Икономика
Половината от новите тежхотоварните автомобили в Китай ще се задвижват от електричество през 2028 г., прогнозира Си Ей Ти Ел

До 2028 г. половината (50 на сто) продажбите на тежкотоварни автомобили в Китай ще са с електрическоз задвижване, спрямо 10 на сто през 2024, пише Ройтерс. Това е прогнозата на местния производител на батерии Кънтемпъръри амперекс текнолъджи“ (Contemporary Amperex Technology – CATL, Си Ей Ти Ел) която бе представена от основателя на компанията Робин Дзън, съобщи новинарски сайт Цземян , свързан с властите в Шанхай, допълва Ройтерс. .
Изказването му бе направено по време на представяне на нова платформа за смяна на батерии за тежкотоварни автомобили. Прогнозата подсказва за допълнителни предизвикателства пред търсенето на горива в транспортния сектор на Китай, който вече усеща ефекта от нарастващия брой камиони, работещи на втечнен природен газ (LNG).
Си Ей Ти Ел също така обяви, че е започнало производство в нова база за енергийно съхранение и производство на батерии за електрически превозни средства с капацитет от 60 гигаватчаса в провинция Шандун. Това е първото подобно съоръжение на компанията в северен Китай.
В рамките на следващите две години ще бъдат изградени втора и трета фаза на проекта, с което ще се създаде енергиен индустриален клъстер на стойност милиарди юана в региона, съобщи Си Ей Ти Ел чрез платформата „УиЧат“ (WeChat).
Местните власти в Шандун си поставят амбициозната цел да изградят литиево-ионна батерийна индустрия на стойност 100 милиарда юана (около 14 милиарда долара) още през тази година. Това включва производството на електродни материали, електролити, батерийни клетки и сглобяване на батерийни системи, се посочва в предишно съобщение на местната управа.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Инвестициите в обществения транспорт в Германия стимулират икономиката и генерират голяма възвращаемост, сочи проучване

Мрежата на обществения транспорт в Германия страда от хронично недофинансиране, сочи ново проучване на консултантската компания „ЕмКюб“ MCube, изследваща иновации в сектора на мобилността и координирана от Техническия университет в Мюнхен. Проучването, което е поръчано от железопътния оператор „Дойче бан“ (Deutsche Bahn), показва, че всяко инвестирано евро в сектора води до многократна възвръщаемост.
По данни от анализа общественият транспорт в страната генерира около 75 милиарда евро годишно – три пъти повече от разходите му. Авторите посочват, че реалната стойност може да е още по-висока, тъй като не всички ефекти могат да бъдат изчислени пълноценно по методологични причини.
Проучването разглежда както пряката, така и непряката икономическа стойност от обществения транспорт. Например, една общинска автобусна компания създава приходи и работни места чрез редовни транспортни услуги. Косвени ефекти се наблюдават в сектори „нагоре по веригата“ – като производителите на влакове, енергийните доставчици и фирмите за ИТ услуги.
Изтъкнати са и външните ползи – добре развита транспортна мрежа повишава туристическата привлекателност на регионите и улеснява достъпа до работни места. Само ефектът от ежедневното пътуване до работа формира над една четвърт от общата добавена стойност в сектора, сочат данните.
Финансирането на обществения транспорт се осигурява приблизително поравно от федералното правителство и от приходите от пътници. Въпреки ръста на средствата, участници в сектора предупреждават, че те вече не покриват напълно оперативните разходи. Някои провинции обмислят свиване на транспортните услуги поради липса на финансиране.
От 2023 г. насам гражданите в Германия могат да закупят субсидирана месечна карта „Дойчландтикет“ (Deutschlandticket) на цена от 58 евро, даваща достъп до обществения транспорт в цялата страна.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Средната цена на електроенергията за бизнеса за утре се установи на ниво от 185,95 лв. за мегаватчас

При средна цена от 185,95 лева (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 19 май.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 129,99 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде по-евтина с 43 процента в сравнение с цената за днешния ден.
Тази разлика е обичайна в цените между работен и неработен ден.
За сравнение в петък (16 май) цената на електроенергията за бизнеса на борсата беше на ниво от 199,43 или с 6,8 на сто по-висока от тази за утре.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 118.91. за мегаватчас, докато извънпиковата енергия (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.) е изтъргувана при средно 252, 99 лв. за мегаватчас.
Най-ниската цена в рамките на днешната сесия, при утрешен ден на доставка, е 29,98 лева за мегаватчас, достигната в периода 11:00-12:00 ч., а най-високата е 628,10 лв. за мегаватчас – за 20:00-21:00 ч.
Данните от БНЕБ показват, че за утре са продадени общо 67 975,50 мегаватчаса електроенергия.
/СЛС/
Източник: БТА
Икономика
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще бъде на посещение в Китай от 19 до 23 май

Министърът на земеделието и храните Георги Тахов ще се срещне с министъра на земеделието и въпросите на селските райони на Китай Хан Дзун в рамките на посещението си в страната от 19 до 23 май. Това съобщават от Министерството на земеделието и храните (МЗХ).
На 21 май Тахов ще участва в официалната церемония по откриването на „Международния ден на чая 2025“, която ще се състои в град Ханджоу.
По време на визитата си министър Тахов ще посети и Четвъртото изложение Китай – Централна и Източна Европа и Международното изложение за потребителски стоки в град Нинбо. Той ще открие нова локация на Офиса за контакти и Павилиона на Центъра за насърчаване на сътрудничеството в областта на селското стопанство между Китай и страните от Централна и Източна Европа.
Георги Тахов ще участва и в откриващата церемония на Седмия диалог Китай – Централна и Източна Европа по сътрудничеството в областта на митническата инспекция и карантината, както и ще проведе среща със заместник-министъра и член на Комитета на Генералната митническа администрация на Китай Джао Дзънлиен, информират още от МЗХ.
„Сътрудничеството между България и Китай в областта на земеделието и храните се развива много активно и постоянно се разширява“, заяви заместник-министърът на земеделието и храните Лозана Василева на среща на 20 март с Уан Лъдзюн, главен служител по животновъдство на Министерството на земеделието и въпросите на селските райони на Китай, която се проведе в МЗХ, съобщават от министерството на страницата си в интернет. Заместник-министър Василева отбеляза, че през 2023 г. търговията със селскостопански и хранителни стоки между двете страни е достигнала 640,6 млн. долара, което е с 37 процента повече спрямо 2022 г. „България е стартирала 39 процедури за износ на български селскостопански и хранителни продукти за внос в Китай, от които са финализирани 11. Приключването и на останалите процедури ще създаде условия за значително увеличаване на обема и видовете български продукти, изнасяни за Китай“, допълни още тя.
/СЛС/
Източник: БТА
-
Българияпреди 5 дни
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Икономикапреди 1 седмица
Започнаха търговските преговори между САЩ и Китай в Женева
-
Спортпреди 1 седмица
Стъпвахме здраво от първата до последната минута, доволен е треньорът на Левски Хулио Веласкес
-
Святпреди 1 седмица
Путин: Никога не сме отказвали диалог с Украйна
-
Святпреди 6 дни
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Спортпреди 6 дни
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Българияпреди 5 дни
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Българияпреди 5 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен