България
По-малко престъпления и по-висока разкриваемост отчете областната полиция във Вeлико Търново за 2024 година

По-малко престъпления и по-висока разкриваемост отчете Областната дирекция на МВР във Вeлико Търново за 2024 г. Данните бяха изнесени пред ръководството на министерството в лицето на министър Даниел Митов и и.д. главен секретар главен комисар Мирослав Рашков на отчетно събрание в старата столица. В него се включиха представители на местната власт, различни институции в града и служители на Областната дирекция на МВР.
През 2024 г. на територията на областната дирекция във Велико Търново са регистрирани 2474 престъпления – със 114 по-малко от предходната 2023 г. Процентът на разкриваемост е 58,33 – със 6,5 на сто повече в сравнение с 2023 г., каза пред журналисти директорът на ОД на МВР-Велико Търново старши комисар Димитър Машов. Тези показатели нареждат Областната дирекция на десето място по разкриваемост и на осмо място по брой регистрирани престъпления в страната.
По линия „Контрол на пътното движение“ са констатирани над 44 000 нарушения на Закона за движение по пътищата и Кодекса за застраховане, посочи старши комисар Машов. Съставени са над 7800 акта за установяване на административно нарушение, наложени са близо 65 410 глоби с фиш на стойност общо 4 907 067 лв. Събраните в бюджета средства възлизат на 2 483 660 лв.
През изминалата 2024 г. са настъпили 1310 пътнотранспортни произшествия, с 218 повече от 2023 г. Тежките са с 12 повече – 294. Ранени са 384 души, което е с пет повече от сравнителния период, а загиналите са с четирима по-малко – 18.
От 2020 г. досега установените случаи на шофиране след употреба на алкохол бележат най-ниската си стойност – 126. Установените водачи след употреба на наркотици през 2024 г. нарастват в сравнение с началото на разглеждания петгодишен период, както и спрямо предходната година, като регистираните случаи са 91.
Разкриваемостта при престъпленията с наркотични вещества е 71,5 процента. През отчетения период са иззети 5,5 кг суха маса марихуана, 647 растения и 11,5 кг зелена маса канабис. Установени са 0,900 кг наркотици от вида на амфетамин и метамфетамин под различна форма. През годината са иззети 13 вейп устройства и над 0,400 л течност пълнител за тях.
По отношение на състоянието на криминалната престъпност се наблюдава спад на извършените престъпления с 99 или с 4,3 процента. Регистрираните криминални престъпления са 2212, при 2311 за 2023 г.. Процентът на разкриваемост е 62,8, а показателите нареждат дирекцията на седмо място.
Общият брой на регистрирани престъпления в условията на домашно насилие е 96, при 19 в сравнение с 2023 г. През 2024 г. са регистрирани 262 икономически престъпления с щети за 20 975 лв., с 14 по-малко или спад с 5% спрямо предходната година, а са разкрити 109 от тях. За същия период са иззети 1260 къса цигари, 3,8 кг нарязан тютюн, 672 литра етилов алкохол и 196 литра дизелово гориво, сочат данните в отчета. Ниският брой на довършени телефонни измами на територията на област Велико Търново се дължи на добрата превенция и профилактика сред местния контингент от служителите от група „Противодействие на телефонните измами“ в сектор „Противодействие на криминалната престъпност“.
Източник: БТА
България
При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера в родопското село Първенец

При силен интерес премина общественото обсъждане за изграждането на кариера за добив на пясъци и дребни чакъли в землището на с. Първенец, община „Родопи“. Екипът, изготвил Оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), и представители на фирмата-инвеститор отговаряха на десетки въпроси на гражданите, свързани със замърсяването на въздуха и водата и нарушаването на екосистемите и баланса в региона. Обсъждането се проведе в залата на Народно читалище (НЧ) „Съзнание 1914 г.“ в селото.
Това е третото обществено обсъждане на инвеститорското намерение на фирма „Толи“ ЕООД. Тя е представила в Регионалната инспекция по околната среда и водите в Пловдив допълнен доклад по ОВОС. Експертите твърдят, че тежкотоварните превозни средства, които ще извозват материала от кариерата, няма да преминават през нито едно населено място, няма да има взривове и няма констатирани водопритоци на подземни води.
Инвестиционното намерение е кариерата да се разпростира на площ от 210 дка в местността Иванчовата чука, на 1,2 км. северно от Първенец, 2,4 км. югоизточно от Златитрап и 2,5 км. югозападно от кварталите на Пловдив „Коматево“ и „Прослав“. Източната граница на находището се намира на 60 метра от коритото на реката и на 20 метра от дигата. В концесионната площ попадат земеделски земи – общински и частни, стара кариера за чакъл, обработваеми ниви, изоставени земи, черни пътища, напоителен канал и бивше летище. Планира се целогодишен добив за срок от 35 години.
Кметът на община „Родопи“ Павел Михайлов коментира, че има нарушения на процедурата и фирма „Толи“ ЕООД има разрешение от 2011 г. за търсене и проучване на неметални полезни изкопаеми – индустриални материали, като подземни богатства в разрешителното няма. Тази кариера е недопустима, тъй като има многобройни отрицателни становища, шест решения на Общински съвет – пет на „Родопи“ и едно на „Пловдив“, които заявяват, че са против нея, посочи Михайлов. По думите му намерението не отговоря на Плана за интегрирано развитие на общината, където ясно е посочено, че няма място за кариерни дейности на територията на „Родопи“. Администрацията днес е направила проверка на нивото на подпочвените води на терен, попадащ в находището. Специалистите установиха, че в три изкопа има подпочвена вода на 1 до 2 метра дълбочина, посочи кметът и допълни, че според изследването на ОВОС-а, направено през сухия период на миналата година – месец юли, нямало вода до 13-я метър, което не е вярно.
Общинският съвет на „Родопи“ прие на 4 април с пълно единодушие декларация срещу изграждането на кариерата.
През миналия месец общо събрание в селото избра инициативен комитет, който инициира и подписка срещу инвестиционното намерение.
Източник: БТА
България
Дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград

Шестгодишно дете е починало в Кризисния център за жертви на домашно насилие в Димитровград, съобщиха от прокуратурата в Хасково. Смъртта е настъпила вчера вечерта, а пристигналите парамедици само са констатирали кончината на детето.
Образувано е досъдебно производство по чл. 122, ал. 1 от Наказателния кодекс за причиняване на смърт по непредпазливост, уточниха от държавното обвинение. Утре се очакват подробности, увериха оттам.
Социалната услуга в Кризисния център е външна за община Димитровград. Тя е възложена на Фондация „Български център за джендър изследвания – клон Хасково“, пише в официалния сайт на Община Димитровград.
Трагедията е отразена и на официалната фейсбук страница на центъра с коментара: „Вчера едно от нашите прекрасни деца в Кризисния център стана звездичка! Почивай в мир, скъпо дете, ние никога няма да те забравим! Ти направи живота ни по-светъл и смислен“!
/МК/
Източник: БТА
България
Община Русе е получила разрешение за сондажи за поливна система на дунавския кей

Община Русе е получила разрешение от Басейнова дирекция за сондажи за поливна система на дунавския кей. Това каза заместник-кметът на крайдунавския град по „Опазване на околната среда и комунални дейности“ Никола Лазаров по време на днешната открита среща, организирана от постоянната комисия по екология към местния Общински съвет, на която бяха коментирани и проблемите със замърсяването на въздуха.
Той отбеляза, че с изграждането на поливна система крайбрежната ивица ще придобие по-зелен облик. Лазаров добави, че именно растителността и най-вече дърветата е необходимо да бъдат обгрижвани с осигуряването и на съответна поливна система, каквато ще бъде изградена и в градинката на площад „Дунав“.
Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров добави, че Община Русе има залесителна програма всяка година, която планира засаждането на определени видове в различни райони.
„В града има около 60 хиляди картотекирани дървета и още поне толкова, които не са картотекирани. Голяма част от тях са садени безразборно, най-вероятно от годините, когато в Русе имаше проблеми и с хлора. Те са се появили на места, на които не са създавали проблеми към дадения момент, но сега при тази инфраструктура, кореновата им система повдига огради, къщи. Имаме не една и две такива жалби“, каза още Лазаров.
За сметка това се обсъждат възможности за организиране на осиновяване или засаждане на дървета от граждани на определени места след консултация с ландшафтен архитект.
/МК/
Източник: БТА
-
Икономикапреди 1 седмица
На бургаското летище беше посрещнат първият за сезона полет с туристи
-
Обществопреди 5 дни
България и Румъния канят Турция за регионалния щаб на НАТО за Черно море
-
Бизнеспреди 5 дни
Ролята на Мъск до Тръмп е под натиск след загубата на изборите в Уисконсин
-
Бизнеспреди 5 дни
Новите мита на Тръмп застрашават Apple и други технологични гиганти
-
Икономикапреди 3 дни
Регионалната дирекция по горите в Кюстендил е извършила над 4100 проверки през първото тримесечие
-
Икономикапреди 3 дни
Еврокомисарят по търговията иска сериозни преговори със САЩ за митата
-
Спортпреди 3 дни
Александър Везенков и Олимпиакос прекъснаха негативната серия в баскетболната Евролига с трудна победа над Алба Берлин
-
Икономикапреди 3 дни
Министърът на туризма Мирослав Боршош е поканен на днешното откриване на активния туристически сезон в Белоградчик