Свържете се с нас

Икономика

Поуката за нас от спирането на тока на Пиренейския полуостров е техническата неутралност при производство на енергия, смята министър Станков

Поуката за нас от обхваналото целия Пиренейски полуостров спиране на електроподаването е техническата неутралност при производство на енергия, смята министърът на енергетиката Жечо Станков. Той коментира темата в предаването „Защо, г-н министър“ по bTV.

Жечо Станков отбеляза, че България има микс от ядрени централи, ветроенергийни централи и енергия от възобновяеми източници, което ни дава шанс такова нещо да не се случи. По думите му страната ни има и добра свързаност с останалите държави. 

Министърът посочи, че помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) „Чаира“ е най-голямата „зелена батерия“, с която страната разполага. 

По думите му в момента от четири хидроагрегата работи един, но текат възстановителни действия и за останалите. Очакванията са от началото на 2026 година да заработи хидроагрегат три, а после и хидроагрегат едно от средата на годината.

Министърът увери, че с либерализирането на пазара на тока за битовите потребители те ще бъдат защитени.

Според него е нужно с нови инвестиции на територията на страната да се поддържа устойчиво ниска цената на електроенергията, за да може в момента, в който битовите потребители излязат на свободния пазар, стойността на тока да бъде по-ниска от тази в момента. 

БТА припомня, че в края на април Парламентарната Комисия по енергетика гласува на първо четене промени в Закона за енергетиката, отлагащи либерализацията на пазара на електроенергия за бита. За какъв период от време ще бъде отлагането, ще се прецизира между двете четения на текстовете. Либерализацията на електроенергийния пазар за битовите потребители се отложи с мотива на правителството за защита на домакинствата от високите пазарни цени. 

От Министерството на енергетиката (МЕ) се стремят промените да влязат в сила от 1 юли – началото на регулаторния период. Сред тях е и промяна на органа, който ще определя регулираната цена. От МЕ предвиждат това да става с решение на Министерския съвет, а не както досега – с решение на КЕВР. В интервю за БТА тогава енергийният министър каза, че промяната на органа, който ще определя регулираните цени, е технически въпрос.

Източник: БТА

Икономика

„Ер Франс“ също спря временно полетите си до Тел Авив след атаката срещу летище „Бен-Гурион“

„Ер Франс“ отмени всички полети по авиолинията Париж – Тел Авив и така стана поредният въздушен превозвач, спрял временно самолетите си по тази дестинация заради днешната ракетна атака на хусите срещу летище „Бен-Гурион“, съобщи компанията, цитирана от Франс прес.

„Компанията преустановява полетите си до 6 май“, посочи пресслужбата на авиопревозвача за АФП. „Следим внимателно обстановката и ще променяме разписанието на самолетите за и от Тел Авив в съответствие с нея.“

Първоначално компанията беше спряла само двата неделни полета от летище „Шарл де Гол“ до летище „Бен-Гурион“, пренасрочвайки ги за други дни. По-рано днес йеменските шиитски бунтовници хуси за пръв път удариха летище „Бен-Гурион“, намиращо се край Тел Авив.

След кратко прекъсване след атаката въздушното движение над аерогарата беше възобновено.

По-рано днес спиране на полетите си до 6 май обявиха въздушни превозвачи като „Луфтханза“ и Индийските авиолинии, а „Бритиш еруейз“ няма да летят до Тел Авив до 7. 

Според фоторепортер на Франс прес ракетата е паднала в зона с дървета близо до рампа за достъп до паркингите на Терминал 3, който е най-големият на летището.

/ВС/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Британската централна банка ще намали лихвите на фона на влиянието на американските мита, смятат икономисти

Лихвените проценти в Обединеното кралство ще бъдат намалени до 4,25 процента, тъй като „Банк ъв Ингланд“ (Bank of England) облекчава разходите за кредитополучателите, докато анализира въздействието на американските мита върху икономиката, предаде ДПА.

