Свят
Повече от 100 000 афганистанци напуснаха Пакистан на фона на нова вълна от депортации

Десетки хиляди афганистанци са напуснали Пакистан, след като в началото на този месец страната започна поредната вълна от депортации, предаде ДПА.
Повече от 127 000 афганистанци са се завърнали в родината си от началото на месеца, съобщи днес Върховният комисариат на ООН за бежанците. Мнозинството от тях са напуснали страната по собствено желание, на фона на заплахата от депортиране, допълва агенцията. Около 26 000 души са били депортирани.
След изтичането на крайния срок за доброволно напускане на страната в края на март пакистанските власти започнаха да арестуват бежанци и да ги прехвърлят в центрове за депортиране. Пакистанското правителство планира да депортира 3 милиона афганистанци в дългосрочен план.
Несигурно бъдеще при талибаните
Новината за последните депортации огорчи много афганистанци.
„Пакистан беше моят дом, аз съм роден тук“, каза пред ДПА Мохамед Разул – глава на семейство, на граничния пункт с Афганистан Торхам.
В продължение на десетилетия милиони афганистанци са избягали в Пакистан, за да намерят защита от войната и нестабилността в родината си.
След като талибаните отново поеха властта в Афганистан през лятото на 2021 г., десетки хиляди афганистанци избягаха в съседната страна от страх да не бъдат репресирани от твърдолинейните ислямистки управници на страната, припомня ДПА.
В края на 2023 година Пакистан започна масова депортация на нерегистрирани афганистански бежанци. По официални данни оттогава почти 900 000 афганистанци са напуснали Пакистан.
Първоначално кампанията беше насочена към нерегистрираните бежанци, но по-късно Исламабад обяви намерението си в бъдеще да депортира и регистрирани бежанци.
„Афганистанците, търсещи убежище и закрила в Пакистан след превземането на Афганистан от талибаните през 2021 г., са особено изложени на риск“, предупреди международната неправителствена организация за защита правата на човека „Амнести интернешънъл“.
Сред тези хора са афганистански жени и момичета, журналисти, правозащитници, протестиращи, артисти и бивши служители на афганистанското правителство и службите за сигурност, избягали от талибанското преследване.
Пакистан трябва да промени съществуващата си политика на принудително връщане, за да осигури безопасността на тези лица, подчерта базираната в Лондон организация за защита правата на човека.
Според наблюдатели е възможно предприетата мярка от страна на Пакистан да има за цел засилване на натиска върху талибаните в Афганистан.
Закъсалата в икономическо отношение ядрена сила се бори с нарастващото насилие от страна на военни групировки и обвинява правителството в Кабул, че им предоставя убежище на своя територия. Талибаните отхвърлят тези обвинения.
Източник: БТА
Свят
Австрия удължи граничния контрол с Чехия и Словакия

Австрия удължи вчера с шест месеца граничния контрол с Чехия и Словакия. В съобщение за медиите Министерството на вътрешните работи се казва, че продължаването на контрола е необходима мярка за възпиране на контрабандната мафия.
На границата със Словакия и Унгария полицията и в момента оказва подкрепа на здравните власти в борбата срещу разпространението на шапа. В рамките на борбата с болестта многобройни гранични пунктове към тези страни също бяха временно затворени.
Австрийският контрол се извършва на граничните пунктове, но също така и от екипи в райони в близост до границата. Общо десет държави от ЕС и Шенгенското пространство осъществяват контрол по вътрешните граници: България, Германия, Дания, Франция, Италия, Нидерландия, Норвегия, Австрия, Швеция и Словения.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
Горната камара на руския парламент ратифицира договора за партньорство с Иран

Горната камара на руския парламент, Съветът на федерацията, ратифицира договор за стратегическо партньорство с Иран, съобщи ТАСС.
Президентът Владимир Путин подписа 20-годишния стратегически договор за партньорство с иранския си колега Масуд Пезешкиан през януари. Ратификацията в горната камара на парламента означава, че договорът вече е в сила, посочи Ройтерс.
Документът фиксира правната рамка за по-нататъшното развитие на сътрудничеството между Москва и Техеран в дългосрочен план. Договорът затвърждава статута на Русия и Иран като стратегически партньори и обхваща всички сфери, включително отбрана, борба с тероризма, енергетика, финанси, транспорт, промишленост, селско стопанство, култура, наука и технологии.
Москва очаква ратифицирането от Техеран на Договора за всеобхватно стратегическо партньорство между Русия и Иран да се осъществи „възможно най-скоро“, заяви руският заместник-министър на външните работи Андрей Руденко на пленарно заседание на Съвета на федерацията, съощи ТАСС.
/ЛМ/
Източник: БТА
Свят
ПТИ: САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година; търговският дефицит с Китай се увеличава

САЩ остават най-големият търговски партньор на Индия за четвърта поредна година през фискалната 2024-25 г. Двустранната търговия възлиза на 131,84 млрд. долара, докато търговският дефицит на страната с Китай през същия период се е увеличил до 99,2 млрд. долара, сочат данни на индийското правителство, предаде ПТИ.
През последната фискална година износът на Индия за Китай се е свил с 14,5% до 14,25 млрд. долара спрямо 16,66 млрд. долара през 2023-24 г. Вносът обаче е нараснал с 11,52% през 2024-25 г. до 113,45 млрд. долара спрямо 101,73 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският дефицит с Китай се е увеличил с около 17% до 99,2 млрд. долара през последната фискална година. През 2023-24 г. той е възлизал на 85,07 млрд. долара.
През 2024-25 г. Китай продължава да бъде вторият най-голям търговски партньор на Индия с двустранна търговия в размер на 127,7 млрд. долара. През 2023-24 г. двустранната търговия е възлизала на 118,4 млрд. долара
По данни на индийското Министерство на търговията Китай е бил най-големият търговски партньор на Индия от 2013-2014 г. до 2017-18 г., както и през 2020-21 г. Преди това най-големият търговски партньор на Индия са били Обединените арабски емирства (ОАЕ). САЩ са най-големият партньор от 2021-22 г. насам.
През последния фискален период ОАЕ са третият по големина търговски партньор на Индия, като двустранната търговия възлиза на на 100,5 млрд. долара.
През 2024-25 г. износът на Индия за САЩ се е увеличил с 11,6% до 86,51 млрд. долара спрямо 77,52 млрд. долара през 2023-24 г. През 2024-25 г. вносът е нараснал със 7,44% до 45,33 млрд. долара спрямо 42,2 млрд. долара през 2023-24 г.
Търговският излишък със САЩ през последната фискална година достигна 41,18 долара спрямо 35,32 долара през 2023-24 г.
През 2024 г. основният износ на Индия за САЩ включва медикаменти и биологични продукти (8,1 млрд. долара), телекомуникационни инструменти (6,5 млрд. долара), скъпоценни и полускъпоценни камъни (5,3 млрд. долара), петролни продукти (4,1 млрд. долара), злато и други бижута от благородни метали (3,2 млрд. долара), готови облекла и аксесоари от памук (2,8 млрд. долара), и изделия от желязо и стомана (2,7 млрд. долара).
Вносът за този период включва петрол (4,5 млрд. докара), петролни продукти (3,6 млрд. долара), въглища и кокс (3,4 млрд. долара), шлифовани и полирани диаманти (2,6 млрд. долара), електрически машини (1,4 млрд. долара), самолети, космически апарати и части за тях (1,3 млрд. долара) и злато (1,3 млрд. долара).
Очаква се двустранната търговия между Индия и САЩ да получи тласък през следващите години, тъй като двете страни преговарят за търговско споразумение. Целта е до 2030 г. двустранната търговия със стоки и услуги да нарасне до 500 млрд. щатски долара от сегашните 191 млрд. долара.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ПТИ)
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Спортпреди 1 седмица
Волейболният Нефтохимик прекрати договора на капитана си Аксел Трухчев по взаимно съгласие
-
Българияпреди 1 седмица
Необходимо е да позиционираме страната ни като дестинация за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект, заяви президентът Радев
-
Българияпреди 1 седмица
Над два килограма суха тревиста маса е открита от служители на полицията в Благоевград
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия