България
Парламентарната комисия по вътрешна сигурност изслуша кандидатите за комисията по досиетата

Депутатите от парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред изслушаха допуснатите кандидати за председател, заместник-председател, секретар и членове на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност (ДС) и разузнавателните служби на Българската народна армия. Кандидатите бяха изслушани по азбучен ред.
Законът, по който работи комисията, е приет през 2006 г. и е променян 31 пъти. Това определя, че проблемът, третиран в него е жив. Най-важното е да познаваме активно своето минало, за да не допускаме неговите грешки. Става въпрос да не се допускат нарушения и репресии в документите, заяви Александър Йорданов, кандидат за член, издигнат от ГЕРБ-СДС. Той допълни, че трябва комисията да се реформира в Институт за национална памет.
Съвременните млади поколения все по-трудно разбират защо темата за принадлежността на публични личности към структурите на Държавна сигурност е толкова важна за нашето общество, каза Владимир Владимиров, кандидат за член, издигнат от „Има такъв народ“. Според него чрез различни форуми трябва да се покаже важността на дейността на тази комисия.
Комисията трябва да продължи да изпълнява задълженията си и да взима безпристрастни решения. Важен е и процесът на дигитализация, заяви Габриела Килифанова, кандидат за член на комисията, предложена от „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ).
Според Георги Костов, кандидат за член на комисията, издигнат от ГЕРБ-СДС, трябва да се изготви цялостен анализ на дейността от приложението на закона на комисията – какви са поставените цели и какво е постигнато, и на негова база да се изготвят стратегически цели. Дигитализацията е редно да продължи. Във възможно най-бърз порядък трябва да се изгради и база данни за жертвите и пострадалите от комунистическите репресии, каза още Костов.
Комисията е единственият държавен орган, който притежава компетенцията да предявява принадлежност на българските граждани към органите на ДС и разузнавателните служби на Народната армия. От анализите ѝ се вижда, че тя има още много работа и е важна за обществото. В тази връзка може да подобри взаимодействието си с различни държавни органи, посочи Емил Трифонов, кандидат за член на комисията, предложен от „Има такъв народ“.
От последния доклад става ясно, че гражданите са много активни и имат солидно количество искания, за това да разберат дали са били проучвани от бившата Държавна сигурност и другите подобни органи. След като се свърши тази работа, комисията трябва да се превърне в централизиран архив, който да помага на бъдещите студенти, каза пред депутатите от комисията Емил Кирилов.
Законът на комисията постигна необходимия баланс и той трябва да бъде запазен. Непрестанните опити нейната дейност да бъде прекъсната показва, че комисията има още работа. Дали да бъде превърната в Институт за национална памет е решение на Народното събрание, посочи Константин Пенчев, кандидат за заместник-председател на комисията, предложен от ГЕРБ-СДС.
Николай Цонев, кандидат за заместник-председател на комисията, предложен от „Демокрация права и свободи“ – ДПС, гарантира, че ако бъде избран за член ще работи честно и ще спазва буквата на закона.
В основата на моята концепция е, че позицията на секретар не е просто административна. Трябва да се модернизира информационната система и дигитализацията. Трябва да се разработи и електронна платформа за граждански достъп, каза Пламен Костов, кандидат за секретар на комисията, издигнат от ГЕРБ-СДС.
Пламен Тончев, кандидат за председател на комисията, издигнат от ГЕРБ-СДС, каза, че българското общество проявява силен интерес към миналото на държавата. Това означава, че комисията има още много работа, коментира той.
Деполитизирана съм и това означава, че са оценени моите качества. Моята работа като член на тази комисия би била като стожер на спазване на закононнстта. Целта ми ще бъде не да печелим дела, а те да остават в сила, заяви Севдалина Червенкова-Минкова, кандидат за член на комисията, издигната от ГЕРБ-СДС.
Според Стефан Тафров, предложен за член на комисията от „Продължаваме промяната-Демократична България“, е важно да се отчете, че като регулатор на обществени отношения комисията не е загубила своя авторитет. Кръгът от лица, които комисията проверява преди избори наистина намаля, но този процес не е толкова бърз. Работата на комисията осигурява спокойствие както на кандидатите, така и на избирателите, допълни той.
Източник: БТА
България
Общинският съвет в Стамболово ще решава за кандидатстване по два проекта с европейско финансиране

Общинският съвет в Стамболово ще решава дали Общината да кандидатства по два проекта с европейско финансиране на своето 24-то редовно заседание днес. И двата проекта са по Програмата за трасгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ Гърция – България, а докладните са предоставени на БТА.
Първият предвижда партньорство с община Ардино и още двама гръцки партньори. Проектът „Пътуване в ново измерение“ с акроним „Time Travel“ е с индикативна стойност 2,49 млн. евро. Насочен е към развитието на туризма и културата. Вторият проект е наречен „Опазване и възстановяване на зеленината в горските и урбанизирани региони“ с акроним „ReGreen“ и е на стойност почти два милиона евро. Акцент в инициативата е опазването на околната среда, биоразнообразието и зелената инфраструктура. Общо пет ще бъдат партньорите по този проект.
Европейското финансиране по двата проекта е 80 процента от стойността, а националното – 20 процента.
Общинските съветници ще дискутират по общо девет точки в проекта за дневен ред. Сред тях са обсъждане на повишение на заплатите на общинския кмет и на кметовете на 23 населени места. Според текста на докладната те ще получат по 0,8 на сто за всяка прослужена година време към основното месечно трудово възнаграждение. Други две докладни са свързани с приемане на начина на ползване на дървесина от общинския лесофонд, нейните обем на добив и ценоразпис.
/БИ/
Източник: БТА
България
Индустриална зона на 17,2 декара край село Окоп планира да изгради Община Тунджа

Индустриална зона на площ 17,2 декара край село Окоп планира да изгради Община Тунджа. За целта ще се използва европейско финансиране от програмата „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 г. Предложението на кмета Станчо Ставрев ще бъде разгледано на днешното заседание на Общинския съвет. Това сочи дневният ред, публикуван на сайта на местната администрация.
Новата индустриална зона ще осигури подходящи условия за развитие на бизнеса и нови икономически дейности, както и привличане на инвестиции, в т.ч. ефективно използване на ресурсите и кръгова икономика, посочва кметът в мотивите си Община Тунджа да кандидатства с проектното предложение. Довеждащата инфраструктура също се предвижда да бъде изградена с европейско финансиране.
Сред 14-те точки в дневния ред са и предоставяне на 771 хил. лева оборотни средства от общинския бюджет за обезпечаване на дейностите по няколко европейски проекта. От тях 550 000 лв. са за модернизация на уличното осветление чрез Националния план за възстановяване и устойчивост, 200 000 лв. за „Топъл обяд“, а 21 000 лв. за проекта „Младежка заетост +“. Сумите ще бъдат възстановени в бюджета след разплащанията по проектите.
Съветниците ще разгледат също и предложения за разпореждане с имоти общинска собственост – продажби, отдаване под наем, както и изработване на подробни устройствени планове.
/БИ/
Източник: БТА
България
От 9:00 до 15:00 часа проходът Петрохан ще е затворен заради премахване на дървета

Проходът Петрохан ще е затворен заради премахване на дървета днес (28 май) и утре (29 май) в диапазона между 9:00 и 15:00 часа. Това съобщиха от пресцентъра на Агенция „Пътна инфраструктура“.
В близост до пътя ще има санитарна сеч на паднали дървета след обледеняването им през декември. В дейностите ще участват служители на Държавното горско стопанство – Берковица и Областното пътно управление – Монтана.
В участъка между 51 и 72 км превозните средства ще бъдат пренасочени по обходни маршрути. Алтернативното трасе за всички превозни средства е от Монтана през Крапчене – Криводол – Борован – Бяла Слатина – Кнежа – Долни Дъбник- Луковит – Златна Панега – магистала „Хемус“ и обратно.
Друг обходен маршрут за превозни средства до 12 тона е през Вършец – Долна Бела Речка – Горна Бела Речка – Миланово – Гара Лакатник- Своге- Искрец- Бучин проход- Костинброд- София и обратно.
Проходът бе затворен заради санитарна сеч и през април.
/БИ/
Източник: БТА
-
Бизнеспреди 1 седмица
Тръмп оставя Русия и Украйна да решат войната в преговори
-
Балканипреди 4 дни
Турция е привлякла 10,59 милиона чуждестранни туристи в периода януари-април
-
Спортпреди 1 седмица
Димитър Димитров и Паленсия постигнаха първа победа в плейофите в испанската баскетболна втора дивизия
-
Икономикапреди 1 седмица
Нужни са още усилия за налагане на медицинския туризъм в България, каза проф. Христо Бозов
-
Здравепреди 1 седмица
Откриха паметник за лекарите, загинали от COVID-19 (снимки)
-
Икономикапреди 1 седмица
Понижаването на лихвите във Великобритания се случва „твърде бързо“, каза главният икономист на „Банк ъв Ингланд“
-
Обществопреди 6 дни
Променливо време с максимални температури между 21° и 26°
-
Святпреди 4 дни
Високопоставен представител на опозицията бе задържан два дни преди изборите във Венецуела