Свят
Петима войници са убити при нападения на ислямистки бойци срещу две бази на нигерийските военни в щата Борно

Ислямистки бойци убиха петима нигерийски войници при нападение срещу две военни бази в североизточния щат Борно, предаде Ройтерс, позовавайки се на източници от службите за сигурност и местен официален представител, по-малко от 24 часа след друго смъртоносно нападение срещу войници в региона.
Нигерия, която се бори с ислямистки бунт повече от 15 години, тази години стана свидетел на внезапно увеличение на нападенията на ислямистката въоръжена групировка „Боко Харам“ и отцепилата се от нея джихадистка организация „Ислямска държава в Западна Африка“ в щата Борно – крепост на бунтовниците.
Двама войници от бригадата „24-та Оперативна група“ в окръг Диква в щата Борно заявиха, че бойците използвали два безпилотни летателни апарата за наблюдение в околността преди да атакуват базата на бригадата около 01:00 ч. местно време (02:00 ч. българско). В базата са се намирали и част от войниците от 153-ти батальон от близкия окръг Марте, който бе атакуван вчера, като бяха убити най-малко петима войници.
Генералния щаб на нигерийските въоръжени сили, който координира операцията за борба с бунтовниците, не отговори на запитването за коментар.
„Този път реагирахме ефективно, като Военновъздушните сили на Нигерия оказаха подкрепа за преследването им. Убихме много от тях“, заяви в телефонен разговор за Ройтерс войник, участвал в сраженията.
Приблизително по същото време бойци на камиони с монтирани картечници атакуваха базата на Трети батальон на нигерийската армия в района на Ран в окръг Кала Балге, на 65 километра от град Диква, съобщиха двама източници от службите за сигурност и един местен официален представител.
Бунтовниците подпалили брониран автомобил с усилена противоминна защита, камион с оръдие и руски танк „Т-72“, но бързо са се оттеглили, когато изтребители на военновъздушните сили приближили, уточниха източниците от службите за сигурност.
Най-малко петима войници са били убити, а четирима са понесли огнестрелни рани, съобщи официалният представител от окръг Кала Балге.
Губернаторът на щата Борно Бабагана Зулум заяви, че е „по-решен от всякога да подкрепи военните, службите за сигурност и нашите доброволчески сили в борбата за прекратяван на тероризма и бунта в нашия щат“. Миналия месец Зулум предупреди, че джихадистите, които преди десетилетие контролираха големи територии в североизточната част на страната, преди да бъдат изтласкани от военните, отново постигат успехи в Борно.
Източник: БТА
Свят
Малийската хунта разпуска политическите партии

Военното правителство на Мали разпусна всички политически партии в западноафриканската държава, предаде ДПА.
Министър Мамани Насире, отговарящ за правителствените реформи, обяви решението в изявление по телевизията.
През последните седмици в Мали неколкократно бяха правени опити за протест срещу планираното разпускане на политическите партии.
Правозащитната организация „Хюман райтс уоч“ разкритикува плана като пореден удар по демокрацията в Мали.
През април министрите препоръчаха удължаване на президентския мандат на малийския военен лидер Асими Гоита до 2030 г.
Гоита, който завзе властта при два военни преврата през 2020 и 2021 г., обеща, че ще бъдат проведени избори. Тези планове обаче бяха отложени „по технически причини“, без да бъдат обявени нови срокове, припомня ДПА.
/АГ/
Източник: БТА
Свят
Експрезидентът на Уругвай Хосе Мухика почина на 89-годишна възраст

Бившият президент на Уругвай Хосе Мухика, някогашен марксистки партизанин и фермер на цветя, чийто радикален подход към демокрацията, философия и прост начин на живот очароваха хората по целия свят, почина на 89 години, предаде Асошиейтед прес.
Смъртта му беше обявена вчера от уругвайския президент Яманду Орси. В публикация в „Екс“ Орси нарече Мухика „президент, активист, водач и лидер“.
Мухика се лекуваше от рак на хранопровода от пролетта на 2024 г., когато заболяването беше открито. Въпреки че лечението го отслабваше и почти не можеше да се храни, той се появи отново на политическата сцена през есента на 2024 г., като агитираше за своята лява коалиция на националните избори, на които подкрепяния от него Орси стана президент.
През септември 2024 г. лекарят му съобщава, че радиацията е успяла да премахне голяма част от тумора. Но през януари 2025 г. лекарят на Мухика съобщава, че ракът на хранопровода се е върнал и се е разпространил в черния му дроб. Автоимунното му заболяване и други основни медицински проблеми карат Мухика да реши да не предприема по-нататъшно лечение.
„Честно казано, аз умирам“, казва Мухика пред седмичното списание „Бускеда“ в интервю, което според него ще бъде последното му. „Воинът има право на почивка.“
През 60-те години на миналия век, като лидер на въоръжена лява партизанска група „Тупамарос“, Мухика ограбва банки, залага бомби и отвлича бизнесмени и политици по улиците на Монтевидео с надеждата да предизвика народно въстание, което да доведе до социалистически Уругвай в кубински стил. Бруталната борба с бунта и последвалата го дясна военна диктатура, която управлява Уругвай между 1973 и 1985 г., водят до изпращането му в затвора за близо 15 години, 10 от които той прекарва в изолация.
По време на президентството си в периода 2010-2015 г. Мухика, известен като „Пепе“, превръща малката южноамериканска държава в една от най-здравите и социално либерални демокрации в света. Той си спечели възхищение у дома и култов статус в чужбина с легализирането на марихуаната и еднополовите бракове, приемането на първия в региона широкообхватен закон за правото на аборт и утвърждаването на Уругвай като лидер в областта на алтернативната енергия.
Управлението му като президент е период на икономически растеж, повишаване на заплатите и намаляване на бедността. В речите си той призовава уругвайците да отхвърлят консуматорството и да възприемат традицията на своята нация за прост живот. Под негово ръководство малката държава стана известна по света със силата на институциите си и цивилизоваността на политиката си – редки характеристики, които се проявиха съвсем наскоро по време на президентския вот в Уругвай през 2024 г., на който Орси, умереното протеже на Мухика, спечели консервативния дотогавашен президент.
По време на забележителния си политически път Мухика завладява публиката със скромния си тон, строгия си начин на живот и идеологическата си искреност. Той караше стар „Фолксваген костенурка“ 1987 г., носеше измачкани пуловери с жилетка и кожени сандали. Живееше в малка къща с ламаринен покрив извън Монтевидео, където в продължение на десетилетия се грижеше за хризантеми, продавани на местните пазари.
„Това е трагедията на живота, от една страна той е красив, но свършва“, казва Мухика пред Асошиейтед прес от фермата си в интервю през октомври 2023 г. „Така че раят е тук. Както и адът.“
Похвални слова отправиха президенти, световни лидери и обикновени хора от цял свят. Първите, които споделиха спомени, бяха съюзнически лидери, които припомниха не само постиженията на Мухика, но и статута му на един от последните оцелели влиятелни фигури на латиноамериканската левица от разцвета ѝ преди две десетилетия.
Колумбийският президент Густаво Петро похвали Мухика като „велик революционер“. Бившият социалистически президент на Боливия Ево Моралес заяви, че „той и цяла Латинска Америка“ са в траур.
Мексиканската президентка Клаудия Шейнбаум нарече Мухика „пример за Латинска Америка и за целия свят“.
Източник: БТА
Свят
Папа Лъв Четиринадесети изпрати първото си послание в социалните мрежи

Папа Лъв Четиринадесети е поел контрола над официалните социални медии на Ватикана, като публикува днес първата си публикация в Инстаграм, която повтаря първите думи, които той отправи към света след избирането си за папа: „Мир на всички вас!“, предаде Асошиейтед прес.
Постът на акаунта Pontifex – Pope Leo XIV включваше някои от снимките, които са документирали първите дни на първия американски папа в историята.
Ватиканът заяви, че архивира постовете от 12-годишния мандат на папа Франциск. Новият акаунт в „Екс“ не изглеждаше активен вчера.
Ватиканът стартира акаунта Pontifex през 2012 г. по време на понтификата на папа Бенедикт Шестнадесети. Сега той се поддържа на 9 различни езика (английски, испански, португалски, италиански, френски, немски, полски, арабски и латински), като има общо 52 милиона последователи.
Предишните папи всъщност не са изпращали постовете, които са съставяни от Ватикана.
Бившият кардинал Роберт Франсис Превост от време на време публикуваше послания в „Екс“ в акаунт, създаден през 2011 г. Той беше неактивен от юли 2023 г., но се върна към живот по-рано тази година, за да отправи критики към миграционните политики на администрацията на Доналд Тръмп и коментари на вицепрезидента Джей Ди Ванс.
/АГ/
Източник: БТА
-
Българияпреди 10 часа
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Святпреди 1 седмица
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Балканипреди 5 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 5 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 5 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 5 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 1 седмица
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА