Свържете се с нас

Политика

Повече кандидати за парламента и по-малко пари за предизборните кампании

Повече кандидати за парламента и по-малко пари за финансирането на предизборните кампании. Това показва сравнението на два поредни избора за Народно събрание – от 9 юни 2024 г. и от 2 април 2023 г.

Според данните от одитните доклади на Сметната палата, на 9 юни 2024 г. общият размер на финансиране на кампанията на всички 31 участници в изборите е 6 967 862 лв. Година и два месеца по-рано в състезанието за народни представители са участвали общо 23 партии, коалиции и инициативни комитети, като са разполагали със 7 355 607 лв.

Привлечените от партиите средства за предизборни кампании са намалели с 387 745 лева, но пък участниците са се увеличили с осем.

След изборите на 9 юни 2024 г. Сметната палата е одитирала 24 участника – 14 политически партии (ПП) и 10 коалиции от партии (КП). Общият размер на финансиране на одитираните участници е близо 6,7 млн. лв. Седем неодитирани участници – 6 политически партии и една коалиция от партии, са разполагали с 280 309 лв.

Данните са от одитния доклад на Сметната палата за извършен одит за съответствие на декларираните приходи и извършените разходи във връзка с предизборната кампания на участниците в изборите за народни представители за Народно събрание, проведени на 09.06.2024 г.

Документът е публикуван на интернет страницата на одитната институция.

При извършения одит е установено:

– Всички одитирани политически партии и коалиции са спазили срока, регламентиран в Изборния кодекс (ИК), за представяне пред Сметната палата на отчет за приходите, разходите и поетите задължения за плащане във връзка с предизборната кампания.
– Представените отчети са изготвени по образеца, утвърден от Сметната палата, приложени са извлеченията от банковите сметки за обслужване на предизборната кампания на всеки участник, както и декларации за произход на дарени и предоставени средства от физически лица.
Спазено от всички участници е изискването финансирането на приходите и разходите за предизборната кампания в размер над 1 000 лв. да се извършва по банков път.
Спазено от всички участници е изискването за общия размер на финансирането на предизборната кампания (3 000 000 лв. за партия и за коалиция от партии).

Не са установени нарушения на ИК от 16 одитирани участници в изборите – 10 политически партии и 6 коалиции.

Приходи

От установения общ размер на приходите на одитираните участници в изборите от 6, 6 млн. лв., 2,6 млн. лв. са за партиите, а близо 4 млн. лв. – за коалициите. Шестнадесет от одитираните участници отчитат средства за медийни пакети в общ размер от 564 862 лв. (според информация от Централната избирателна комисия).

Приходите на партиите са формирани от:

– собствени средства – 1,8 млн. лв.
– дарения от физически лица – 305 852 лв.
– предоставени средства от кандидати – 181 988 лв.
– средства за медийни пакети по реда на чл. 178 от ИК – 324 780 лв.

Коалициите са получили приходи от:

– собствени средства на политическите партии, участващи в тях – 2,7 млн. лв.
– дарения – 204 594 лв.
– финансирания от кандидати – 811 986 лв.
– средства за медийни пакети по реда на чл. 178 от ИК – 240 082 лв.

Дарения

Одитът установява, че проверените участници в изборите са получили общо 361 дарения от физически лица и финансирания от кандидати, надвишаващи минималната работна заплата (за одитирания период тя е 933 лв.), за които всички дарители/кандидати са представили декларации за произход на средствата.

При проверка на тези декларации е установено, че в 4 не е посочен произход на средствата, което е нарушение на изискването за деклариране съгласно чл. 169 от ИК.

В 123 от декларациите е посочен произход на средствата от трудови доходи, а в 82 случая дарените средства са от спестявания или лични. Но във всички тези общо 205 декларации няма информация за работодателя/източника на средствата.

В 6 от декларациите е посочен произход на средствата от дивидент, като в 3 от тях няма данни за наименованието на юридическото лице и единния идентификационен код (ЕИК), под който е вписано дружеството, а в останалите 3 – липсва информация за ЕИК на юридическото лице.

В 7 от декларациите е посочен произход на средствата от продажба или наем на имот, продажба на дружествени дялове, договор за заем или собствен бизнес, но липсва поясняваща информация, изискваща се съгласно образците на декларации, утвърдени от Сметната палата.

В общо 226 декларации за произход на дарени/предоставени средства няма информация за периода на генериране на доходите/натрупване на спестяванията.

За 172 физически лица, предоставили или дарили средства над 1 000 лв., е изискана информация от Националната агенция за приходите (НАП) и Националния осигурителен институт (НОИ) и е извършена проверка за съответствие на размера на предоставените или дарените средства с доходите им.