Повечето икономисти очакват лихвите да бъдат намалени с 0,25 процентни пункта в четвъртък.

Сандра Хорсфийлд, икономист в „Инвестек“ (Investec), заяви, че е „почти сигурно“, че разходите по заемите ще бъдат намалени допълнително, като повечето участници на финансовите пазари очакват понижение.

През последните месеци инфлацията спадна, което вероятно ще покаже на политиците, че лихвените проценти, които се използват като инструмент за контрол върху нея, могат да продължат да се понижават.

Според последните официални данни темпът на нарастване на потребителските цени във Великобритания се е забавил до 2,6 на сто през март от 2,8 през февруари.

И което е важно, темпът на инфлация при услугите – показател, който се следи отблизо от „Банк ъв Ингланд“ – спадна от 5 на сто на 4,7 на сто.

Според икономисти растежът на Обединеното кралство вероятно ще се забави от високите нива на несигурност – някои фирми ще спрат инвестициите, а потребителите ще намалят разходите.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

„Градът на розите“ в Саудитска Арабия и изкуството да се извличат ароматни вещества от цветята

През последните пет десетилетия Халафалах ал Талхи подрязва ръчно трънливите храсти и бере цветовете на розите, усъвършенствайки изкуството за извличане на изключително търсения аромат от „града на розите“, сгушен в планините на Западна Саудитска Арабия, информира Франс прес.

„Обичам розите повече от собствените си деца“, казва 80-годишният мъж пред АФП от своята ферма за цветя, една от около 800-те в Таиф, наричан „градът на розите“.

Разположен на около 1700 метра надморското равнище, Таиф произвежда около 300 милиона от тези емблематични цветя всяка година. Самият Халафалах ал Талхи твърди, че отглежда от 5 до 6 милиона на сезон.

Когато настъпи пролетта, полетата обикновено са покрити с килим от рози. Цветовете се берат на ръка от изгрев до залез слънце от десетки работници.  

След като бъдат събрани, те се накисват и варят в продължение на часове в големи казани, впоследствие ароматът се извлича чрез сложен процес на дестилация на пара, при който се получава високо цененото етерично розово масло. 

Парфюмът на Мека 

Розовата вода, произвеждана в Таиф, се използва по-специално за измиване на стените на „Кааба“ – каменно съоръжение с формата на куб в центъра на Голямата джамия в Мека, към която мюсюлманите се обръщат, за да се молят, а парфюмите, произведени от местни рози, се харесват от много поклонници. 

„Износът е малък, тъй като местното търсене е много голямо. В Саудитска Арабия много хора се кълнат в този аромат“, подчертава фермерът.

Малка част от маслата се изнасят в чужбина, където се използват при производството на парфюми или за козметични продукти като кремове и сапуни.

Според базата икономически данни „ТрендЕконъми“ (TrendEconomy) през 2023 г. Саудитска Арабия е изнесла парфюмерийни продукти, включително розова вода, на стойност едва 141 милиона долара.

По време на прибирането на реколтата работниците във фермата на Ал Талхи събират няколко десетки хиляди цветя от рози всеки ден.

„Родени сме на полето, винаги сме обработвали земята“, казва той, облечен в дълга бяла туника и червено-бяло кефие.

Но розите на Таиф, които обикновено цъфтят от април до юни в условията на зелен пейзаж и меки температури, понасят последиците от все по-капризното време.

Според климатолозите глобалното затопляне увеличава честотата и тежестта на екстремните метеорологични явления като горещини, проливни дъждове и суши.

Моята душа

Саудитска Арабия, със своя сух климат и обширни пустини, е особено уязвима на климатичните промени.

„Изменението на климата ускорява деградацията на почвата чрез процеси като засоляване, ерозия и дезертификация, което намалява качеството и производителността на обработваемите земи в Саудитска Арабия“, се посочва в доклад, публикуван от Атлантическия съвет. 

Според оценката на мозъчния тръст до 2050 г. добивите от пшеница ще намалеят с от 20 до 30 на сто поради топлинен стрес и липса на вода за напояване, като спад се очаква и при финиковите палми и други основни култури.

Регионът на Таиф също не е застрахован.

„Миналата година, както и предишната, беше изключително студена. Някои фермери не събраха нито едно цвете“,  разказва Ал Талхи.

За щастие, тази година времето е по-добро. „Има промени, но климатът остава мек“, казва той.

Въпреки че времето става все по-малко предсказуемо, Талхи е доволен. Макар и в напреднала възраст, той всеки ден става преди изгрев слънце, за да работи на полето, често до късно през нощта.

„Тази ферма е моята душа, моето туптящо сърце“, казва той пред АФП: „Нищо няма да ме отдели от нея, освен смъртта“.

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Балканипреди 22 минути

Джордже Симион и Никушор Дан отиват на балотаж на 18 май на президентските избори в Румъния, според почти 100 процента обработени протоколи

Святпреди 32 минути

Русия заяви, че е готова да помогне за уреждането на различията между Индия и Пакистан по отношение на Кашмир

Балканипреди 34 минути

Кандидатът на управляващата коалиция за президент на Румъния Крин Антонеску призна изборния си неуспех

Балканипреди 58 минути

Управляващата коалиция в Румъния се събира на спешна среща след неуспеха на нейния кандидат на президентските избори

Балканипреди един час

Кандидатът за президент Джордже Симион е спечелил най-много гласове при румънските избиратели в Украйна; Киев го е обявил за персона нон грата

Святпреди един час

Похитители във Франция се насочват към отвличания срещу откуп на предприемачи, занимаващи се с криптовалути

Спортпреди 2 часа

Статистика след състезанието за Голямата награда на Маями във Формула 1

Балканипреди 2 часа

Кандидатът за президент на Румъния Никушор Дан се класира за втори тур, според резултати при над 97 процента обработени протоколи

Спортпреди 2 часа

Австралиецът Оскар Пиастри триумфира в Гран при на Маями във Формула 1

Святпреди 2 часа

Хусите възнамеряват да наложат пълна въздушна блокада на Израел, заяви говорител на йеменските бунтовници

Балканипреди 2 часа

Джордже Симион води убедително след първия тур на президентския вот в Румъния; битката за второто място е оспорвана

Балканипреди 3 часа

Италианският вицепремиер Матео Салвини поздрави Джордже Симион за класирането му за втори тур на президентския вот в Румъния

Политикапреди 4 дни

Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали

Европапреди 5 дни

Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?

Святпреди 5 дни

Присъда от четири години поиска прокуратурата за бившия френски премиер Франсоа Фийон

Обществопреди 5 дни

Последен ден за евтина винетка и данъчна декларация

Обществопреди 5 дни

Как да не губим пари от разликата в курсовете на Великобритания, САЩ или Швейцария

Спортпреди 5 дни

Бостън Селтикс елиминира Орландо Меджик в първия рунд на плейофите в НБА

Европапреди 5 дни

Съдът на ЕС: Инспекторат на ВСС с изтекъл мандат не може да контролира работата на магистратите

Икономикапреди 5 дни

Броят на заявките за изобретения системно намалява, показват данните от първата по рода си „Национална карта на интелектуалната собственост в Република България“

Бизнеспреди 5 дни

Преди митата на Тръмп: Еврозоната започна годината с ръст на БВП от 0.4%

Българияпреди 4 дни

Деца от детски градини в Шуменско се запознаха с работата на полицейските служители

Балканипреди 4 дни

„Съюзът на синдикатите в Македония“ призовава към протест за по-високи заплати утре; „Конфедерацията на свободните синдикати“ бойкотира

Балканипреди 4 дни

Пестициди над допустимите нива са установени в значителна част от плодовете и зеленчуците в Истанбул, показва проучване на „Грийнпийс“

Новини