Свържете се с нас

Икономика

Пловдив е естественият избор за домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм на UN Tourism, заяви министър Боршош

Министърът на туризма Мирослав Боршош проведе редица срещи в Пловдив във връзка с подготовката на домакинството на България тази есен на Деветата глобална конференция за винен туризъм на Световната организация по туризъм към ООН (UN Tourism), съобщиха от Министерството. Това беше официално потвърдено след подписването на писмо за намерение между министъра на туризма и генералния секретар на UN Tourism Зураб Пололикашвили по време на официална среща в София през февруари 2025 г.

Министърът, придружен от кмета Костадин Димитров, заместник-кмета Пламен Панов, експерти от общината и министерството, посети ключови места в Пловдив, подходящи за провеждане на големи събития, включително културни и образователни институции. Обиколката на делегацията започна с оглед на „Международен панаир Пловдив“, където главният директор доц. д-р Иван Соколов подчерта ролята на панаира като водеща платформа за иновации и бизнес в Югоизточна Европа. Последваха срещи с директора на Драматичен театър Пловдив Сюзанна Арутюнян-Василевска, с управителя на Дом на културата „Борис Христов“ Петя Щерева, както и с Университета по хранителни технологии в лицето на председателя на настоятелството доц. д-р инж. Пламен Молов и ректора проф.д.н. инж.Галин Иванов. Те представиха стратегическите цели на университета и ресурсите, с които висшето училище може да допринесе в организацията на Глобалната винена конференция.

„Радвам се, че местните партньори показват сериозна ангажираност и съм уверен, че заедно ще предложим една незабравима програма и конференция, подготвена на световно ниво“, заяви министър Боршош и добави: „Пловдив е естественият избор за домакин на Деветата глобална конференция за винен туризъм на UN Tourism. Град с богата културна история, модерна градска среда и с утвърдена позиция като един от водещите винарски региони в страната. Тази комбинация го прави наистина подходящ за събитие, което обединява туризъм, култура и устойчиво развитие“.

От Министерството припомнят, че Пловдив е обявен за най-добра столица на виното в Европа за 2025 г., според проучване на туристическата организация European Best Destinations, а списание Wine Enthusiast избра именно Пловдив и региона за една от 10-те най-добри дестинации за винен туризъм.

В края на обиколката министър Боршош и Димитров, заедно с представителите на министерството и общината, анализираха локациите, дискутираха културната програма, съпътстващите събития и уъркшопи, логистични детайли, както и възможностите за настаняване на делегатите от цял свят, според строгите правила и стандарти на Световната организация по туризъм към ООН. Срещата затвърди ангажираността на всички страни към качествена организация и безупречно провеждане на предстоящата Глобална винена конференция, посочват от ведомството.

В края на февруари,  във връзка с домакинството на България на Глобалната конференция за винен туризъм на UN Tourism, министър Мирослав Боршош и генералният секретар на UN Tourism Зураб Пололикашвили посетиха най-стария град в Европа. Двамата проведоха работна среща с кмета на Пловдив, Костадин Димитров, на която бяха очертани първите стъпки по подготовката на събитието. „Избрахме Пловдив за домакин на Деветата Глобална конференция на Световната организация по туризъм. България спечели признанието на специализираната агенция към ООН в конкуренция с много страни и съм горд с този успех. Това е изключителна възможност да представим страната си като привлекателна дестинация за винен туризъм пред най-големите световни медии и авторитети в този сектор“, заяви тогава министър Боршош.

Източник: БТА

Икономика

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв.

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв., съобщиха от пресцентъра на община Сливен.

Община Сливен кандидатства с проект за финансиране по Закона за държавния бюджет за 2025 г., който получи одобрение. С отпуснатите средства се предвижда да бъде извършена реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа в регулационните граници на селото. 

Разработеният проект бе предоставен на Общината от „ВиК-Сливен“ и е в съответствие със Закона за устройство на територията. Разрешението за строеж предстои да влезе в сила. Паралелно с това се подготвя процедура за избор на изпълнител.

В интервю за БТА кметът на населеното място Теньо Божеков информира за предстоящата подмяна на водопреносната мрежа с осигурени 4,6 млн. лева. Сред приоритетите му са още чистотата, озеленяването на селото, както и облагородяване на инфраструктурата.

След приключване на дейностите, Община Сливен предвижда възстановяване на уличната настилка.

Кметът Стефан Радев посочи, че ще се търси финансиране и за идейния проект на сливенското водно дружество за реконструкция на водопроводната мрежа на Крушаре. Той припомни, че за този проект Общината е поискала целево финансиране от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), за което обаче все още няма подписано споразумение.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Държавните дългове в ЕС са 81 на сто от БВП в края на 2024 г., България с 24,1 на сто е с втория най-малък дълг сред страните членки

Към края на 2024 г. съотношението на държавните дългове към брутния вътрешен продукт (БВП) в ЕС възлиза на 81 на сто, а в еврозоната – на 87,4 на сто. И двата показателя отчитат спад спрямо края на третото тримесечие на 2024 г., когато държавният дълг бе 81,6 на сто от БВП на ЕС и 88,1 на сто от БВП на еврозоната. Това съобщи в най-новата си публикация европейската статистическа агенция Евростат.

Спрямо края на 2023 г., когато държавният дълг в ЕС бе 80,8 на сто от БВП, а в еврозоната – 87,3 на сто от БВП, нивото на задлъжнялост през последното тримесечие на миналата година обаче расте и в двете зони.

В края на 2024 г. общият държавен дълг се състои от дългови ценни книжа (83,4 на сто в ЕС и 84 на сто в еврозоната), от заеми (14,1 на сто в ЕС и 13,5 на сто в еврозоната), както и от валута и депозити (2,4 на сто в ЕС и 2,5 на сто в еврозоната).

Като процент от БВП в края на четвъртото тримесечие отпуснатите от правителствата на страните от ЕС заеми за други страни членки възлизат на 1,2 на сто в ЕС и 1,4 на сто във валутния съюз.

Най-високо съотношение на държавните задължения към БВП в края на миналата година регистрират Гърция (153,6 на сто), Италия (135,3 на сто), Франция (113 на сто), Белгия (104,7 на сто) и Испания (101,8 на сто), а най-ниски – Естония (23,6 на сто), България (24,1 на сто) и Люксембург (26,3 на сто).

Най-голямо увеличение на дълговете спрямо БВП през четвъртото спрямо третото тримесечие отчитат Полша (+2 процентни пункта), Румъния и Швеция (по +1,6 п.п. всяка), Малта (+1,5 п.п.) и Нидерландия (+1,2 п.п.). С най-голям спад на дълговете са Гърция (-4,7 п.п.), Кипър (-4,1 п.п.), Испания (-2,5 п.п.), Дания (-2,3 п.п.), Португалия (-2,2 п.п.), Унгария (-2,1 п.п.) и Хърватия (-2 п.п.).

През четвъртото тримесечие на 2024 г. на годишна база шестнадесет държави членки регистрират увеличение на съотношението дълг/БВП, а единадесет – намаление.

С най-голямо годишно увеличение е Румъния (+5,9 п.п.), Полша (+5,7 п.п.), Финландия (+4,5 п.п.), Словакия (+3,6 п.п.), Естония (+3,4 п.п.), Австрия (+3,3 п.п.) и Франция (+3,2 п.п.), а с най-голямо намаление Гърция (-10,3 п. п.), Кипър (-8,6 п. п.), Хърватия (-4,3 п. п.), Испания (-3,3 п. п.), Португалия (-2,8 п. п.), Дания (-2,5 п. п.) и Ирландия (-2,4 п. п.).

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Бюджетен дефицит от 3,4 на сто в ЕС, 3,2 на сто в еврозоната и излишък от 1,8 на сто в България отчете Евростат за четвъртото тримесечие на 2024 г.

Дефицитът на консолидирания държавен бюджет, изразен като процент от брутния вътрешен продукт (БВП), през последното тримесечие на миналата година достига 3,4 на сто в Европейския съюз и 3,2 на сто в еврозоната. Това сочат най-новите сезонно коригирани данни на Евростат, публикувани днес.

Общите държавни приходи на страните от ЕС са 46,1 на сто от БВП през четвъртото тримесечие на 2024 г. в сравнение с 46,4 на сто през предходното тримесечие. За същия период общите държавни разходи са 49,5 на сто от БВП, което представлява спад спрямо дела от 49,4 на сто от БВП през третото тримесечие.

В еврозоната общите държавни приходи са намалели от 47 на сто от БВП през третото тримесечие до 46,6 на сто от БВП през последното тримесечие на миналата година, докато общите държавни разходи са нараснали – от 49,8 до 49,9 на сто от БВП.

За цялата 2024 г. дефицитът на държавния бюджет в ЕС намалява до 3,2 на сто от БВП спрямо 3,5 на сто през 2023 г. Еврозоната също отбелязва спад на дефицита – съответно до 3,1 на сто от БВП в сравнение с 3,5 на сто през предходната година.

В България сектор „Държавно управление“ отчита бюджетен излишък от 1,8 на сто от БВП, сочат сезонно изгладените данни, оповестени от Евростат. През предходните три тримесечия бе регистриран дефицит – 6,4, 3,3 и 5,2 на сто от БВП съответно за третото, второто и първото тримесечие на 2024 г.

За цялата 2024 г. българският сектор „Държавно управление“ отчита бюджетен дефицит от 6,158 млрд. лв. или 3 на сто от БВП. Същите данни бяха публикувано по-рано днес и от Националния статистически институт (НСИ).

Сред страните от ЕС през 2024 г. с най-значителен дефицити на консолидирания държавен бюджет като процент от БВП са Румъния (9,3 на сто), Полша (6,6 на сто) и Франция (5,8 на сто), а с най-големи излишъци – Дания (4,5 на сто), Ирландия (4,3 на сто) и Кипър (4,3 на сто). 

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Спортпреди 48 минути

Българският футболен съюз обяви програмата за 31-ия кръг в Първа лига

Българияпреди 49 минути

Защо е важно младите да знаят трудовите и осигурителни права, обясниха социалният министър и експерти пред студенти от УНСС

Икономикапреди 51 минути

Водопроводът в сливенското село Гавраилово ще бъде реконструиран по проект за 4,5 млн. лв.

Българияпреди 52 минути

Всички областни управления на МВР са инструктирани да изследват пътните участъци с висока концентрация на произшествия, каза Даниел Митов

Икономикапреди 55 минути

Държавните дългове в ЕС са 81 на сто от БВП в края на 2024 г., България с 24,1 на сто е с втория най-малък дълг сред страните членки

Святпреди 58 минути

Испания се ангажира да изпълни още тази година целта на НАТО за разходи за отбрана от 2% от БВП

Българияпреди 58 минути

Община Самоков обяви обществена поръчка за доставка на електроуреди за социалните центрове на територията на общината

Балканипреди 60 минути

Прокуратура в Косово поиска месец задържане под стража за шестима заподозрени в убийството на полицай този месец

Българияпреди един час

В Александровска болница започва кампания с безплатни прегледи за първичен имунен дефицит

Българияпреди един час

Авариен ремонт на уличното осветление започна в парка до сградата на Община Шумен

Спортпреди един час

Мартин Камбуров получи „Почетен знак на Стара Загора“

Святпреди един час

Земетресение с магнитуд 6,2 е регистрирано днес край Индонезия

Святпреди 3 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Икономикапреди 5 дни

С 25 процента е увеличен броят на леглата в местата за нощуване в област Хасково в рамките на една година, отчетоха от статистиката

Икономикапреди 5 дни

С преобладаващ спад приключи седмицата за водещите борси в Европа

Икономикапреди 5 дни

Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове

Икономикапреди 5 дни

Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 17.04.2025

Българияпреди 5 дни

Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос

Обществопреди 4 дни

Слънце и краткотраен дъжд следобед

Политикапреди 4 дни

ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ

Святпреди 4 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Спортпреди 4 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Бизнеспреди един ден

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Бизнеспреди 5 дни

ЕЦБ обяви поредно понижение на лихвите на фона на търговската война със САЩ

Новини