В рамките на тестването на наръчниците и моделите на терен, в предприятията, е получена положителна обратна връзка, като над 90 на сто от интервюираните експерти застъпват мнението, че материалите са актуални, добре структурирани и достъпни за ползване, а съдържанието е полезно и иновативно.
Над 80 процента от експертите смятат, че разработените продукти са достатъчно гъвкави и адаптивни към спецификата на предприятията и тяхното практическото приложение ще има благоприятен и устойчив ефект върху управлението на възрастовите различия в организациите. В същото време преобладаващата част от експертите посочват, че най-съществените предизвикателства и проблеми при внедряването на наръчниците и моделите в практиката на предприятията са свързани с вкоренените предразсъдъци и стереотипи, остарелите практики в управлението на хора и липсата на мотивация, умения и опит.
Сред най-предпочитаните подходи за внедряване на наръчниците и моделите в практиката на предприятията са въвеждане на програми за управление на организационната култура, осъвременяване на фирмените политики и обучение на мениджмънта и персонала. Заедно с това всеки втори от интервюираните експерти смята, че ръководствата на предприятията не са достатъчно информирани и не са извели възрастовото многообразие на работното място като свой приоритет. Като предизвикателства се подчертават също така съществуващите проблеми в лидерството, организационната култура, работната среда и климатът в отношенията, посочват от Камарата.
Източник: БТА
Икономика
Австрия е пред заплаха от процедура на ЕК за прекомерен дефицит

Министерството на финансите прогнозира дефицит от 4,5 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) за тази година. Данните ще бъдат предоставени днес на статистическата служба на Австрия, която от своя страна ще ги изпрати на европейската статистика.
Както подчертава министерството в писмено изявление, от това може да се предположи, че Европейската комисия „ще започне процедура при прекомерен дефицит“. Това е така, защото допустимата граница от три процента очевидно не е постигната. Въпреки това новата прогноза за дефицита в държавната хазна е малко под отчетения през 2024 г. 4,7 процента. Очаква се решението дали да се започне процедура при прекомерен дефицит да бъде взето през юли.
Прогнозата на Министерството на финансите е малко над тази на Фискалния съвет, който последно прогнозира дефицит от 4,4 процента от БВП.
Според Министерството на финансите ключова роля за размера на дефицита играе трайно слабата икономика. Рецесията води до по-ниски приходи от данъци като корпоративния данък и до по-високи разходи, например за увеличената безработица.
Министърът на финансите Маркус Мартербауер отново се ангажира да запази курса на консолидация чрез договорените икономии в двойния бюджет за 2025/26 година, като същевременно икономиката и заетостта не трябва да бъдат натоварвани прекалено много.
Ще е необходимо да се приложи комбинация от икономии, увеличаване на данъците, например за банките, дългосрочни реформи, подобряване на ефективността и офанзивни мерки.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Предложения за промени в Закона за държавната собственост у нас са публикувани за обществено обсъждане

Проект на Закон за изменение на Закона за държавната собственост (ЗДС) е публикуван за обсъждане в Портала за обществени консултации.
С проекта се предлагат промени, свързани с извършването на разпоредителните действия по продажба и замяна на имоти – частна държавна собственост, в управление на Министерството на отбраната (МО), като се предвижда да се осъществяват по регламентирания в закона общ ред, а именно чрез областните управители по местонахождение на имотите, министъра на регионалното развитие и благоустройството в случаите по чл. 45, ал. 4 от Закона за държавната собственост, съответно от Агенцията за публичните предприятия и контрол.
В резултат на законодателната промяна ще бъде създадена възможност за засилване и укрепване на административния капацитет на Министерството на отбраната чрез насочването му изцяло към реализирането на дейности, свързани с изпълнение на изключително важни за националната сигурност и отбрана инфраструктурни проекти, както и до намаляване на административната тежест при продажбата на имотите в управление на ведомството, посочват вносителите на проекта на нормативен акт.
С оглед необходимостта от унифициране на режима за продажба на тези имоти, с преходните и заключителни разпоредби на настоящия законопроект се предвиждат и съответните изменения в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
С предложения проектозакон се предвижда цялостна отмяна на Раздел ІІІ – „Обезщетение при отчуждаване на земеделски земи и горски територии“ на Глава трета – „Принудително отчуждаване на имоти – частна собственост, за държавни нужди“ на ЗДС, както и на § 1а, т. 1а от Допълнителните разпоредби на ЗДС, съдържащ легална дефиниция на понятието „равностойно имотно обезщетение“, се посочва в мотивите към проекта на нормативен акт. Промяната в глава трета на ЗДС чрез отмяна на имотното обезщетение при принудителното отчуждаване на частни земеделски земи и горски територии, за изграждане на национални обекти и обезщетяване на всички засегнати собственици с паричната равностойност на отчуждените им земи, определена в съответствие с предназначението на имота преди влизане в сила на подробния устройствен план за изграждане на национален обект, въз основа на пазарните цени на имоти с подобни характеристики, намиращи се в близост до отчуждавания имот, ще доведе до еднаквото им третиране от законодателя и поставянето им в равностойно положение, което в пълна степен ще доведе до изпълнение на конституционно установените изисквания и принципи за равенството на гражданите пред закона при провеждането на отчуждителните производства по ЗДС, се посочва още в мотивите към проекозакона.
/ВЙ/
Източник: БТА
Икономика
Цените на яйцата в ЕС се повишават на годишна основа през март, в България спадат с 0,7 на сто, отчете Евростат

Цените на яйцата в ЕС са поскъпнали средно с 6,7 през март спрямо същия месец на 2024 г., сочат публикувани днес данни на Евростат.
Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто).
В България цените на яйцата през март 2025 г. са спаднали с 0,7 на сто на годишна основа.
Цените на яйцата се увеличават от началото на 2025 г. (3,4 на сто през януари и 4,1 на сто през февруари) спрямо същите периоди на 2024 г. През 2024 г. се наблюдава увеличение на цените на яйцата през 10 от 12 месеца спрямо 2023 г. Тези повишения обаче са по-малки в сравнение с регистрираните през 2022 и 2023 г., когато през всичките месеци от април 2022 г. до септември 2023 г. се отчита двуцифрен ръст. Най-голямото увеличение от 31,1 на сто е регистрирано през февруари 2023 г. спрямо същия месец на 2022 г.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 5 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия
-
Балканипреди 5 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
В близо двучасов разговор за Гунди и Трифон Иванов се превърна представянето на две биографични книги за тях във Велико Търново