Темида
Полицаят убил на пътя Моника: Превърнах се в убиец на дете, без да съм такъв

Делото за убитата на пешеходна пътека през 2021 г. Моника стигна до Върховния касационен съд, който ще има последната дума за присъдата на бившия полицай Владимир Панайотов.
Инцидентът се случи през юли 2021 г., когато Панайотов блъсна детето на пешеходна пътека в пазарджишкото село Братаница със служебен автомобил. Моника и братчето й пресичали шосето, за да отидат на отсрещния тротоар и да си купят сладолед. Но ги връхлита служебният автомобил на тогавашния служител на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“. Панайотов обяснил, че бързал за спешна задача в Пазарджик и не видял пресичащите деца. Спрелите коли преди пътеката помислил за паркирани.
Делото премина през всички съдебни инстанции и в крайна сметка ВКС го върна за ново разглеждане. През август 2023 г. Пловдивският апелативен съд отмени присъдата на Панайотов от 4 г. и 8 месеца, защото обвинителният акт не отговарял на изискванията на НПК. Преди това ВКС върна делото за ново разглеждане от Окръжния съд в Пловдив.
През януари м.г. бившият полицай получи наказание от 4 г. затвор.
Днес адвокатът на Панайотов посочи пред съда, че до момента всичко по делото е казано и молят за снизхождение. Адвокат Кирил Николов допълни, че причина за несъобразената скорост е, че клиентът му е изпълнявал важни служебни задачи в този момент, съобщи БНТ.
Защитата на семейството обаче контрира, че важните служебни задачи не могат да бъдат съпоставени с човешкия живот. Пред ВКС адвокат Борис Акалиев посочи, че това е изключително тежък случай, а пресичащото дете не е нарушило правилата за движение по пътищата.
Майката на загиналата Моника поиска от съда ефективно наказание на извършителя.
„Ние не искаме репресия и жестоко наказание, а справедливост. Чувстваме се безпомощни, а условните присъди станаха масови в България. Това създава чувство за безнаказаност!“, каза майката Блага Стоименова.
Подсъдимият Владимир Панайотов отново каза, че съжалява и моли семейството да му прости.
„Аз се превърнах в един убиец на дете, без да съм такъв!“, изтъкна той.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Пуснаха подсъдимия по делото Дебора под гаранция
Снимка БГНЕС/архив
Георги Георгиев
Районният съд в Пловдив пусна под парична гаранция от 25 000 лв. Георги Георгиев, обвиняем по делото „Дебора“.
Решението на магистратите може да бъде обжалвано пред Окръжен съд – Пловдив.
Искането за промяна на мярката „задържане под стража“ на Георгиев, която е в сила от близо две години, бе отправено от защитниците му. Те обаче ще обжалват новото решение заради високата сума.
Преди началото на заседанието днес защитниците на Георгиев съобщиха, че са подали жалба срещу Дебора Михайлова за закани за убийство в прокуратурата в Стара Загора. По думите на адвокат Петко Кънев по смисъла си те са същите като тези, отправени от Георги.
Делото „Дебора“ бе прехвърлено от Стара Загора в Пловдив, тъй като всички съдии там си направиха отвод. След искане от защитата състав на Районен съд – Пловдив също се оттегли и процесът започна отначало.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Съдът в Ловеч не пусна Иванчева предсрочно от затвора
Снимка lex.bg
Десислава Иванчева
Окръжният съд в Ловеч отказа да пусне предсрочно от затвора бившия кмет на „Младост“ Десислава Иванчева, става ясно от фейсбук страницата й.
Тя излежава 6-годишна присъда за подкуп в Сливенския затвор, а това бе второта й молба за предсрочно освобождаване.
Иванчева вече е изтърпяла почти 5 години от наказанието си.
По време на заседанието за предсрочното ѝ освобождаване стана ясно, че затворническата администрация в Сливен е против освобождаването ѝ. Социалният инспектор в Ловеч пък е дал положителна оценка за поведението на Иванчева там, но е посочил, че за 4 месеца е трудно да направи цялостна оценка на риска от рецидив и вреди. Затова, при изготвянето на доклада от името на затвора в Ловеч, властите там използвали документи и данни, изпратени от Сливен, уточнява lex.bg
Според затворническата администрация Иванчева не спазва трудовата дисциплина и има нарушения на работното си място. Наложени ѝ били две действащи наказания от 26 юли и 5 септември миналата година, но имала и две поощрения.
Определението на окръжния съд не е окончателно и може да се атакува пред Апелативния съд във Велико Търново.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Темида
Кабинетът одобри по-сурови глоби и използване на СРС-та при изтезания над животни

Кабинетът се опитва да сложи край на садизма като бизнес с изтезаването на животни с нови, по-сурови санкции. Те са предвидени в измененията в Наказателния кодекс, одобрени от МС.
Промените предвиждат затвор от 3 г. до 10 г. и глоба от 5000 лв. до 20 000 лв., ако престъплението се заснема и после „пуска“ срещу пари, а в особено тежките случаи санкцията да е от 3 г. до 12 г. зад решетките и глоба от 10 000 лв. до 30 000 лв.
„Това е наказателноправният отговор на „садизма като бизнес“, посочват от МС.
Съгласно закона от 2011 г. за изтезание на животно се приема, когато става дума за причиняване на смърт или тежко увреждане на гръбначно животно. През 2023 г. санкциите за това престъпление бяха завишени, но явно нямат необходимия и достатъчен възпиращ ефект – напротив, практиката на правоприлагащите органи показва, че подобни деяния дори ескалират и станалите известни случаи на измъчване на животни, съпроводени със садизъм, налагат незабавна институционална реакция, се мотивират от правителството.
Освен това НК предвиждат завишаване на максималния срок на наказанието лишаване от свобода по основния състав на престъплението – от 4 г. на 5 г. Въвежда се и санкция „лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност“, ако извършителите са ветеринари или са ангажирани с отглеждането и грижата за животни.
Предлаганите мерки са израз на решителността да се противодейства на подобни прояви, които скандализират обществото и са израз на трайно и пълно незачитане на обществените порядки и чувство за безнаказаност и непредизвикана жестокост, изтъкват още от МС.
За да се улесни разкриването и доказването на подобни деяния, се предлагат и изменения в Наказателно-процесуалния кодекс и в Закона за специалните разузнавателни средства, които ще позволят органите на досъдебното производство да използват СРС-та.
Тъй като престъпният бизнес с животни би могъл да облагодетелства и юридически лица, извършването на престъпление по чл. 325а и чл. 3256 на НК става основание за ангажиране на тяхната имуществена отговорност по реда на Закона за административните нарушения и наказания, допълват още от МС.
Източник: Offnews.bg
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Балканипреди 4 дни
Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града