Свържете се с нас

Икономика

Пекин обвини вносните мита на САЩ за замразяването на доставките на самолети „Боинг“ за Китай

Министерството на търговията на Китай определи наложените вносните мита на САЩ като причина за замразяването на доставките на самолети „Боинг“ (Boeing) за Пекин. Това пише в днешно официално изявление на ведомството, цитирано от Франс прес.

Говорител на министерството заяви, че увеличените американски вносни мита „сериозно подкопаха стабилността на световните промишлени вериги и вериги за доставки, нарушавайки международния пазар на въздушен транспорт“, добавяйки, че „засегнатите китайски авиокомпании, както и американската компания „Боинг“, пострадаха сериозно“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита в размер на 145 на сто върху повечето китайски стоки, внасяни за американския пазар, припомня АФП.

В отговор по-рано този месец Китай обложи със 125 на сто вноса на американски стоки. 

Главният изпълнителен директор на американския самолетостроител Кели Ортберг потвърди миналата седмица, че Пекин е отказал доставката на нови самолети, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи допълнителните мита.

„Имахме три самолета в Китай, които бяха готови да бъдат доставени и, според мен, два от тях вече са върнати (в САЩ), а третият е в процес на връщане“, обясни той в интервю за Си Ен Би Си.

Американският производител планира да достави около 50 самолета на Китай през 2025 г., каза Ортберг, добавяйки, че компанията „няма да чака твърде дълго“, преди да предложи тези самолети на други свои клиенти.

Тогава американският президент Доналд Тръмп остро разкритикува Пекин за замразяването на доставката, заявявайки, че случаят е „само малък пример за това, което Китай причинява на САЩ от години“.

Тръмп призова „Боинг“ да „покаже на Китай, че прави грешка“, без да уточнява какво има предвид.

Блокирането на доставките за Китай може да повлияе пряко на търговския баланс на САЩ. Производството на американската компания се забави значително поради множество проблеми с качеството през 2024 г., възникнали при инцидент по време на полет през януари миналата година, а два завода бяха засегнати от стачка, продължила повече от петдесет дни през есента.

„Китай е готов да продължи да подкрепя нормалното търговско сътрудничество между компаниите на двете страни“, обяви днес китайското Министерство на търговията. Пекин „се надява, че американската страна ще се вслуша в призивите на бизнеса да предложи стабилна и предвидима среда за неговата търговска и инвестиционна дейност“, пише още в изявлението.

Източник: БТА

Икономика

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм д-р Сийка Кацарова и главният секретар на Европейската СПА асоциация Чила Мезоси взеха участие като лектори в четвъртото издание на Medi Wellness Congress (MWC), което се проведе на 28-29 април в Женева. Това съобщиха от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм. 

Форумът е водещо европейско събитие, посветено на индустрията на медицинските СПА и уелнес центрове. Тазгодишното издание бе фокусирано върху изключително актуалната тема „Интегриране на психичното благополучие в СПА екосистемата“. Конгресът разгледа как уелнес секторът се развива, за да отговори на нарастващото търсене на услуги, свързани с психичното здраве, особено в постпандемичния период. Участниците се запознаха с иновативни подходи, които надхвърлят традиционните релаксиращи техники и целят подхранване на ума, е посочено в съобщението.

Д-р Кацарова и Мезоси бяха сред международно признатите експерти, които споделиха своя опит и визия по време на конгреса. Тяхното участие е признание за експертния им опит и лидерство в областта на балнеологията и уелнеса и допринесе за обмена на ценни знания и опит на европейско ниво, допълват от Асоциацията.

Съвместната презентация на д-р Кацарова и главният секретар на Европейската СПА асоциация Чила Мезоси на тема: „Ролята на международното сътрудничество за информиране относно дългосрочния положителен ефект от балнеолечението – медицински СПА центрове“ акцентира върху дългосрочните позитивни ефекти от балнеолечението и медицинските СПА центрове при лечението на различни заболявания, включително неинфекциозни болести и психично здраве, и превенцията и здравословния начин на живот чрез балнеолечение, осъществявани в сътрудничество между публични и частни предприятия.

БТА припомня, че четвъртото издание на Националната конференция за здравен туризъм „Медикъл/СПА, СПА, уелнес и медицински“ ще се проведе на 20 май в Бургас. Събитието е съвместно организирано от Българският съюз по балнеология и СПА туризъм и Министерството на туризма и в партньорство с Европейската СПА асоциация, Община Бургас и Държавен университет „Проф. Асен Златаров“ – Бургас. За участие са поканени водещи експерти от Европа и България в областта на здравния туризъм и медицината.

Целта на събитието е на национално ниво и в експертен състав да бъдат обсъдени важните стъпки, които България трябва да предприеме с цел позициониране като целогодишна конкурентна европейска дестинация за здравен туризъм, с фокус върху медицинския туризъм.

/ВЙ/

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

Кандидатите за заместник-председатели на Комисията за финансов надзор бяха изслушани в Комисията по бюджет и финанси в НС

Комисията по бюджет и финанси изслуша кандидатите за заместник-председатели на Комисията за финансов надзор (КФН).

На заседанието своите виждания за развитие по ресори представиха Диана Йорданова – кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Осигурителен надзор“, Деница Величкова – кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Надзор на инвестиционната дейност“ и Пламен Данаилов – кандидат за заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“. Кандидатите бяха предложени от председателя на КФН Васил Големански, избран от парламента на поста на 27 март.

Диана Йорданова е сегашен заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Осигурителен надзор“ и изпълняващ правомощията на заместник-председател на КФН, ръководещ управление „Застрахователен надзор“. Била е депутат в 41, 42, 43 и 44-ото Народно събрание. Деница Величкова е с над 25-годишен професионален опит в правната сфера, а през последните шест години е главен секретар на КФН.

Пламен Данаилов има над 22 години опит в областта на финансите и административен опит в държавната и общинска администрация.

При представянето на концепцията си за развитие на КФН, Деница Величкова каза, че основните посоки за развитие на българския финансов пазар трябва да бъдат повишаване на ефективността, осигуряване на възможност за финансиране на нови дружества през капиталовия пазар, ускоряване растежа на икономиката в средносрочен план, по-доброто позициониране на България на инвестиционната карта на Европа. Тя отбеляза извършеното от КФН като подготовка на небанковия и финансов сектор за предстоящото присъединяване на страната към еврозоната и изрази убеждение, че синхронизирането на правните рамки ще направи прехода по-плавен и ще минимизира рисковете за капиталовия пазар. Величкова добави, че в това трябва да бъдат отразени националната ни визия, силните страни и спецификите на нашия пазар. Тя смята, че е необходимо опростяване на правната рамка в сектора чрез намаляване на конкретни регулаторни задължения или адаптирането им към обема на компаниите с цел повече инвестиции на капиталовия пазар. 

Величкова каза още, че ще работи за увеличаване на доверието на инвеститорите към капиталовия пазар. Тя отбеляза важността на достъпа до инвестиционни продукти за инвеститорите на дребно, като изрази убеденост, че може да бъдат създадени необходимите условия, които да улеснят достъпа им до държавни ценни книжа. Величкова посочи и важността на дигитализацията в дейността на КФН и улесняване на гражданите до инвестиционни продукти, както и работата за подобряване на финансовата грамотност като фокус на концепцията й е придобиване на знания още от ранна възраст и съвместна работа с държавните институции за по-добра инвестиционна култура, дори като предмет в учебната програма.

Кандидатът за заместник-председател на КФН Диана Йорданова отбеляза важността на наличието на ясна и трайна регулаторна рамка, която да способства устойчивото развитие на пенсионната система у нас. Тя посочи, че дебатът е отворен и обществото, депутатите, социалните партньори, работодателските организации са активни по темата.

В контекста на демографските предизвикателства, които са в световен мащаб, неблагоприятните прогнози по отношение на финансовото състояние, бъдещата адекватност на пенсионните плащания от публичните пенсионни системи налагат изключително професионално ориентиран анализ и предлагане на мерки с фокус отчитане най-вече на персоналната отговорност на лицата и техния осигурителен принос в периода на активна трудова дейност, както и същественото значение и принос на капиталовите пенсионни схеми с дефинирани вноски, отбеляза Йорданова. Тя декларира, че в мандата си като заместник-председател на КФН и занапред ще налага стандарт за провеждане на предвидима и последователна регулаторна политика по отношение на надзора и на регулациите с цел стабилност и доверие в сектора по допълнително пенсионно осигуряване.

Диана Йорданова отбеляза, че общите усилия в подобряване на регулаторната рамка през последните седем години са получили възможно най-високата оценка от приключилия през 2024 г. преглед на капиталовото пенсионно осигуряване от ОИСР. Тя посочи, че основните препоръки на организацията, свързани с развитието на пенсионната система, са въвеждане на мултифондов модел, който да гарантира растяща доходност и като краен резултат увеличаване размера на пенсионните плащания от капиталовото осигуряване, както и преразглеждане на гаранционния механизъм за минимална доходност. В тази връзка Йорданова каза, че в КФН са започнали проучване и анализ на регулаторните изисквания в държавите от Централна и Източна Европа със сходни пенсионни схеми, като са се фокусирали върху няколко аспекта, които според годишните доклади на ОИСР определят ефективността и стабилността на капиталовите пенсионни схеми. Посочвайки, че като регулаторен орган не разполагат със законодателна инициатива, Йорданова отбеляза проведените от комисията срещи с представители на индустрията, браншови организации, социалните партньори, участие в свързани с темата форуми. Тя добави, че имат изготвено законодателно предложение, което в момента е предоставено на Министерството на финансите и Министерството на труда и социалната политика и очакват процедурата по вътрешно съгласуване и оценка на въздействие да стартира възможно най-скоро. Йорданова посочи, че това ще бъде свързано с промяна на цялата поднормативна база и на самите системи в регулатора и пенсионните компании, и по думите й е редно и е време да започнем да говорим открито по тази тема.

Динамиката в развитието на капиталовите пазари и възможностите за диверсификация на спестяванията на лицата в трудоспособна възраст все по-осезаемо налагат предоставянето на избор на потребителите на пенсионни услуги и продукти между различни стратегии и най-вече съобразени с техния жизнен цикъл и с толерантност към риска, посредством създаване на фондове с различен инвестиционен профил, подобряване стимулите за управление на инвестиции, в това число намаляване на такси и удръжки, каза Йорданова. Изготвили сме и сме постигнали достатъчно добро по нашите оценки законодателно предложение, което ще дискутираме, така че да намалим таксите и удръжките, за да може бъдещите пенсионери и техните наследници да получават възможно най-голяма сума от една страна, а от друга страна да не нарушим стабилността на сектора и на системата, каза още тя.

Кандидатът за заместник-председател, ръководещ управление „Застрахователен надзор“ Пламен Йорданов, каза при представянето на концепцията си, че приоритетите му са свързани с изграждане на модерна регулаторна среда и внедряване на всички законови и подзаконови изисквания. В тази връзка той припомни, че в Народното събрание има внесен законопроект за изменение на Кодекса за застраховането, като изрази надежда в най-скоро време да стигне до зала. Йорданов отбеляза важността на дигитализацията, като каза, че ще работи за това да се развиват онлайн застраховането и дигитални платформи и мобилни приложения, както и комисията да използва повече изкуствен интелект в работата си за намаляване на административната тежест. Разширяването на обхвата на застрахователната дейност също ще бъде в обхвата на работа на КФН, посочи Йорданов. Ще се работи също за повишаването на финансовата грамотност, като той добави, че това ще доведе до нови продукти. Например с оглед на климатичните рискове, застраховането трябва да отговори на този проблем, най-често свързан със земеделските производители, както и кибер застраховането с оглед на дигиталните рискове, които ни заобикалят, каза Пламен Йорданов.

Източник: БТА

Виж цялата статия

Икономика

В България и Румъния броят на загиналите по пътищата на човек от населението е най-висок в ЕС за 2023 г., отчита Евростат

През 2023 г. пътнотранспортните произшествия в Европейския съюз са отнели живота на 20 380 души, което е с 1,3 на сто по-малко спрямо 2022 г. (20 652 смъртни случая). 

През 2020 г. броят на смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия рязко е спаднал до 18 830 души, което до голяма степен се дължи на въздействието на ограничителните мерки за мобилност, свързани с пандемията от КОВИД-19 върху пътния транспорт. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа служба Евростат, публикувани днес на сайта й.

Въпреки че смъртните случаи при пътнотранспортни произшествия се увеличиха през 2021 г. (19 912 смъртни случая) и 2022 г. (20 652 смъртни случая), те не се върнаха до нивата си преди пандемията.

В България през 2023 г. при пътнотранспортни произшествия са загинали 525 души, което е с 6 жертви по-малко (531) в сравнение с година по-рано.

Броят на загиналите по пътищата на човек от населението в ЕС е най-нисък в Швеция и най-висок в България и Румъния.

За 2023 г. усреднените данни за ЕС показват 46 жертви на пътния трафик на един милион жители.

Най-ниските нива на смъртни случаи по пътищата в ЕС през 2023 г. са отчетени в Швеция – 22 смъртни случая при пътнотранспортни произшествия на милион жители, Дания – 27 смъртни случая и Малта – 30 смъртни случая при пътнотранспортни произшествия на милион жители.

На другия край на скалата, най-високите нива на смъртни случаи по пътищата са регистрирани в България и Румъния – и двете с 81 смъртни случая при пътнотранспортни произшествия на милион жители, Латвия – 75 смъртни случая и Хърватия – 71 смъртни случая.

/ЕС/

Източник: БТА

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди един час

Не трябва да има увеличение на пенсионната възраст, т. нар. швейцарско правило остава, увери социалният министър

Българияпреди един час

Катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил затруднява движението по пътя Луковит – Кнежа в участъка между Червен бряг и Чомаковци

Святпреди един час

УАМ: Лидерите на ОАЕ поздравиха Марк Карни за изборната победа в Канада

Спортпреди един час

Новият етап за конния спорт в България стартира от Панагюрище на 2 и 3 май

Икономикапреди един час

Вицепрезидентът на Европейската СПА Асоциация и председател на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Сийка Кацарова участва като лектор в конгрес в Женева

Святпреди един час

НАН: Русия е готова да сподели с Нигерия стратегиите си за борба с тероризма

Балканипреди един час

Турската полиция е иззела близо 1,3 тона наркотици при операция в Истанбул

Българияпреди един час

Жена на 33 години попадна в нова схема на телефонна измама в Стара Загора

Святпреди един час

Световни лидери приветстваха победата на Марк Карни на изборите в Канада, но Вашингтон я посрещна с мълчание

Българияпреди един час

От 1 май Община Троян ще изпълнява посреднически услуги за граждани при подаване на заявления към Агенцията за социално подпомагане

Спортпреди един час

Димитър Кузманов отстъпи в първия кръг на тенис турнира в Маутхаузен

Българияпреди един час

Правителството изтегли 4 милиарда евро дълг при доста добри условия, коментира бившият финансов министър Асен Василев

Бизнеспреди 4 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Икономикапреди 5 дни

Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Балканипреди 5 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Българияпреди 4 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 4 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Спортпреди 4 дни

Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига

Българияпреди 5 дни

До началото на юни ще предложим промени за решаване проблема с обществения транспорт до населени места в страната, каза Гроздан Караджов

Балканипреди 5 дни

Постоянният изборен орган на Румъния започва проверка на партия АУР във връзка с договор за лобиране в САЩ

Святпреди 5 дни

Министърът на отбраната на САЩ имал необезопасена интернет линия в офиса си, за да ползва чат приложение, съобщава Асошиейтед прес

Балканипреди 4 дни

Турция е сред лидерите в света по дял на ражданията със секцио; през последните 10 години броят им е нараснал с 10,4 на сто

Святпреди 4 дни

Китай, Русия и Иран обсъдиха иранската ядрена програма с МААЕ, съобщава Синхуа

Балканипреди 4 дни

Американските актьори Бил Мъри и Катлийн Търнър идват в Румъния това лято

Новини