Икономика
Патентно ведомство и УниБИТ отбелязаха заедно Световния ден на интелектуалната собственост

Тринадесети национален семинар под надслов „Интелектуалната собственост и новите измерения в изкуството и науката: предизвикателства и възможности“ събра изследователи, преподаватели и експерти, които обсъдиха ролята на интелектуалната собственост в съвременния свят. Форумът е по повод Световния ден на интелектуалната собственост – 26 април, и се състоя вчера в зала „Тържествена“ в Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ), съобщиха от Патентното ведомство на България.
Организатори на научния форум бяха УниБИТ, в партньорство с Патентно ведомство, Службата на ЕС за интелектуална собственост, ЮЗУ „Неофит Рилски“- Благоевград и АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“- Пловдив. Това беше и единственото събитие от България, което представя страната в интерактивната карта на Световната организация по интелектуална собственост, по повод Световния ден на интелектуалната собственост, отбелязват от Патентното ведомство.
Семинарът беше открит от проф. Ирена Петева, ректор на УниБИТ. В приветствието си към участниците тя отбеляза, че: „Интелектуалната собственост не е само правен термин, а сърцето на всяко творческо начинание. Не е просто защита на идеи. Това е защита на мечти, на въображение и на иновации, които променят света“.
Инж. Оля Димитрова, председател на Патентното ведомство на България, добави, че съвместните ни усилия изграждат култура на информираност и научен интерес към ползите и предимствата, които дава закрилата на обектите на индустриална собственост. Тя акцентира, че тази година мотото на Деня на интелектуалната собственост е: „Интелектуалната собственост и музиката: Усетете ритъма на ИС“ (IP and Music/Feel the beat of IP). През 2025 г. честваме приноса на творците, изобретателите, които разширяват границите на иновациите и творчеството, за да създават музика, която обединява хората, предизвиква силни емоции, стимулира промяната и вдъхновява едно по-иновативно бъдеще, посочи тя.
Специално видео приветствие към участниците в семинара направи и изпълнителният директор на Службата на ЕС за интелектуална собственост (EUIPO) Жоао Неграо. Присъстващите бяха поздравени и от Мехти Меликов, директор дирекция „Авторско право“ към Министерство на културата.
Семинарът продължи с пленарни доклади, които разкриха новите измерения на интелектуалната собственост.
Експерти от Патентното ведомство изнесоха презентации на тема „Правни и икономически аспекти на слогана като търговска марка на фирмата“ и „Между хармонизация и гъвкавост: новата уредба на ЕС за промишления дизайн и нейните измерения на национално ниво“.
Форумът имаше специална мисия да сближи науката с практиката и да представи как интелектуалната собственост влияе на изкуствата и бизнеса, отбелязват от Патентното ведомство.
В рамките на програмата беше подписан Меморандум за сътрудничество между Патентното ведомство и УниБИТ, в духа на необходимостта от съвместни усилия между академичните и държавните институции за насърчаване на устойчивото развитие и конкурентоспособността на българската икономика.
Съобщението е направено в рамките на партньорската инициатива между БТА и Патентното ведомство на България, която предвижда в съвместната рубрика „Създадено в България“ всяка седмица да бъдат представяни както вписаните в „Златната книга на Патентното ведомство“ българи, така и дейността на Патентното ведомство.
Източник: БТА
Икономика
Токът на българската енергийна борса поевтинява за утре с близо 17,7 процента

При средна цена от 96,68 лв. (без ДДС) за мегаватчас e търгувана днес електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) в пазарен сегмент „Ден напред“, сочат данните след затварянето на борсата. Сделките са на база утрешен ден на доставка – 27 април.
Енергийната борса затвори вчера при средна цена от 117,47 лв. за мегаватчас. Това означава, че електроенергията за българския бизнес утре ще бъде с близо 17,7 процента по-евтина в сравнение с днешния ден.
Средната цена на пиковата енергия (09:00-20:00 часа) за утре е 40,89 лв. за мегаватчас, докато за часовете (01:00-08:00 ч.; 21:00-24:00 ч.), които са извън пиковия период, тя е търгувана при средно 152,47 лв. за мегаватчас.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Доналд Тръмп-младши призова страните от Източна Европа да изберат САЩ за бизнес партньор пред Китай

Синът на президента на САЩ – Доналд Тръмп-младши заяви пред бизнес форум в Будапеща, че Унгария и другите страни от региона трябва да предпочетат САЩ пред Китай за икономически партньор. Това информира днес Блумбърг, позовавайки се на унгарското онлайн икономическо издание „Портфолио“
Тръмп-младши е на обиколка в няколко източноевропейски държави, сред които е и България. Тя се провежда под надслов „Бизнес визията на Тръмп 2025“, посочва Блумбърг.
На среща с унгарски предприемачи, проведена късно снощи при закрити врата, Доналд Тръмп-младши е казал, че Китай представлява по-голяма заплаха за региона от Русия. Това информира бизнес сайтът „Портфолио“, който е помогнал за организирането на срещата, отбелязва Блумбърг.
Доналд Тръмп-младши ще посети утре България. В София той ще участва в бизнес форум, организиран от глобалната платформа за дигитални активи „Нексо“ (Nexo), съобщиха от компанията.
Във форума ще участва и министърът на науката и технологиите на Израел Гила Гамлиел, която също пристига у нас.
Инициативата събира световни лидери за стратегически диалог относно интеграцията на технологиите и финансите, както и задълбочаващото се партньорство между американския бизнес и глобалния капитал, посочват организаторите.
/ПИП/
Източник: БТА
Икономика
Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев откри единадесетото издание на традиционен фестивал в Севлиево

Заместник-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев откри днес в Севлиево единадесетото издание на фестивала „Семе Българско“.
Единадесет срещи с единадесет будители, единадесет тематични зони и още толкова ателиета за деца и възрастни, разговори с пазителите на българските традиции, зелени инициативи и музикални предизвикателства. Това са само част от инициативите, които предлага единадесетото издание на Националния фестивал „Семе българско“, организиран с подкрепата на Община Севлиево.
„Министерството на земеделието подкрепя и ще продължи да подкрепя подобни инициативи“, каза зам.-министър Янчев.
Във фестивала по традиция участват организации, фирми и асоциации, свързани със селското стопанство, био производството и опазването на околната среда. На него присъстват и представители на селскостопански институти и земеделски кооперации, както и лесовъди, цветари, местни производители на билки, на вино, хляб и други храни, представящи характерните български вкусове.
При откриването на фестивала пя народната певица Валя Балканска, под музикалния съпровод на гайдаря Петър Янев.
„С всяка следваща година фестивалът събира все повече съмишленици, успява да събере и да съхрани семената на доброто, които под вещите грижи на организаторите дават плод в бъдещето“, каза на церемонията по откриването на събитието кметът на Севлиево д-р Иван Иванов.
Фестивалът „Семе Българско“ ще продължи до 27 април.
/ПИП/
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Икономикапреди 1 седмица
Тръмп и Мелони изразиха оптимизъм за разрешаване на търговските спорове
-
Българияпреди 1 седмица
Сградата на БТА беше оцветена в червено като символ на разпването на Христос
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