Свържете се с нас

България

Почти 29 000 стръка цветя ще бъдат засадени в Шумен след празниците

Почти 29 000 стръка цветя ще бъдат засадени в Шумен след празниците, съобщиха от пресцентъра на Община Шумен.

Осем вида цветя от собствени семена отглежда Общинското предприятие „Паркове и обредна дейност“. Растенията се подготвят за засаждането, което ще започне след празниците, след началото на месец май. Газания, червена, жълта и лилава циния, оранжев и червен тагетес, далия, бегония и калдъръмче се подготвят в общинските оранжерии на предприятието в Шумен. Близо 13 хиляди стръка от собствени семена се отглеждат в предприятието, допълват от пресцентъра на местната администрация.

Газанията се нарича още летен гербер, както и обедно злато, защото цветовете ѝ се отварят около обяд в слънчевите дни. Цветето е с произход Южна Африка, но вирее много добре в български условия. От юли до началото на есента то ще радва шуменци, като от растението в алеите ще се засадят около 5000 стръка. 

Близо 2000 растения от собствени семена от вида портулака или калдъръмче ще красят града през лятото. Това е тревисто растение с месести листа, което обича слънчеви места и прави плътен килим в лехите.

Засаждането на цветя в градските пространства в Шумен се реализира и с други 9 вида, сред които са кученце, целозия или още петльов гребен, пламък, винка, невен и др. Над 15 хиляди растения от тези видове също ще участват в зацветяването на пространствата в областния център.

През настоящата година дейностите по оформяне на алеите и засаждане на цветята ще започнат след началото на месец май, съгласно метеорологични условия и изискванията към поддръжката на видовете, поясняват от пресцентъра на Община Шумен.

Както БТА съобщи, през 2021 г. от пресцентъра на общинската администрация обявиха,че общо 44 000 стръка цветя ще бъдат оформени в различни цветни фигури и ще красят градски площи, паркове и градини. Дванайсет вида цветя ще красят Шумен през лятото, информираха през 2022 г. от пресцентъра на местната администрация.

Източник: БТА

България

Размерът на проектобюджета за 2025 г. на община Нова Загора е над 61,2 млн. лв.

Общият размер на проекта на бюджет за 2025 г. на община Нова Загора е 61 292 909 лв., съобщиха от общинския пресцентър.

Общата стойност на инвестиционната програма за 2025 г. възлиза на 13 334 277 лв. с източници на финансиране: средства от централния бюджет, собствени средства, преходен остатък, средства от Европейския съюз, които ще се използват за извършване на основни ремонти на улици, благоустрояване, поддържане и ремонтиране на сградния фонд, ремонт на вътрешно водопроводна мрежа, проектиране и изграждане на детски площадки и др. Заложено е изпълнение на текущи ремонти на обща стойност 1 543 908 лв.

Кметът на Нова Загора Галя Захариева представи проектобюджета на обществено обсъждане на 16 април в залата на Общинския съвет, се посочва още в съобщението. При разработването му са взети предвид предложенията на граждани, ръководителите на бюджетните звена, кметовете на кметства и кметски наместници. Основната цел на предложения проект на бюджет е да създаде основа и да осигури баланс между потребности и възможности за решаване на най-важните приоритети, нормално функциониране на общинските дейности и обезпечаване на средства във всички направления за обслужване интересите на гражданите. С него се гарантира финансова стабилност и постигане на положителен социално-икономически ефект, посочиха от пресцентъра. 

В интервю за БТА в началото на април кметът Галя Захариева коментира, че закъснението на националния бюджет създава неясноти в работата на общинската администрация, както и че ще опитат да входират предложение за проектобюджета в най-кратък срок. Сред важните акценти, които администрацията си поставя през тази година, е ремонт на уличната мрежа в общината.

/БИ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в България, внесени от Министерския съвет

На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в Република България, внесени от Министерския съвет.

С тях се въвеждат разпоредби по отношение на критериите за прием на кандидати за Синя карта в съответствие с изискванията на европейска директива и националните специфики на режима на пребиваване на чужденци и на трудовия пазар. Прецизирани са условията, на които следва чужденците да отговорят, изискуемите документи и приложимата процедура за получаване на Синя карта. Ясно са регламентирани правата и задълженията на притежателите на въпросната карта в т.ч. на краткосрочна и дългосрочна мобилност, на събиране с членовете на семействата им, на придобиване на статут на дългосрочно пребиваване и на оставане на територията на страната ни в случаи на безработица. С цел облекчаване на работодателите е предвидено доказателствата за адрес да се представят от чужденеца след влизането му на територията на България.

В текстовете е заложена и промяна в Закона за здравното осигуряване, отнасяща се до чужденците, на които е предоставено право на пребиване и работа на основание, а именно да бъдат задължително осигурени в Националната здравноосигурителна каса.

Въвеждат се видовете лични документи, издавани от Р България в съответствие с Регламент на Европейския парламент и на Съвета от 20 юни 2019 г., както и процедурата по тяхното издаване. В тази връзка са предвидени съответните изменения в Закона за българските лични документи и в Закона за влизането, пребиваването и напускането на България на гражданите на Европейския съюз и на членовете на техните семейства.

Предвидено е разширяване на приложното поле на закона за чужденците, като се разписва процедура за предоставяне на право на пребиваване у нас на чужденци „специализанти“.

Предвижда се престоят на граждани на трети страни на територията на България да започва да се счита за престой на територията на Шенгенското пространство и в тази връзка със законопроекта е предвидено общо правило за престой съгласно Кодекса на шенгенските граници. Прецизират се условията за влизане и издаване на виза, като се съблюдават правилата за престой на гражданите на трети страни на територията на Шенгенското пространство въз основа на притежаване на виза, на единна виза за краткосрочно пребиваване или при условията на безвизов режим за краткосрочно пребиваване за не повече от 90 дни в рамките на последните 180 дни на територията на други държави членки.

Разписват се правила по отношение на удължаване срока на валидност и/или продължителността на престоя на издадени шенгенски визи при форсмажорни обстоятелства или по хуманитарни причини, които възпрепятстват чужденеца да напусне територията на държава членка преди изтичането на срока на валидност или на разрешената с визата продължителност на престоя.

Със законопроекта се предлага и промяна на Закона за туризма, чрез която ще се създаде правна възможност за достъп на МВР до данните за всички туристи. Към момента националното законодателство предвижда лицата, занимаващи се с хотелиерство, да водят регистър за настанените туристи с данните, утвърдени от министъра на туризма: име на лицето, ЕГН/ЛНЧ, дата на раждане, пол, гражданство, национален документ за самоличност, стая за настаняване, дата на пристигане и отпътуване, брой реализирани нощувки. По отношение на българските граждани, гражданите на ЕС, на Конфедерация Швейцария и на Европейското икономическо пространство обаче се събират единствено данни за броя на настанените туристи, дата на регистрация и дата на отпътуване без допълнителни идентифициращи данни. Министърът на вътрешните работи има право на достъп до всички данни. 

Източник: БТА

Виж цялата статия

България

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. И трите законопроекта имат за цел да създадат правна регламентация на доброволчеството.

В хода на дискусията от „Възраждане“ се обявиха против приемането на подобно законодателство, тъй като то би представлявало държавна намеса в този акт. При гласуването бяха „против“ законопроекта, внесен от Николай Денков от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) и се въздържаха от подкрепа на законопроектите, внесени от „БСП-Обединена левица“ и ГЕРБ-СДС.

В хода на дискусията вносителите и на трите законопроекта призоваха за подкрепата им на първо четене, за да може между двете четения на законопроектите да бъде създадена работна група, която да предложи на второ четене най-добрите текстове.

Законопроектът с вносител Атанас Зафиров и група народни представители от „БСП-Обединена левица“ бе подкрепен с 145 гласа „за“, 22 бяха гласовете „против“, а 30 народни представители се въздържаха. 

В мотивите към законопроекта е записано, че с него се въвежда легална дефиниция за „доброволческа дейност“ и се предвижда изричната забрана за използването на доброволчеството като заместител на трудово правоотношение. Регламентират се видовете доброволчество, като се дава дефиниция за краткосрочно, дългосрочно и корпоративно доброволчество. Уреждат се правата и задълженията както на доброволците, така и на лицата, организиращи доброволческа дейност. В законопроекта се урежда статутът на доброволците. При извършване на доброволческа дейност от малолетни и непълнолетни лица се въвежда изрично изискване за съобразяване на дейността с възрастта на лицата, както и с техните физически и психически възможности. Предвижда се минималната възраст за доброволци, извършващи дългосрочна доброволческа дейност, да е 16 години. Предвиждат се задължения за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд, екипировка във връзка с изпълнението на доброволческата дейност, провеждане на инструктаж и обучения, сключване на застраховка в полза на доброволеца, както и задължение за възстановяване на действително направените от доброволеца разходи. В случаите на дългосрочна доброволческа дейност законопроектът предвижда задължително сключване на писмен договор. Предвижда се и създаването на Национален регистър на доброволците, както и списък на лицата, организиращи доброволческа дейност, които следва да бъдат водени и поддържани от Министерството на труда и социалната политика. 

Вторият законопроект бе гласуван със 127 гласа „за“, 72 гласа „против“ и с двама въздържали се и е с вносител Николай Денков и група народни представители от „Продължаваме промяната – Демократична България“. Денков представи законопроекта в становище по вносител. Той отбеляза, че законът е структуриран в шест глави, като са разписани внимателно ценностите и принципите, правата и задълженията, както на доброволците, така и на организаторите на доброволческа дейност. Той посочи, че организаторите на доброволческа дейност трябва да застраховат доброволците по подходящ начин. Предвидено и сключването на договор за доброволчество, както и удостоверителни документи за доброволчество. Николай Денков посочи, че политиката по насърчаване на доброволчеството следва да се реализира от Министерския съвет с помощта на Съвета за развитие на гражданското общество. Разписани са правилата и задълженията както на доброволците, така и на организаторите на доброволчески дейности. Едно от задълженията на организаторите на доброволчески дейности е да застраховат доброволците срещу злополука при и по повод изпълнението на доброволческата дейност, когато тя се осъществява при условия, вредни за живота и здравето на доброволеца, и във всеки друг случай, когато това е уговорено между организатора и доброволеца. В мотивите към законопроекта, внесен от ПП-ДБ, се отбелязва като новост реализирането на принципа на приобщаващото доброволчество чрез въвеждането на задължение за организаторите на доброволческите дейности да създават ефективна процедура за подбор на доброволци, която да позволява включването на различни групи доброволци и да насърчава доброволчеството от социално изключени групи.

Третият приет законопроект е с вносител Деница Сачева и група народни представители от ГЕРБ-СДС. Той бе гласуван със 155 гласа „за“, 21 – „против“ и 30 – „въздържал се“. В мотивите към законопроекта се посочва, че той цели ясно да се определи и стимулира доброволческата дейност, както и да се регламентират основните принципи на доброволческата дейност. Въведени са съответните разпоредби, които предвиждат участието на доброволци – български граждани, доброволци – гражданин на държава членка на Европейския съюз, и доброволци – граждани на трети страни. Създават се необходимите предпоставки за определяне на техния правен статус. Определят се правата и задълженията на доброволците, както и на организациите, осъществяващи организирана доброволческа дейност. Определят се организациите, които имат правото да осъществяват такава дейност – юридически лица с нестопанска цел, читалища, вероизповедания, регистрирани на територията на Република България по реда на Закона за вероизповеданията, здравни, лечебни, социални, образователни, екологични, научни, културни заведения на бюджетна издръжка, органи на държавната власт и местното самоуправление, както и международни организации. Въвежда се задължение за тези организации да създадат необходимите условия за осигуряване живота и здравето на доброволците при извършване на доброволческа дейност, както и задължение за спазване на минималните изисквания за здравословни и безопасни условия на труд.

В определени случаи се предвижда застраховане на доброволеца срещу злополука или за вреди, причинени от него на трети лица. Уредени са отношенията, свързани с обучения и квалификация на доброволците. Предвидено е възстановяване на действително направените разходи от доброволеца при или по повод извършването на доброволческата дейност. Предвидена е и възможност доброволческите организации да поемат здравноосигурителните вноски на доброволците, в случай че те не са осигурени на друго основание, посочено в Закона за здравното осигуряване. Определен е редът за водене на регистър на доброволците от доброволческите организации.

В хода на разискванията Михаил Митов от ГЕРБ-СДС заяви, че България е единствената държава в Европейския съюз, която няма закон за доброволчеството, въпреки че над 100 хиляди български граждани ежегодно извършват тази дейност. Той настоя, че доброволческите организации трябва да бъдат стимулирани, за да създават устойчиви общности. 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 7 минути

Размерът на проектобюджета за 2025 г. на община Нова Загора е над 61,2 млн. лв.

Българияпреди 8 минути

На първо четене парламентът прие промени в Закона за чужденците в България, внесени от Министерския съвет

Святпреди 10 минути

АЗЕРТАДЖ: Азербайджан и Словения разглеждат отношенията си въз основа на принципите на взаимно уважение

Спортпреди 10 минути

БФС стартира пилотен проект за финансова грамотност и предприемачески умения за млади национали

Българияпреди 11 минути

Народното събрание прие на първо четене три законопроекта за доброволчеството

Святпреди 12 минути

Генералният директор на МААЕ Рафаел Гроси заяви, че ядреният надзорен орган на ООН трябва да участва в преговорите между Иран и САЩ

Българияпреди 12 минути

Общинско дружество „Водоснабдяване“ ЕООД в Брезник отчита за първите два месеца на годината загуба от близо 20 300 лв.

Българияпреди 12 минути

Стара Загора е първият град в страната, в който сметосъбирането ще се извършва с електрически камион

Святпреди 13 минути

Иранският външен министър Абас Арагчи пристигна в Москва

Българияпреди 16 минути

Старозагорски ученици отвориха благотворителен базар за набиране на средства за лечение на свой съученик

Спортпреди 21 минути

Себастиан Фетел смята, че е постигнат напредък в областта на правата на жените в Саудитска Арабия и не подкрепя бойкота на някои страни

Българияпреди 21 минути

Младежките организации на БЧК в Ловеч и Троян ще дарят боядисани яйца и козунаци за Великден на социални институции и болница

Българияпреди 5 дни

Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София

Балканипреди 5 дни

Сръбският президент Александър Вучич поиска институциите да възстановят реда и мира след повече от пет месеца протести

Балканипреди 5 дни

Прокуратурата на Северна Македония повдигна обвинения срещу още 19 души за пожара в Кочани, медиите пишат за настоящи и бивши министри сред тях

Святпреди 4 дни

Тръмп заяви, че преговорите за спиране на войната между Русия и Украйна вървят добре

Политикапреди 5 дни

Доган е в сараите в Бояна, провежда заседание на младежкото ДПС (обновява се)

Политикапреди 5 дни

Стотици участваха в поредния протест под надслов “Вън Пеевски от властта“

Политикапреди 5 дни

Папазов: Доган няма право да влиза и пребивава в сараите в Бояна

Българияпреди 5 дни

Танцова формация „Рейлиз“ от Исперих е носител на наградата „Гран при“ на Националния фестивал „Театърът в движение“

Спортпреди 5 дни

Стефани Стоева и Габриела Стоева спечелиха четвърта европейска титла на двойки жени в кариерата си

Балканипреди 4 дни

Жителите на Букурещ празнуват Цветница с панаир на занаятите и с японски вишни

Спортпреди 4 дни

Поражения за отборите на българските баскетболисти във втора испанска дивизия

Българияпреди 5 дни

През празничните дни до 11 май Солницата в Провадия ще бъде отворена за туристи

Новини