Балкани
ПКК призова Турция да облекчи изолацията на лидера ѝ Абдуллах Йоджалан, определяйки го като „главен преговарящ“ при бъдещи преговори

Кюрдската работническа партия (ПКК) е заявила, че Турция трябва да облекчи условията, при които основателят ѝ Абдуллах Йоджалан е държан в затвора, като е подчертала, че той е „главен преговарящ“ на групировката при бъдещи преговори след решението на ПКК да се разпусне, предаде Франс прес.
Кюрдската групировка, която е определена за терористична организация от Анкара, ЕС и САЩ, съобщи на 12 май, че е взела решение за разоръжаване и разпускането си след продължил десетилетия бунт срещу турската държава, който отне живота на повече от 40 хиляди души.
Историческото решение на групировката дойде след призив на Йоджалан, който се намира в затвор на остров Имралъ от 1999 г. насам.
Загрос Хива, говорител на политическото крило на ПКК, заяви пред АФП в понеделник, че ПКК очаква „Турската държава да направи промени в условията на изолация“, за да позволи на Йоджалан „свободни и сигурни работни условия, така че той да ръководи процеса“.
„Лидерът Апо е нашият главен преговарящ“ за каквито и да е преговори с Турция, заяви Хива в интервю, като имаше предвид Йоджалан.
„Само лидерът Апо може да ръководи практическото прилагане на решението (за разпускане), взето от ПКК“.
Механизмите за разпускане все още не са ясни, но турското правителство заяви, че ще следи внимателно процеса, за да гарантира пълното прилагане на решението, припомня агенцията.
Хива каза, че ПКК е показала „сериозност по отношение на мира“, но „до момента турската държава не е дала никакви гаранции и не е предприела никакви мерки за улесняване на процеса“ и е продължила „бомбардировките и артилерийските си обстрели“ срещу позициите на кюрдската групировка.
ПКК има бази в автономния регион Кюрдистан в Северен Ирак, където Турция също поддържа военни бази и често провежда въздушни и наземни операции срещу кюрдските бойци, отбелязва АФП.
Турски медии съобщиха, че бойци, които не са извършили престъпления на турска територия, могат да се завърнат без страх от преследване, но че е възможно лидери на ПКК да бъдат принудени да заминат в изгнание или да останат в Ирак.
Хива заяви, че ПКК се противопоставя на това членовете или лидерите ѝ да бъдат принудени да напуснат, като допълни, че „истинският мир изисква интеграция, а не изгнание“.
Източник: БТА
Балкани
КосоваПрес: В Косово беше представена книгата „Критика на политическия ум“

Книгата „Критика на политическия ум” на първия хърватски посланик в Косово Златко Крамарич беше представена наскоро в Прищина. Книгата предлага задълбочен анализ на политическите и културни събития в Хърватия и в по-широкия регион, предаде за БТА агенция КосоваПрес.
Бившият министър на външните работи на Косово и депутат от Демократическата партия на Косово Енвер Ходжай подчерта уникалната стойност на книгата.
„Отдавам почит към приноса, който Хърватия има по отношение на Косово. Ние, като албанци от Косово, трябва правилно да разберем подкрепата, която хърватската политика предостави. Централната тема на книгата е не само критиката, но и политиката на идентичността. Посланикът се фокусира върху политиката на идентичност в рамките на Югославия. Стойността на тази книга се крие в нейната актуалност днес – мнозина смятаха, че политиката на идентичност е приключила с войната и постигането на независимост, но сега виждаме глобалното завръщане на подобни въпроси. Книгата се занимава и с проблема за повторението на историята, особено с усилията на Сърбия да определи съдбата си извън собствените си граници“, каза Ходжай.
Беким Баличи, професор по философия в университета в Прищина, добави, че авторът подхожда към политиката от различен и проницателен ъгъл.
„Беше удоволствие да прочета книга, която подхожда към политиката от различна гледна точка. Това, което авторът изследва, са политическите отношения и историческите процеси между комунистическия и посткомунистическия период и как те са повлияли на бивша Югославия. В балканския контекст Крамарич анализира европейските напрежения и историческите травми. Книгата твърди, че хърватското общество все още не се е изправило напълно пред миналото си“, каза Баличи.
В изказването си Златко Крамарич каза, че Косово заема специално място в неговия личен и професионален живот.
„Прищина или по-скоро Косово има много специално място в моя живот. Тук започнах да се занимавам с истинска дипломация. Ето как си представях себе си – бях кмет, партиен член, парламентарист и след това се насочих към дипломацията. Тук в Косово наистина започнах да разбирам, че дипломацията не е просто протокол, а нещо много по-дълбоко – особено през 2008 г. 2009 г. и 2010 г., когато бях тук“, каза Крамарич.
Златко Крамарич е известен хърватски учен и политик с дългогодишен дипломатически опит, включително като първия хърватски посланик в Косово. Той е автор на няколко важни публикации и носител на престижната награда „Зване Църня“ за творбата си „Хърватската класа“.
(Това е новина от деня в Косово, избрана от агенция КосоваПрес за публикуване от БТА съгласно споразумението за обмен на информация и професионално сътрудничество, което предвижда всеки ден националните информационни агенции на България и Косово да си разменят директно избрана от другата агенция новина на деня от съответната страна, а другата агенция да я публикува на своя интернет сайт с изрично посочване и цитиране на партньора й като източник.)
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Стабилен обмен на стоки и услуги между Черна гора и Сърбия

Според черногорския министър на туризма Симонида Кордич Черна гора и Сърбия се разгжлеждат взаимно като най-важните икономически партньори със стабилен обмен на стоки и услуги, особено в туризма, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
На среща с министъра на вътрешната и външната търговия на Сърбия Ягода Лазаревич Кордич заяви, че туристите от Сърбия традиционно са с най-много посещения и нощувки в Черна гора.
В прессъобщение на министерството се посочва, че дветеса имали открита и конструктивна дискусия, фокусирана върху ключови теми от взаимен интерес, със специален акцент върху засилването на икономическото сътрудничество, търговския обмен и развитието на туризма между Черна гора и Сърбия.
Кордич и Лазаревич са констатирали нарастване на инвестиционната дейност между двете страни, включително инвестиции на черногорски граждани в Сърбия и обратно. Те се съгласиха, че регионът е естествено пространство за сътрудничество, допълнително подсилено от споразумението ЦЕФТА.
Освен в туризма, беше подчертано и значението на сътрудничеството в области, които пряко влияят върху неговото развитие като енергетиката и информационните технологии.
Лазаревич изтъкна особено значението на инвестирането в пътна и железопътна инфраструктура, което е от решаващо значение за по-ефективното движение както на туристи, така и на стоки.
Беше постигнато съгласие, че туризмът е един от основните двигатели на БВП и че съвместните проекти допринасят за устойчивостта на сектора.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
Източник: БТА
Балкани
Енциклопедия „Тракия“ беше представена в Българския културно – информационен център в Скопие

В Българския културно-информационен център в Скопие беше представена енциклопедия „Тракия”, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.
Събитието беше осъществено в присъствието на посланика на България в Република Северна Македония Желязко Радуков, Генералния консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, председателя на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) Красимир Премянов, проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт (ТНИ), проф. Георги Михов член на Върховния комитет на СТДБ, проф. Светлозар Елдъров, член на ТНИ, проф. Боряна Бужашка, член на ТНИ, Михаил Вълов, зам.-председател на централното ръководство на СТД, Ваня Иванова, гл. редактор на в. „Тракия“ и Стоян Райчевски, член на ТНИ, както и много гости, приветствани от Директора на Българския културно-информационен център Антония Велева.
„Историята на тракийските българи е важа част от емоцията, болката, страданието, надеждите на нашия народ и част от нашата история, която не само си струва да бъда запазена, но и да бъде предавана на поколенията”, каза посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков.
„Тук сме, за да уважим традиционните връзки между хората в България и Република Северна Македония, да съдействаме за развитието на тези отношения, да се преодоляват всички трудности, защото те са по-маловажни от това, което имаме като наследство от историята. Надявам се, че ще успеем добронамерено и да доближим нашите страни към едно добро сътрудничество”, обърна се към присъстващите председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов.
Това е първото представяне на двата тома на енциклопедия „Тракия” извън страната, посочи проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт, който определи изданието като най-солидното произведение на създадения през 1934 г. Тракийския научен институт.
Главният редактор на в. „Тракия“ д-р Ваня Иванова посочи, че основният замисъл на изданието е да бъде разпространено в библиотеките в страната, сред тракийските дружества. То е написано на достъпен език, но отговаря на изискванията за научност. Първият том е преведен на английски и е предоставен на библиотеките извън страната и в ООН, допълни Иванова.
Проф. Светлозар Елдъров представи първия том на енциклопедия „Тракия”, който съдържа информация за българското национално движение в Тракия от Възраждането до наши дни, различните форми на неговата организация, промените в целите, личностите и общностите, участващи в този процес. Той отбеляза, че том трети на енциклопедията е почти готов и предстои да бъде отпечатан.
Вторият том на енциклопедията, в който са представени етнографията, фолклорът, езиковите особености на тракийските българи, техният поминък, народно облекло, календарните им обичаи и жилищната архитектура, читалищата, песенните и танцови фолклорни състави, чрез които тракийци съхраняват и разпространяват богатото фолклорно наследство и участват в Национални и Регионални тракийски фолклорни събори беше представен от Стоян Райчевски.
В редакционната колегия на енциклопедията са акад. Георги Марков, чл.-кор. проф. Васил Проданов, чл.-кор. проф. Иван Гранитски, чл.-кор. проф. Георги Михов, проф. Стати Статев, проф. д-р Иван Маразов, доц. Геновева Михова, а авторите на енциклопедичните статии са учени от БАН и от Тракийския научен институт: професорите Светлозар Елдъров и Боряна Бужашка, доц. Ваня Стоянова, д-р Ваня Иванова, Стоян Райчевски, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, доц. д-р Наталия Рашкова, доц. д-р Георги Митринов и др.
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами