Свържете се с нас

Общество

Поляци са иманярите, тършували в Хераклея Синтика

Задържаните в района на античния град Хераклея Синтика иманяри са поляци, съобщиха от полицията.

Мъжете бяха хванати вчера в следобедните часове от полицейски служители на Районно управление-Петрич. Чуждестранците са на 19 и 51 г., в тях са открити три металотърсача и металдетектор, допълват от полицията в Благоевград.

Прокуратурата е образувала досъдебно производство за престъпление по член на Наказателния кодекс, който предвижда затвор и глоба за подобно деяние.

Ръководителят на разкопките в античния град проф. Людмил Вагалински обясни, че иманярите са забелязани от охранителите на Хераклея Синтика. Според професора иманярството ограбва историята и миналото ни и в известен смисъл нашето бъдеще, защото се засяга и нашата икономика.

„Говорим за културен туризъм, а не можем да опазим нашите обекти. Става въпрос за иманяри, които са тършували в района на Хераклея, обект който е посещаван масово“, добави проф. Вагалински, цитиран от БТА.

Той посочи, че подобни набези застрашават обекта и са пречка за българската археология. Вагалински смята, че ако има политическо воля за това, иманярството може да бъде намалено значително. По думите му подобни случаи не бива да се потулват.

„Това че чужденци идват тук да тършуват, е много показателно. Това показва до каква степен сме „разграден двор“ и колко сигурни се чувстват, защото те не биха си позволили такова отношение и да иманярстват в Гърция, пък камо ли в Турция например. За това трябва да се дава гласност на такива събития, за да има обществеността ни идея за това до каква степен сме пуснали този „дух от бутилката“, наречен иманярство. Не се ли даде гласност, ние не можем да свием този процес“, изтъкна професорът.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Общество

Проучване: Учениците, родителите и учителите са на мнение, че AI има място в образованието

Близо три четвърти от родителите са на мнение, че изкуственият интелект има място в образователния процес, а процентът при учителите достига 81%.

Данните са от количествено изследване на ARC Academy, образователна институция за креативни индустрии в България, съвместно с Blue Point. То е проведено през април 2025 на територията на България сред ученици, родители и учители, за да се изследват нагласите към изкуствения интелект (AI) и ролята му в образованието и бъдещите професии.

Близо 70% от двете групи – на родителите и на учителите – посочват, че използването на изкуствен интелект в училищното образование ще подобри учебния процес.

Родителите подкрепят новите технологии, когато са в полза за развитието на децата им – над 80% заявяват, че биха инвестирали в обучение с творческа насоченост, интегриращо изкуствен интелект.

„В ARC Academy вярваме, че творчеството е в основата на всяка иновация. През последните години се установихме като образователна институция, която подготвя младите таланти за успешна реализация в креативните индустрии. Нашите студенти не само усвояват технически умения, но и развиват креативно мислене, което е ключово за тяхното бъдеще. До момента над 80% от успешно завършилите в ARC започват своята кариера в гейм и креативните индустрии”, коментира Милин Джалалиев, съосновател на ARC Academy.

Почти три четвърти от родителите и учителите вярват, че творческите професии ще се трансформират, за да работят в синергия с изкуствения интелект.

Учениците припознават изкуствения интелект като инструмент за по-добро учене, като процентът достига 94%. Интересен момент се наблюдава именно при тях. Представителите на т. нар. Поколение Z (родени между 1995 и 2012) се обединяват около нуждата от създаване на правила за използването му в учебния процес. Стремежът към създаването на смислени правила, които да се уважат и спазват, е ярка характеристика за това поколение. Като причина може да се посочи създаването на предвидима и сигурна среда, която им позволява да се съсредоточат върху своите интереси.

Поколението Z разглежда изкуствения интелект като естествен партньор в бъдещата си професионална реализация. Почти двама от всеки трима ученици вярват, че хората и изкуственият интелект ще работят съвместно в екип, като технологиите ще поемат рутинното, а хората ще се фокусират върху креативното и човешкото.

Близо 70% от младежите казват, че изкуственият интелект ги кара да се замислят за бъдещето на професиите и как да се подготвят за тях. Повечето от тях вярват, че ако са добри в това, което правят, той няма да ги измести, а напротив – ще отвори нови възможности. Половината ученици планират реализация в сфери, свързани с творчество, дизайн, писане или визуални медии.

“Технологиите като изкуствения интелект вече играят ключова роля в творческите професии и ние активно ги интегрираме в нашите програми. Това не само подготвя нашите студенти за новите реалности, но им дава увереността, че могат да използват тези технологии като съюзници в творческия процес”, допълва Милин Джалалиев.

Уменията на бъдещето вече са в полезрението на учениците – те поставят на преден план креативността, гъвкавостта, критичното мислене и уменията за работа с нови технологии като ключови за успешна кариера през следващите 10–20 години.

Изкуственият интелект променя работния процес и образованието, като хората все по-често прибягват до него като инструмент за по-добро изпълнение на задачи и намиране на информация. Малко над половината от родителите и учителите са на мнение, че изкуственият интелект ще промени обучението в положителна посока.

Всеки четвърти учител все още не използва AI в подготовката си, но повечето от тях планират да започнат. В същото време, над половината преподаватели вече отчитат промяна в начина си на преподаване – те адаптират съдържанието и методите си, вдъхновени от възможностите, които изкуственият интелект предоставя.

Учениците използват най-често изкуствения интелект за търсене на информация по учебните теми и за получаване на обяснения относно труден за тях материал.

Родители и препорадватели се обединяват около мнението, че подходът подпомага учебния процес, но споделят безпокойство от възможността за объркване при учениците и заучаване на грешна информация. Техните основни притеснения са насочени към превръщането на ученето в пасивен процес, загубата на креативност и развиването на зависимост от технологиите. Тези опасения подчертават необходимостта от възпитание на критическо мислене и умения за самостоятелна оценка на информацията.

Като ключови фактори за образователната подготовката родителите посочват обучението по дигитална и технологична грамотност от ранна възраст, критичното мислене и практическите умения, за преподавателите това са критичното мислене, практическите умения и поемането на преобладаваща менторска роля за учениците.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Врани накълваха учителка в детска градина. Заради тях децата стоят затворени

Учителка в столична детска градина е била накълвана от врани в двора на заведението, сигнализира разтревожен родител.

„Преди около месец една от учителките в детска градина „Мечо Пух“ в ж.к. „Младост“ 1 беше нападната от врани, които вероятно пазят своите гнезда и малки на територията на двора. Жената е била накълвана по лицето, окървавена и откарана в болница“, разказва Михаела Пейчева пред бТВ.

По думите ѝ това не е изолиран инцидент, нападения е имало и след това – срещу родители. Засега деца не са пострадали, но малчуганите не се извеждат на двора и това ограничава игрите им.

„След разговор с директорката на градината стана ясно, че е подаден сигнал до 112, Столичната община, район „Младост“, както и до организацията за защита на дивите птици. Единствената препоръка, получена от последната, била децата да излизат с шапки – очевидно напълно неадекватна мярка при наличието на реална опасност“, разказва още Пейчева.

Тя добавя, че до момента няма реакция от отговорните институции, а родителите продължават да се тревожат за сигурността на децата си.

„Не можем да продължим да водим децата си в среда, в която липсва както сигурност, така и ясен ангажимент от страна на институциите за справяне с проблема“, коментира Михаела Пейчева.

Публикацията й в социалните мрежи предизвика стотици реакции и десетки коментари.

В някои от тях се посочва, че спасението е гнездото да бъде премахнато, поставяне на светлоотразителни ленти и други светещи тела, които биха прогонили враните, изграждане на ултразвукови съоръжения, пускане на звук на орли.

Според други – съвсем скоро малките вранчета ще пораснат и ще отлетят и проблемът естествено ще отпадне.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

След сливенския митрополит, и патриарх Даниил на поход срещу нестинарството

Патриарх Даниил заяви, че в църквата има далеч по-големи чудеса от нестинарството, което по думите му е езически обичай, не е следствие на вярата.

Причината за думите му е призивът на Сливенския митрополит Йоаникий миряните да не участват в нестинарски сборища. Йоаникий зове хората да не се увличат по култове, „които са в разрез със здравия разум, със здравите ни национални и духовни традиции“.

Днес българският патриарх Даниил посети парламента, за да участва в откриването на благотворителна изложба базар в сградата на Народното събрание под надслов: „Деца рисуват за деца“ заедно с председателя на НС Наталия Киселова. 

„Носенето на икони по времето, когато се изпълнява този нестинарски танц, е опит да се придаде някаква мнима църковност и мнимо участие едва ли не на светците в това явление. Това не е църковно явление“, коментира той пред журналисти.

Патриархът напомни, че иконата е свещен предмет и свят образ и попита на свой ред с какво допринася нестинарството за това някой да е станал по-духовно извисен. Църквата и вярата няма нищо общо с магията и някакви такива магически свойства и възможности, посочи българският патриарх.

Той каза, че не е видял нито един нестинар в неделния ден на проповед или по време на празник в храма. По думите му те не ходят на изповед, няма я и молитвата, какво общо има с духовния живот тогава този нестинарски танц.

„Ходенето по жерава не е обикновено нещо, не е много лесно и е свързано с някакви свръхестествени възможности. Свръхестествени явления има да, но техният произход не е най-добър и няма полза нито за хората, които го правят, нито за онези, които чрез тях стават съпричастни“, коментира патриархът. 

По повод честите караници в парламента патриарх Даниил коментира, че дебатите са нещо нормално и не е лесно да се работи с 240 човека.

„Бог да помага да се постига съгласие в полезните и добрите неща. Има истина, има добро, има Бог нека той помага да се обединяват и народните представители, и народът във вярата и в доброто“, каза патриархът.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди един час

Приключени са прегледите по присъединяването на България в 13 от 25-те комитета на ОИСР, каза заместник-министър Мария Ангелиева

Българияпреди един час

Илияна Йотова се срещна с председателя на Делегацията на аржентинските израелски асоциации Мауро Беренщайн

Българияпреди един час

Общинският съвет в Иваново подкрепи осигуряването на здравно-социални услуги на възрастни и хора с увреждания в местната община

Българияпреди един час

За първи път България ще се прави ДНК мониторинг на кафява мечка, съобщи екоминистерството

Българияпреди един час

Контрабандни стоки с лога на известни марки са иззети при акция на полицията в Разград

Святпреди един час

Аудиенция на австрийския президент Ван дер Белен при японския император Нарухито

Обществопреди един час

Проучване: Учениците, родителите и учителите са на мнение, че AI има място в образованието

Спортпреди един час

Никола Цолов с най-добро време в тренировката преди състезанието в Монако от Формула 3

Спортпреди един час

БФС издаде временни лицензи на Крумовград и Спартак (Варна) за Първа лига, както и на Етър (В. Търново) за второто ниво

Святпреди един час

Израел обвини Европа в „антисемитска пропаганда“ след убийството на двама служители на израелското посолство във Вашингтон

Спортпреди един час

Министър Пешев награди европейските шампионки по бадминтон Стефани и Габриела Стоеви

Балканипреди един час

Работници от сметоизвозващата компания в Прищина започнаха стачка

Спортпреди 5 дни

Кристъл Палас спечели първи трофей в 164-годишната си история след победа над Манчестър Сити във финала за Купата на Англия

Политикапреди 4 дни

Асен Василев за протестиращите в градския транспорт: Не трябва да получават субсидия

Икономикапреди 4 дни

Енергийната система на България показа, че е гарант за сигурността на електроенергийните мрежи у нас и на Балканите, каза министър Жечо Станков след съобщения за прекъсвания в региона

Балканипреди 4 дни

Проевропейски кандидат спечели ключови президентски избори в Румъния, смятани за избор между Изтока и Запада

Спортпреди 3 дни

Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия

Българияпреди 3 дни

Общинският съвет в Бобов дол прие бюджета на общината за 2025 година

Икономикапреди 3 дни

Уолстрийт със значителен спад в началото на борсовата търговия, след като „Мудис“ понижи кредитния рейтинг на САЩ

Бизнеспреди 2 дни

Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори

Икономикапреди 5 дни

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от най-голямата търговска верига в страната да „погълне“ по-високите мита и да не вдига цените

Обществопреди 5 дни

На 18.05 метрото ще работи до 01:30

Святпреди 4 дни

Папа Лъв Четиринадесети ще бъде интронизиран днес с богослужение на площад „Свети Петър“ във Ватикана

Балканипреди 4 дни

Общественият железопътен транспорт в Истанбул, Анкара и Измир утре ще бъде безплатен

Новини