За 17 от тях е установено, че наличната информация за размера на доходите не покрива напълно размера на дарените/предоставени средства. Проверката обхваща само периода от произвеждането на предходните избори от същия вид до деня на подаване на съответната декларация, съгласно Изборния кодекс. Предвидените в ИК източници на информация не позволяват да бъдат проследени всички данни за доходи от чужбина, за спестявания в банки и други, които е напълно вероятно конкретните лица да притежават.

Разходи

Извършените разходи от одитираните участници в изборите са в общ размер на 5,4 млн. лв., като партиите са похарчили 2,6 млн. лв., а коалициите – 2,8 млн. лв.

Най-голям дял в общия размер на разходите имат плащанията за външни услуги – 4,7 млн. лева (88 на сто).

– За медийни услуги – близо 3 млн. лева.
– за консултантски услуги – 21 909 лв.;
– за плакати, флаери, диплянки, брошури – 763 215 лв.;
– за масови прояви (публични събрания, концерти и др.) – 74 037 лв.;
– за пощенски и куриерски услуги, телефони – 12 779 лв.;
– за наеми за помещения, транспортни средства, рекламни съоръжения – 871 484 лв.;
– други разходи за външни услуги – 41 028 лв.

Одиторският екип е проверил и анализирал информация от 282 доставчици за предоставени от тях стоки и услуги във връзка с предизборната кампания. В резултат от проверката на получената информация от доставчиците и представената счетоводна документация от одитираните участници, са установени неотчетени разходи, в т.ч. поети задължения за получени стоки/услуги за предизборната кампания, от пет партии и пет коалиции в общ размер 83 258 лв., и неотчетени приходи от единадесет партии и седем коалиции в общ размер на 121 939 лв.

Към датата на извършване на одита една партия и пет коалиции имат неразплатени задължения към доставчици на стоки и услуги в общ размер на 83 793 лв.

Нарушения

– Не е предоставена информация за 11 дарения, включваща имената на дарителите, вида, целта и размера на направените дарения (две партии и една коалиция)
– Не е представена декларация на дарител за произход на дарените средства на стойност над една минимална работна заплата (една партия).
– Не е представена на информация за 19 финансирания със средства на кандидати (една партия и две коалиции).
– Не са представени общо 15 декларации на кандидати за произход на предоставените от тях средства на стойност над една минимална работна заплата (една партия и две коалиции)
– Не е представена информация относно наименованията на общо 6 рекламни агенции, с които са работили участници в предизборната кампания (една партия и две коалиции).
– Набирани са средства за финансиране на предизборната кампания след приключването ѝ (една партия и две коалиции).

Във връзка с медийни публикации за пътнотранспортен инцидент с автомобил на Националната служба за охрана (НСО), осигуряващ охрана на участник в изборите, Сметната палата е проверила спазена ли е разпоредбата от Изборния кодекс, която забранява на политическите субекти в предизборната кампания безплатно да ползват публичен административен ресурс (бюджетни средства, помещения, автомобили, самолети, оборудване и други движими и недвижими вещи – държавна или общинска собственост, както и труда на служителите в администрацията).

След поискана от началника на НСО информация за участници в изборите и/или техни представители, за които в периода от откриване на предизборната кампания на 10.05.2024 г. до нейното приключване на 07.06.2024 г. е осигурена защита по реда на Закона за Националната служба за охрана (ЗНСО) и след направен анализ на относимите нормативни актове, следва да се приеме, че автомобилите на НСО са средство за осъществяване на дейността по охрана при спазване на принципа за непрекъснатост на охраната и политически неутралитет.

Специалната ѝ регламентация в ЗНСО, като елемент от дейността по защита на националната сигурност принципно изключва прилагането на забраната на ИК за безплатно ползване на публичен административен ресурс.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Политика

Пеевски прибра под крилото си още трима кметове

Те са градоначалници на силистренските общини Главиница и Ситово и шуменската община Върбица

Делян Пеевски с тримата кметове на Ситово, Главиница и Върбица. Пресцентър ДПС-НН

Снимка ДПС-Ново начало пресцентър

Делян Пеевски с тримата кметове на Ситово, Главиница и Върбица

Лидерът на „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски прие кметовете на силистренските общини Главиница и Ситово, които поискаха да бъдат част от Стратегията за ново начало за развитие на регионите, съобщиха от пресцентъра на партията.

На срещата с кмета на Ситово Сезгин Алиибрям и на Главиница – Неждет Джевдет, присъства и кметът на шуменската община Върбица Мердин Байрям.

Те коментирали с Пеевски „конкретните проблеми на региона, за чието разрешаване ще работят с обединени сили на национално и регионално ниво, така че за хората да бъдат създадени условия за по-добър живот“.

„Желанието на все повече кметове да станат част от Стратегията за ново начало за развитие на регионите е продиктувано от това, че формулата работи и вече дава своите добри резултати в общините“, казали кметовете по време на срещата, пише в прессъобщението на партията на Делян Пеевски.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Политика

Определен е съставът на българската делегация за погребението на папа Франциск

Росен Желязков и папа Франциск

Снимка БГНЕС/МС

Премиерът и папа Франциск

Правителството прие състава на българската делегация, която ще отпътува за погребението на папа Франциск. В нея влизат премиерът Росен Желязков и вицепремиерите Гроздан Караджов и Атанас Зафиров.

Част от делегацията ще бъдат още външният министър Георг Георгиев и посланикът ни във Ватикана.

Папа Франциск почина на 88-годишна възраст от инсулт и сърдечен арест на 21 април. Кончината му сложи край на 12-годишно управление.

Множество световни лидери обявиха, че ще пътуват до Рим за погребението, което ще се състои на 26 април събота. Сред тях са американският президент Доналд Тръмп и съпругата му Мелания, президентът на Аржентина – родината на папа Франциск, генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, председателите на ЕК и на Европейския съвет Урсула фон дер Лайен и Антониу Коща, министър-председателят на Обединеното кралство Киър Стармър, френският президент Еманюел Макрон.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Политика

Желязков с равносметка за първите 100 дни на управление

Росен Желязков

Снимка БГНЕС

Министър-председателят Росен Желязков

Тази седмица правителството навършва 100 дни, в които е приело своята програма, бюджет и е оцеляло при два вота на недоверие, отчете премиерът Росен Желязков преди началото на заседанието на Министерския съвет.

„За 100 дни приехме своите програма и бюджет, преминахме през два вота на недоверие. Те бяха насочени срещу ясната политическа цел на правителството – която ще следваме до успешната реализация. Администрацията трябва да бъде изпълнител на политическа визия“, допълни той.

Желязков отбеляза още, че стоте дни са термин, в който не е правило да се дава толеранс, а поглеждайки назад, да се види дали кабинетът може да дефинира своя капитал. По думите му много ясно трябва да се комуникира с обществото относно приоритетите и ресурсите, както и за стадия на изпълнението им, защото така се изгражда или срива доверието.

В рамките на месец мнозинството успя да преодолее два вота на недоверие срещу него. Първият беше внесен от „Възраждане“ и подкрепен от „Величие“ и МЕЧ, а мотивът беше провал във външната политика. Вторият вот на недоверие беше внесен от МЕЧ с подкрепата на „Възраждане“ и „Величие“ на тема корупция. По време на гласуването фракцията на Ахмед Доган ДПС-ДПС подкрепи вота. 

Това се случи след като ДПС-ДПС решиха да оттеглят подкрепата си за кабинета „Желязков“. Решението бе взето след съвместно заседание на парламентарната група и Централното оперативно бюро. Мотивите – институциите се използват за репресии, а съдебната система била все по-зависима.

Стана ясно и че от „Величие“ готвят трети вот на недоверие. Основен мотив ще бъде кризата с боклука.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 17 минути

„МЕТ Груп“ отчита 17,9 млрд. евро приходи и рекорден ръст в търговията с газ и електроенергия за 2024 г.

Балканипреди 17 минути

Черна гора очаква да се присъедини към ЕС през 2028 г., заяви вицепремиерът Филип Иванович

Политикапреди 20 минути

Пеевски прибра под крилото си още трима кметове

Святпреди 22 минути

Радикализацията на десницата в Южна Корея води до все по-дълбоко политическо разделение в страната

Българияпреди 23 минути

Двама души са в болница след катастрофи в района на Монтана

Здравепреди 24 минути

Болниците искат отмяна на понижената потребителска такса

Българияпреди 25 минути

Гражданско движение за президентска република създаде своя структура в Силистра

Святпреди 25 минути

Кремъл каза, че има още „много нюанси“ за обсъждане в преговорите за Украйна и за сближаване на позициите

Балканипреди 26 минути

Земетресение от 6,2 разтърси Истанбул

Спортпреди 27 минути

Цели 81,3 процента от футболните треньори в България изкарват в отборите по-малко от година

Обществопреди 27 минути

Лош вкус: Киселова предизвика скандал с тениска на хазартен спонсор

Икономикапреди 28 минути

Проектобюджетът на Севлиево за 2025 г. предвижда 64,4 млн. лева приходи

Святпреди 4 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 5 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Балканипреди 5 дни

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Икономикапреди 5 дни

Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Обществопреди 3 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Бизнеспреди 3 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Икономикапреди 2 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 5 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Балканипреди 5 дни

Германското правителство е спряло сделка за доставка на изтребители „Юрофайтър“ заради ареста на отстранения кмет на Истанбул според „Ханделсблат“

Икономикапреди 5 дни

Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Българияпреди 5 дни

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Новини