Свят
Пакистан свика среща на Националното командно управление, което отговаря и за ядрения арсенал

Пакистанският премиер Шехбаз Шариф свика извънредна среща на Националното командно управление, което взема решения, свързани със сигурността, включително тези, свързани с ядрения арсенал на страната, след ескалацията на конфликта със съседна Индия, предадоха Ройтерс и ДПА.
Очаква се заседанието да бъде проведено по-късно днес, съобщи министърът на външните работи Ишак Дар.
Срещата бе свикана часове, след като Индия и Пакистан взаимно се обстреляха с ракети, твърдейки, че са разрушили военновъздушни бази на територията на противниковата страна.
Индийските въоръжени сили заявиха след ударите по тяхна територия, че Пакистан продължава „явната ескалация“ по западната граница на Индия и че „вражеските планове“ ще бъдат провалени.
Министърът на планирането на Пакистан Асан Икбал заяви, че ескалацията е изпитание за международната общност.
„Не бихме искали да видим прекрачването на ядрения праг“, заяви той, цитиран от Ройтерс.
Пакистанският министър на информацията Атаула Тарар заяви в публикация в социалната мрежа „Екс“, че военната операция на страната му е наречена „Бунянун Марсус“. Терминът е взет от Корана и означава твърда, обединена структура
Напрежението между двете страни, които са ядрени сили, ескалира тази седмица, след като и двете държави се обвиниха една друга в нарушаване на въздушното пространство с дронове.
Най-малко 48 души са загинали при сраженията, напомня Ройтерс.
Междувременно американският държавен секретар Марко Рубио съобщи, че е разговарял по телефона с началника на Генералния щаб на пакистанската армия Асим Нунир. Той е предложил посредничеството на САЩ за стартиране на конструктивни преговори с цел да бъде избегнат бъдещ конфликт.
Рубио е призовал още веднъж Делхи и Исламабад за деескалация.
„Това е мек сигнал за ядрено оръжие, но също така е в съответствие с ядрената доктрина на Пакистан за първа употреба и реалистично отразява къде се намираме на стълбицата на ескалация – което е доста високо, след множество дуели между двете страни, и също така липсва прецедент“, коментира пред Ройтерс Асфандяр Мир, старши изследовател на Южна Азия в Центъра „Стимсън“ в САЩ.
Източник: БТА
Свят
Ким Чен-ун смята приятелството си с руския президент за чест

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун заяви по време на посещението си в руското посолство в Пхенян на 9 май, че високо цени приятелството с руския президент Владимир Путин, съобщи агенция КЦТА, цитирана от ТАСС.
„Смятам за безкрайна чест да имам за свой най-близък приятел и другар такъв опитен лидер на силна държава като президента Путин. Нашият народ също смята за въпрос на гордост и чест да поддържа братски отношения с великия руски народ и да поддържа съюзнически отношения с великата Руска федерация“, заяви Ким Чен-ун.
„Напълно сме уверени, че скрепените с кръв съюзнически отношения между КНДР и Руската федерация, които навлязоха в период на бърз просперитет, ще продължат безрезервно и в бъдеще и ще покажат напълно своя неизчерпаем потенциал във всички области“, добави той.
На 9 май Ким Чен-ун посети руското посолство в Пхенян заедно с дъщеря си по случай Деня на победата, припомня ТАСС.
/ПЙ/
Източник: БТА
Свят
ТАСР: Като служител на Европейската комисия Кая Калас няма право да критикува премиера на една суверенна държава, заяви Роберт Фицо

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас няма право да критикува премиера на една суверенна държава, заяви снощи словашкият премиер Роберт Фицо, реагирайки на критиките по адрес на посещението му в Москва по случай 80 години от края на Втората световна война в Европа от нейна страна, предаде словашката новинарска агенция ТАСР, позовавайки се на изявление от пресслужбата на правителството в Братислава.
Калас заяви вчера, че Фицо е на погрешната страна на историята, срещайки се с руския президент Владимир Путин, по чиято заповед руските военни нахлуха в съседна Украйна през февруари 2022 г. „Наистина не разбирам. Всички тези, които подкрепят свободата, независимостта и европейските ценности, днес трябва да са в Украйна на Деня на Европа, а не в Москва“, заяви тя.
Словашкият премиер обясни, че е пристигнал в Москва, за да почете над 60 000 войници от Червената армия, загинали при освобождението на Словакия. „Не ми е ясно какво общо имат тези смели хора с настоящата международна ситуация“, заяви Фицо.
Премиерът заяви, че Калас „като високопоставен служител на ЕК няма абсолютно никакви правомощия да критикува суверенен премиер на една суверенна държава, който подхожда към целия европейски дневен ред по конструктивен начин“. Той също така изрази несъгласието си с политиката на „новата желязна завеса“, върху която Калас, според Фицо, работи усилено.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и ТАСР)
/ПЙ/
Източник: БТА
Свят
Би Би Си: Чии въоръжени сили са по силни: на Индия или на Пакистан?

На фона на засилващото се напрежение между Индия и Пакистан британската обществена радио и телевизия Би Би Си в свой материал прави сравнение на мощта на въоръжените сили на Индия и Пакистан.
На първо място медията сравнява капацитета на двете страни по отношение на дроновете, а след това и на другите видове въоръжения.
И двете страни разширяват своите флотилии от дронове, както чрез внос, така и чрез разработване на собствени технологии и производство. Индия е лидер по брой дронове. Както каза пред Би Би Си военният експерт Рахул Беди, индийските въоръжени сили ще разполагат с около 5000 дрона през следващите от две до четири години.
Миналата година Индия се споразумя с Държавния департамент на САЩ да закупи 31 бойни дрона ЕмКю-9Би „СкайГардиън“ (MQ-9B SkyGuardian) и морски „СийГардиън“ (SeaGuardian)
Въпреки че Пакистан разполага с по-малко дронове от Индия, неговите апарати също имат разнообразни възможности като наблюдение, разузнаване и нанасяне на прецизни удари.
Ключовото предимство на пакистанските дронове е натрупаният опит от използването им в бойни операции. Например, пакистанският дрон „Бурак“ се използва в антитерористични операции от 2015 г. насам.
Пакистан, подобно на Индия, активно внася най-съвременни дронове, главно от Турция и Китай.
Индия има военна сила от 1,4 милиона души и страната е класирана на четвърто място сред най-мощните във военно отношение държави, според независимия индекс на Глобалната огнева мощ (Global Firepower Index). Пакистанската армия е значително по-малка, наброявайки 654 000 войници.
Разходите за отбрана на Индия през 2024 г. също са били девет пъти по-високи от тези на Пакистан, според доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI).
Що се отнася до сухопътните сили, Индия разполага с над 4200 танка, докато Пакистан разполага с повече от 2600.
Индийските военновъздушни сили разполагат с 2229 самолета, включително 513 изтребителя и 130 бомбардировача. Пакистан разполага с 830 самолета по-малко, според Глобалния индекс на огневата мощ.
Индийският военноморски флот разполага с 293 кораба, два пъти повече от пакистанския.
Пакистанската ракетна програма донякъде изостава от индийската и включва крилати и балистични ракети, както и ракети със среден и малък обсег.
Индия разполага с по-широк набор от ракети: те включват ракети „Притхви“ с обхват от 250 до 600 към, също така ракетите от серията „Агни“ с обхват от 1200 до 8000 км, както и крилати ракети от сериите „Нирбхая“ и „Брахмос“.
Притежаването на ракети с различен обсег от страна на Индия демонстрира намерението на страната да сдържа Китай, с който също има териториални спорове.
По-разнообразната гама от ракети обаче не означава, че Индия ще може лесно да победи Пакистан – не бива да се забравя, че и двете страни имат ядрени оръжия, напомня Би Би Си.
Стокхолмският институт за изследване на мира изчислява, че Индия разполага със 172 ядрени бойни глави, докато Пакистан има 170.
Няма обаче достоверна информация за това колко от тези ядрени бойни глави са в бойна готовност в двете страни.
Пакистан разработва ядрени оръжия, за да се конкурира с Индия, докато Индия е фокусирана върху изграждането на ракети с голям обсег, които биха могли да бъдат насочени и към Китай.
Последиците от потенциален конфликт биха могли да бъдат катастрофални, тъй като Китай, съсед на Индия и Пакистан, също увеличи ядрения си арсенал с 22%, увеличавайки броя на бойните глави от 410 на 500.
Залогът в този конфликт е изключително висок, затова международната общност призовава и двете страни да проявят сдържаност.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Политикапреди 5 дни
Пеевски се ядоса на тротинетките, иска да имат регистрация и да се карат задължително с каска
-
Святпреди 5 дни
Израел оставя прозорец за преговори за освобождаване на държаните в Газа заложници
-
Балканипреди 2 дни
АА: Проектът за „Пътя за развитие“ ще допринесе за стабилността в Ирак и в целия регион, каза президентът на Турция Ердоган
-
Икономикапреди 1 седмица
БАСФ насочва вниманието си към Азия като ключов двигател на растежа за германския концерн
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.