Икономика
Последно българско лято в лева?

Вероятно това ще е последното морско лято за българите в лева. Очаква се да запомним петте дни, които бихме си подарили за семейна ваканция, със средна цена за нощувка за стая от 200 лева, разходи за транспорт от около 300 лева, за сянка на плажа – близо 10 лева, а една вечеря за двама с бутилка вино в хубав ресторант по Българското Черноморие би ни струвала около 87 лева. Какво ще се случи следващото еврово лято, отсега е трудно да се каже, но с категоричност то няма да е по-скъпо. Това коментира в интервю за БТА директорът на Института за анализи и оценки в туризма Румен Драганов, потърсен за коментар във връзка с предстоящото откриване на тазгодишния летен сезон, което ще се състои в Поморие на 31 май.
Управляващите очакват в началото на юни оценката на България за готовността й да се присъедини към еврозоната. Ако страната ни изпълнява всички изисквания, може да се присъедини към валутния съюз на 1 януари 2026 г.
За България 2025 г. е поредната, в която туризмът ни работи в евро и в този смисъл браншът отдавна е в еврозоната, защото договорите с чуждестранните туроператори винаги се сключват в съответната валута, в това число и в евро, напомни Драганов. Той беше категоричен, че не можем да очакваме от догодина някаква промяна в цените на туристическите услуги с основание преминаване към евро. Големите разплащания на чужденците в България по време на почивката им са с кредитни карти и за тях ще бъде огромно облекчение това, че вече няма да има превалутиране и съпътстващите този процес банкови разходи, напомни експертът.
Това лято ще бъде поредното в условията на продължаващи военни действия, но както показа опитът от миналата, а и от предходни години, хората продължават да пътуват и да избират почивки в България, каза още той. През 2024 г. броят на чуждестранните посещения у нас се увеличи с близо 600 000 спрямо предпадемичната 2019 г., отбеляза Драганов. Очакванията на експерта са 2025 г. да приключи със значителен ръст на чуждестранните посещения, които ще достигнат до около 13,8 млн. или с около 4 – 4,5 процента повече спрямо предходната година.
За поредна година предсезонът започва с тревожни съобщения за екопроблеми по морето. Този път това бе свързано с наследения от 2024 г. нефтен разлив в Керченския пролив, където през декември два руски танкера претърпяха инцидент, а тази пролет нефтени петна се появиха в районите на няколко плажа на Поморие и Созопол, които впоследствие бяха отстранени. Както и в предходни години, винаги се наблюдава в началото на сезона тревожност за чистотата на морската вода, която впоследствие се опровергава, коментира Драганов и заяви, че не се очаква някаква заплаха, която да е свързана със замърсяването на водите по Българското Черноморие.
От това лято влиза в сила отложената през 2024 г. нова наредба за водното спасяване, която гарантира на почиващите повече спасители и повече медицински лица в морските ни курорти. С новата наредба ще се осигури по-голяма сигурност за живота на летуващите в контекста на това, че средно за година има между 45 и 49 удавания в морето, коментира Драганов и допълни, че осигуреност ще има не само с повече спасители, но и с повече линейки и медицински екипи.
Статистиката
В периода май – септември в България се очакват над 8 млн. чуждестранни посетители, около 5,5 млн. от тях ще бъдат по морските ни курорти. Посещенията на българите по родното море ще са около 9 млн.
Общите приходи от туризъм в България за годината се очаква да са около 16 млрд. лева, като половината от тях се предвижда да са от летния сезон със запазване на положителната тенденция на ръста им от 2024 и 2023 г. спрямо 2019 г., дължаща се до голяма степен на инфлационните процеси тогава, коментира експертът.
По думите му голямата битка по отношение на броя на пристиганията е свързана с възстановяването на пазар Германия и очаквания ръст на пазар Великобритания, които ще са основните пера, на които ще се разчита при компенсирането на изоставането спрямо 2019 г. Спрямо предковидната година ще се движим на ръба като брой посещения, като в периода май-септември 2019 г. чуждестранните посещения са били 8,1 млн., а за тази година очакванията за същия период са 8,3 млн., коментира Драганов и допълни, че освен Германия и Великобритания, за добрите резултати принос има и ръстът при пазарите от Централна Европа – Полша и Словакия.
Румъния ще продължи да бъде водеща за България по брой посещения, коментира експертът, но отбеляза, че това донякъде се дължи на големия брой преминавания на румънски туристи през страната ни за почивка в Гърция и Турция. Като обеми най-многочислени са посещенията у нас на граждани от Турция и Гърция в годишен план, а най-интензивни те са през лятото. Годишно броят на посещенията у нас от Гърция е 1,2 млн., от които 700 000 са в периода май-септември, аналогична е и картината за Турция.
Как се почива у нас
Най-кратко на почивка в България остават румънските граждани – около 3,8 дни, пестелива е почивката у нас и на италианците и испанците, а най-дълго летуват британците – средно около 11 дни, германците – 10,2 дни, следвани от гостите от Полша, Чехия и Словакия.
По-дълго на почивка у нас (средно две седмици) остават хората, които са млади в сърцата, а те предпочитат пакетните летни почивки в крилата на сезона. Тази тенденция ще се запази и това лято, основно заради положителните ефекти от масираната рекламна кампания на водещите за България пазари Германия, Великобритания, Полша и като цяло в Централна Европа и сключването на договори с големи туристически компании, разполагащи с големи самолетни паркове, а самолетните полети и свързаността са ключови за туризма, коментира експертът.
Нова тенденция е нарастване на интереса на чужденци към почивка по несемейни двойки, главно поради оферирана по-добра цена на стая за двама.
Българите обичат уикенд летните пътувания и са на море по няколко пъти на сезон. Този тип ваканция се практикува от хора със свободни професии, управители на малки фирми, всички те могат да планират по-лесно свободното си време. Броят на пътуванията на българите в края на седмиците през лятото се очаква да достигне до 320 000 през летния сезон, а средно на сезон българите отиват да видят морето вече 3,2 пъти.
Сезонът в България се удължава по обективни причини, коментира Румен Драганов. От една страна за това помагат климатичните промени и свързаните с това горещини, които пренасочват европейски туристи от южните дестинации към България, където лятото продължава да е относително по-поносимо в температурно отношение. На удължаването на сезона не могат да попречат дори и инфраструктурните ни несгоди, които не спират пътуванията, а само ги затрудняват, коментира експертът.
Източник: БТА
Икономика
„Гугъл“ ще плати 1,37 млрд. долара на Тексас заради обвинения за нарушения на поверителността на потребителски данни

„Гугъл“ (Google) се е съгласил да плати 1,37 милиарда долара на американския щат Тексас заради обвинения срещу технологичния гигантът, свързани с поверителността на данните. Това обяви главният прокурор на щата Кен Пакстън, предаде ДПА.
През 2022 г. Пакстън заведе две дела срещу компанията за незаконно проследяване и събиране на лични данни на потребителите, свързани с геолокация, инкогнито търсения и биометрични данни.
„В Тексас големите технологични компании не са над закона“, посочи Пакстън в изявление след обявяването на споразумението.
В продължение на години „Гугъл“ тайно проследяваше локацията на хората, техните търсения и дори гласовите им отпечатъци и геометрията на лицата чрез своите продукти и услуги, обясни той.
Според него споразумението за 1,375 милиарда долара с „Гугъл“ е голяма победа за поверителността на тексасците и изпраща послание към компаниите.
Говорител на технологичния гигант заяви, че споразумението обхваща два случая и три иска. Тe са свързани с продуктовите политики, които отдавна са променени.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева

Започна срещата между министъра на финансите на САЩ Скот Бесънт и китайския вицепремиер Хе Лифенг в Женева, Швейцария, съобщи Синхуа. Информацията е публикувана и на официалната страница на китайското правителство.
Източник, пряко запознат с разговорите, потвърди пред Ройтерс, че те са в ход.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви снощи, че понижаването на американските митата за от Китай на 80 на сто изглежда „правилното решение“.
В социалната си мрежа „Трут Соушъл“ (Truth Social) написа, че „митата от 80 на сто за Китай изглеждат правилно решение. Сега е ред на Скот Б“, каза Тръмп, визирайки финансовия министър Скот Бесънт.
Президент на САЩ увеличи митата върху китайския внос до 145 на сто, а Китай отговори, като наложи ограничения върху износа на някои редкоземни елементи и повиши митата върху вноса на американските стоки до 125 на сто.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Икономическият и социален съвет е провел дискусия с младежи и институции за ефекта от влизането на България в еврозоната

Младежи, номинирани от организациите членове на Икономическия и социален съвет (ИСС), участваха в симулация на пленарна сесия на Съвета. Дискусията „Какъв ще бъде ефектът от влизането на България в еврозоната върху младите хора?“ постави на фокус основни аспекти като образованието, доходите и възможностите за работа. Събитието беше посветено на перспективите пред тях при въвеждането на еврото в България и с него ИСС отбеляза Деня на Европа – 9 май, съобщиха от ИСС.
Младежите имаха възможност да дават мнение, да задават въпроси по темата на членовете на ИСС, представители на институциите и водещи експерти и да влизат в дискусия по подобие на сесия на ИСС, в която трите групи – работодатели, синдикати и граждански организации, постигат консенсус по важни икономически и социални теми.
Събитието е част от Комуникационната кампания за въвеждане на еврото в Република България.
В дискусионния панел взеха участие Председателският съвет и членове на ИСС и официални гости. Сред тях бяха заместник-министърът на финансите Методи Методиев, подуправителят на Българската народна банка (БНБ) Петър Чобанов и председателят на Комисията за защита на потребителите (КЗП) Мария Филипова. Представителите на институциите подчертаха ползотворната работа на ИСС по темите, свързани с еврозоната и поздравиха Съвета за навременния и интересен формат на дискусията.
В рамките на дискусията бяха зададени различни въпроси, засягащи необходимостта от мерки за повишаване на финансовата грамотност сред младите, за по-голяма ангажираност в процесите и усилия за изграждане на доверие в институциите и Европейския съюз.
„За ИСС, който изразява общата позиция на българския бизнес, синдикати и граждански организации, темата за еврозоната винаги е била приоритетна. Това е последната стъпка, която трябва да извървим, за да станем пълноправни членове на всички функциониращи механизми на ЕС и в частта с вземането на решения. Със своите актове, но и с личния принос на всеки свой член, ИСС изцяло е подкрепял усилията на правителството в тази посока. Това е причината активно да се включим в комуникационната кампания за популяризиране на еврозоната“, посочи председателят на ИСС Зорница Русинова. Тя призова младежите да бъдат активни по отношение на информирането за положителния ефект за страната от предстоящия процес, както и да подкрепят възрастните хора, за които наглед лесна задача като обменянето на парите, би била предизвикателство.
„Работниците са „за“ еврото. Ние смятаме, че ползите от присъединяването към еврозоната са по много линии – например ръст на доходите, повишаване на кредитния рейтинг, преструктуриране на секторите с по-висока добавена стойност и много други. Така например номиналният ръст на заплатите в Латвия е 80 процента, в Естония е 110 процента, а в Литва е 120 процента“, заяви заместник-председателят на ИСС от групата на синдикатите Пламен Димитров. Според него комуникационната кампания трябва да гарантира, че уязвими групи като възрастните хора и населението в отдалечените места, няма да бъдат манипулирани и заблуждавани.
Да сме скептични, но не и страхливи, призова заместник-председателят на ИСС от групата на гражданските организации Богомил Николов. „Страните, които вече са се присъединили към еврозоната като Литва, Латвия, Естония, отбелязват ръст в подкрепата към този процес по данни от 2024 г. Убеден съм, че нивото на подкрепата в България също ще се увеличи. Няма държава, в която гражданите да съжаляват, че са направили тази стъпка. Навсякъде има трудности и спекулации, но въпросът е да се устои на тях. Хората трябва да бъдат най-големият контрольор и да подават сигнали за нередности“, посочи Николов.
Според Станислав Попдончев, председател на Комисията по икономическа политика и представляващ група „Работодатели“, бизнесът в България много отдавна е готов за приемането на еврото, 52 на сто от българските предприятия го подкрепят. „Няма нищо страшно в този процес и няма причина нито бизнеса, нито гражданите, да се притесняват. Трябва обаче да се обясни какво предстои да се свърши преди това“, отбеляза той.
Генерираните идеи и автентичната младежка гледна точка ще обогатят работата на Съвета в предстоящите му дейности, свързани с темата за присъединяването на България към еврозоната. Те ще предоставят както конкретни предложения за действие в комуникацията, така и по-широк контекст за разбиране на въздействието върху младото поколение, посочват от ИСС.
БТА припомня, че през април министърът на финансите Теменужка Петкова заяви, че сме готови за членството си в еврозоната. Тя допълни, че България измина дълъг път, за да стигне до този момент и посочи, че от гледна точка на законодателството страната ни е изцяло подготвена за членство в еврозоната. Петкова отбеляза още, че беше извършена и се извършва голяма по обем техническа работа, за да може администрацията да изпълни своите ангажименти във връзка с приемане на еврото. В ход е и голяма информационна кампания за въвеждане на еврото, тъй като това, от което имаме нужда – и българското общество, и българският бизнес, е да чуят реалните предимства от приемането на еврото в България, да разсеем страховете на хората, за да могат те да пристъпят с необходимото доверие към този процес и да могат да пренастроят дейността на своите компании, а българските граждани да могат да устроят своите лични финанси по начин, който да съответства на изискванията на законодателството, посочи Петкова.
Държавният глава Румен Радев снощи заяви в обръщение към народа и Народното събрание, че внася предложение в парламента за провеждане на национален референдум за еврото.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.