Здраве
Отпускат 39,5 млн. лв. за психиатриите
Снимка Янка Петкова
Министерство на здравеопазването
Министерството на здравеопазването ще получи 39 500 000 лв. за допълнителни разходи, реши Министерския съвет с прието постановление на днешното си заседание.
С допълнителните средства ще се увеличат разходите по „Политика в областта на диагностиката и лечението“, бюджетна програма „Психиатрична помощ“ по бюджета на Министерството на здравеопазването за 2025 г., в размер на 39 500 000 лева, в т.ч. показател „Персонал“ – 12 500 000 лева.
С проекта на акт се цели да се увеличи капацитета на системата на психиатрична помощ, като се привлекат нови кадри в психиатричните болници чрез осигуряване на справедливо възнаграждение и достойни условия на труд.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
БЛС е против практики на сестри и акушерки да се финансират пряко от НЗОК

Българският лекарски съюз (БЛС) е против директното финансиране на амбулатории за здравни грижи на медицински сестри или акушерки. Медицинска субординация е гаранция за качеството и безопасността на медицинските услуги. Лекарят е ръководител на лечебния процес и отговорността се носи от него.
Това е становището на съсловната организация след проведена среща между БЛС и Министерството на здравеопазването по повод прякото публично финансиране на дейността дейността на лечебните заведения, регистрирани по Закона за лечебните заведения от медицински сестри и акушерки.
От Съюза изтъкват няколко аргумента, които според тях се базират на действащата нормативна уредба, медицинската логика и възможните негативни последици от подобна реформа.
Субординация в системата на здравеопазването
Организацията на здравната система в Република България се основава на ясна йерархия на отговорности и компетентности между различните медицински специалисти, като водещо място заема лекарят. Медицинските сестри и акушерките играят ключова роля в грижата за пациента, но тя е изпълнителска и подчинена на медицинските предписания, дадени от лекар, който носи правната и медицинска отговорност за процеса на лечение, подчертават от БЛС.
Оттам изтъкват, че медицинската помощ е строго регламентирана система, основана на медицински алгоритми, клинични пътеки, процедури, правила за добра медицинска практика, медицински стандарти, вътрешни правила на лечебните заведения, пр. Основен принцип е т.нар. „медицинска субординация” – концепция, според която лекарят е ръководител на лечебния процес, а медицинските сестри и акушерки изпълняват дейности, възложени им от него, в рамките на своите компетенции.
Тази субординация не е само формална или организационна. Тя има своите функционални и правни основания. Лекарят поема правната отговорност за крайния резултат от лечението – лекарят извършва диагностичната преценка, взема решение за нуждата от медицински интервенции, медикаменти, хоспитализация, проследяване, консултации и др. Медицинската сестра не притежава правомощия да взема самостоятелни медицински решения, включително, но не само по отношение на диагнозата, избора на терапия и нейното проследяване, подчертават от Лекарския съюз и допълват, че в ЕС и държавите с развити здравни системи медицинските сестри не са самостоятелни изпълнители на медицинска помощ.
В страните в Европейския съюз и в държавите с развити здравни системи медицинските сестри не са самостоятелни изпълнители на медицинска помощ пряко финансирани с публични средства.
Отрицателни последици върху кадровия дефицит в системата
Предложението за въвеждане на възможност медицинските сестри и акушерки да бъдат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с правото на директен договор и финансиране от НЗОК представлява не просто организационна промяна, а съществено преразпределение на човешкия ресурс в здравната система, което ще има дългосрочни и трайно негативни последици върху кадровия капацитет, особено в болничната помощ.
По този начин не само не се решава натрупаният кадрови дефицит в здравната система, но и се създава допълнителен структурен дисбаланс, като фрагментира ресурсите, разрушава логиката на екипната работа и застрашава цялостната координация на медицинските грижи. България страда от тежък и системен недостиг на медицински сестри и акушерки. Причините за това са комплексни: ниско заплащане, пренатоварване, липса на кариерно развитие и обезкуражаваща работна среда, твърдят от БЛС.
Според Съюза самостоятелните практики само ще преразпределят и без това ограничения човешки ресурс. Така съществуващият дефицит ще бъде просто прехвърлен от едно звено в системата към друго – от болници към индивидуални практики, от държавния към частния сектор, от малките към големите населени места.
Промяна без анализ и оценка на въздействието
От съсловната организация посочват, че предложението медицинските сестри и акушерки да се превърнат в самостоятелни изпълнители на медицинска помощ, с право на пряк договор и финансиране от НЗОК, не е подкрепено с нито един официален стратегически документ, нормативна концепция, предварителна оценка на въздействието или пилотен модел.
Според тях въвеждането на нов тип публично финансирани изпълнители, без ясно място в съществуващата структура, ще доведе до както до размиване на отговорностите между лекари и сестри, особено в спешни състояния, хронични болести, взаимодействие с лекарства и др., така и затруднение в отчетността пред НЗОК — как ще се контролират тези практики, по какви показатели ще оценява ефективността на тяхната дейност и как ще се гарантира устойчивостта на публичното финансиране, без да се отнемат средства от други сектори на медицинската помощ.
Според становището предложението медицинските сестри и акушерките да станат самостоятелни изпълнители на медицинска помощ с право на пряко финансиране на дейността си от НЗОК е нецелесъобразна, рискова и слабо обоснована намеса в системата на здравеопазването, която ще доведе до задълбочаване на кадровия дефицит, нарушаване на медицинската субординация, риск за качеството и безопасността на медицинската помощ, фрагментиране и отслабване на здравната система, опасност от неефективно разходване на публичен ресурс.
От БЛС предлагат да се създаде нормативна възможност лечебните заведения за първична извънболнична медицинска помощ, специализирана извънболнична медицинска помощ, както и болнична медицинска помощ, да осигуряват дейностите на медицинските сестри и акушерки чрез два основни механизма: първо, чрез сключване на трудови договори с тях, и второ – чрез сключване на договори с амбулатории за здравни грижи, регистрирани от тези специалисти по реда на Закона за лечебните заведения.
Съгласно тази концепция, публичното финансиране следва да продължи да се предоставя не на самостоятелни сестрински или акушерски практики, а на съществуващите лечебни заведения – тези, които осигуряват първичната, специализираната и болничната медицинска помощ. Те, от своя страна, следва да имат нормативно призната възможност да възлагат здравните грижи, предоставяни от медицински сестри и акушерки, било чрез трудово правоотношение, било чрез сключване на договор с регистрирана амбулатория за здравни грижи, смятат от БЛС.
Източник: Offnews.bg
Здраве
Китай издаде книга за COVID-19, вирусът не бил с лабораторен произход

Информационната служба на Китайския държавен съвет публикува днес бяла книга със заглавие „Предотвратяване, контрол и проследяване на произхода на COVID-19: действията и позицията на Китай“, предаде китайската информационна агенция Синхуа.
Освен увод и заключение документът съдържа три глави: „Приносът на китайската мъдрост при изучаването на произхода на COVID-19“, „Приносът на Китай в глобалната борба срещу COVID-19“ и „Лошо направляваната реакция на САЩ спрямо пандемията от COVID-19“.
Според бялата книга от началото на пандемията Китай последователно отделя значителни ресурси за съвместни изследвания на произхода на вируса с участието на китайски и международни учени. Изпълнявайки международните си отговорности по открит и прозрачен начин, страната повежда проучването във важни сфери като клиничната епидемиология, молекулярната епидемиология, епидемиологията на околната среда и откриването на животинските приемници. Китай си сътрудничи отблизо със Световната здравна организация при изучаването на произхода на вируса със засилено чувство на глобална отговорност и прозрачност.
В бялата книга се посочва, че „Глобалното проучване на произхода на SARS-CoV-2, свикано от СЗО: Съвместно проучване на СЗО и Китай, частично проведено от Китай“, както и други изследвания, провеждат систематични епидемиологични разследвания, молекулярно проследяване, скрининг на животински популации и изследвания на пътищата, изключват възможността град Ухан да е естествено място на произход на COVID-19 и заключват, че изтичане на материали от лаборатория в Ухан е извънредно малко вероятно. Тези усилия предоставиха на световната научна общност критично важни емпирични доказателства и установиха изследователска парадигма за бъдещи изследвания.
В бялата книга се посочва, че визията на глобална общност на споделено бъдеще е направлявала широкото международно сътрудничество на Китай срещу пандемията. Китай споделя навреме информация за епидемията със СЗО и международната общност и предоставя последователността на генома на вируса. Той също така кани мисия от международни експерти на СЗО в страната за провеждане на съвместно проучване за произхода на COVID-19, споделя без уговорки ефективните си мерки за предотвратяване, контрол, диагноза и лечение и прави всичко по силите си, за да предостави помощ и материали за международната общност.
Както се посочва в бялата книга, вместо да признае искрено провала си в реакцията спрямо COVID-19 и да помисли за своите грешки, правителството на САЩ се опитва да стовари вината и да отклони вниманието на хората, като безсрамно политизира проследяването на произхода на вируса. То сериозно подкопава общите международни усилия в борбата срещу пандемията и става слабо звено в глобалното обществено управление на здравеопазването.
Значителен доказателствен материал предполага, че COVID-19 може да се е появил в САЩ по-рано от официално обявеното време и преди избухването на епидемията в Китай. Задълбочено разследване на произхода на вируса трябва да се проведе в САЩ. Те трябва да реагират на разумната загриженост на международната общност и да предоставят надежден отговор на света.
В бялата книга се посочва, че заразните болести са общ враг за човечеството. Всякакъв опит научните усилия срещу заразните болести да се политизират или да се изфабрикува дезинформация с цел удари срещу други държави с користни цели в края на краищата заплашва живота и добруването на целия свят, включително на самата държава, заела се с такива практики. Китай ще продължи да работи с всички държави за подобряване на глобалното обществено здраве и добро управление и ще допринася проактивно за предотвратяване на нови заразни болести в бъдеще.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Здраве
16 600 жени се прегледаха в кампанията за рак на маточната шийка
Снимка Getty Images
Рак на маточната шийка
Близо 16 600 жени от цялата страна са прегледани в рамките на Скрининговата кампания за ранно откриване на рак на маточната шийка, съобщиха от Министерството на здравеопазването. Кампанията се проведе в последните три месеца на 2024 г.
В обхвата на скрининга бяха включени здравноосигурени и здравнонеосигурени жени на възраст 20-29 г. и 40-49 г., както и здравнонеосигурени жени на възраст 30-39 г.
Най-голям интерес е проявен от жените във възрастова група 40-49 г., където реализираните прегледи с вземане на цитонамазка са общо 9 823. Най-много са възползвалите се в област Благоевград, следвани от София и Велико Търново. Във възрастовата група 20-29 г. са прегледани общо 4 572 жени, а в групата 30-39 г., са извършени 2191 прегледа.
От проведените цитологични изследвания на лицата, взели участие в скрининга, 770 резултата са показали патологични изменения в клетките, като 455 от тях са на жени в рисковата група от 40 до 49 г. Тези жени са били насочени за провеждане на допълнителни консултации, изследвания и уточняване на клиничното им състояние, за да се превентира развитието на онкологично заболяване.
При 48 от скринираните жени, резултатите са показали риск за карцином на маточната шийка и те са били насочени за допълнителни изследвания, диагностициране и проследяване.
Целта на скрининга за ранно откриване на рак на маточната шийка е да обхване клинично здрави жени от популацията, в определени възрастови групи, така че да може да се предложи навременно диагностициране и лечение. Това от своя страна води до повече години живот в по-добро здраве за изследваните лица и намаляване на смъртността от онкологично заболяване.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Святпреди 1 седмица
МЕНА: Египет и Саудитска Арабия обмениха мнения по въпроси от регионален и международен характер
-
Святпреди 1 седмица
Путин заяви, че е готов за преки мирни преговори с Украйна
-
Бизнеспреди 6 дни
Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика
-
Балканипреди 6 дни
1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение
-
Святпреди 1 седмица
Индийският премиер се срещна с вицепрезидента на САЩ Ванс, за да обсъдят търговски въпроси
-
Бизнеспреди 1 седмица
Може ли Тръмп да уволни председателя на Федералния резерв Джером Пауъл
-
Икономикапреди 6 дни
Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов
-
Святпреди 1 седмица
АНСА: 4422-та дни понтификат на папа Франциск