Бизнес
От обувки и дрехи до коли – всеки сектор ще бъде засегнат от митата на Тръмп

Митата и тяхното значение
Митата са вид косвен данък и са един от инструментите за регулиране на икономиката, а също така и средство за правене на политика. По същество митата са плащания от страна най-вече на бизнеса към бюджета във връзка с преминаване на стоки през границата. Интересен факт е, че митата са единственият данък, който може да има различна стойност в зависимост от различни критерии – държавата на произход, стойността на стоката, дори вносителя, а също така може да съществува, но да не се плаща, т.е. да е със ставка 0%. Всичко това зависи от условията на вноса, предназначението на стоката, значението й за местното производство и т.н. Тези правила и особености се определят от тн митническа тарифа (класификация на стоките и техните основни мита), към която са прибавени и стотици регламенти, търговски споразумения с други държави и национални мерки.
Митата също така са единственият данък, при който фирмите са склонни да укриват разходи, тъй като митата се налагат върху митническата стойност, а тя се състои от всички възможности разходи, направени за стоката, вкл. стойността на стоката и други услуги като транспорт, застраховки, разходи за товарене и разтоварване и т.н.
Според различни критерии митата могат да се класифицират:
Според изчисляването им:
– адволарни – процент от стойността на стоката, днес най-вече се използват такъв вид мита;
– специфични – определят се на база тегло или друг критерии – обем, съдържание на даден компонент
– смесени – комбинация между стойностни и специфични.
Според регламента на въвеждане: антономни/независими – въвеждат се от конкретна държава едностранно;
– конвенционални /договорни – въвеждат се след подписани международни споразумения между две страни или група държави.
Според степента на диференцираност на ставката:
– общи – важат за всички;
– преференциални – използват се по-благоприятни ставки при определени условия;
– нулеви – митото съществува, но е с размер 0%;
Според причините за въвеждането им:
– изравнителни – защитават местното производство, като изравняват цените на вносната продукция с тази на местната;
– антидъмпингови – при внос на стоки, които са декларирани под себестойност;
– ответни – отговор на дискриминационна митническа политика от страна на друга държава;
Според посоката:
– вносни – когато се налагат при въвеждане на стоки;
– износни – защита от прекомерен износ на стратегически суровини;
Европейският съюз има обща митническа територия и работи с обща митническа тарифа. Това означава, че стока, внесена в една държава членка може свободно да се пренася и търгува в рамките на ЕС, все едно е в една държава. Като цяло ЕС не прилага износни мита, но може да има други забрани за износ, които не са фискални. Вносът на стоките се облага по едни и същи правила и се прилагат общи процедури.
Всички форми на защита на местното производство също са общоевропейски, като съществуват механизми за събиране на предложения и искания от бизнеса. Такъв е механизмът за суспендиране, при който в рамките на определен обем митото за даден материал или суровина се намалява, защото той е жизненоважен за дадено производство. Друг механизъм са квотите – когато дадени продукти се внасят при преференциални условия, но само до определено количество.
Източник: Капитал
Бизнес
Бизнес глобус: Nvidia може да изгуби 5.5 млрд. долара заради търговската война; Европейският производител на ракети с рекордни поръчки

MBDA удвоява производството на ракети заради нарастващото търсене и натиск за по-бързи доставки
Европейският производител на ракети – MBDA, е на път да удвои производството си през тази година в сравнение с 2023 г., след като търсенето на оръжия рязко се увеличи заради войната в Украйна. Компанията, базирана във френския град Бурж, отчита рекордни поръчки за 37 млрд. евро, като според текущите темпове на производство ще отнеме около седем години за изпълнението им. На фона на засиления натиск от френските власти за по-бърза доставка на ракети Aster, MBDA изпитва трудности и със сложния производствен процес, високите разходи и пречки в логистиката. Главният изпълнителен директор Ерик Беранже призова за реорганизация на производството, но предложението му беше блокирано от Франция и Великобритания заради национални интереси.
PwC се изтегля от над 10 държави в опит да ограничи репутационни рискове
Една от „Големите четири“ счетоводни компании – PwC, прекрати дейността си в над десет държави, включително във франкофонска Африка. Това се случи, след като ръководството на компанията определи местните офиси като твърде малки, рискови или нерентабилни. Решението идва на фона на нарастващи разногласия между централата и местните партньори, които съобщават, че са загубили над една трета от бизнеса си в резултат на натиск да прекратят работа с рискови клиенти. Разделянето е част от по-широка стратегия на PwC за ограничаване на репутационните щети и предотвратяване на нови скандали, които вече засегнаха компанията в ключови пазари като Китай и Австралия.
Heineken надмина прогнозите за продажби през тримесечието и запази прогнозата за печалба
Heineken надмина прогнозите за продажби през първото тримесечие, като запази годишната си прогноза, въпреки че предупреди за продължаваща нестабилност поради несигурност около търговските мита. Компанията отчете спад от 2.1% в продажбите на бира, но компенсира с ръст при премиум марките, като основната марка Heineken, което доведе до увеличение с 0.9% в органичните нетни приходи. Въпреки положителните резултати, Heineken предупреди за възможни рискове, които могат да засегнат потребителските разходи, и подчерта, че работи по инициативи за повишаване на производителността, за да осигури стабилност в бъдеще.
Honda ще премести производството на хибридния модел Civic от Япония в Индиана
Honda Motor ще премести производството на хибридния модел с пет врати – Civic, който се произвежда за САЩ, от Япония в американския щат Индиана. Заради това производството на модела в завода в Йори, близо до Токио, ще прекрати работа през юли. Този ход е част от стратегията на компанията да отговори на новите 25% мита, наложени от администрацията на Тръмп върху вноса на автомобили от Мексико и Канада. В допълнение Honda планира да увеличи производството си в САЩ с до 30% през следващите две до три години, като премести производството на модели като CR-V и HR-V от Канада и Мексико в САЩ. Компанията обмисля и наемане на допълнителни работници от САЩ и въвеждане на трисменен работен режим, включително работа през уикендите, за да догони увеличеното производство.
ASML отчете по-слаби поръчки на фона на митническа несигурност и пазарни колебания
Нидерландската ASML, производител на оборудване за производство на чипове, отчете по-слаби поръчки от очакваното за първото тримесечие, които възлизат на 3.9 млрд. евро при прогноза от 4.8 млрд. Това доведе до спад на акциите с над 6%. Главният изпълнителен директор Кристоф Фукé посочи, че несигурността, породена от новите мита на Тръмп, оказва натиск върху пазара. Въпреки това компанията отчете ръст на приходите на годишна база от 46% и достигна 7.7 млрд. евро. Така успя да запази прогнозата си за годишен приход между 30 и 35 млрд. евро. ASML обаче остава ключов доставчик за водещите производители на чипове като TSMC, Intel и Samsung.
Prada купува Versace за 1.38 млрд. долара в стратегическа сделка за разширяване на влиянието
Prada сключи сделка за 1.38 млрд. долара за покупката на Versace от Capri Holdings, което ще обедини две от най-големите имена в италианската мода. Сделката ще даде на Prada възможност да разшири влиянието си на фона на забавеното търсене на луксозни стоки, докато Versace, която е отчете загуби в последните месеци, може да се възползва от ресурсите и популярността на по-голямата марка. Придобиването ще позволи на Prada да привлече и нови клиенти, като комбинира минималистичния си стил с ярките, барокови дизайни на марката.
Зукърбърг е обмислял отделяне на Instagram от Meta още през 2018 г.
Още през 2018 г. Марк Зукърбърг е разгледал възможността да отдели Instagram от Meta, разкрива поверителен имейл, представен по време на антимонополно дело в САЩ. В него собственикът предупреждава, че „има немалка вероятност“ компанията да бъде принудена да се раздели с Instagram и WhatsApp в рамките на 5 до 10 години заради нарастващия политически натиск срещу големите технологични компании. Делото, заведено от Федералната търговска комисия, обвинява Meta в незаконен монопол и настоява за отмяна на сделките за придобиване на Instagram за 1 млрд. долара и WhatsApp за 19 млрд. долара. Зукърбърг потвърди пред съда, че е обмислял подобна реорганизация, като целта е била решаване на вътрешни оперативни затруднения, както и, за да задържи основателя на Instagram Кевин Систром, който напусна компанията през 2018 г.
Източник: Капитал
Бизнес
Китай се противопоставя на митата на Тръмп със силен растеж през първото тримесечие

Китайските пазари отбелязаха спад, като индексът Hang Seng на Хонконг се понижи с 2.5%, а CSI 300 на континентален Китай загуби 0.9%. Юанът отслабна с 0.15% до 7.326 за долар. Пекин постави амбициозна цел за растеж от 5% за тази година, която властите обещаха да подкрепят със стимулиращи мерки, финансирани чрез рекорден бюджетен дефицит за централното правителство.
По-скромни очаквания
Но икономистите намалиха своите прогнози след търговската война на Тръмп, като Morgan Stanley намали предвижданията си за растеж на БВП на Китай за 2025 г. от 4.5% на 4.2%. UBS прогнозира икономиката да расте само с 3.4%, а Goldman Sachs – с 4%.
„Китай трябваше да започне силно през първото тримесечие, за да има шанс да постигне целта за целия период“, казва пред британското издание Лин Сонг, главен икономист за Голям Китай в ING. По-високото индустриално производство през първото тримесечие може „също така да е временно поради просто ускорен износ“ на стоки към САЩ, добави той, „така че трябва да видим как ще се развият следващите месеци“.
Анализаторите на Goldman Sachs заявиха, че очакват „съществени спадове в последващия растеж на Китай“ през второто тримесечие, „поради основно силните препятствия от увеличените мита на САЩ и потенциалните ефекти от заплащане на предишния износ“.
Тръмп наложи общо 145% допълнителни мита върху китайски стоки, въпреки че предостави, както заяви, временни изключения за продукти като смартфони и електроника. Китай отговори със ответни мита от 125%. Пекин и Вашингтон усилват реториката си в търговската конфронтация тази седмица. Тръмп заяви във вторник, че Китай „трябва да направи сделка с нас“. „Ние не трябва да правим сделка с тях, добави той. Те се нуждаят от нашите пари.“ По-късно допълни: „Топката е в ръцете на Китай“ да започне преговори.
Източник: Капитал
Бизнес
Ще стимулират ли митата на Тръмп чуждестранните инвестиции в Америка

Чуждестранните инвестиции в Америка нараснаха рязко през последните години. Според услугата за данни fDi Markets преките чужди инвестиции „на зелено“ достигна рекордните 231 млрд. долара през 2024 г. в сравнение с 97 млрд. долара пет години по-рано. Огромните субсидии, предложени от администрацията на Байдън за изграждане на заводи за електромобили и други зелени технологии, както и за полупроводници, изиграха важна роля за този бум. Подходът на Тръмп обаче е да използва тоягата, а не моркова. Той се надява, че митата ще насърчат още повече инвестиции в американското производство, като същевременно ще напълнят, а не източат, държавната хазна.
Това е особено притеснително за чуждестранните компании, които генерират голяма част от продажбите си в страната, но имат само ограничени операции там. За да определим основните области на експозиция, анализирахме 100 най-големи неамерикански компании в света по пазарна стойност, изключвайки компаниите в сферата на услугите и тези, които не публикуват достатъчно данни. Използвахме публично оповестените данни, за да оценим американските приходи. За да изчислим разходите, използвахме отчетените активи, капиталови разходи и брой на служители, както и данни от LinkedIn, социална медия за професионалисти, и справка за производствените операции на фирмите от доставчика на информация Dun & Bradstreet.
На базата на нашия панел четири групи чуждестранни фирми изглеждат особено уязвими. Първата е на производителите на лекарства като Novo Nordisk и Roche. Америка, която е най-големият пазар на здравни услуги в света, отговаря за повече от две пети от техните продажби, но по-малко от една трета от разходите. Производителите на електроника, включително TSMC и Samsung, също изглеждат изложени на риск, както и европейските луксозни гиганти като LVMH. Чуждестранните автомобилни производители също са изложени на риск, макар и в различна степен. Според брокерската компания Bernstein някои от тях като Porsche внасят всички автомобили, които продават в Америка. Други като BMW и Mercedes имат американски заводи, които произвеждат SUV, много от които биват продавани на местните жители.
Обещания за инвестиции
Редица чуждестранни фирми вече са решили да преместят по-голяма част от производството си в Америка. Миналия месец TSMC обяви, че ще увеличи планираната си инвестиция в страната от 60 млрд. долара до 165 млрд. долара между 2020 г. и 2030 г. Компанията ще изгради три допълнителни фабрики за производство на чипове, две съоръжения за опаковане и център за научноизследователска и развойна дейност. Инвестиционната банка Morgan Stanley отбелязва, че 100% мито върху чиповете от Тайван, за което говори Тръмп, ще повиши цената на вноса на модерните полупроводници на TSMC над разходите за производството им в завода на компанията в Аризона.
TSMC не е сама. CMA CGM, частна френска логистична фирма, наскоро обяви инвестиция 20 млрд. долара в Америка през следващите четири години. Германският индустриален гигант Siemens планира да изгради два завода в Калифорния и Тексас на стойност 285 млн. долара. Японската пивоварна Asahi заяви, че ще разшири производството във фабриката си в Уисконсин. И някои автопроизводители, включително Honda, Mercedes-Benz и Stellantis (чийто най-голям акционер – Exor, притежава дял в компанията майка на The Economist), са заявили, че планират да увеличат производството в Америка.
Източник: Капитал
-
Бизнеспреди 1 седмица
ЕС е за преговори със САЩ, но ще наложи мита от 25% върху американски внос
-
Бизнеспреди 1 седмица
Как и защо Джеф Безос промени отношението си към Доналд Тръмп
-
Балканипреди 1 седмица
Кая Калас от Тирана: Присъединяването на Албания към ЕС до 2030 г. е реалистична цел
-
Бизнеспреди 1 седмица
Търговската война на Тръмп заплашва с глобална рецесия
-
Българияпреди 4 дни
Данаил Папазов заяви в позиция, че е сигнализирал правоохранителните органи, че Ахмед Доган и негови привърженици са нахлули в частен имот в София
-
Българияпреди 1 седмица
Публично обсъждане на проекта за бюджет на Община Благоевград за 2025 г. се състоя в града
-
Святпреди 5 дни
САЩ и Тайван са провели първите си преговори за митата
-
Бизнеспреди 5 дни
Планът на Доналд Тръмп за американското автомобилостроене е пълен с препятствия