Икономика
Планираното увеличение на разходите за отбрана в еврозоната може да поднови опасенията за дългa, предупреди ЕЦБ в свой доклад

Планираното увеличение на разходите за отбрана на държавите в еврозоната може да поднови опасенията относно държавния дълг в някои страни, ако тези разходи не са съпроводени с необходимия икономически растеж. Това предупреди днес Европейската централна банка (ЕЦБ) в свой шестмесечен доклад, посветен на финансовата стабилност, цитиран от Франс прес.
Ръстът на финансираните с дълг разходи за отбрана, заедно с по-високи лихвени проценти, би могъл да усложни връщането към бюджетен баланс съгласно новия европейски пакт (планът за превъоръжаване на ЕС, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години), пише в доклада.
„В комбинация със структурни ограничения върху потенциалния (икономически) растеж (като например ниска производителност), тази динамика би могла да съживи опасенията относно устойчивостта на дълга“, предупреждава финансовата институция.
ЕЦБ не прави никакви директни сравнения с кризата в еврозоната отпреди десет години или, както и с кризата от 2020 г., свързана с пандемията от КОВИД-19.
В Белгия, Италия, Испания и Франция, четири големи икономики в еврозоната, държавният дълг надхвърля 100 на сто от брутния вътрешен продукт (БВП), посочва АФП.
Изправени пред липсата на каквито и да било надеждни перспективи за мир между Украйна и Русия, няколко държави от еврозоната обмислят увеличаване на военните си бюджети.
Във Франция увеличаването на разходите за отбрана от сегашните 2 на сто до 3,5 на сто към 2030 г., както е обявено от властите в страната, би представлявало 120 милиарда евро годишно или двойно повече спрямо сегашното ниво.
Това е сериозно предизвикателство, като се има предвид, че в момента Париж има най-високия публичен дефицит – 5,8 на сто и висок дълг в еврозоната – 113 на сто от БВП.
Във Франция, както и в други държави, тези инвестиции биха могли да стимулират икономиката, ако се извършват в рамките на Европейския съюз, но също така рискуват да увеличат тежестта върху публичните финанси, които вече са отслабени от последиците от пандемията от КОВИД-19, както и от нарастващите разходи по заеми.
Това рискува да увеличи предлагането на държавни облигации в контекст, в който ЕЦБ е спряла покупките си на публичен дълг.
Също така, способността на инвеститорите да усвоят тези допълнителни емисии облигации „ще бъде от решаващо значение за правилното функциониране на пазарите на държавен дълг“, предупреждава институцията.
„Преоценката“ на държавния риск може да се „разпространи“ в частния и банковия сектор чрез понижаване на рейтингите и увеличаване на разходите за финансиране, отчита още ЕЦБ.
Източник: БТА
Икономика
Курсове на българския лев към отделни чуждестранни валути и цена на златото, валидни за 21.05.2025
Икономика
Търговското изложение „Доверете се на българското“ ще бъде открито в София на 23 май

Търговското изложение „Доверете се на българското“ ще бъде открито на 23 май и ще продължи до 1 юни на площада пред Националния дворец на културата (НДК), всеки ден, от 10:00 до 19:00 ч., съобщиха от Българската търговско-промишлена палата, организатор на проявата.
Ще участват производители, търговци, предприемачи, които предлагат различни български продукти в областите: облекло, трикотажни изделия, обувки, чанти, козметика, мед и други.
„Доверете се на българското“ събира на едно място само български производители и ще предостави директна връзка на потребителите с фирмите, посочват от Палатата. Посетителите ще могат да си купят продукти от малки български компании, които представят своите изделия изключително на изложения.
Ще бъдат представени нови колекции спортни и елегантни облекла на атрактивни цени, посочват от БТПП. Фирма от Трявна ще предложи висококачествен трикотаж – голямо разнообразие от модели и разцветки за всеки вкус, и продукти от естествена кожа. Производители от Русе и Пловдив ще се погрижи за облеклото за най-малките.
Изложението е под патронажа на Столичната община.
/ИЦ/
Източник: БТА
Икономика
Европейски асоциации настояват пред ЕК за общоевропейско разследване на политиките на авиокомпании за таксуване на ръчен багаж

Европейската организация за защита на потребителите (BEUC) и шестнадесет неправителствени организации, членуващи в нея подадоха жалба до Европейската комисия с искане да започне общоевропейско разследване на политиката за таксуване на ръчния багаж на седем нискотарифни авиокомпании, предаде Франс прес.
Превозвачите „ИзиДжет“ (EasyJet), „Норуиджън“ (Norwegian), „Райънеър“ (Ryanair), „Трансавиа“ (Transavia), „Волотеа“ (Volotea), „Вуелинг“(Vueling) и „Уизеър“ (Wizzair) „начисляват на потребителите необосновани такси“, заявява в съобщение до медиите френската Конфедерация на потреблението, жилищата и средата на живот (CLCV), част от Европейската организация за защита на потребителите.
Всъщност „Съдът на ЕС постанови през 2014 г., че превозът на ръчен багаж не може да бъде предмет на ценова добавка при условие, че отговаря на разумни изисквания по отношение на теглото и размерите и е в съответствие с приложимите изисквания за безопасност“, посочва френската асоциация.
В жалбата до ЕК се твърди, че изброените седем авиокомпании налагат такси за ръчен багаж, ако се окаже, че определените от компанията размери на багажа не са спазени, които асоциациите считат за значителни: 36 евро за „Райънеър“, близо 43 евро за „ИзиДжет“ или дори до 280 евро за „Вуелинг“.
Друг спорен момент – размерите, използвани за определяне на вида (малък или голям) на багажа, разрешен на борда, „са особено разнородни при различните компании“.
Поради това европейските асоциации са решили да отнесат въпроса до Европейската комисия и националните институции за защита на потребителите на двадесет и седемте страни членки, „за да се проведе разследване на ниво ЕС и незаконните търговски практики на авиокомпаниите да бъдат наказани“.
Сред посочените авиокомпании, ирландската „Райънеър“ обяви в комюнике, че приветства тази инициатива, тъй като смята, че разследването ще покаже, че нейната „политика за ценообразуване на багажа е напълно в съответствие с европейските разпоредби, които гарантират на всички европейски авиокомпании свободата да определят цените, включително тези на допълнителните услуги.“
От своя страна „Норуиджън“ заявява в изявление, изпратено до Франс прес, че ценовият й модел „отговаря на европейските разпоредби“.
„ИзиДжет“, „Трансавиа“, „Волотеа“, „Вуелинг“ и „Уизеър“ не са отговорили на запитване за коментар от страна на АФП.
Жалбата до ЕК идва в момент, когато в европейските институции текат дебати относно реформата на регламента, уреждащ правата на пътниците във въздушния транспорт.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 1 седмица
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 1 седмица
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 6 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами