Свят
Папа Лъв Четиринадесети – мозайка от националности, култури, послания и духовни влияния

Избраният на 8 май нов папа Лъв Четиринадесети само за няколко дни породи силен интерес и предизвика огромен ентусиазъм сред миряните.
Пример за това е, че в продължение на няколко дни експерти и медии проучваха богатото на разклонения родословно дърво на Робърт Франсис Превост, както е рожденото име на Лъв Четиринадесети. А това родословно дърво се оказа истинска мозайка от националности и култури, обобщават „Френското списание по генеалогия“, „Фигаро“, „Ню Йорк таймс“, АНСА, „Ти Джи ком 24“, „Месаджеро“, „Уест Франс“, „Франс 3“ и др. Робърт Франсис Превост има гражданство на САЩ и на Перу, като второто е получено по време на 20-те му години на духовни мисии там и заемането на високопоставени постове в Перуанската католическа църква. Робърт Франсис Превост е роден в космополитния град Чикаго. Там са родени и двамата му по-големи братя Джон и Луис. Но родителите на трите момчета съчетават френски, италиански, испански, кубински и гваделупски произход, като френското доминира през поколенията.
С помощта на генеалога и историк Жан-Луи Бокарно „Фигаро“ установява, че не само френският нюанс е доминиращ в произхода на новия папа, но, че той се оказва и далечен роднина на редица френски знаменитости, като бившия премиер Едуар Филип, писателя Албер Камю или актрисата Катрин Деньов.
Родителите на Робърт Франсис Превост са Луис Мариус Превост и Милдред Аниес Мартинес. Луис Мариус е лейтенант в американските военноморски сили и е ветеран от Втората световна война. След това става директор на училище в Чикаго. Милдред Аниес е била библиотекарка. И двамата родители на Робърт Франсис Превост са родени в Чикаго.
Бабата по бащина линия на новия папа се е казвала Сюзан Фонтен и е родена в Нормандия в семейството на сладкари от Хавър, а именно Ернес Огюст Фонтен и Жан Южени Прево. Ернест Огюст Фонтен е израснал в департамента Калвадос в Нормандия. Жан Южени Прево пък произхожда от семейство от Ко в департамента Сен Маритим в Нормандия. Според изданието „Пари Норманди“ по тази линия новият папа имал далечна роднинска връзка с бившия френски премиер Едуар Филип, който е кмет на Хавър. Двамата имали общи далечни братовчеди.
Съпругът на Сюзан Фонтен, тоест дядото по бащина линия на новия папа, произхожда от Торино в Северозападна Италия. Във Франция му казвали пофренчено Жан Прево, но истинското му име е Джовани Превосто, посочва „Месаджеро“.
Името Прево и италианският му еквивалент Превосто, които са поамериканчени на Превост, са често срещани във Франция и в Северна Италия, посочват „Фигаро“ и „Ти Джи ком 24“. Доказателство за това е, че майката на Сюзан Фонтен е с фамилно име Прево и се омъжва за италианец с името Превосто. И двете имена произхождат от модификация на дума, означаваща общински служители в съдебната или духовната система през Средновековието. В началото на 20 век 20 000 души във Франция са носели името Прево, посочва специализираният сайта „Филе“.
Бабата и дядото по бащина линия на Лъв Четиринадесети – Сюзан Фонтен и Джовани Превосто, емигрират от Европа в САЩ и се устройват в щата Илинойс. Там Джовани Превосто, който поамериканчва името си на Джон Превост, преподава романски езици.
Дядото по майчина линия на новия папа е Жозеф Нервал Мартинес, роден в Ню Орлиънс в семейството на Жак Мартинес и Мари Роз Рамос. Мари Роз е била дъщеря на бакалин, който е имал предци в Куба и във Франция. Един от предците на Мари Роз е бил роден в Кутанс в департамента Манш в Нормандия в началото на 18-и век.
Бабата по майчина линия на Лъв Четиринадесети – Луиз Бакие, също е била родена в Ню Орлиънс и е била дъщеря на обущаря Фердинанд Давид Бакие. А майка й Южени Грамбоа е била мулатка. Южени Грамбоа пък била свързана в родословен план с френския военен Франсоа Льомел, потомък на двойка от Бретан във Франция.
Пак от страната на бабата по майчина линия на новия папа присъства и произход от Гваделупа – френска отвъдморска територия и френски департамент. Там в Поант-а-Питр е бил роден пра-прадядото на папата – Аристид Бакие. А неговите родители са били съответно от Марсилия и от Беарн във Франция, преселили се в Гваделупа. Аристид Бакие пък се премества от Гваделупа в Ню Орлиънс.
От Ню Орлиънс бабата и дядото по майчина линия на Лъв Четиринадесети – Луиз Бакие и Жозеф Нервал Мартинес, който по професия е производител на пури и който е предпочел да поамериканчи малкото си име от френското Жозеф на Джоузеф – се преместват в Чикаго в Илинойс.
Разклоненията в родословното дърво на новия папа са толкова много, че във Франция те се преплитат с тези на родословните дървета на Катрин Деньов и Албер Камю. Така например Лъв Четиринадесети и Катрин Деньов са имали общи братовчеди, носещи името Оранж, през 17-и век в Ко, в Нормандия, пише „Фигаро“. Папата има и родословни връзки с френския флейтист Жан-Пиер Рампал и с бившия френски депутат Жан-Клод Годен, както и с френския поет и драматург Едмон Ростан и с френската режисьорка Надин Трентинян, която е била съпруга на режисьорите Ален Корно и Жан-Луи Трентинян и майка на актрисата Мари Трентинян. Част от разклоненията в родословното дърво „отвеждат“ папата назад във времето и в семействата на френски благородници, сред които тези на графовете на Тулуза, на Прованс, на Бургон и на Савоя. Генеалогът Жан-Луи Бокарно казва, че новият папа има и много далечни родствени връзки с короновани персони, като например английски крале, крале на Навара и Кастилия…
Ако трябва да се върнем в съвременността, по-големият брат на папата – Джон Превост, вече също стана знаменитост. Той даде интервюта за редица медии, сред които Асошиейтед прес и „Ен Би Си Нюз“. В тях той разказва, че за семейството все още е нереално, че „техен човек“ е станал папа, но допълва, че всички много се гордеят с това. Споделя, че преди да бъде избран за папа Робърт Франсис Превост е имал съмнения, че изобщо може да заеме тази позиция и е гледал на себе си като на аутсайдер, въпреки че медиите споменаваха неговото име сред кандидатите. Той е гледал филма „Конклав“, адаптиран по едноименния роман на Робърт Харис, за да добие представа за конклавите. За да намали напрежението преди конклава, Робърт Франсис Превост е играел и на словесните компютърни игри Wordle и Words with Friends.
След избора на новия папа в интернет се завъртяха и негови снимки от младежките му години, както и снимки, на които той позира яздещ кон. От разказите на негови близки стана ясно и че новият папа обича животните и спорта, в частност тениса, отбелязва Асошиейтед прес. Новият папа се интересувал и от футбол и от бейзбол и бил фен на италианския футболен клуб “Рома“ и на чикагския бейзболен тим „Уайт сокс“, допълва Ройтерс.
Сред по-любопитните факти за новия папа е това, че той е бил отличник в прогимназията, главен редактор на училищен вестник в семинарията и че е завършил математика от университета във Виланова в Пенсилвания. Владее пет езика – родния си английски плюс френски, италиански, испански и португалски. Може да чете и на латински и на немски.
От първата му реч пред кардиналите в събота и от първата му неделна молитва стана ясно, че новият папа ще следва едновременно пътя на хронологическия си предшественик папа Франциск и на предшественика си по име Лъв Тринадесети, като ще се стреми и да надгради тяхната работа. Това го прави символичен духовен родственик на италианеца Винченцо Печи (папа Лъв Тринадесети). И на аржентинеца от италиански произход Хорхе Марио Берголио (папа Франциск). Това е утеха за италианците, които за четвърти пореден път нямат италиански папа.
В събота новият папа посети и гроба на папа Франциск в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в Рим. Той положи бяла роза на него, коленичи пред него и се помоли, което показва, че той ще изпълни обещанието си да следва курса на папа Франциск. Преди това обаче новият папа посети светилище, посветено на Богодородицата в градчето Ганацо в провинция Рим. Тази света обител е почитана от Августинския орден, към който принадлежи от семинарията новият папа.
В събота кардиналът от Мадагаскар Фердинанд Царахазана разкри, че по време на последното гласуване в конклава Превост е получил над 100 кардиналски гласа, припомня „Ти Джи Ком 24“. Медията допълва, че при откриването на конклава първо водел по гласове досегашният държавен секретар на Ватикана, италианецът Пиетро Паролин. Но гласовете не били достатъчни. За да не се бавят нещата и да не се стигне до блокаж на процеса, именно Паролин решил в крайна сметка да пренасочи към Превост гласовете, които били в негова подкрепа. Това е позволило на Превост да стане папа, а останалите кардинали са аплодирали Паролин. Подобна стъпка може да му подсигури връщане към досега заемания пост. Паролин не беше победен в конклава от Превост, отбелязва и „Монд“. Паролин излезе от конклава не като пораженец, а като онзи, който е способен „да създава папи“, коментира френското издание.
Вчера в писмо до изданието „Джорнале ди Виченца“ кардинал Паролин, който е роден в Скиавон в провинция Виченца, казва, че е бил впечатлен от това, че по време на най-интензивните моменти на конклава и след това, когато е било обявено името на победителя, Робърт Франсис Превост е запазил спокойствие, въпреки че животът му се е променил напълно. В писмото Паролин изразява радостта си, че толкова бързо е бил избран нов пастир на Църквата. „Новият папа е наясно с проблемите на днешния свят, както стана видно още от първите му думи, изречени от балкона на базиликата “Свети Петър“, когато той веднага спомена за “един разоръжен и разоръжаващ мир“, допълва Паролин. „Спокойствието на новия понтифик съм го долавял винаги и по времето, когато той беше само кардинал Превост“, спомня си още Паролин. Той добавя, че първо се е запознал с Превост, когато той е бил на мисии в Перу, а после е имал възможността да работи пряко с него през последните две години, след като папа Франциск го е повикал в Рим и го е назначил начело на Дикастерията за епископите. Паролин допълва, че Превост през годините е показал, че може да запазва спокойствие по време на спорове, да проявява балансираност в намирането на решения на проблемите, да се старае да проучва с разбиране ситуациите, в които работи и хората, с които общува, да проявява уважение, внимание и любов към всички. „Вярвам, че папа Лъв Четиринадесети, освен очевидно в благодатта на Господа, ще намери и в големия си опит като религиозен и пастирски служител, както и в примера, учението и духовността на великия отец Августин – когото цитира в първите си думи – средствата за ефективно изпълнение на служението, което Господ му е поверил, за благото на Църквата и на цялото човечество. Ние заставаме близо до него с нашата обич, с нашето послушание и с нашите молитви“, казва Паролин в писмото си.
От днес започва интензивна седмица за новия папа със срещи с журналисти и дипломати и с обща аудиенция. В края на тази седмица ще бъде литургията за официалното встъпване в длъжност на Лъв Четиринадесети, като се очаква тя да привлече във Ватикана отново десетки, ако не и стотици хиляди хора.
Източник: БТА
Свят
Ако Русия продължава обстрела над Украйна, мирни преговори не може да има, заяви Европейската комисия

Ако Русия продължава обстрела над Украйна, мирни преговори не може да има, заяви днес говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпроси. Той отбеляза, че ЕС ще продължи натиска над Москва и добави, че е възможно следващите европейски санкции да засегнат газопровода „Северен поток“.
По неговите думи включването на газопровода в санкционните европейски списъци ще даде сигнал, че не си струва да се инвестира в този проект. Говорителят посочи, че ЕС очаква одобрение на допълнителните санкции от европейските външни министри, които ще заседават три пъти до края на месеца.
В последните години тясно съгласуваме със САЩ санкциите срещу Русия. Продължаваме да се стремим санкциите, които подготвяме, да имат подкрепата на Вашингтон, заяви говорителят. Трябва да продължим да оказваме натиск над Русия, не можем да имаме доверие в (руския президент Владимир) Путин, каза той.
Прекратяването на огъня е изключително важно за началото на мирните преговори за Украйна. ЕС подкрепя предложението за безусловно 30-дневно спиране на огъня от днес. Украинският президент Володимир Зеленски прие това предложение, остава Русия да даде ясен отговор. Зеленски за пореден път прави стъпка в посока към мирни преговори. Не знаем дали Путин ще приеме среща със Зеленски, допълни говорителят.
/ГГ/
Източник: БТА
Свят
Щайнмайер заяви пред израелския президент, че хуманитарната помощ за Газа трябва незабавно да бъде продължена

Израелският президент Ицхак Херцог пристигна днес в Берлин на еднодневно посещение по случай 60-годишнината от установяването на дипломатически отношение между двете страни, предаде ДПА.
Той бе посрещнат с военни почести от президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер в двореца „Белвю“ – официалната президентска резиденция в центъра на Берлин.
За да отбележат годишнината, Щайнмайер ще придружи Херцог утре до Израел за двудневна визита.
Дипломатическите отношения са официално установени на 12 май 1965 година след споразумение между тогавашния германски канцлер Лудвиг Ерхард и израелския премиер Леви Ешкол. Решението е взето след поетапно сближаване на страните, белязани дълбоко от жестокостите по време на Холокоста, когато около 6 милиона евреи са убити от нацистка Германия. През следващите десетилетия Германия и Израел изграждат мрежа от политическо, икономическо, военно, научно и културно сътрудничество.
След официалната церемония двамата лидери дадоха обща пресконференция.
На нея Щайнмайер изрази надежда, че „прекрасната история на помирение“ между Израел и Германия може да служи като „лъч надежда“ за по-мирни времена, предаде ДПА.
„Историята ни трябва да дава и на другите страни надежда, особено във времена като днешните“, каза той. „Наясно съм, че настоящата ситуацията е всичко друго, но не и обнадеждаваща“, добави Щайнмайер, който посвети по-голямата част от изявлението си на войната в Газа.
Обръщайки се към Херцог, той каза: „Страната ви бе нападната от „Хамас“. Предвид терористичната заплаха за Израел страната ви не може да остави нещата така, а трябва да се защитава от ислямисткия тероризъм, взимането на заложници и отвличанията“.
Той обаче отбеляза и ситуацията в Газа, като говори за „огромната“ разруха и „нарастващото страдание“ на цивилните в ивицата.
Щайнмайер заяви, че е поискал Херцог да се застъпи за това Израел да премахне блокадата си за хуманитарна помощ за Газа.
„Приятелите на Израел – а аз смятам Германия за специален приятел – не са наивни“, каза германският лидер. „Те осъзнават дилемата, пред която „Хамас“ изправя израелската армия, като се крие зад цивилни, докато продължава да изстрелва ракети към Израел“, добави той.
„Опасявам се обаче, че страданието на хората в Газа се задълбочава все повече. И това тревожи както мен, така и много други приятели на Израел“, заяви Щайнмайер.
Източник: БТА
Свят
Кой ще надделее в спора за името на Мексиканския залив

Републиканците в Камарата на представителите на Конгреса на САЩ миналия четвъртък одобриха закон, който официално прилага политиката на президента Доналд Тръмп за преименуване на Мексиканския залив на „Американски залив“, пише британският в. „Гардиън“.
Мярката беше внесена от консервативната представителка от Джорджия Марджъри Тейлър Грийн и беше приета с гласуване почти изцяло на партиен принцип, като всички представители на демократите се ѝ противопоставиха, а почти всички републиканци, с изключение на представителя на Небраска Дон Бейкън, гласуваха „за“.
Тръмп обяви още в речта си при встъпването си в длъжност, че правителството на САЩ ще промени начина, по който нарича водния басейн, който се простира от Флорида до Тексас и покрай бреговете на Мексико, припомня изданието. Законопроектът би направил промяната на името официална за федералните агенции, но е малко вероятно да получи подкрепата на демократите, необходима за приемането му в Сената.
В речта си от трибуната в Камарата на представителите преди гласуването Грийн отправи обвинения срещу демократите и определи промяната на името като патриотичен дълг.
„Американският народ се разбунтува на историческите избори през ноември 2024 г. и каза на Вашингтон, че му е писнало от прегръдката и любовната връзка на демократите с картелите в Мексико. Днес обаче демократите се борят Американският залив да продължи да носи името Мексикански залив, защото картелите са техни бизнес партньори“, заяви Грийн.
Демократите от своя страна заявиха, че законопроектът на Грийн е загуба на време.
„Истината е, че този законопроект няма да реши нито един проблем. Той не прави абсолютно нищо, за да помогне на населените места по крайбрежието на Мексиканския залив. Той няма да създаде нито едно работно място. Той няма да реши нашата климатична криза. Това е просто глупост“, заяви Джаред Хъфман, най-високопоставеният демократ в комисията по природни ресурси на Камарата на представителите.
Малко след встъпването си в длъжност президентът на Тръмп нареди преименуването на залива край южното крайбрежие на САЩ и източното крайбрежие на Мексико, позовавайки се на необходимостта да бъде отдадена почит към „американското величие“, посочва „Дойче Веле“.
Заливът, който носи настоящото си име от XVI в., граничи с бреговете на американските щати Тексас, Луизиана, Мисисипи, Алабама и Флорида, както и с територията на Мексико и Куба.
Нареждането на Тръмп важи само за територията на САЩ, отбелязва германската медия. Мексико, други страни и международни органи не са длъжни да признаят промяната.
Още на следващия ден след гласуването в Камарата на представителите правителството на мексиканския президент Клаудия Шейнбаум отвърна на този ход като изпълни заплахата си да заведе граждански иск срещу американския технологичен гигант „Гугъл“ (Google), тъй като компанията вече промени името на Мексиканския залив на „Американски залив“ в популярното си приложение „Мапс“ (Maps), пише в. „Паис“.
Президентът потвърди, че нейната администрация е завела дело срещу технологичния гигант в съд в Мексико и че дори вече има благоприятно съдебно решение по въпроса. Вече има първо решение и се чака неговото изпълнение, заяви Шейнбаум на пресконференция в петък. По информация на „Паис“ веднага след внасянето на документите по делото Върховният съд на Мексико е наредил на „Гугъл“ незабавно да коригира на платформите си името на Мексиканския залив.
Правителството на Шейнбаум отделя внимание на битката за името на Мексиканския залив наравно с други спешни въпроси, поставени на масата от президента на САЩ Доналд Тръмп, коментира „Паис“. В разгара на политическите схватки около митата, миграцията и трафика на наркотици „Гугъл“ се опитва да вземе соломоновско решение – промяната на името да е видима само за потребителите на нейното приложение в САЩ. Мексико обаче не е съгласен с този нюанс, тъй като смята, че това е нарушение на суверенитета му. През февруари Шейнбаум обяви, че е преценила, че е необходимо въпросът да бъде отнесен до съда, тъй като комуникациите с „Гугъл“ по дипломатически канали изглежда не са успели да убедят компанията да промени позицията си.
Мексико настоява, че макар Тръмп да има право да преименува територията на собствената си страна, в случая със залива промените могат да се прилагат само за територията, обхващаща континенталния шелф на САЩ, т.е. 22-километровата крайбрежна зона, но не и извън нея, още по-малко в частта, в която започва територията на Мексико и Куба, посочва вестникът. Мексиканското правителство посочва, че това, че „Гугъл“ е преименувал целия залив, е равносилно на акт на международно присвояване.
Това, което искаме, е „Гугъл“ да използва наименованието „Американски залив“ там, където това е уместно – за частта, която принадлежи към територията на Съединените щати, и да използва наименованието „Мексикански залив“ за територията на залива, която принадлежи на Мексико и Куба, заяви Шейнбаум този петък.
Преименуването на залива предизвиква полемика и извън Мексико, посочва британският в. „Таймс“. Новинарската агенция Асошиейтед прес например се сблъска с проблем, свързан с ограничения на достъпа на кореспондентите ѝ до събитията в Белия дом, след като отказа да приеме понятието „Американски залив“, въпреки че по-късно федерален съдия отмени тези ограничения, позовавайки се на правата, произтичащи от Първата поправка на конституцията на САЩ.
Правни експерти и коментатори по целия свят обсъждат последиците от едностранната промяна на международно признати географски имена от страна на цифровите платформи, като изразяват опасения относно влиянието на политическите решения върху разпространението на информация в световен мащаб, отбелязва изданието.
Този спор подчертава сложността на казусите в пресечната точка между технологиите, политиката, международното право и националния суверенитет, коментира „Таймс“. Тъй като цифровите платформи играят все по-централна роля в оформянето на общественото мнение, правителствата започват да обръщат все по-голямо внимание на действията на технологичните компании и започват да обмислят необходимостта от мерки за по-строг контрол върху тях, заключава вестникът.
Източник: БТА
-
Политикапреди 1 седмица
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 7 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 4 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Балканипреди 4 дни
Националистическата партия в Турция внесе проектозакон за регулиране на уличните репортажи в страната
-
Святпреди 4 дни
Путин поздрави новия папа, изрази увереност в развитието на диалога между Москва и Ватикана
-
Балканипреди 4 дни
Електоратът на Антонеску, Понта и Ласкони клони за втория тур на президентските избори в Румъния към Никушор Дан, показва анкета
-
Спортпреди 6 дни
Pеал (Мадрид) е готов да даде пари на Ливърпул, за да регистрира свободния Александър-Арнолд за Световното клубно първенство, твърди агенция РА
-
Икономикапреди 1 седмица
Спад в цените на някои основни хранителни стоки на борсите в страната през седмицата показват данни на ДКСБТ