Свят
От ареста в Хага до бюлетината в Давао – каква е съдбата на бившия филипински президент Родриго Дутерте

Бившият филипински президент Родриго Дутерте прекарва дните си в малка килия в ареста в Хага, докато чака хода на съдебното си дело заради кървавата му „война с наркотиците“, която отне хиляди животи по време на управлението му. В родния му град Давао, на другия край на света, той е включен в листата за кметските избори в понеделник.
„Видях какво постигна като кмет и президент, от борбата с наркотрафикантите до това, което направи за страната“, каза Дженифър Маумбас, 28-годишна служителка в малко кафене, на чиито стени е окачен банер с образа на Дутерте. „Без значение какво се случи, ние сме твърдо за Дутерте“, допълни тя, цитирана от Ройтерс.
Арестуването му през март по издадена заповед от Международния наказателен съд беше сериозен удар за влиятелното му семейство, чиято популярност нарасна след като стана президент през 2016 година, издигайки се от позицията на независим кмет.
Междувременно Комисията по обществен ред и опасни наркотични вещества на филипинския Сенат ще започне самостоятелно разследване на „войната срещу наркотиците“ на бившия филипински президент Родриго Дутерте, съобщи председателят на комисията Роналд дела Роса, цитиран от Филипинската новинарска агенция (ФНА).
Дутерте коренно промени външната политика на Филипините и започна „война с наркотиците“, която според правозащитни организации е довела до смъртта на много повече от официално обявените 6000 жертви, за които той сега се изправя пред съда в Нидерландия, пише Асошиейтед прес.
Въпреки това не е ясно какво влияние има той извън Давао, като изборите в понеделник ще бъдат тест за това доколко настоящият президент Фердинанд Маркос-младши е успял да потуши симпатиите към Дутерте. Фамилията Дутерте има силен статут в Давао, но на национално ниво може да не е толкова влиятелна, отбеляза Едерсон Тапия, специалист по публична администрация в Университета в Макати.
„Дали това ще е достатъчно за сериозна президентска кампания през 2028 г. предстои да се види – особено сега, когато вицепрезидентката Сара Дутерте (дъщеря на Родриго Дутерте – бел.ред.), е изправена пред искане за импийчмънт“, каза той.
Обществото и експертите възприемаха Сара Дутерте като потенциален наследник на сегашният филипински президент Фердинанд Маркос-младши, който няма право да се кандидатира отново за държавен глава на изборите през 2028 г., тъй като конституцията ограничава президентите до един шестгодишен мандат, пише ФНА.
Сара Дутерте обаче е изправена пред съдебен процес по обвинения, включително за заплахи за убийството на Маркос-младши, който беше неин коалиционен съюзник. Тази коалиция обаче се разпадна поради политически разногласия, вътрешни борби за власт и съперничещи амбиции, което повишава залозите за двата лагера преди частичните избори в понеделник, на които ще бъдат избрани над 18 000 души, допълва агенцията.
Сред най-оспорваните позиции са тези в Сената, който има изключително значение в държавните дела, като 24-те членове на Сената също ще играят роля в решенията за импийчмънт.
По време на президентския си мандат Родриго Дутерте неколкократно защитаваше „войната с наркотиците“, като твърдеше, че целта ѝ е да осигури сигурност във Филипините, и че полицаите са получили инструкции да стрелят само при самозащита. Арестът му само засили подкрепата за него в града с близо 2 милиона жители Давао, където той беше кмет над 20 години, преди да стане първият президент от региона Минданао.
Евентуална кметска победа за Дутерте може да се окаже решаваща за амбициите на дъщеря му Сара, като силната регионална база ще осигури лоялни избиратели и ще даде влияние в политическите битки. „Той може да използва властта си в Давао и Минданао, за да помогне за избора на следващия президент“, коментира Жан Франко, професор по политически науки във Филипинския университет.
Ако спечели, Дутерте няма да може да встъпи в длъжност като кмет, и най-вероятно постът ще бъде поет от неговия заместник, който се очаква да е неговият най-малък син Себастиан.
„Вярваме, че той все още има много да предложи, не само за Давао, но и за страната“, каза местен жител.
Не всички обаче искат завръщането на Дутерте като кмет. Някои предпочитат неговия основен съперник, Карло Ногралес, бивш министър и депутат от Давао, който идва от друга филипинска политическа династия.
„Имаме нужда от промяна. Просто искаме ситуацията да е спокойна. Без конфликти, без убийства“, каза Арлен Нойрей, жителка на Давао.
Източник: БТА
Свят
Папа Лъв Четиринадесети е имал и креолски корени, пише американско издание

Папа Лъв Четиринадесети има и креолски корени, пише „Ню Йорк таймс“.
Проучване на американското издание показва, че бабата и дядото по майчина линия на папата са живели в седми район на Ню Орлиънс, в който живеят католици, а също така и хора с африкански, карибски и европейски корени.
Джоузеф Мартинес, който е роден в Хаити и Луиз Бакие, която е родена в Ню Орлиънс, са бабата и дядото на кардинал Лъв Четиринадесети по майчина линия. Те са се преместили в Чикаго в началото на 20-и век и там се е родила дъщеря им Милдред, която е майката на папата.
Снощи от първите биографични справки за Лъв Четиринадесети, публикувани в западни медии, стана ясно, че той е от испански произход по майчина линия и от френски и италиански произход по бащина линия.
Бабата на Лъв Четириданесети по бащина линия е била дъщеря на сладкари в Нормандия. Тя се е казвала Сюзан Фонтен и е била родена в Хавър. Нейните родители са нормандци, пише пък френското издание „Уест Франс“, което се позовава на Френското списание по генеалогия, което се опитва да състави родословно дърво на новия папа.
Бащата на Сюзан – Ернест, е роден на 17 септември 1857 г. в Сен Пиер сюр Див в департамента Калвадос в Нормандия. А майката на Сюзан – Южени, е родена в Париж. Сюзан Фонтен е починала на 10 октомври 1979 г. в Детройт в щата Мичиган.
Френското издание допълва, че дядото по бащина линия на новия папа – Жан Прево, всъщност е бил роден в Италия през 1876 г. и е бил преподавател по романски езици в щата Илинойс. Той е починал през 1960 г.
Италианската медия „Ти Джи Ком 24“ съобщи, че фамилното име Превост, което e френско и на френски се произнася Прево, всъщност е и срещано в Северна Италия, като то идва от модификация на думата „прево“, която в Средновековието е означавала административен или съдебен функционер, често пъти свързан с клира или с благородниците.
Източник: БТА
Свят
Русия твърди, че Украйна продължава да се опитва да наруши границата

Украинските войски са направили опити да проникнат през руската граница в Курска област, съобщи днес руското министерство на отбраната, предаде Ройтерс.
Министерството на отбраната заяви, че опитите са извършени по време на тридневно прекратяване на огъня от 8 до 10 май, което Русия едностранно обяви по повод 80-годишнината от победата над нацистка Германия през Втората световна война.
Киев нарече предложението за прекратяване на огъня „фарс“ и не се съгласи с него, като вместо това предложи двете страни да приемат 30-дневно примирие.
Руското министерство на отбраната съобщи, че е регистрирало четири опити на украинските сили да пробият границата и да влязат в Курска и Белгородска области през изминалата седмица.
В Източна Украйна войските на Киев са атакували руски сили 15 пъти по време на прекратяването на огъня, заяви министерството.
Украйна заяви, че Русия многократно е нарушавала обявеното от Москва прекратяване на огъня тази седмица. Губернаторът на Запорожие област заяви днес, че Русия е нанесла 220 удара по осем украински селища по фронтовата линия от влизането в сила на примирието.
В Курска област украинските войски предприеха голямо нахлуване през август миналата година и контролираха част от руската територия в продължение на много месеци, докато силите на Москва се сражаваха да изтласкат украинците с помощта на севернокорейски войници.
На Харковския фронт така нареченото „примирие“, обявено от Владимир Путин, изобщо не се усеща, руснаците продължават настъпателните си операции, съобщи Укринформ, цитирайки Павло Шамшин, говорител на Харковската оперативно-тактическа група.
По думите му руснаците продължават да обстрелват Вовчанск с артилерия от различен калибър, системи за залпов огън, минохвъргачки, тежки огнехвъргачни системи и дронове.
Украинските военни съобщиха за 80 атаки от руски войски по фронтовата линия в днешния ден въпреки обявеното от Москва прекратяване на огъня, предаде Ройтерс.
Източник: БТА
Свят
Руският патриарх Кирил се надява на по-тесни връзки с Ватикана след избирането на папа Лъв XIV

Московският патриарх Кирил, който е и патриарх на цяла Русия, поздрави днес новия папа Лъв XIV за избирането му начело на Римокатолическата църква и изрази надежда, че отношенията между Московската патриаршия и Ватикана ще „се развиват поетапно“, предаде Франс прес.
„Вие започвате своето служение като понтифик на Римокатолическата църква в особен исторически момент, свързан както с редица цивилизационни предизвикателства, така и с определени знаци на надежда. В този контекст отношенията между източното и западното християнство са от особено значение за съдбата на света“, се казва в изявлението на руския патриарх.
Патриарх Кирил не казва какво има предвид под „знаци на надежда“, въпреки че може да е имал предвид водените от САЩ усилия за прекратяване на войната в Украйна, отбелязва Ройтерс.
Руската православна църква е верен съюзник на руския президент Владимир Путин, давайки своята благословия за войната в Украйна и подкрепя кампанията му за отстояване на това, което той нарича традиционни ценности в руското общество в противотежест на смятаните от него за упадъчни ценности на Запада.
През 2022 г. Руската православна църква упрекна папа Франциск, че е използвал остър тон, след като той призова патриарх Кирил да не става „клисар“ на Кремъл, заявявайки, че подобни забележки биха навредили на диалога между двете църкви, посочва Ройтерс.
В посланието си до папа Лъв XIV обаче патриарх Кирил остави отворена вратата за изграждане на мостове.
„Искрено се надявам, че с Вашето лично участие отношенията между нашите църкви ще се развиват постъпателно за съвместното свидетелство за Христос и проявлението пред човечеството на трайната красота на живота, основан на Божиите заповеди“, каза руският патриарх.
Русия се надява да продължи и да развие постоянния си диалог с Ватикана, посочи руското външно министерство в изявление, публикувано след избирането на новия понтифик, отбелязва ДПА.
Руското външно министерство се надява обменът на мнения да продължи, включително по отношение на войната в Украйна, се казва в изявлението ден след избирането на папа Лъв XIV за ръководител на Римокатолическата църква.
„Ценим конструктивното сътрудничество с Ватикана при решаването на редица хуманитарни въпроси в контекста на конфликта в Украйна“, се казва в изявлението на министерството, публикувано на неговия сайт.
Отношенията ни се основават на взаимна привързаност към „традиционните духовни и морални ценности“ и сходен подход към въпросите на глобалното развитие и установяването на справедлив световен ред, заяви руското министерство.
В изявлението си министерството подчертава, че отношенията между Москва и Светия престол се основават на взаимно уважение и подкрепа.
Източник: БТА
-
Балканипреди 1 седмица
Над 85 килограма наркотици са иззети от турските власти при Капъкуле
-
Българияпреди 1 седмица
Общинският съвет в Разлог прие бюджета за 2025 година след десетчасово заседание
-
Святпреди 1 седмица
Още едно обвинение бе повдигнато на сваления от власт южнокорейски президент Юн Сук-йол
-
Святпреди 1 седмица
Кандидатурата на И Дже-мьон за президент на Южна Корея е застрашена, след като Върховният съд отмени оправдателна присъда срещу него
-
Политикапреди 1 седмица
Шефът на ДАНС да оглави Комисията по досиетата, предлага ГЕРБ
-
Икономикапреди 1 седмица
С уверен растеж приключи борсовата търговия в Европа на фона на индикации за спад на напрежението между САЩ и Китай
-
Икономикапреди 1 седмица
Президентът Тръмп предлага съкращения на федералните разходи със 163 млрд. долара в бюджета за 2026 г.
-
Българияпреди 1 седмица
Със 118 процента са се увеличили констатираните случаи на домашно насилие в област Шумен за година