Свят
Оцелели от Холокоста призоваха в бившия германски концентрационен лагер „Равенсбрюк“ за борба срещу расизма и антисемитизма

Оцелели от Холокоста призоваха днес света да не забравя нацистките зверства и приканиха младите хора да се борят с расизма и антисемитизма по време на церемония по случай 80-годишнината от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер „Равенсбрюк“, предаде Франс прес.
Девет мъже и жени, които са преживели ужасите на този лагер северно от Берлин и сега са на възраст между 80 и 90 години, роднини на бивши затворници, както и високопоставени представители на властите, бяха сред около 1200-те присъстващи на събитието.
За Лили Келер Розенберг, французойка от еврейски произход, която е депортирана в лагера на 11-годишна възраст, оцеляването ѝ е „голямо отмъщение към нацистите“.
„Никога не сме си представяли, че можем да издържим толкова дълго. За мен това е нещо изключително“, казва пред АФП 93-годишната жена, която прекарва повече от година в Равенсбрюк, преди да бъде прехвърлена в концентрационния лагер „Берген-Белзен“.
Тя заяви, че е решена да продължи да разказва на младите хора за своя опит, за да предотврати повторение на миналото. „Те трябва да се (борят) с расизма, който е бич, а също и с антисемитизма, който се завръща“, казва Розенберг.
Около 130 000 души от цяла Европа са изпратени в Равенсбрюк – най-големия нацистки лагер за жени и деца. За мъжете затворници е построен и по-малък съседен лагер.
Освен евреи в лагера са депортирани и политически противници на нацистите, роми и осъдени престъпници. Между 20 000 и 30 000 души умират там, много от тях в резултат на принудителен труд, но също и в газовите камери на смъртта.
Лагерът, в който остават само около 3000 болни затворници, е освободен на 30 април 1945 г. от съветската Червена армия.
Германия, която е страна, обременена от спомена за нацистките престъпления, е все по-обезпокоена за бъдещето на паметта за Холокоста, на фона на възхода на крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ). Тази партия, която зае второ място на парламентарните избори през февруари, тази седмица беше класифицирана като екстремистка от германското разузнаване.
Някои членове на AзГ се противопоставиха на традицията да се отбелязва Холокоста в Германия, която тази година проведе няколко церемонии по случай 80-годишнината от освобождаването на нацистките лагери.
„Автократите, екстремистите и популистите по целия свят, включително и в нашите собствени страни, искат да атакуват и унищожат тази мирна и обединена Европа“, предупреди вчера на церемония в концентрационния лагер „Нойенгаме“ в Хамбург германският канцлер Олаф Шолц, който във вторник ще предаде юздите на управлението на консерватора Фридрих Мерц.
Източник: БТА
Свят
Доналд Тръмп каза, че не знае дали е нужно да спазва Конституцията на САЩ

Американският президент Доналд Тръмп каза, че не знае дали е нужно да спазва Конституцията на САЩ, съобщиха Франс прес и ДПА.
Помолен да коментира в интервю за Ен Би Си дали „трябва да се придържа към основния закон“, той отговори с думите: „Не знам“.
Редица решения на републиканеца бяха подложени още в първите месеци от управлението му на съдебно оспорване на основание, че според жалбоподателите им с тях се нарушава Конституцията, най-вече във връзка с имиграционната политика на правителството му.
Президентът често е питан от журналисти дали смята да спазва всяко съдебно решение, което бъде издадено по отношение на политиката му.
„Имам отлични адвокати, които работят за мен и очевидно ще изпълняват това, което Върховният съд каже“, посочи Тръмп в интервюто.
Републиканецът изрази недоволство, че съдилищата в САЩ му пречат да депортира криминално проявени мигранти. Той каза, че става дума за, по думите му, десетки хиляди хора, някои от които определи като „убийци и наркопласьори, някои от най-лошите хора на Земята“.
„Бях избран, за да премахна тези хора оттук, но съдът не ми дава“, твърди Тръмп. По думите му не е необходимо всеки отделен случай да минава през съдилищата.
Наскоро духовете в САЩ бяха разбунени от случая на Килмар Абрего Гарсия, мъж от американския щат Мериленд, който е родом от Салвадор и който беше депортиран преди няколко седмици.
Американското правителство призна, че в случая става дума за „административна грешка“, но същевременно държи на обвиненията си, че той е член на престъпна банда; Абрего Гарсия отрича да принадлежи към криминални структури.
Федерален съдия нареди на правителството на Тръмп да върне мъжа в САЩ. Впоследствие случаят беше отнесен до Върховния съд и оттогава има съдебни спорове как да се постъпи по-нататък. Американските власти засега не предприемат никакви действия за връщане на Абрего Гарсия в САЩ.
Източник: БТА
Свят
Иран каза, че ще отвърне на всяка атака на САЩ или Израел

Иранският министър на отбраната Азиз Насирзаде каза, че Техеран ще отвърне на всеки удар от страна на САЩ или Израел по Ислямската република, предаде Ройтерс.
„Ако тази война бъде инициирана от САЩ или ционисткият режим (Израел), Иран ще атакува интересите, базите и силите им, където и да се намират и когато прецени за необходимо“, каза Насирзаде в ефира на иранската държавна телевизия.
По-рано денс израелският премиер Бенямин Нетаняху заплаши, че в отговор на ракетния удар по летище „Бен-Гурион“ в Тел Авив, нанесен от проиранските йеменски бунтовници хуси, ще отвърне на Техеран „във време и място, избрани от Израел“, предаде Франс прес.
„Нападенията на хусите произтичат от Иран. Израел ще отговори на нападението на хусите срещу най-голямото ни летище „Бен-Гурион“ на техните ирански терористични господари във време и на място, избрани от нас“, написа Нетаняху в социалната мрежа „Екс“.
/ВС/
Източник: БТА
Свят
Словакия отбеляза 21 години от присъединяването си към Европейския съюз

Тази седмица (1 май) Словакия отбеляза 21 години от присъединяването си към Европейския съюз.
Словакия поема по пътя към европейските структури малко след разделянето на Чехословакия и появата на независимата Словашка република на 1 януари 1993, се казва в материал на словашката новинарска агенция ТАСР.
ТАСР отбелязва, че присъединяването на Словакия към ЕС се отбелязва на 1 май, тъй като именно на тази дата през 2004 година Словашката република се присъедини към европейското семейство, заедно с Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Полша, Словения, Унгария и Чехия. Към тогавашните 15 държави членове се присъединиха 10 нови, като и досега това е най-голямото разширение на ЕС.
Десет месеца след появяването си Словашката република подписва на 4 октомври 1993 година в Люксембург споразумение за асоцииране с Европейския съюз. Този документ гарантира преход към зоната на свободния пазар, редовен политически диалог и подготовка за бъдещото членство в европейското обединение. Преговорите за присъединяване официално приключват на 13 декември 2002 година на среща на върха в Копенхаген, когато са закрити главите, отнасящи се до селското стопанство, финансите и бюджета.
Тогавашният президент Рудолф Шустер насрочи референдум за присъединяването на Словакия към ЕС, който бе произведен на 16 и 17 май 2003 година. Въпросът на референдума беше: „Съгласни ли сте с това Словакия да стане страна – членка на Европейския съюз?“. На референдума гласуваха 52,15% от имащите право да гласуват, като 92,46% от гласувалите изразиха съгласие с присъединяването към ЕС.
ТАСР припомня още, че Словакия стана част от Шенгенското пространство на 21 декември 2007 година и прие еврото на 1 януари 2009 г.
Присъединяването към ЕС даде възможност на словашките граждани свободно да пътуват, да работят, да учат и да се занимават с предприемачество в рамките на блока, отбелязва словашката новинарска агенция.
В променящия се свят членството на Словакия в Европейския съюз е от голямо значение, заяви словашкият президент Петер Пелегрини на годишнината от присъединяването към ЕС.
Държавният глава призова сънародниците си да си припомнят на първо място тези ценности, които обединяват словаците с европейските им партньори, а не нещата, които са повод за разделения.
Понастоящем сме свидетели на такива сериозни изменения в света, каквито не сме виждали цели десетилетия, каза още словашкият президент. Той отбеляза, че членството на Словакия в ЕС понастоящем е от голямо значение и дава на страната перспектива.
„Живеем във време, в правилата, на които се крепи световният ред и които бяха създавани цели десетилетия, се менят от ден на ден. Отново взима връх правото на най-силния и международното право отива на втори план. Малките страни като Словакия, които са уязвими в икономическо отношение и от гледна точка на сигурността, в такива тежки моменти следва да се опират на своите партньори и съюзници. Без тях бихме били оставени на милостта на тези, които не признават никакви правила“, изтъкна Пелегрини.
Същевременно, словашкият президент заяви, че ЕС си има и своите недостатъци.
„Можем, разбира се, да критикуваме ЕС за много неща. Като се започне от прекомерната бюрокрация, която без да има нужда, решава неща, които няма нужда да решава, и се стигне до фундаментални икономически и екологични инициативи, които се оказаха твърде смели и почти неизпълними без сътрудничество с останалия свят“, посочи Петер Пелегрини.
Президентът каза още, че ЕС с решенията си доста пъти не е изпълнил ангажименти по основните стълбове, на които е било създадено европейското обединение – мир, икономическо сътрудничество без излишни бариери и сигурност на европейските граници. Въпреки това държавният глава заяви, че вижда бъдещето на Словакия в Европейския съюз, защото заедно с европейските партньори тези неща може да бъдат променени към по-добро.
На годишнината от присъединяването към Европейския съюз партията на премиера Роберт Фицо „Посока – социална демокрация“, която е най-важната политическа сила в коалицията, която управлява Словакия понастоящем, заяви, че най-голямото предизвикателство пред ЕС е да се завърне към принципа на суверенно сътрудничество между страните – членки на блока. ЕС трябва да се реформира по такъв начин, че да не насърчава централизираното взимане на решения, нереалната зелена политика и натиска по миграционните въпроси, изтъкна партията на Фицо.
