Свят
Палестинският президент Махмуд Абас избра свой потенциален наследник

Палестинският президент Махмуд Абас назначи близкия си довереник Хюсеин ал Шейх за свой заместник и вероятен наследник, съобщи Организацията за освобождение на Палестина (ООП), предаде Ройтерс.
Абас, който в момента е на 89-годишна възраст, застана начело на ООП и Палестинската автономия след смъртта на Ясер Арафат през 2004 г. Години наред Абас се противопоставяше на провеждането на вътрешни реформи и не посочваше кой ще го наследи на поста, отбелязва Ройтерс.
Шейх е роден през 1960 г. и е сред ветераните от „Фатах“ – една от ключовите фракции в състава на ООП. Много хора го оценяват като прагматик, който поддържа много тесни връзки с Израел.
Палестинската автономия управлява някои части от окупирания от Израел Западен бряг. Реформирането ѝ е приоритет за САЩ и монархиите от Персийския залив, които се надяват, че Палестинската автономия може да изиграе централна роля в разрешаването на израелско-палестинския конфликт.
Натискът за реформи се засили след началото на войната в ивицата Газа между Израел и ислямистката групировка „Хамас“, която е основен палестински съперник на ООП. САЩ подкрепиха идеята след войната ивицата Газа да бъде управлявана от преминалата през съответните реформи Палестинска автономия.
Монархиите от Персийския залив, които се смятат за най-вероятния източник на финансиране за възстановяването на Газа след войната, също настояват за сериозни реформи на Палестинската автономия.
Масовата корупция, липсата на напредък в изграждането на независима палестинска държава и засилващите се военни действия на Израел на Западния бряг подкопават популярността Палестинската автономия и сред много палестинци. Органът се контролира от „Фатах“ от самото му създаване през 1993 г. по силата на споразуменията от Осло. Последните парламентарни избори на Западния бряг се проведоха през далечната 2005 г.
Шейх, който някога е лежал в израелски затвор, отговаряше за за контактите между Палестинската автономия с израелското правителство при управлението на Абас.
Източник: БТА
Свят
Загиналите при експлозията в иранско пристанище станаха 14, шестима души са в неизвестност

Загиналите при мощна експлозия в пристанище „Шахид Раджаи“ близо до град Бандар Абас в Южен Иран станаха 14, ранените са 750, предаде държавната информационна агенция ИРНА.
Някои от ранените са в тежко състояние, шестима души са в неизвестност.
Експлозията, чиято ударна вълна е била усетена в радиус от 50 км, е нанесла и значителни щети на пристанищната инфраструктура.
Според съобщения в медиите допълнителни подробности за взрива, по-специално за причината и точния брой на жертвите, ще бъдат обявени след приключване на разследването, казаха властите.
Пристанище „Шахид Раджаи“ се намира в една от важните икономически зони на Иран, в която се обработва над една трета от морската търговия на страната, отбелязва ДПА.
Говорителка на правителството предупреди да не се правят преждевременни спекулации в пресата.
„Трябва да се придържаме към официалната информация и да не разпространяваме спекулативни съобщения“, каза пред ИРНА говорителката Фатеме Мохаджерани, според която трябва да се изчакат резултатите от щателното разследване на причината за експлозията.
По указания на президента Масуд Пезешкиан сега на място са двама министри, за да направят оценка на ситуацията заедно с експерти, допълни говорителката.
По-рано Хосейн Зафари, говорител на иранската Организация за управление на кризите, каза за ИРНА, че експлозията се дължи на неправилно съхранение на контейнери с химикали. Говорител на иранското правителство обаче заяви, че все още не може да се определи точната причина за инцидента.
Митническите служители на пристанището съобщиха, че на контейнерната площадка, където е станала експлозията, вероятно е имало „опасни стоки и химикали“.
Източник: БТА
Свят
Видни кюрдски представители настояват за изграждане на „демократична и децентрализирана“ държава в Сирия след падането на Башар Асад

Няколко кюрдски партии приеха вчера обща позиция в подкрепа на изграждането в Сирия на „демократична и децентрализирана“ държава след падането от власт на Башар Асад – държава, в която да бъдат гарантирани техните права, предаде Франс прес.
Подкрепяни от Вашингтон, кюрдите контролират обширни територии в северната и източната част на Сирия, включително главните петролни и газови находища, и виждат в края на управлението на Башар Асад, свален от новите ислямистки власти на 8 декември миналата година, възможност да получат по-видимо представителство в мултиетническата държава.
Над 400 видни сирийски кюрди, кюрдски представители от Ирак, а също от Турция, взеха участие в конференция под надслов „Единство в кюрдската позиция и редици“, в края на която участниците приеха „проект за обща кюрдска политическа визия, излагащ (…) реалистичен подход за справедливо решение на кюрдския въпрос в Сирия като децентрализирана демократична държава“.
Заключителната декларация представлява „учредителна харта на единна, многонационална, мултирелигиозна и мултикултурна Сирия, чиято конституция гарантира националните права на кюрдския народ, защитава свободата и правата на жените и благоприятства дейното им участие във всички политически, социални и военни институции“, каза кюрдският висш представител Мохамед Исмаил.
В декларацията се призовава тази визия да бъде приета като „основа за национален диалог“ между кюрдските сили, както и с новата администрация в Дамаск и всички сирийски национални сили, и се обявява предстоящото съставяне на делегация, натоварена да започне диалог със заинтересованите страни за конкретизирането на целите на тази позиция.
Новите власти отхвърлиха всеки опит за разделение или сепаратизъм, имайки предвид стремежите на кюрдите да консолидират автономията, придобита в хода на конфликта от 2011 г. досега.
На 11 март президентът Ахмед аш Шараа и командирът на Сирийските демократични сили (СДС) Мазлум Абди подписаха двустранно споразумение, целящо интегриране на институциите на кюрдската автономна администрация в сирийската държава.
СДС, въоръженото крило на автономната администрация, оглави борбата срещу групировката „Ислямска държава“, която разгроми териториално през 2019 г.
„Целта на конференцията не е, както твърдят някои, да се раздели страната, а напротив – да се насърчи единството на Сирия“, заяви Абди при откриването на конференцията, в която участваха и кюрдски партии, съперничещи на автономната администрация.
„Искаме всички сирийски съставни елементи да получат правата си в конституцията, за да можем да изградим демократична, децентрализирана и приобщаваща Сирия“, добави той.
Кюрдите отхвърлиха приетата от Дамаск конституционна декларация, която предоставя пълни правомощия на Шараа, тъй като смятат, че тя не отразява многообразието на Сирия.
В съобщение, публикувано на мрежата „Екс“X, Бадран Чия Кюрд, висш представител на автономната администрация, заяви, че конференцията бележи „исторически момент“, който ще даде възможност на кюрдите „да играят първостепенна роля в радикалните демократични промени в Сирия“.
Източник: БТА
Свят
Как се прости Словакия с папа Франциск?

Високопоставени словашки представители реагираха на кончината на папа Франциск, чийто земен път приключи на 21 април.
Словашката новинарска агенция ТАСР предаде в дните след смъртта на Светия отец какви бяха реакциите на най-висшите представители на властта, на словашките политици и духовници.
Папа Франциск беше въплъщение на смирението и човечността, той беше убеден привърженик на мира и борец срещу злото. Почина човек, който очароваше всички със своята човечност, скромност и мъдрост, заяви в социалните мрежи словашкият президент Петер Пелегрини.
„Светият отец беше един от тези редки хора, които говорят малко, а казват много. Никога няма да забравя неговите думи, че народът е като дърво, което е един цялостен жив организъм. Няма да забравя думите му, че можем да гледаме отвисоко към другите, само ако се навеждаме към тях, за да им помогнем“, написа словашкият държавен глава.
Петер Пелегрини каза още, че е имал честта да се срещне два пъти със Светия отец и да чуе словата му. Словашкият президент подчерта, че има голяма разлика между знаменитостите, които „за няколко дни се сдобиват със слава в социалните мрежи, а след това биват забравени“, и истинския морален авторитет, който с постъпките си вече е станал една от най-значимите личности в историята.
Наследството на папа Франциск ще остане завинаги в сърцата на хората, заяви председателят на словашкия парламент Рихард Раши, който е представител на основаната от Петер Пелегрини партия „Глас – социална демокрация“.
Светият отец винаги беше на страната на доброто и беше пример за всички. Със смъртта му светът изгуби една важна личност, изтъкна Раши в социалните мрежи.
„Изказвам искрените си съболезнования на всички, които бяха опечалени от кончината на папата. Неговото силно наследие обаче ще остане с нас завинаги. Оценявам изключително много честта, която имах, да се срещна лично с папа Франциск през 2014 година във Ватикана“, изтъкна Раши, който по онова време беше кмет на Кошице – вторият по големина град в Словакия след столицата Братислава.
С папа Франциск си отива едно много добро, състрадателно, любящо, проницателно и разбиращо сърце, заяви в социалните мрежи словашкият премиер Роберт Фицо.
Смъртта на Светия отец е загуба за целия свят, каза още министър-председателят.
„Той беше велик духовник на обичта. Беше смирен човек на диалога, спокойствието и мира. Беше неуморен човек на истината, който смело преодоляваше разногласията и изграждаше обединителни мостове“, отбеляза Роберт Фицо, който сподели, че за него е било чест да се запознае лично с папата и да разговаря с него.
Освен за реакциите на най-висшите представители на властта, ТАСР съобщи и за реакциите на други словашки политици, които изразиха искрените си съболезнования по повод кончината на папа Франциск. Словашката новинарска агенция отбелязва, че мнозина от тях са обърнали внимание на скромния начин на живот на папата, на неговата човечност, както и на връзката му със Словакия.
ТАСР припомня, че папа Франциск посети Словакия през 2021 година. Посещението му продължи четири дни, през които той се срещна с най-висшите държавни представители, с представители на верските общности, както и с представители на еврейската и ромската общност в Словакия. По време на визитата си Светият отец посети няколко словашки града, сред които Братислава, Кошице и Прешов.
Словашкият външен министър Юрай Бланар (представител на партията на премиера Роберт Фицо „Посока – социална демокрация“, която е най-важният партньор в коалицията, която управлява Словакия понастоящем) отбеляза, че папа Франциск често е подчертавал колко е важен мирът.
Министърът на вътрешните работи и председател на втория по значимост партньор в управляващата коалиция „Глас – социална демокрация“ Матуш Шутай Ещок заяви в социалните мрежи, че от този свят си е отишъл един „човек на диалога, който показваше на света приветливото лице на Бога, и който обичаше Словакия“. Вътрешният министър изтъкна, че на света ще липсват правдивостта и мъдростта на Светия отец.
Третият партньор в управляващата коалиция – Словашката национална партия, написа в социалните мрежи, че покойният папа е повлиял на милиони хора със своите възгледи.
Председателят на основната опозиционна партия – „Прогресивна Словакия“, Михал Шимечка заяви, че папа Франциск е бил пратеник на надеждата, помирението, сътрудничеството и смирението.
Папа Франциск беше изключително дълбок и смирен човек, човек на знанието. Той не обичаше нетърпимостта, грубостта и насилието, заяви бившата словашка президентка Зузана Чапутова, която беше държавен глава по време на посещението на папата в Словакия през 2021 г.
Църквата и целият свят загубиха със смъртта на папа Франциск един изключителен пастир, който със своя живот и служба остави неизличима следа. Той беше човек на вярата, смирението и служението, успяваше да се обръща не само към католиците, но и към всички хора на добрата воля, каза председателят на Конференцията на словашките епископи Бернард Бобер.
На вчерашното погребение на папа Франциск присъстваха президентът на Словакия Петер Пелегрини и словашкият външен министър Юрай Бланар, в качеството си на представител на правителството.
На 23 април премиерът Роберт Фицо обяви, че денят на погребението на Светия отец, 26 април, ще бъде ден на национален траур в Словакия. Заради траура бе наредено свалянето на националните флагове наполовина.
Снощи в памет на папа Франциск Братиславският замък бе осветен с проекция с лика на Светия отец.
Източник: БТА
-
Святпреди 1 седмица
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Спортпреди 1 седмица
Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“
-
Обществопреди 1 седмица
Проф. Рачев: За Великден времето ще се опъне като пране
-
Политикапреди 1 седмица
ЕК: България поиска да оттегли молбата си за плащане на втория транш по ПВУ
-
Икономикапреди 1 седмица
Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години
-
Икономикапреди 1 седмица
Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ
-
Святпреди 1 седмица
САЩ дават противоречиви сигнали, натискът за мирно споразумение в Украйна расте
-
Святпреди 1 седмица
Сраженията продължават, руските удари продължават, заяви украинският президент Зеленски