Икономика
Пазарите отчитат повишена вероятност за мирно споразумение в Украйна, обяви „Голдман Сакс“

Американската инвестиционна банка „Голдман Сакс“ (Goldman Sachs) обяви, че настоящото формиране на цените на облигациите води до извода, че пазарите отчитат, че има 70 на сто вероятност за мирно споразумение относно войната в Украйна, предаде Ройтерс. Това е рязко увеличение спрямо направената прогноза преди президентските избори в САЩ през ноември.
„Нашето моделиране предполага, че пазарната оценка за мирно споразумение се е повишила от под 50 на сто преди изборите в САЩ до около 70 на сто в момента“, обяви „Голдман Сакс“ в изследователска бележка до свои клиенти.
Институцията направи уточнението, че сегашната прогноза е малко по-ниска от отчетения пик през февруари – 76 на сто.
Доналд Тръмп, който обяви, че иска да бъде запомнен като миротворец, многократно е заявявал, че иска да сложи край на тригодишния конфликт в Украйна, представен от неговата администрация като прокси война между САЩ и Русия, пише Ройтерс.
Президентът на Русия Владимир Путин обяви миналия месец, че Москва принципно подкрепя предложението на САЩ за прекратяване на огъня в Украйна, но допълни, че войната не могат да бъде прекратена, докато не бъдат изпълнени или изяснени редица важни условия.
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че условията на Путин за прекратяване на огъня са нереалистични и обвини руския лидер, че иска да продължи военните действия.
В момента Русия контролира малко под една пета от Украйна, включително Крим, който Русия анексира през 2014 г., както и повечето, но не всички други четири региона, за които Москва твърди, че са част от Русия – претенция, която не се признава от повечето държави, припомня Ройтерс.
Източник: БТА
Икономика
Несигурността ще окаже натиск върху световната икономика, заяви президентът на Световната банка

Търговската война, започната от президента на САЩ Доналд Тръмп, и наложените от него мита водят до все по-голяма несигурност, което ще доведе до „забавяне на растежа в сравнение с това, което беше преди няколко месеца“. Това заяви днес президентът на Световната банка (СБ) Аджай Банга, цитиран от Франс прес.
На онлайн пресконференция преди пролетните срещи на Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка Аджай Банга каза, че „несигурността и нестабилността несъмнено ще допринесат за по-предпазлива икономическа среда и бизнес климат“.
„Когато се случи нещо подобно, се стига до намаляване на растежа в световен мащаб“, добави той.
МВФ и СБ трябва да публикуват актуализираните си прогнози за растежа на световната икономика през идната седмица, но остават редица неизвестни относно способността на двете институции да отчетат в пълна степен потенциалното въздействие на американските мита върху растежа, тъй като амплитудата на тези тарифи непрекъснато се преразглежда от Белия дом.
Подобно забавяне на икономиката би могло да увеличи фискалната нестабилност в редица страни с нововъзникващи пазари и страни с ниски доходи, много от които все още се борят с финансовите последици от пандемията.
Аджай Банга призова развиващите се страни да намалят митата и да либерализират търговията, като отбеляза, че много от тях поддържат високи мита и намаляването им може да компенсира риска от реципрочни тарифи, предаде Ройтерс.
Забавянето на световната икономика ще доведе до спад в търсенето на суровини, което „ще окаже тежест върху финансите“ на страните производителки, предупреди президентът на СБ.
„Ще видим как ще се адаптираме към тази ситуация през идните седмици, в зависимост от това как тази несигурност ще се отрази на растежа“, подчерта той.
На въпрос за въздействието на евентуалното замразяване на финансирането от САЩ, Аджай Банга посочи, че като цяло на водещата световна икономика се падат „17 на сто от капитала на нашите институции, което е малко под 5 милиарда долара през последните няколко години“.
Единственото изключение е Международната асоциация за развитие (IDA), един от филиалите на Групата на Световната банка, който работи само с дарения от спонсори.
През декември миналата година основните дарители, включително САЩ, обещаха да предоставят 100 милиарда долара за три години за Международната асоциация за развитие.
Източник: БТА
Икономика
Гълъбовъдни браншови организации обсъдиха с представители на МЗХ предизвикателствата при провеждане на изложбена дейност

Заместник-министърът на земеделието и храните Стефан Бурджев проведе експертна среща с представители на Съюза на гълъбовъдите и развъдчиците на дребни домашни животни в Република България и Федерацията на гълъбовъдите и природолюбителите в България. Срещата се проведе в сградата на Министерството на земеделието и храните и в нея взеха участие експерти от ведомството, от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Изпълнителната агенция за селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ), както и представители на Съюза на птицевъдите в България и Асоциацията на промишлените птицевъди, съобщиха от ресорното ведомство.
Основен акцент в разговорите беше поставен върху предизвикателствата при провеждане на изложбена дейност при гълъбовъдството. През изминалата година са проведени общо четири изложения при спазване на всички санитарни изисквания, стана известно още по време на срещата.
Участниците в дискусията обсъдиха и осъществяването на селекционен контрол и възможността български породи гълъби да бъдат регистрирани и официално признати като типични за страната ни. У нас има общо 46 породи български гълъби, от които към момента 26 са признати в Европа.
Заместник-министър Бурджев изрази готовност за диалог за оптимизиране на процесите и вземане на най-добрите възможни решения за бранша. „Птицевъдството е конкурентен сектор на европейските пазари, но никой не е изолиран в своята дейност, и следва да се търси балансирано решение“, заяви още той.
„БАБХ полага усилия да отговори на всички искания на различните браншове. Не можем да изключим високорисковите фактори в ситуацията на инфлуенца по птиците“, каза заместник изпълнителният директор на Агенцията Валентин Атанасов и допълни, че лабораторните изследвания дават гаранция за здравния статус на птиците. Според него пробите за транспортиране на животни при осъществяване на изложбена дейност няма как да отпаднат. „Условията трябва да са еднакви за всички без значение дали става въпрос за хоби или индустриално производство“, посочи той.
Изпълнителният директор на Съюза на птицевъдите д-р Петя Петкова изрази мнение, че подкрепя провеждането на тематични пазари за птиците, при строго спазване на правилата за здравен контрол, за да се намалят рисковете от смъртност при инфлуенца.
Представителите на гълъбовъдите се обединиха около решението за навременен обмен на информация между заинтересованите страни, за да може дейността им да се осъществява, без да рефлектира върху цялата система по веригата до потребителя.
Бе обсъдена и възможността за регистрация на обекти през съответната община, на база на която да бъде издаван пътен лист за движение на птиците. Понастоящем, съгласно нормативната уредба в сферата на дейност на ИАСРЖ, не е предвидена регулация на развъдна дейност за гълъби.
БТА припомня, че през ноември 2024 г. над триста гълъба бяха показани на изложение в Перник. Представителите на участващите клубове посочиха, че това е исторически момент, тъй като проявата се организира под егидата на новосформираната Федерация на гълъбовъдите и природолюбителите в Република България, учредена седмица по-рано.
Източник: БТА
Икономика
Около 18 компании участваха в „Панаир на кариерата“ в Благоевград

Около 18 компании участваха в „Панаир на кариерата“, сред които от фирми от ИТ сферата, производството, хотелиерския и соларния бизнес, каза за БТА Боряна Шалявска, заместник-кмет по образование, бизнес развитие, социална и здравна политика в Община Благоевград. Събитието се състоя в зала „Пейо Яворов“ и беше организирано от общината съвместно с Ротаракт Благоевград-Центрум.
По думите на Шалявска идеята на инициативата е да се свърже бизнеса с образованието. „Ние целенасочено вече повече от година работим в тази посока. Компаниите са изключително отзивчиви да участват в тези инициативи. Планираме да ги правим поне три пъти в годината, в различните сезони, за да има връзка между бизнеса и образованието“, допълни Шалявска. Тя отбеляза, че младежите от Ротаракт, които са част от срещата, са създали платформа, която ще служи за местния бизнес. Тя ще позволи всеки желаещ да си намира стажове, почасова работа, както и работа на пълен работен ден.
Сред присъстващите на събитието бяха представители на работодатели, неправителствени организации, финансови институции, кариерни центрове към университетите и Бюрото по труда, студенти, ученици и учители.
/ЕС/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Икономикапреди 1 седмица
Инициативата Седмица на гората беше отбелязана в Стакевци, където се намират 99% от общинските гори в община Белоградчик
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града