Свят
Португалските партии закриха предизборните си кампании, формирането на стабилен кабинет е малко вероятно

Португалските политически партии закриха предизборните си кампании с финални прояви по улиците на Лисабон. В неделя жителите на иберийската страна са призовани да отидат до урните, за да изберат нов парламент. Вотът ще бъде трети предсрочен за последните три години, а проучванията сочат, че е малко вероятно той да произведе стабилно управление, предаде Ройтерс.
Привържениците на трите основни партии се събраха в „Байша-Шиадо“ – един от най-емблематичните квартали на португалската столица – където всяка от тях организира свой митинг.
Лидерът на крайнодясната формация „Стига!“ (ШÈГА!) Андре Вентура изненадващо се появи на заключителната проява на партията си, след като преди това беше обявил, че ще я пропусне.
Четиресет и две годишният политик бе откаран по спешност в болница в четвъртък – след втори пореден инцидент със здравето му само в рамките на дни – но впоследствие беше изписан. Партията съобщи, че е получил езофагеален спазъм (спазъм на хранопровода – бел. ред.).
На моменти срещащ трудности да говори при обръщението си на митинга, Вентура благодари на медиците, погрижили се за него, и каза, че здравословните му проблеми са нищо в сравнение с предизвикателствата, пред които се изправя Португалия. Някои привърженици призоваваха крайнодесния лидер да „отиде вкъщи и да си почива“.
Неделната изборна надпревара – която ще се произведе с три години предсрочно – беше предизвикана от падането на правителството на премиера Луиш Монтенегро, след като той сам поиска доверие от парламента, но не го получи. Поводът за искането бяха обвинения към него в непочтеност, отправени от опозицията във връзка със семейния му бизнес.
Според последното проучване преди изборите, огласено в четвъртък вечер и направено от Лисабонския католически университет по поръчка на португалската телевизия, няма промяна в нагласите на избирателите в сравнение с предишните изследвания.
Начело в предпочитанията на електората е управляващият десноцентристки Демократичен алианс (ДА), който обаче няма да има достатъчно парламентарно мнозинство за самостоятелно управление. Това означава, че до голяма степен ще се повтори резултатът от предишните избори през март миналата година, макар и с леко увеличение на подкрепата за ДА.
„Доста се страхувам, че не парламентът ще има решаващата дума (ако ДА не спечели мнозинство)“, каза 75-годишната Мария Алиса Назарет, дългогодишен привърженик на Социалдемократическата партия, най-голямата формация в състава на ДА.
Според проучването на Католическия университет подкрепата за ДА е 34%, при 32% седмица по-рано и около 29% на миналогодишните избори, които доведоха до съставянето на правителство на малцинството начело с ДА.
„Всичко показва, че сме на прав път, но нищо не е сигурно“, каза Монтенегро, заобиколен от привърженици, които развяваха португалски знамена и скандираха в подкрепа на ДА на партийния митинг вчера.
Подкрепата за опонентите им от левоцентристката Социалистическа партия (СП) спада от 28 на 26% преди вота.
На митинга на социалистите, където част от привържениците държаха големи червени балони – партийния цвят – лидерът Педро Нуно Сантош призова хората да излязат да гласуват в неделя и каза, че партията му ще донесе стабилност на Португалия.
Младата привърженичка на СП Мариана Феликс, на 20 години, сподели, че е разочарована от това, че трябва да ходи до урните толкова често.
„Надявам се догодина да не се налага да гласувам отново и се надявам да имаме стабилна власт, тъй като именно от това според мен се нуждае Португалия сега“, каза тя.
Според проучването от четвъртък крайнодясната, антиимигрантска партия „Стига!“, с която Монтенегро отказва да се коалира, ще събере 19% от гласовете, което ѝ отрежда трето място и практически няма да има особена разлика в сравнение с миналогодишния ѝ резултат.
„Либерална инициатива“, формация, с която ДА има сходни позиции по някои икономически въпроси, се ползва с подкрепата на 7% от избирателите, което е малко по-добре от преди година, но не е достатъчно за потенциално коалиране между двете политически сили за постигане на пълно мнозинство.
Източник: БТА
Свят
Еманюел Макрон обвини Джорджа Мелони в разпространение на подвеждаща информация за срещите за Украйна

Френският президент Еманюел Макрон обвини италианския премиер Джорджа Мелони, че разпространява подвеждаща информация за срещите за Украйна, предаде ДПА.
По-конкретно става дума за нейни изявления относно това защо не е била сред участниците в последните срещи между украинския президент Володимир Зеленски и други европейски лидери.
Макрон посочи, че с информацията трябва да се борави отговорно, и добави, че вече има достатъчно дезинформация от страна на Русия. Той заяви, че срещите, които се визират, са били организирани с цел да се постигне спиране на огъня и траен мир в Украйна. Нито за миг не е ставало дума за разполагане на войски и други подобни неща, каза той.
По-рано Мелони обясни изпадането на Италия в ролята на „големия отсъстващ“ от разговорите с думите, че понастоящем страната ѝ няма никакво намерение да изпраща войски в Украйна за гарантиране на спазването на евентуално мирно споразумение. „Няма смисъл да участваме във формати, преследващи цели, които изрично сме казали, че не споделяме“, посочи тя.
Вчера в кулоарите на срещата на върха в албанската столица Тирана германският канцлер Фридрих Мерц, Макрон, Зеленски и премиерите на Великобритания и Полша Киър Стармър и Доналд Туск разговаряха заедно по телефона с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Преди близо седмица Мерц, Макрон, Туск и Стармър заедно посетиха Киев, за да се срещнат със Зеленски.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
Руско-украинските преговори дадоха добри резултати, според инвестиционния пратеник на Владимир Путин, Кирил Дмитриев

Първият пряк руско-украински диалог за последните три години даде добри резултати, каза късно снощи специалният пратеник на президента Владимир Путин по въпросите на инвестициите Кирил Дмитриев, цитиран от Ройтерс и ТАСС.
„Добри резултати от първия за три години диалог между Русия и Украйна: най-голямата размяна на военнопленници, работни варианти за прекратяване на огъня, разбиране на позициите и продължаване на диалога“, посочи в публикация в Екс Дмитриев, който е шеф на руския суверенен фонд и един от най-запознатите със САЩ представители на руския елит.
Той допълни, че всичко това е нямало да бъде възможно без американския президент, вицепрезидента Джей Ди Ванс, Стив Уиткоф, Марко Рубио и другите членове на екипа на Доналд Тръмп.
Вчера в Истанбул се състояха преговори между Русия и Украйна. В рамките на дискусиите Москва и Киев се договориха да си разменят военнопленници по формулата „1000 срещу 1000“, да представят в детайли виждането си за възможно бъдещо спиране на огъня, а също и да продължат преговорите. Ръководителят на руската делегация, президентският помощник Владимир Медински, каза, че Русия е доволна от резултатите от срещата, отбелязва ТАСС.
Украинският министър на отбраната Рустем Умеров, който ръководеше делегацията на Киев, уточни, че размяната на военнопленниците ще стане „в близко бъдеще“, посочва ДПА.
След разговорите обаче украинският президент Володимир Зеленски изрази съжаление, че те по думите му са се превърнали в пропусната възможност за мир.
„Тази седмица пред нас се откри реален шанс да постигнем напредък към прекратяване на войната – ако Путин не го беше дострашало да дойде в Турция“, написа украинският лидер в Екс от кулоарите на срещата на върха на Европейската политическа общност (ЕПО) в Албания.
Зеленски посочи, че е бил „готов да се срещне лично с Путин за решаване на всички ключови въпроси“, но руският президент не се съгласил с нищо.
В края на миналата седмица украинският лиер публично призова руския си колега да се срещне с него в Истанбул. Путин не отговори и вместо това изпрати делегация на по-ниско равнище за преговорите в Турция.
В рамките на разговорите в Тирана Зеленски каза, че съюзниците на Киев трябва да наложат нови санкции, ако Москва не приеме безусловно примирие.
Източник: БТА
Свят
Бившата посланичка на САЩ в Украйна каза, че е подала оставка заради външната политика на Тръмп

Бившата посланичка на САЩ в Украйна Бриджит Бринк, която подаде оставка през април, заяви, че е напуснала поста, защото не е била съгласна с външната политика на президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Ройтерс.
Бринк изпълняваше длъжността посланик в Украйна от май 2022 г. до напускането си миналия месец. Тя за първи път изложи причините за напускането си в статия, публикувана днес от „Детройт Фри Прес“.
В авторския материал Бринк критикува Тръмп за това, че оказва натиск върху Украйна, а не върху Русия.
„Уважавам правото и отговорността на президента да определя външната политика на САЩ – със съответните мерки за контрол и баланс от страна на Конгреса на САЩ“, каза тя.
„За съжаление, политиката от началото на управлението на Тръмп е да се оказва натиск върху жертвата – Украйна, вместо върху агресора – Русия“, добави Бринк и заяви, че това е причината да се оттегли от поста.
„Мир на всяка цена не е мир – това е политика на отстъпки“, посочи Бринк, която е дипломат от дълги години.
Тя зае публична позиция в подкрепа на Украйна по време на управлението на прокиевския предшественик на Тръмп Джо Байдън.
След като републиканецът встъпи в длъжност през януари 2025 г., обещавайки бързо да сложи край на войната, публичните изявления на Бринк станаха далеч по-неутрални.
През април украинския президент Володимир Зеленски открито я критикува за недостатъчно категоричната според него реакция на руския ракетен удар по град Кривой рог, при който загинаха 20 души, 9 от които деца.
Няколко дни по-късно говорител на Държавния департамент обяви, че Бринк се оттегля от поста.
Източник: БТА
-
Българияпреди 4 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Балканипреди 1 седмица
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 1 седмица
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 1 седмица
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 1 седмица
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Временният мениджър на Саутхямптън Саймън Ръск призова футболистите да завършат сезона с „колкото е възможно повече достойнство“
-
Икономикапреди 7 дни
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 6 дни
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес