Балкани
Парламентът в Скопие констатира оставката на министъра на здравеопазването Арбен Таравари и двама зам.-министри от неговата партия

На днешното си заседание парламентът на Република Северна Македония констатира оставката на министъра на здравеопазването Арбен Таравари, както и оставките на заместник-министрите в Министерството на земеделието, горите и водното стопанство и в Министерството на отбраната, издигнати от Алианс на албанците, чийто председател е Таравари.
Тримата не присъстваха в парламента и не пожелаха да обосноват оставките си, уточняват медиите в Северна Македония.
Арбен Таравари и съпартийците му, участващи в правителството, подадоха оставка, след като Алианс за албанците взе решение да излезе в опозиция и напуснаха коалицията ВЛЕН, част от правителствената коалиция. След заседанието на партията през миналата седмица Таравари обяви, че решението е взето заради критиките, които са срещнали от гражданите, че не са осъществили обещаните от тях промени.
„Затова решихме да се върнем при гражданите. Нека ги помолим за доверие през октомври на местните избори. Стигнахме до заключението, че ако има недоверие към членовете на правителството, ако има конспирации и всякакви подозрения, няма какво да търсим там. По-добре е да сме навън, да се върнем при гражданите, да чуем гласа им“, заяви тогава той.
Таравари посочи, че сред албанците има огромно недоволство от начина, по който коалицията ВЛЕН управлява в правителството, като акцентира върху закона за балансьора, отношението към албанците в институциите, както и забавящия се европейски път на Северна Македония.
Трусовете в правителствената коалиция бяха предизвикани, когато Алиансът за албанците, воден от Таравари, реши да излезе със собствени листи за общински съветници на местните избори, които ще се проведат през октомври, което не беше прието от коалиционните му партньори във ВЛЕН.
Решението на Алианс за албанците да напусне правителствената коалиция накара един от депутатите от партията- Саим Сюлеймани да подаде оставка от всички партийни функции, както и като депутат.
От общо 14 депутати в парламентарната група на ВЛЕН, Алиансът за албанците на Арбен Таравари имаше 5 депутати, а днес новият координатор на групата обяви, че тя вече разполага с 9 депутати, като се очаква към нея да се присъедини и още един, пишат медиите в страната.
Източник: БТА
Балкани
МИНА: Стабилен обмен на стоки и услуги между Черна гора и Сърбия

Според черногорския министър на туризма Симонида Кордич Черна гора и Сърбия се разгжлеждат взаимно като най-важните икономически партньори със стабилен обмен на стоки и услуги, особено в туризма, предаде за БТА черногорската агенция МИНА.
На среща с министъра на вътрешната и външната търговия на Сърбия Ягода Лазаревич Кордич заяви, че туристите от Сърбия традиционно са с най-много посещения и нощувки в Черна гора.
В прессъобщение на министерството се посочва, че дветеса имали открита и конструктивна дискусия, фокусирана върху ключови теми от взаимен интерес, със специален акцент върху засилването на икономическото сътрудничество, търговския обмен и развитието на туризма между Черна гора и Сърбия.
Кордич и Лазаревич са констатирали нарастване на инвестиционната дейност между двете страни, включително инвестиции на черногорски граждани в Сърбия и обратно. Те се съгласиха, че регионът е естествено пространство за сътрудничество, допълнително подсилено от споразумението ЦЕФТА.
Освен в туризма, беше подчертано и значението на сътрудничеството в области, които пряко влияят върху неговото развитие като енергетиката и информационните технологии.
Лазаревич изтъкна особено значението на инвестирането в пътна и железопътна инфраструктура, което е от решаващо значение за по-ефективното движение както на туристи, така и на стоки.
Беше постигнато съгласие, че туризмът е един от основните двигатели на БВП и че съвместните проекти допринасят за устойчивостта на сектора.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с черногорската агенция МИНА)
Източник: БТА
Балкани
Енциклопедия „Тракия“ беше представена в Българския културно – информационен център в Скопие

В Българския културно-информационен център в Скопие беше представена енциклопедия „Тракия”, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.
Събитието беше осъществено в присъствието на посланика на България в Република Северна Македония Желязко Радуков, Генералния консул на страната ни в Битоля Николай Димитров, председателя на Съюза на тракийските дружества в България (СТДБ) Красимир Премянов, проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт (ТНИ), проф. Георги Михов член на Върховния комитет на СТДБ, проф. Светлозар Елдъров, член на ТНИ, проф. Боряна Бужашка, член на ТНИ, Михаил Вълов, зам.-председател на централното ръководство на СТД, Ваня Иванова, гл. редактор на в. „Тракия“ и Стоян Райчевски, член на ТНИ, както и много гости, приветствани от Директора на Българския културно-информационен център Антония Велева.
„Историята на тракийските българи е важа част от емоцията, болката, страданието, надеждите на нашия народ и част от нашата история, която не само си струва да бъда запазена, но и да бъде предавана на поколенията”, каза посланикът на България в Северна Македония Желязко Радуков.
„Тук сме, за да уважим традиционните връзки между хората в България и Република Северна Македония, да съдействаме за развитието на тези отношения, да се преодоляват всички трудности, защото те са по-маловажни от това, което имаме като наследство от историята. Надявам се, че ще успеем добронамерено и да доближим нашите страни към едно добро сътрудничество”, обърна се към присъстващите председателят на Съюза на тракийските дружества Красимир Премянов.
Това е първото представяне на двата тома на енциклопедия „Тракия” извън страната, посочи проф. Васил Проданов, председател на Тракийския научен институт, който определи изданието като най-солидното произведение на създадения през 1934 г. Тракийския научен институт.
Главният редактор на в. „Тракия“ д-р Ваня Иванова посочи, че основният замисъл на изданието е да бъде разпространено в библиотеките в страната, сред тракийските дружества. То е написано на достъпен език, но отговаря на изискванията за научност. Първият том е преведен на английски и е предоставен на библиотеките извън страната и в ООН, допълни Иванова.
Проф. Светлозар Елдъров представи първия том на енциклопедия „Тракия”, който съдържа информация за българското национално движение в Тракия от Възраждането до наши дни, различните форми на неговата организация, промените в целите, личностите и общностите, участващи в този процес. Той отбеляза, че том трети на енциклопедията е почти готов и предстои да бъде отпечатан.
Вторият том на енциклопедията, в който са представени етнографията, фолклорът, езиковите особености на тракийските българи, техният поминък, народно облекло, календарните им обичаи и жилищната архитектура, читалищата, песенните и танцови фолклорни състави, чрез които тракийци съхраняват и разпространяват богатото фолклорно наследство и участват в Национални и Регионални тракийски фолклорни събори беше представен от Стоян Райчевски.
В редакционната колегия на енциклопедията са акад. Георги Марков, чл.-кор. проф. Васил Проданов, чл.-кор. проф. Иван Гранитски, чл.-кор. проф. Георги Михов, проф. Стати Статев, проф. д-р Иван Маразов, доц. Геновева Михова, а авторите на енциклопедичните статии са учени от БАН и от Тракийския научен институт: професорите Светлозар Елдъров и Боряна Бужашка, доц. Ваня Стоянова, д-р Ваня Иванова, Стоян Райчевски, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, доц. д-р Наталия Рашкова, доц. д-р Георги Митринов и др.
Източник: БТА
Балкани
ХИНА: Инфлацията най-накрая може да бъде победена през следващата година, каза хърватският финансов министър

Министърът на финансите на Хърватия Марко Приморац каза днес на конференция, организирана от Американската търговска камара в Хърватия (AmCham), че инфлацията в Хърватия най-сетне може да бъде победена през следващата година и че не се очакват значителни промени в данъците до края на тази година, предаде хърватската агенция ХИНА.
В изказването си на конференцията на тема „Устойчива данъчна система: политика, практика и перспективи“ Приморац изтъкна прогнозите на Европейската комисия за икономическия растеж и инфлацията в Хърватия.
Вчера Комисията обяви, че очаква след ръста от 3,9% през 2024 г. хърватската икономика да нарасне с 3,2% тази година, а инфлацията след миналогодишните 4% да се забави до 3,4% тази година и до 2% през следващата година, главно поради намаляване на инфлацията в цените на храните и услугите.
Приморац каза, че прогнозата отразява целта на правителството да осигури значително по-висок темп на икономически растеж в сравнение със средните стойности за ЕС и еврозоната. Той добави, че растежът през тази и следващата година ще бъде три пъти по-голям от средния за ЕС.
„Това допринася за стандарта на живот на гражданите, но и за подобряване на бизнес климата и икономическия растеж. Що се отнася до инфлационния натиск, в съответствие с нашите очаквания, прогнозата показва намаляване на очакваната инфлация и това също е добър знак“, каза той и добави, че се надява тенденцията на забавяне на инфлацията да продължи.
Попитан дали инфлацията може да се смята за окончателно победена, ако достигне 2% през следващата година, той отговори: „Вярвам, че да, тъй като инфлация от около 2% се счита за естествен темп на инфлация, това не е нещо, което трябва да се потиска активно“.
Приморац вярва, че икономическият растеж увеличава потреблението, особено когато този растеж се движи от увеличаване на брутните инвестиции в основен капитал, какъвто е случаят в Хърватия чрез инвестиции от частния сектор и значителни инвестиции от публичния сектор, които са насочени основно върху подобряване и разширяване на инфраструктурата и възстановяването след земетресението (през януари 2021 г. – бел. ред.).
Когато икономическият растеж се движи от частното потребление, какъвто е и случаят в Хърватия, той насърчава увеличаване на съвкупното потребление, но също така допринася за инфлационен натиск, добави той.
„Вярваме, че тази комбинация от макроикономически показатели в Хърватия, заедно с темпа на инфлация, който непрекъснато намалява и се доближава до целевото ниво от 2%, е добра за хърватската икономика.“
По отношение на данъците Приморац каза, че данъчната администрация работи по три големи проекта за цифровизация. Първият е създаването на регистър на населението, който ще заработи напълно до юни 2026 г. Вторият е Fiscalisation 2.0 и разширяването на Fiscalisation 1.0. Третият проект е дигиталната трансформация на Данъчната администрация.
Добър бизнес климат в Хърватия
Изпълнителният директор на Американската търговска камара в Хърватия Андреа Доко Йелушич каза, че AmCham, изправена основно пред инфлацията и необходимостта от задържане и привличане на квалифицирана работна ръка, отново тази година е подготвила препоръки за подобряване на данъчната система. Освен всичко друго, от камарата предлагат увеличаване на необлагаемата помощ до 970 евро и въвеждане на лимити за вноските за здравно осигуряване, подобно на въведените вече лимити за вноските за пенсионно осигуряване.
„В средносрочен план смятаме, че би било полезно да продължи намаляването на ставките на данъка върху доходите от 30 на 20 процента, а след това от 20 на 10 процента“.
Тя каза, че членовете на AmCham „говорят за много добър бизнес климат в Хърватия в сравнение с други страни в Централна и Източна Европа. Знаем, че макроикономическата рамка е много благоприятна, с отличен кредитен рейтинг и вярваме, че това е подходящият момент за увеличаване на инвестициите в научноизследователска и развойна дейност и за привличане на допълнителни инвестиции.“
Основните ограничаващи фактори за бизнеса в Хърватия, добави тя, са недостигът на работна ръка, както и цената на труда, независимо дали заради данъци, или вноски и инфлацията.
(Тази информация се разпространява от БТА по договор с хърватската агенция ХИНА)
Източник: БТА
-
Българияпреди 1 седмица
ЕКСКЛУЗИВНО: ИЗГОРЯ ОФИС НА ВЪЗРАЖДАНЕ В НАДЕЖДА ПОСРЕД БЯЛ ДЕН!
-
Спортпреди 1 седмица
Рами Киуан с бляскава победа на Световната купа
-
Святпреди 1 седмица
Зеленски и Ердоган обсъдиха подробности около мирните преговори в Истанбул
-
Българияпреди 1 седмица
Здравната инспекция наложи забрана върху питейната вода в хасковското село Големанци
-
Бизнеспреди 6 дни
„Той се страхува да преговаря с мен“ – Зеленски ще е в Турция независимо от плановете на Путин
-
Спортпреди 1 седмица
Националът Иван Алипиев и Стяуа направиха обрат в серията с Динамо Букурещ в румънския баскетболен елит
-
Българияпреди 7 дни
Карнавално шествие ознаменува втория ден на Националния фестивал на детската книга в Сливен
-
Бизнеспреди 5 дни
Бизнес глобус: Катар купува 210 самолета Boeing; Allianz регистрира рекордна печалба; Netflix расте благодарение на абонамента с реклами