Балкани
Полицията на Босна и Херцетовина не успя да арестува босненския сръбски лидер Милорад Додик

Силите на реда на Босна и Херцеговина се опитаха снощи да задържат босненския сръбски лидер Милорад Додик, издирван за подкопаване на конституционния ред на страната, но бяха възпрепятствани от полицията на Република Сръбска, която е част от Босна и Херцеговина, и чийто президент е Додик, съобщават местни и световни медии.
Държавният съд на Босна издаде заповед за арест на Додик и двама негови близки сътрудници, след като не се отзоваха на призовка по разследване, свързано със сепаратистко законодателство, което те инициираха и което беше спряно от Конституционния съд на Босна. Въпреки заповедта за арест, Додик продължава дейността си и пътува в Република Сръбска, охраняван от тежко въоръжени членове на босненските сръбски полицейски сили, отбелязва Ройтерс.
Той пристигна вчера в град Източно Сараево, намиращ се в Република Сръбска до босненската столица Сараево. В Източно Сараево се намира централата на Държавната агенция за разследване и защита (СИПА) на Босна и Херцеговина.
„Мога да потвърдя, че членове на СИПА бяха в Административния център на правителството на Република Сръбска в Източно Сараево, във връзка с действия по разпореждане на съда на Босна и Херцеговина относно неизпълнението на решението на Конституционния съд на Босна и Херцеговина. Опитахме се да изпълним разпореждането, но членовете на СИПА бяха възпрепятствани от Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска“, каза пред регионалната телевизия говорителката на СИПА Йелена Миовчич.
Според информация от мястото на събитията представители на СИПА са се опитали да връчат заповедта на Милорад Додик, но след словесен дуел с представители на Министерството на вътрешните работи на Република Сръбска не са успели и са се оттеглили.
След случилото се Додик написа в профила си в Екс, че се чувства „добре и в безопасност“ и че представителите на СИПА нямат правомощия в Република Сръбска.
Според Дейтънското мирно споразумение, сложило край на междуетническата войната в Босна (1992-1995 година), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина, където живеят предимно босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, а двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация. Спазването на споразумението се следи от върховен представител на международната общност.
Додик предизвика най-голямата политическа криза в Босна от края на войната, след като през февруари беше осъден на една година затвор и му беше забранено да се занимава с политика в продължение на шест години заради неспазване на решенията на върховния представител на международната общност в Босна Кристиан Шмит.
Миналия месец съдът на Босна и Херцеговина разпореди издаването на международна заповед за арест за Додик, след като той пътува в чужбина, Интерпол обаче отхвърли искането за „червена бюлетина“, припомня Ройтерс.
Додик е известен с проруските си и сепаратистки позиции. Парламентът на Република Сръбска прие, а Додик подписа указ за приемане на закони, които забраняват дейността в Република Сръбска на съдебната система и полиция на Босна и Херцеговина, но Конституционният съд на Босна замрази действието на тези закони.
Президентът на Република Сръбска е в списъка със санкционираните лица на САЩ и Великобритания за нарушаване на Дейтънското споразумение.
Източник: БТА
Балкани
Има 60-процентна вероятност за силно земетресение в Мраморно море през следващите 30 години, смята японски учен

Съществува 60-процентна вероятност за силно земетресение в района на Мраморно море през следващите три десетилетия, коментира пред турската телевизия Хабертюрк японският сеизмолог Йошинори Мориваки.
По думите на експерта вторичните трусове след вчерашното земетресение с магнитуд 6,2 в района на Истанбул може да продължат цяла седмица.
Мориваки обърна внимание, че земетресенията в Турция са се увеличили през последните години и открои по-специално четири рискови района в страната – Мармара (районът около Мраморно море), Егейския район и разломните линии Елязъг-Биньол-Кахраманмараш и Адана-Хатай-Кипър.
Според учения е възможно в Турция да се образува триметрово цунами в Мраморно, Егейско и Средиземно море, но не и голямо цунами като това в Япония.
„Съществува 60-процентна вероятност за земетресение в Мраморно море в рамките на 30 години. Има голям риск от земетресения за Истанбул. След (вчерашното) земетресение трусовете може да продължат и през идната седмица и е необходимо да бъдем внимателни“, посочи още сеизмологът, който живее в Турция.
/С-АМ/
Източник: БТА
Балкани
Бившият президент на Румъния Траян Бъсеску публикува в интернет разкрития за изборите от 2024 г.

Изборите, организирани миналата година от правителството на румънския премиер Марчел Чолаку, са били проведени стриктно в съответствие с интересите на Социалдемократическата и Национално-либералната партия. Това написа в официалния си профил в социалната мрежа Фейсбук бившият президент Траян Бъсеску. В сряда той се закани, че започва серия от разкрития за изборите.
В „епизод 1“, както той е озаглавил днешната публикация, някогашният държавен глава се фокусира върху изборите през 2024 г.
„Четирите кръга на изборите през 2024 г., организирани и ръководени от правителството на Чолаку, бяха проведени стриктно в съответствие с интересите на СДП и НЛП, с цел пълно завземане на властта и елиминиране на всяка сериозна опозиция. Чрез сливането на местните избори с изборите за Европейски парламент алиансът СДП-НЛП получи над 90 процента от избраните кметове. На практика електоратът беше подведен от объркването, създадено от едновременното провеждане на двете кампании. Целта на алианса не беше да осигури „свободни и честни избори“ за електората, а да вземе пълната власт в местната администрация преди парламентарните и президентските избори”, коментира Траян Бъсеску във Фейсбук.
По думите му, следвайки същия вариант, правителството на СДП-НЛП абсолютно неестествено е преплело изборите и между двата тура на президентските избори е провело парламентарни, което е позволило на СДП и НЛП да получат мнозинство в парламента.
Той допълва, че въпреки „всички манипулации на гласовете в първия тур между г-н Чолаку и г-н Симион, нито г-н Чука, нито г-н Чолаку, нито г-н Симион е влязъл във втория тур на президентските избори, което е било истинска катастрофа за СДП и НЛП“.
“Те искат цялата власт. Касираха изборите без основателна причина. Искат да контролират съдебната система повече от всичко. Те погрешно вярват, че могат да управляват съдиите и прокурорите от Котрочени. Ето защо те пристъпиха към анулиране на изборите с помощта на трика с повторното преброяване на гласовете. Самият г-н Чолаку, когото цитирам, ни казва това: „Мислите ли, че не забелязах, че беше направен опит за анулиране на изборите чрез повторно преброяване?“, отбелязва Траян Бъсеску.
Бившият президент на Румъния твърди още, че Конституционният съд е анулирал изборите без достоверни доказателства за изборни измами, въз основа на документи от Румънската разузнавателна служба, които нямат стойност от гледна точка на вземане на решения.
“Този Конституционен съд забрани използването на „доказателства“, предоставени от службите в съдебни досиета, а сега превърнаха една неубедителна бележка на службите в причина за анулирането на изборите. В крайна сметка, ако нито румънската разузнавателна служба, нито Върховния съвет за национална отбрана, нито Конституционният съд на Румъния имат убедителни доказателства за измама, защо изборите бяха отменени? Отговорът е прост: Защото така искаха СДП и НЛП. Защото мислят да повторят изборите, докато не излязат според интересите им”, отбелязва Бъсеску.
“Много злодеи се развиват в аквариума на румънската политика. Но поне най-големите трябва да бъдат елиминирани от електората чрез гласуване. Сега алиансът на СДП и НЛП има цялата власт на територията, като държи над 90 процента от кметствата, има централната власт, държи правителството и има законодателната власт, като държи мнозинството в парламента. Румънците трябва да решат дали да им дадат президента. Вярвам, че има твърде много власт, концентрирана в един съюз, който се оказа неограничен”, пише още бившият държавен глава.
На 6 декември Конституционният съд на Румъния анулира първия тур на президентските избори в страната. Решението бе взето на базата на документи, разсекретени от Върховния съвет за национална отбрана, според които кампанията на кандидата за президент Калин Джорджеску е резултат от дирижирана извън страната манипулация.
Източник: БТА
Балкани
Продължават трусовете след вчерашното земетресение в Истанбул, ранените са 236

Поредица от трусове продължават да разтърсват Истанбул днес, като един от тях е бил с магнитуд 4,1 тази сутрин, съобщи турската Дирекцията за управление при бедствия и извънредни ситуации (АФАД), цитирана от изданието „Хюриет дейли нюз“.
След вчерашното земетресение с магнитуд 6,2 с епицентър в Мраморно море, което разлюля турския мегаполис и изплаши жители му, са регистрирани 185 вторични труса с магнитуд между 4 и 5, посочва АФАД, цитиран от ДПА.
Министърът на здравеопазването Кемал Мемишоглу написа в социалната мрежа Екс, че 236 души са ранени, от които 173-ма в Истанбул. Петнадесет са лекувани в болница, а някои са се наранили, скачайки от сгради в паниката след земетресението.
Властите потвърдиха, че няма жертви или сериозни разрушения.
Турция е разположена в един от най-силно сеизмичните райони в света, като над един милион сгради в Истанбул се смятат за уязвими при земетресение.
Страхът от продължаващите трусове накара много жители на Истанбул да прекарат нощта навън. Парковете в квартал Фатих се превърнаха в импровизирани лагери, където гражданите разпънаха палатки или поставиха матраци, за да спят под открито небе. Други предпочетоха да спят в колите си, отбелязва „Хюриет дейли нюз“.
Някои джамии в Истанбул, включително историческата джамия „Шехзаде“ във Фатих, останаха отворени през нощта по указание на местните власти в Истанбул, осигурявайки подслон и топлина на притеснените жители на града.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Святпреди 1 седмица
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Икономикапреди 7 дни
С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката
-
Святпреди 5 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Святпреди 1 седмица
Бунтове избухнаха в няколко френски затвора тази нощ, обяви министърът на правосъдието
-
Българияпреди 1 седмица
Почти 29 000 стръка цветя ще бъдат засадени в Шумен след празниците
-
Обществопреди 1 седмица
Столична община започва възстановяване на езерата в Южния парк