Балкани
Политиците в Босна и Херцеговина трябва да се фокусират върху реформите, които водят страната към ЕС, заявиха представители на ЕК

Вместо върху разделението, политиците в Босна и Херцеговина трябва да се фокусират върху реформите, които водят страната към Европейския съюз, заявиха представители на Европейската комисия в Брюксел пред босненската национална телевизия БХРТ.
Говорителят на ЕК Гийом Мерсие подчерта, че е важно приемането на закон за съдилищата в Босна, както и закон за висш съвет за съдилищата и прокуратурите. „Това е пример за две реформи, които трябва да бъдат изпълнени, за да направим следваща стъпка и страните членки (на ЕС) да насрочат първата (междуправителствена) конференция за присъединяването на Босна“ към блока, отбеляза той.
„Не мога да спекулирам какви ще бъдат последиците, ако Босна не приеме дневния ред скоро, но мога да кажа, че европейският План за растеж на Западните Балкани има ограничен срок от 2024 г. до 2027 г. Ако Босна приеме скоро дневния си ред, ще има по-малко време за изпълнение на реформите и всички договорености. А това означава, че всичко ще трябва да се случва много по-бързо“, посочи Мерсие.
Аднан Черимагич от Европейския механизъм за стабилност отбеляза пред босненската телевизия, че ЕС не успява да повлияе на процесите в Босна. „Настоящата политика (на ЕС) е ограничена и за разширяването, и за предложенията за Босна, защото реакциите на Брюксел невинаги са положителни и повечето мерки в последните месеци не промениха политиката на местните играчи в Босна“, обясни той.
Според ръководителя на Комисията за външна политика на Европейския парламент Дейвид Макалистър ЕС е показал ангажираност с отварянето на преговорите с Босна, но за членство е необходима готовност и от двете страни.
„Това означава, че страната кандидат трябва да приеме и изпълни всички необходими реформи, но и че ЕС трябва да бъде готов за нови членове. Затова трябва да използваме предстоящия период за вътрешни реформи в ЕС, за да сме готови за Съюз от 20, 30 или повече членки“, подчерта Макалистър пред БХРТ.
Войната в Украйна върна разширяването сред приоритетите на ЕС, но само някои страни засега успяват да се възползват от това, припомня телевизията. Албания отваря преговорни глави с рекордна скорост, а Черна гора влезе в периода на затваряне на глави. И за двете страни ЕК вярва, че могат да приключат с преговорите в следващите две-три години.
Босна и Херцеговина не е сред тези държави. След решението за отваряне на преговорите през март 2024 г. страната влезе в дълбока политическа криза, която спря напредъка към ЕС, а под въпрос е и пълното усвояване на един милиард евро от европейския План за растеж на Западните Балкани, пише още босненската национална телевизия.
Източник: БТА
Балкани
Интерпол отново отхвърли искането за издаване на международна заповед за арест на босненския сръбски лидер Милорад Додик

Интерпол отново отхвърли искането на босненски съд за издаване на международна заповед за арест на босненския сръбски лидер Милорад Додик, съобщи националната телевизия на босненската Република Сръбска РТРС.
В началото на този месец Съдът на Босна и Херцеговина поиска от Интерпол да включи Додик в списъка си с издирвани лица, но организацията отхвърли искането на Сараево. Според наличната информация Интерпол е решил така, като се е позовал на член 3 от своя устав, който забранява намеса в случаи, които имат „политическа, военна, религиозна или расова основа“. Съдът повторно изпрати искането си в средата на месеца.
И този път Интерпол отхвърли искането на босненския съд по същите причини.
На 26 февруари президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик бе осъден от босненски съд на една година затвор и шест години забрана за политическа дейност за неспазване на решенията на върховния представител на международната общност Кристиан Шмит. На следващия ден в отговор на това парламентът на Република Сръбска прие закони, с които забрани работата на редица централни босненски институции на територията ѝ. На 17 март съдът на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на Додик, както и на председателя на парламента Ненад Стевандич и премиера на Република Сръбска Радован Вишкович.
Съгласно условията на Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна (1992-1995 г.), страната е разделена на две полуавтономни части – Република Сръбска, населена предимно с босненски сърби, и Федерация Босна и Херцеговина (мюсюлманско-хърватска федерация), където живеят босненски мюсюлмани (бошняци) и босненски хървати. Всяка част има собствено правителство, парламент и полиция, но двете са свързани чрез общи институции на държавно равнище, включително съдебна система, армия, служби за сигурност и данъчна администрация.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
Общо 41 души са задържани в Измир заради участие в незаконни демонстрации и пропаганда в полза на терористични организации

По-рано днес турската полиция е задържала 41 души в Измир заради участие в незаконни демонстрации и пропаганда в полза на терористични организации, предаде ТРТ Хабер.
По данни на полицията общо 60 лица са заподозрени в „участие в незаконни демонстрации“, „нерегламентирани действия срещу служителите на реда“ и „пропаганда в полза на терористична организация“.
От полицията посочват, че издирването на 19 от заподозрените лица продължава.
/МИД/
Източник: БТА
Балкани
В полунощ завърши приемането на кандидатурите за местните избори в Хърватия на 18 май

Хърватските избирателните комисии затвориха вратите си за представители на партии и независими кандидати за участие на местните избори на 18 май, на които се избират местни власти в 576 административни единици.
В следващите 48 часа, не по-късно от 23:59 ч. на 1 май, общинските, градските и областните избирателни комисии следва да проверят и публикуват всички валидни предложени листи и кандидатури.
Всички валидни списъци и обобщени списъци за избор на членове на съвети, както и на кметове, областни управители и техните заместници, се публикуват от избирателните комисии на техните сайтове и трябва да бъдат представени и на Държавната избирателна комисия (ДИК), за да се публикува пълна информация за цялата страна.
Обединените списъци с кандидатите ще бъдат публикувани от ДИК на нейната официална страница не по-късно от 3 май, а дотогава те ще бъдат достъпни на страниците на избирателните комисии в общините, градовете и областите.
С най-голям интерес се очаква обявяването на валидните кандидатури за кмет на столицата Загреб, на Сплит и Осиек. Остро съперничество между управляващата Хърватска демократическа общност (ХДО) и най-голямата опозиционна сила – Социалдемократическата партия (СДП) се очаква в град Задар и в областите Дубровачко-неретванска, Задарска и Шибенско-книнска.
/МИД/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на Левски Хулио Веласкес: „Доминирахме във всички аспекти, показахме зрялост“
-
Бизнеспреди 5 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов