Бизнес
Пет години по-късно: равносметката и поуките от пандемията

Безпрецедентен отговор на безпрецедентна криза
В разгара на пандемията ЕС мобилизира ресурси в невиждан дотогава мащаб. Фондът от над 800 милиарда евро трябваше да ускори възстановяването след пандемията и същевременно да модернизира икономиките на страните-членки. Този амбициозен план, съчетан с дългосрочния бюджет на ЕС, формира пакет от близо 2 трилиона евро, насочен към изграждането на по-екологична, по-дигитална и по-устойчива Европа.
Решителните действия в рамките на Стратегията на ЕС за ваксините доведоха до впечатляващи резултати – над 80% от възрастното население на ЕС е напълно ваксинирано срещу COVID-19.
Европейският съюз предприе и редица мерки за подобряване на готовността си за бъдещи здравни кризи: укрепване на съответните агенции, създаване на орган за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации, въвеждане на ново законодателство и значително увеличаване на финансирането за здравеопазване и научни изследвания. Приети бяха и важни регулации за подобряване на здравната сигурност, които укрепват съществуващите механизми на ЕС за превенция, подготвеност, наблюдение, ранно предупреждение и реакция при здравни кризи. ЕС увеличи значително и финансирането за здравеопазване и научни изследвания.
Въпреки постигнатите успехи, ЕС и занапред е изправен пред сериозни предизвикателства. Здравните системи все още не са защитени от натиска на бъдещи COVID-19 вълни или други трансгранични заболявания. Способността им да се справят с тези натоварвания зависи от наличието на добра информация и от простора да се вземат политически решения.
Ключовите въпроси гласят:
- Как да се подкрепи, задържи и обучи достатъчно работна сила в здравеопазването?
- Как да се оценят и преодолеят натрупаните закъснения и да се внедрят нови модели, включително мултидисциплинарни подходи за управление на пациенти с дълъг COVID?
- Как да се управлява нарастващата нужда от услуги за психично здраве и как да се използват подходящо цифровите и дистанционните здравни услуги?
Пандемията от COVID-19 несъмнено промени облика на ЕС, разкривайки както неговите слабости, така и потенциала му за колективни действия. Докато континентът се възстановява, уроците, извлечени от тази безпрецедентна криза, ще продължат да формират бъдещето на европейската интеграция и готовността за справяне с глобални предизвикателства.
Моника Върбанова
Източник: Капитал
Бизнес
Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп
Смята се, че именно Наваро е подкрепил Тръмп в търговската война с Китай, която той започна през 2018 г. и водеше с различна интензивност до края на първия си президентски мандат. По време на пандемията Наваро наричаше коронавируса „китайски вирус“, обвиняваше Китай, че умишлено го разпространява, противопоставяше се на блокирането на достъпа и работеше с Тръмп за популяризиране на хидроксихлороквин – вещество, което се използваше за лечение на пациенти с ковид през първата половина на 2020 г., въпреки че по това време нямаше клинични доказателства за неговата ефективност. По-късно беше установено, че лекарството е не само безполезно, но и вредно – и е довело до хиляди смъртни случаи.
Създател на измисления експерт
През 2019 г. стана ясно, че експертът Рон Вара, когото Наваро цитира в пет от 13-те си книги, е измислен. Това е открито от австралийската изследователка Теса Морис-Сузуки, която е обезпокоена от изявленията на Наваро за Китай и започва да изучава ранните му произведения. Тя открива доста случаи, в които Наваро споменава Рон Вара. Обикновено този несъществуващ експерт прави кратки, обобщаващи забележки като: „Трябва да си луд, за да ядеш китайска храна“ или дава клиширани съвети като: „Не играйте дама в света на шаха.“

След загубата на Тръмп на изборите Наваро се опитва да окаже натиск върху вицепрезидента Майк Пенс да блокира преброяването на гласовете от избирателната колегия, за което е осъден на 4 месеца затвор за неуважение към Конгреса
Източник:
Reuters
Наваро признава, че е измислил Рон Вара (името на героя е анаграма на собственото име на икономиста) и го е използвал години наред „по-скоро за мнение и чисто развлекателна стойност, отколкото като източник на факти“. Вестник Washigton Post посочва, че в първата книга с участието на Рон Вара става ясно, че той е един от измислените герои, които Наваро използва, за да илюстрира идеите си. В следващите книги обаче икономистът спира да обяснява, че Рон Вара не е истински. Дори издателите му не са разбрали това.
Китай – в разгара на търговската война със САЩ – подхвана историята, като заяви, че светът е „възмутен и шокиран“ от постъпката на Наваро. „Измислянето на лъжи и провеждането на политики, основани на лъжи, е не само нелепо, но и изключително опасно“, заяви китайското външно министерство.
Първият бивш служител на Белия дом, който влезе в затвора за неуважение към Конгреса
След като Джо Байдън спечели президентските избори през ноември 2020 г., Наваро стана един от няколкото сътрудници на Тръмп, които се опитаха да му помогнат да остане на власт. Самият Наваро признава това. В мемоарите си, които излязоха през 2021 г., той разказва как се е опитал да окаже натиск върху вицепрезидента Майк Пенс да блокира преброяването на гласовете от избирателната колегия в Конгреса. Идеята на Наваро и неговите сътрудници е била, че това ще позволи на Тръмп да остане на поста още няколко седмици, докато се разследват изборните „измами“.
Източник: Капитал
Бизнес
Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно
Свирепият вълк не е точно вълк
Според Бет Шапиро, главният научен директор на Colossal Biosciences, сивият вълк е най-близкият съвременен роднина на свирепия вълк, като между тях има 99.5% генетична прилика. Макар и тези проценти да изглеждат впечатляващо, думите на Шапиро контрастират с научно изследване от 2021 г. публикувано в Nature, според което двата вида последно са имали общ прародител преди около 6 млн. години, като дори чакалите и африканските диви кучета имат повече генетично сходство със сивия вълк, въпреки различията във външните им белези. Същият времеви период за общ прародител споделят хората (Homo Sapiens) и съвременните шимпанзета, като генетичното препокриване е 98.8%. В този контекст би се избистрила съвсем друга картина, ако учените решат да направят 20 промени в ДНК-то на шимпанзе и заявят, че новият обезкосмен примат с изпъкнала брадичка е Homo Sapiens, само защото морфологията им е сходна.
Близките външни белези между свирепия и сивия вълк, според научното изследване, могат да бъдат обяснени с т.нар. процес „конвергентна еволюция“, който описва независимото развитие на сходни белези у неродствени организми каквито например са делфините и акулите – макар и да нямат пряк прародител, те развиват аналогични перки и форма на тялото под въздействието на една и съща външна среда. Така студията води до заключението, че двата вида „вълци“ не са тясно свързани, а по-скоро представляват различни еволюционни клонове.

Свирепият вълк се очаква да достигне 65 кг тегло и видимо да надмине по размер сивия вълк
Източник:
Colossal Biosciences
Шансовете Colossal Biosciences действително да са възродили изчезнал вид все повече намаляват, особено, когато се отбележи, че пет от редакциите в генома са извършени въз основа на ДНК от съвременни кучета и вълци, свързани с вече известни мутации, които изсветляват козината. „Мисля, че Colossal трябва да признаят, че са създали три сиви вълка, всеки от които има 15 ДНК бази, взети от секвенирания геном на свиреп вълк“, пише в блога си еволюционният биолог д-р Джери Койн, най-известен със своята книга „Защо еволюцията е истинска“.
Имайки предвид, че геномът на сивия вълк притежава около 2.5 милиарда ДНК бази, то въпросните 0.05% генетична разлика се равнява на почти 13 млн. ДНК бази, които не са сходни. В рамката на такива големи числа става ясно колко сложна и фина е моториката на генетичните инструкции, зададени в организмите. Според д-р Койн Ромул, Рем и Халеси са сиви вълци с едва 0.0000012% копирани гени от свиреп вълк, които отговарят предимно за външния вид, а не физиологичните процеси, хормоналния профил или поведението на животното.
Източник: Капитал
Бизнес
САЩ обмислят мита върху чипове и лекарства след нови проучвания

Проучванията се случват на фона на поредицата от обрати в областта на митата в последните дни. Тръмп реши да отложи въвеждането на високи „реципрочни“ мита за много страни, а малко по-късно беше обявено и временно изваждане от облагането с мита на потребителската електроника от Китай, което ще облекчи технологичните компании, зависими от китайски внос.
В два отделни документа, публикувани в регистъра на федералното правителство, се казва, че започват процедури по установяване на последиците за националната сигурност от вноса на полупроводници и оборудване за тяхното производство, както и от вноса на фармацевтични продукти, активни съставки и производни.
Разследването във фармацевтичния сектор обхваща както готови генерични и оригинални лекарствени продукти, така и ключови компоненти като активни фармацевтични съставки, се посочва в документа.
Тези два процеса са започнати от министъра на търговията Хауърд Лутник на 1 април – ден преди Тръмп да обяви замразените в момента „реципрочни мита“ в рамките на т.нар. ден на освобождението. Такива разследвания, известни като проверки по член 232, обикновено отнемат няколко месеца и включват период за публично обсъждане и коментари. Администрацията на Тръмп е посочила, че ще събира коментари в срок от 21 дни.
Американският президент заяви също така, че обмисля мерки в подкрепа на автомобилни компании, които произвеждат в Северна Америка. По думите му, те се нуждаят от време, за да преминат към използване на части, произведени в САЩ, тъй като в момента разчитат на внос от Канада, Мексико и други страни.
Несигурност в автоиндустрията
Тръмп наложи високи мита от 25% върху вноса на автомобили и авточасти миналия месец. Този ход на президента на САЩ заплашва да повиши цените за американските потребители и да разруши глобалните вериги за доставка в автомобилната индустрия.
Източник: Капитал
-
Българияпреди 1 седмица
Административни услуги започват да предлагат още 300 станции на „Български пощи“ от днес
-
Балканипреди 5 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Святпреди 1 седмица
Преговорите между САЩ и Иран вървят доста добре, каза Тръмп
-
Святпреди 1 седмица
Тръмп заяви, че преговорите за спиране на войната между Русия и Украйна вървят добре
-
Балканипреди 5 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Балканипреди 1 седмица
Жителите на Букурещ празнуват Цветница с панаир на занаятите и с японски вишни
-
Спортпреди 1 седмица
Поражения за отборите на българските баскетболисти във втора испанска дивизия
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС