Икономика
Поддържането на високи вносни мита в САЩ може да доведе до ръст на инфлацията, безработица и забавяне на икономиката, каза Джером Пауъл

Ако бъде поддържана политиката на големи митата върху вноса в САЩ, това вероятно ще доведе до покачване на инфлацията, забавяне на икономическия растеж и ръст на безработицата. Това каза президентът на Управлението за федералния резерв (УФР) Джером Пауъл по време на пресконференция, излъчвана на живо на страницата на институцията. Изказването му последва решението на централната банка да остави без промяна основната си лихва за трети пореден път след края на двудневното си заседание по паричната политика.
„Определянето на лихвените проценти се базира на целите на УФР за постигане на максимална заетост и стабилни цени за американския народ“, посочи Пауъл, припомняйки, че инфлацията, макар и значително спаднала от най-високите си нива, все още е над целта от 2 процента. През март годишната инфлация в САЩ отслабна до шестмесечен минимум от 2,4 на сто.
По думите му е възможно инфлационните ефекти от високите вносни тарифи, които президентът Доналд Тръмп обяви през април, да бъдат краткотрайни, отразявайки еднократна промяна в ценовите нива. Президентът на УФР обаче допусна и че инфлационните ефекти може да бъдат по-трайни, като това ще завиди от размера на митата, времето, за което се отразят в цените и в крайна сметка – от стабилността на инфлационните очаквания.
„Рискове от по-висока безработица и инфлация са се увеличили“. Настоящата позиция на паричната политика на УФР е подходяща, за да може институцията да отговори своевременно на развитието на икономиката, обясни Пауъл.
„Икономиката на САЩ все още е силна, макар и обгърната от някои много песимистични настроения от страна на потребителите и бизнеса“, посочи централният банкер.
Миналият месец президентът Тръмп отправи критики към президента на УФР. Тръмп неведнъж изрази своето разочарование, че институцията не предприема агресивно намаляване на лихвите.
В отговор на журналистически въпрос Пауъл подчерта, че призивите на Тръмп за намаление на лихвите нямат роля в решенията на УФР.
„Взимаме предвид само икономическите данни, перспективите, баланса на рисковете. Това е всичко, което ще разглеждаме“ при бъдещото определяне на паричната политика, добави Пауъл.
Той обаче изтъкна голямата несигурност около търговската политика на САЩ, като каза, че „бизнесът, пазарните участници и анализаторите – всички очакват да видят как ще се развият събитията и тогава ще можем да направим по-добра оценка за това какъв е подходящият ход за паричната политика“.
Източник: БТА
Икономика
„Аурубис“ отчита ръст на печалбата през първата половина на финансовата си година

Германската компания „Аурубис“ (Aurubis AG), доставчик на цветни метали и един от големите преработватели на мед в света, отчете днес ръст на печалбата си за първото полугодие на финансовата 2024/2025 година (започващо от 1 октомври м.г.), предаде ДПА.
Печалбата на компанията, която развива дейност и в България, нарасна до 419 милиона евро (473 милиона долара), или 9,59 евро на акция, спрямо 140 милиона евро или 3,21 евро на акция за същия период през предходната година.
За отчетния период приходите са се увеличили с 11,3 на сто – до 9,184 милиарда евро спрямо 8,249 милиарда евро през предходното първо полугодие (на 2023/2024 г.).
Базираната в Хамбург компания заяви, че увеличението е подкрепено от значително по-високите цени на медта и благородните метали.
За първото полугодие на финансовата 2025 г., в трудна пазарна среда, „Аурубис“ отчете оперативна печалба преди облагане с данъци (EBT) в размер на 229 милиона евро спрямо 243 милиона евро за същия период на изминалата финансова година.
„Прогнозата за оперативна печалба преди облагане с данъци между 300 и 400 милиона евро е потвърдена за 2024/25 г. От настоящата перспектива очакваме оперативна печалба преди облагане с данъци да бъде приблизително в средата на прогнозния диапазон за финансовата 2024/25 г.“, обяви компанията.
За изминалата финансова 2023/24 г. групата е регистрирала оперативна печалба преди облагане с данъци в размер на 413 милиона евро.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Клонът на „Трейс Груп Холд“ в Прага е закрит

В Търговския регистър на Чехия е вписано заличаване на „Трейс Груп Холд“ АД – клон Прага. Считано от 30 април клонът е прекратен, съобщи на страницата на Българската фондова борса строителният холдинг.
„Трейс Груп Холд“ АД – клон Прага бе създаден с цел управление на проектите на групата в Чешка република и по-сериозно влизане на строителния пазар в Западна Европа, посочва дружеството на сайта си. В Чехия компанията изпълняваше проекти, сред които разширение на пречиствателни станции на летище Прага и строителство на групов водопровод Бенешов – Седличани.
„Трейс Груп Холд“ АД концентрира всичко в областта на строителството и свързаните с него дейности. Изпълнява големи обществени проекти в областта на инфраструктурата, околната среда, благоустройството и хидро-техническото строителство, енергетиката и строителството на сгради. В пазарния му дял влизат инвестиции, външна търговия и логистика.
„Трейс Груп Холд“ АД е публично дружество от декември 2007 година. Член е на Камарата на строителите в България, на Българската браншова камара „Пътища“, на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България и на Българската търговско-промишлена палата.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Две нови процедури по програмите „Конкурентоспособност“ и „Научни изследвания и иновации“ предстои да бъдат отворени скоро

Заместник-министърът на иновациите и растежа Красимир Якимов каза в Шумен, че предстои съвсем скоро да бъдат отворени за кандидатстване две нови процедури по програмите „Конкурентоспособност“ и „Научни изследвания и иновации“, за общо над 200 милиона лева. Изказването си Якимов направи под формата на приветствие пред участниците в Българо-турски бизнес форум в комплекс „Барбароса“ в Шумен.
„Изключително приятно е да бъда на място, на което виждам не само колеги и делови партньори, но и толкова много приятели. Да ви призная напоследък ми се случва все по-често и по-често и искрено вярвам, че една от причините за това е нашата работа в Министерството на иновациите и растежа“, каза зам.-министърът на иновациите и растежа.
„Ние силно вярваме в добрите взаимоотношения, колегиалността и развитието на дълготрайни партньорства. Когато виждам хората в тази зала, виждам не само приятели, колеги, партньори, виждам действително постигнати резултати и което е по-важното, виждам огромен потенциал за в бъдеще. Ще споделя с вас някои от постигнатите до момента резултати“, каза Якимов.
Той подчерта, че Турция безусловно е един от най-големите и важни външноикономически партньори на България. „Стокообменът между двете страни традиционно е изключително висок, като през последната година дори отбеляза нов рекорд от 7,3 милиарда евро. През годините в Министерството на иновациите и растежа сме издали сертификати за инвеститори на 32 компании с турски капитали, с общ размер на инвестициите с общ размер на инвестициите от 1,2 милиарда лева и с над 4300 разкрити или такива, които предстои да бъдат разкрити работни места“, добави Якимов.
„По думите му само в област Шумен са сертифицирани от Министерството на иновациите и растежа са сертифицирани 19 инвестиционни проекта, на обща стойност 1,3 милиарда лева, като е предвидено разкриване на над 1500 нови работни места. В Министерството на иновациите и растежа подкрепяме активно бизнеса с редица инструменти“, подчерта зам.-министърът.
„Отворени за кандидатстване ще бъдат съвсем скоро две нови процедури по програмите „Конкурентоспособност“ и „Научни изследвания и иновации“, за общо над 200 милиона лева. Само в рамките на тази година ще отключим ресурс от над 900 милиона лева. Всеки пък, когато имам възможността да говоря сред бизнеса си позволявам да ви призова да бъдете активни, да кандидатствате и да се възползвате от възможностите, които Министерството на иновациите и растежа ви предоставя. Тези средства не просто ще развият вашите компании, но те ще развият и облагородят цели региони“, каза Красимир Якимов.
„В рамките на настоящия програмен период по двете програми „Конкурентоспособност“ и „Научни изследвания“, както и по Плана за възстановяване и устойчивост, в област Шумен сме подкрепили 81 компании с над 19 милиона лева, като тези средства в голяма степен вече са изплатени и реално са влезли в регионалната икономика. Бъдете активни, кандидатствайте, тези средства са за вас“, призова зам.-министърът.
Както БТА съобщи, програмата на Българо-турски бизнес форум в Шумен включва три панела – развитие на работната сила, професионално обучение и сътрудничество между висши учебни заведения и индустрия, българо-турските търговско-икономически отношения: настояще и бъдеще, както и ролята на местната власт и бизнеса като мост на приятелството на Балканите.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Европапреди 1 седмица
Ще ограничи ли Актът за цифровите услуги разпространението на дезинформацията в ЕС?
-
Българияпреди 1 седмица
Камуфлажни камери ще следят за нерегламентирано изхвърляне на отпадъци в Община Враца
-
Святпреди 1 седмица
Ройтерс: Изтласкването на украинските сили от руската Курска област премахва едно от препятствията пред мира
-
Икономикапреди 1 седмица
Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева
-
Политикапреди 1 седмица
Терзиев към ГЕРБ в СОС: Вие не сте свободни хора – казват ви какво да правите
-
Балканипреди 6 дни
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Святпреди 1 седмица
ЕФЕ: Бразилското правителство съди „Мета“ заради фалшиви реклами, използващи държавни символи