България
Пощенска марка беше валидирана по повод Деня на светите братя Кирил и Методий и 20-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА

Пощенска марка по повод 24 май – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост и 20-ата Световна среща на българските медии беше официално валидирана днес в сградата на Министерството на транспорта и съобщенията от вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов и генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев.
Вицепремиерът Гроздан Караджов отбеляза, че валидирането се случва в деня на нашите букви, на нашето слово, най-българският от всички празници, онзи който ни обединява всички. Той добави, че това е денят и на българското образование и култура – образованието, без което не можем и културата, която ни прави хора.
Гроздан Караджов посочи, че, както азбуката се състои от малки наглед букви, които съчетани започват да говорят, така и марката е мъничка, но тя е голям знак, защото е своеобразен паметник и остава завинаги. Той добави, че филателистите ще пазят пощенската марка, ще я колекционират и поколенията ще я виждат, тя ще остане завинаги в паметта на българския народ.
Също така Гроздан Караджов изрази задоволство, че 20-ата Световна среща на българските медии започва днес от Министерството на транспорта и съобщенията и че може да е домакин на толкова светъл повод. Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията пожела успех на срещата и светли бъднини на участници, и на българския народ.
Днес се открива 20-ата Световна среща на българските медии. И както при първата – първото събитие от срещата, ще бъде валидирането, тогава на пощенски плик, а сега на пощенска марка, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев и припомни, че досега е имало две пощенски марки, свързани с БТА – през 1998 г. по повод 100-годишнината на агенцията и по повод 125-ата годишнина.
Вълчев посочи, че пощенските марки са създадени, за да служат за удостоверяване на плащането на пощенска услуга, но те отдавна са се превърнали в нещо повече – паметни знаци за забележителни събития.
По повод изображението върху марката генералният директор на БТА отбеляза, че неговият автор Людмил Веселинов е успял по изключително силен начин да интерпретира символа на срещата на българските медии – изображението на светите братя Кирил и Методий на входа на Клисурския манастир, който носи тяхното име. Кирил Вълчев добави, че утре в този манастир българският патриарх Даниил ще отслужи молебен за благоденствие на българските медии.
По повод 24 май Кирил Вълчев отбеляза, че трябва да се гордеем с нашите кирилски букви и посочи, че България е дала голям принос към ЕС с третата азбука в съюза, редом с латиницата и с гръцката азбука. Той припомни, че при създаването на първите пощенски марки през 1840 г. е прието да се изписват с латински букви, а само няколко десетилетия по-късно България има марки на собствената си азбука.
За мен пощенската марка е не просто графична композиция, не просто визуален продукт, тя носи повече от това – тя е един съвременен посланик на България, тъй като ще пътува, тя ще носи кирилицата в себе си, образите на светите братя, каза художникът Людмил Веселинов и областен управител на област Перник.
По време на събитието вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов определи Българска телеграфна агенция като монумент в българската държавност. „БТА ще я има винаги и завинаги, и тя винаги ще бъде символ на държавата България“, каза Караджов. Той отбеляза, че генералният директор на БТА Кирил Вълчев е направил много за обновлението на БТА и агенцията може да се гордее с новия облик, който има пред обществото. Гроздан Караджов честити и личния празник на директора на БТА, като му подари специално изготвени пощенски марки с неговия лик.
По молба на Българска телеграфна агенция пощенската марка е заявена да бъде валидирана на 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската писменост и по повод откриването на Световната среща на българските медии в Националния пресклуб на БТА.
В марката е вплетен стенопис, изрисуван на входа на Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“, от художника С. Касабов през 1995 г. по време на игуменството на епископ Велички Сионий, понастоящем игумен на Троянски и Бачковски манастири.
Марката е с номинал 0,95 лева. Върху нея е изписано на български и английски език – „20 СВЕТОВНА СРЕЩА НА БЪЛГАРСКИТЕ МЕДИИ“, както и темата на срещата „Медии и знание“. Поместено е също така и логото на БТА. Марката е изрисувана от художника Людмил Веселинов, който е и Областен управител на Област Перник.
През 1998 г. на 13 февруари пощенска марка, илюстрован плик и специален печат „100 години Българска телеграфна агенция“ е пусната в обращение от заместник-председателя на Комитета по пощи и далекосъобщения Иван Таушанов. Художник на проектите за изданието е Петър Петрунов. Марката е с номинална стойност 120 лева. Тиражът и е 1 500 000, се посочва в информация на отдел „Справочна“ на БТА.
През 2005 г. на 19 май вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Николай Василев официално пуска в употреба пощенски плик на тема „Първа световна среща на българските медии“, организирана от БТА. Пликът е с тираж 6730 броя и единична цена 51 стотинки, а негов автор е художничката Албена Тодорова.
През 2023 г. на 16 февруари юбилейна пощенска марка „125 години от първите новини на БТА“ е официално валидирана от генералния директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, главния изпълнителен директор на „Български пощи“ Филип Алексиев и автора на визуалния проект проф. Николай Младенов. Пощенската марка е с номинал един лев и 25 стотинки и в тираж от 5500 броя.
БТА организира 20-ата Световна среща на българските медии в София, Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ и Вършец на 24 и 25 май 2025 г. със съдействието на А1, „Аурубис България“, „БИ ДЖИ АР ГРУП“ ООД, ГЕОТЕХМИН ООД, „Главболгарстрой холдинг“ АД, „Логистични системи“ ООД, Национален дарителски фонд „13 века България“, Opel (Ес Еф Ей Аутомотив ЕООД – официален вносител на марката Opel в България), „Пощенска банка“, „Пъчков“ ООД, СОФ Кънект – операторът на летище „Васил Левски“ – София.
Източник: БТА
България
На 24 май не съм убедена, че дори по отношение на този празник, имаме обща визия като общество, каза проф. Амелия Личева