Словакия се нуждае от силен глас в ЕС, който да пази националните интереси, социалната стабилност и мира, каза пред ТАСР Любица Кочалова от пресслужбата на „Посока – социална демокрация“.
Отмяната на правото на вето би могло да стане началото на края на ЕС, защото с неговата отмяна държавите като Словашката република биха станали просто статисти, заяви „Посока – социална демокрация“.
Според най-важния партньор в словашката управляваща коалиция ЕС трябва във външната си политика да залага на мира, дипломацията и стратегическата автономия.
Нито един от аргументите, с които се отправят критики към Европейския съюз, не може да бъде използван за поставяне на карта на бъдещето на Словашката република и за разговори за излизане от ЕС, каза на годишнината от присъединяването към ЕС председателят на словашкия парламент Рихард Раши, който е представител на основаната от Петер Пелегрини партия „Глас – социална демокрация“, която е вторият по значимост партньор в управляващата коалиция.
Раши подчерта, че е необходимо Словакия да си сътрудничи с икономическите си партньори и с партньорите си в сферата на сигурността.
„У нас доминират западните инвестиции и използваме фондове за подобряване на качеството на живота в регионите. Статистиките показват, че именно европейските пари променят към по-добро качеството на живота в нашите градове и села, защото държавният бюджет не е достатъчен за това“, изтъкна председателят на парламента.
Председателят на „Глас – социална демокрация“ и министър на вътрешните работи Матуш Шутай Ещок заяви по случай годишнината, че партията му се противопоставя на каквито и да било разговори за излизане на Словакия от ЕС.
Партийният лидер каза, че ЕС е жизненото пространство на Словакия. Той посочи, че са необходими конструктивни дискусии за това как ЕС да се върне към своите основополагащи принципи.
Опозиционната партия „Словакия“ на бившия премиер Игор Матович също обърна внимание на важността на правото на ЕС.
За „Словакия“ съхраняването на правото на вето е от ключово значение, но то не би трябвало да води до парализиране на ЕС и до липса на гъвкавост. Според опозиционното движение приоритет за Европейския съюз трябва да бъде суверенитетът на членуващите държави и общата им отбрана. Партията на Матович изтъкна, че най-голямото предизвикателство пред ЕС е справянето с глобалните кризи, като се започне от заплахите в сферата на сигурността и се стигне до икономическите проблеми и енергийните неясноти.
Нужна ни е една дееспособна и демократична Европа, която е готова да се справя със заплахите в сферата на сигурността и екологията на нашето съвремие, заяви за ТАСР по случай годишнината от присъединяването на Словакия към ЕС представителят на най-голямата опозиционна партия „Прогресивна Словакия“ и заместник-председател на Европейския парламент Мартин Хойсик.
Според „Прогресивна Словакия“ ЕС трябва да стане истинска глобална сила и да бъде готова да се разширява по посока към Украйна и Западните Балкани.
За да се справи с предизвикателствата, ЕС трябва да засили конкурентоспособността си, заяви опозиционната партия „Свобода и солидарност“. Според тази политическа сила ЕС трябва да задълбочава механизмите за сътрудничество между държавите от блока и да използва максимално преимуществата, с които разполага в сътрудничеството си със страни като Обединеното кралство, Норвегия, Украйна и страните от региона на Западните Балкани.
Във време на геополитическо напрежение членството в ЕС е гаранция за сигурност, заяви опозиционното Християндемократическо движение.
Качеството на живота в Словакия се е подобрило значително, откакто страната се присъедини към Европейския съюз. Европейските фондове допринесоха за икономически растеж и са важен източник за публичните инвестиции, заяви Представителството на Европейската комисия в Словакия по случай 21-ата годишнина от присъединяването към ЕС. Представителството допълни, че според проучване на Евробарометър от декември 53% от анкетираните словаци са казали, че се доверяват на Европейския съюз, а две трети са заявили, че се чувстват свързани с ЕС.
Източник: БТА
-
Политикапреди 4 дни
Парламентът прие окончателния вариант на закона за защита на лицата, подаващи сигнали
-
Спортпреди 1 седмица
Александър Везенков бе най-резултатен за втория успех на Олимпиакос над Реал Мадрид в четвъртфиналите на баскетболната Евролига
-
Българияпреди 1 седмица
Дете е пострадало при инцидент с неукрепена сцена на благотворителна инициатива в Стара Загора
-
Святпреди 6 дни
Екипи за действия при извънредни ситуации са реагирали на 286 сигнала за хора, заседнали в асансьори в Мадрид
-
Политикапреди 1 седмица
В момента Путин няма никакъв интерес да спре войната, твърди Тагарев
-
Икономикапреди 1 седмица
Представители на администрацията на Тръмп с противоречиви послания относно евентуални преговори с Китай за митата, посочва Ройтерс
-
Святпреди 1 седмица
Световни лидери и монарси ще присъстват на днешното погребение на папа Франциск; премиерът Росен Желязков е начело на българската делегация
-
Святпреди 1 седмица
Доналд Тръмп заяви, че може да се прибегне до налагането на нови санкции срещу Русия заради продължаващите ѝ удари по Украйна