На 24 май не съм убедена, че дори по отношение на този празник имаме обща визия като общество, каза проф. Амелия Личева, главен редактор на „Литературен вестник“ и декан на Факултета по славянски филологии към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, по време на тържеството пред паметника на „Св. св. Кирил и Методий“ на Националната библиотеката.
„Когато говорим за ценностна на езика, ние говорим за ролята на образованието, мястото на култура и ценностите, които отстояваме. Сега, когато кажем „Български език“, една част от обществото казва, че е важно само националното, глобализъмът е национално предателство, трябва да прокламираме корените. Другата част от обществото, с което се идентифицирам, казва, че българският език е част от европейското семейство“, посочи Личева.
Вярата в езика в новия век направи дебата за големите и малките езици излишен. Дойде ред в култ да издигнем ролята на преводачите, каза още проф. Амелия Личева.
Ковид пандемията накара много политици да препрочетат антиутопиите на Марагратет Атууд, за да схванат, че литературата отдавна е предрекла случващото се, посочи тя.
Според Личева, ако опитаме малко повече да четем и да се четем, да тълкуваме и да прилагаме четене с разбиране, може би ще успеем да свържем нишките в така разделеното ни общество, в което в момента разговорът е невъзможен. И тогава наистина ще можем да празнуваме овластяването на езика, допълни тя.
/ТНП/
Източник: БТА
България
Нека 24 май ни вдъхнови да продължим да пазим и развиваме духовното богатство, написа председателят на ДПС – ДПС Джевдет Чакъров

Нека 24 май ни вдъхнови да продължим да градим мостове между хората, да пазим и развиваме духовното богатство на нацията ни, в името на общото ни бъдеще. Това написа председателят на „ДПС-ДПС“ Джевдет Чакъров във Фейсбук страницата на ДПС-пресцентър.
На този ден отдаваме дължимото на святото дело на светите братя Кирил и Методий, на техните ученици, както и на всички онези, които с вдъхновение и всеотдайност пазят и предават богатството на знанието, духа и културата на следващите поколения, пише още Чакъров.
24 май ден на признателност към всички, които с делата си вдъхновяват, учат и водят обществото напред – учители, учени, творци, хора на духа.
От ДПС-ДПС сме убедени, че чрез знанието и съпричастността можем да съградим едно по-справедливо, демократично и модерно общество.
24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив на 11 май (ст. ст.) 1851 г. по инициатива на Найден Геров. С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий на 11 май. Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-то Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
/ТНП/
Източник: БТА
България
24 май е денят, в който осъзнаваме още повече силата на словото и значението на образованието, написа вицепремиерът и лидер на БСП Атанас Зафиров

„24 май е празник, който носим в сърцата си – не само като спомен, а като жива мисия, чиято сила е непреходна – това е денят, в който осъзнаваме още повече силата на словото, значението на образованието и красотата на нашия език“, написа вицепремиерът и председател на БСП Атанас Зафиров в поздравление, разпространено от пресцентъра на партията.
“На 24 май почитаме делото на Светите братя Кирил и Методий – създатели на писмеността, благодарение на която съхранихме езика, вярата и идентичността си през вековете. Това е денят, в който България сияе с духовна сила и ни напомня, че знанието и словото са устоите на една будна нация“, добавя Зафиров. Той подчертава, че делото на нашите първоучители не е просто страница от историята, а живо културно наследство, което ни свързва с Европа.
С признателност Зафиров открои приноса на съвременните будители – учители, учени, творци, библиотекари и читалищни дейци, които пазят и развиват духа на просветата.
Честит празник на духа, на буквите и на българското самосъзнание, пише още вицепремиерът.
24 май е Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, сочат данни на отдел „Справочна“ на БТА. Обявен е със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г. като Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост. За първи път празникът в памет на делото на светите братя Кирил и Методий, създатели на славянската писменост, се чества в епархийското училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив на 11 май (ст. ст.) 1851 г. по инициатива на Найден Геров. С въвеждането на Григорианския календар на 1 април 1916 г. 24 май се отбелязва като църковен, училищен и всенароден празник. След 1969 г. Българската православна църква отбелязва Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий на 11 май. Със Закона за изменение и допълнение на Кодекса на труда, приет от 44-то Народно събрание на 9 декември 2020 г., 24 май се отбелязва като Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами
-
Бизнеспреди 1 седмица
Без пробив след първите от три години преговори между Украйна и Русия
-
Икономикапреди 1 седмица
НЕК получи Акт 16 за хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ „Чаира“, съобщиха от компанията
-
Балканипреди 5 дни
Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада
-
Икономикапреди 6 дни
Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона
-
Спортпреди 5 дни
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Бизнеспреди 4 дни
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Обществопреди 1 седмица
Сливи за смет или как Lidl използва рециклирането за каузи