Свържете се с нас

Здраве

От 10 години Враца няма инфекциозно отделение

От близо 10 години инфекциозното отделение на многопрофилната болница във Враца е закрито. Градът разполага само с двама инфекционисти, които отдавна са надхвърлили пенсионна възраст, алармират от местната структура на Българския лекарски съюз (БЛС).

Отделение, което да реагира при евентуална епидемия, няма, мотивът за закриването е, че не носи пари.

„Те казваха, че понеже са ни малко болните. Аз искам само да кажа, че колкото по-малко заразни болни има, толкова по-добре говори за здравеопазването“, казва инфекционистът д-р Минка Велева пред bTV.

Така след десетилетия начело на отделението тя преглежда в кабинет в доболничната помощ. Същата е и съдбата на другата ѝ колежка – доктор Горнишка, а за млади инфекционисти Враца е затворена страница.

От БЛС настояват за преразглеждане на здравната стратегия.

„Има стратегически специалности, каквито са транфузионна хематология, инфекция, детски болести, които не бива една държава да допуска да няма специалисти“, каза д-р Ирена Мазнева, председател на БЛС – Враца.

Примерът е от пандемията от коронавирус, когато спешно върнали д-р Велева в болницата.

Източник: Offnews.bg

Здраве

Болниците искат отмяна на понижената потребителска такса

Лечебните заведения очакват отмяна на решението за намаляване на таксата за болничен престой, тъй като държавата няма да реши нито един от проблемите в здравеопазването с подобен ход.

Около това мнение се обединяват болничните сдружения в позиция, изпратена до министър-председателя Росен Желязков и министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов.

Решението за намаляване на таксата беше взето на последното заседание на Министерски съвет преди празниците и прието в извънреден брой на Държавен вестник.
Българска болнична асоциация, Национално сдружение на частните болници в България, Национално сдружение на областните многопрофилни болници за активно лечение и Сдружение на общинските болници в България настояват за преоценка на взетото решение, както и за въвеждане на механизми за реален диалог с участниците в здравната система при приемане на бъдещи политики, особено такива с пряко въздействие върху устойчивостта на лечебните заведения и достъпа на пациентите до качествена медицинска помощ.

Лечебните заведения са категорично против решението за намаляване на потребителската такса за болнична помощ от 5,80 лв. на 1 лв., както и с начина, по който тази промяна е въведена – без необходимата публична дискусия и консултация със заинтересованите страни.

„Намаляването на потребителската такса, разбираме от публикации в медиите, че се представя като мярка за подобряване на достъпа до здравеопазване, но реално не решава структурните проблеми в системата и крие редица сериозни рискове“, се посочва още в позицията на болничните асоциации. Те са категорични, че липсата на прозрачност как и защо е взето това решение без оценка на потенциалния ефект от него подкопава доверието в процеса на вземане на решения.

Представителите на лечебните заведения обясняват, че потребителската такса, макар и символична за някои пациенти, е източник на приходи за лечебните заведения, с особено важно значение за отдалечените региони.

„Приходите от таксите подпомагат ежедневната дейност и функционирането на лечебните заведения. Намалението ще задълбочи финансовия дефицит и ще влоши качеството на услугите“, пише още в писмото.

В същото време според болничните сдружения големите бариери пред достъпа до здравеопазване са липсата на медицински кадри, недобрата териториална обезпеченост с услуги и продължаващата миграция на лекари. Те посочват, че намаляването на таксата не адресира нито един от тези проблеми, напротив – това решение не е адекватно на реалните проблеми, свързани с достъпа до качествена медицинска грижа.

В писмото до министър-председателя и здравния министър се подчертава, че уязвимите групи (пенсионери, деца, хронично болни и др.) са освободени и към момента от досегашната такса от 5.80 лв., което всъщност има отношение към осигуряване на социален елемент, който да подпомага достъпа до болнична помощ.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

Медицинските сестри настояват да са договорен партньор на Касата

Професионалистите по здравни грижи настояват да станат договорен партньор на Здравната каса и да се въведе стандарт по здравни грижи. Искането беше изразено в националния пресклуб на БТА от ръководството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

От асоциацията настояха да се подготви и въведе механизъм от 2026 г. за пряко сключване на договор между Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и всички изпълнители на здравни грижи в извънболничната помощ. Съсловната организация обединява медицинските сестри, лаборантите, акушерките и фелдшерите.

„Нуждата от долекуване в домашни условия става все по-необходима, а в това отношение пациентът е забравен и затова настояваме асоциацията ни да стане договорен партньор на НЗОК, а касата да заплаща медицинската услуга, извършвана от практиките на професионалистите по здравни грижи“, каза Дияна Георгиева, председател на БАПЗГ.

По думите ѝ в страната ни от създадени преди време 101 практики на професионалисти по здравни грижи, сега работят само 37, тъй като НЗОК не заплаща услугите, извършвани в тях. От асоциацията искат Касата да започне да заплаща тези услуги за здравноосигурените пациенти.

„Не е предвидена възможност за безплатна грижа в дома на пациенти, преживели инфаркт, инсулт, големи хирургични интервенции, както и за пациенти с онкологично заболяване“, каза Александър Василев, заместник – председател на БАПЗГ.

„От грижите на тези практики са се възползвали близо 15 хиляди души, които са имали финансови възможности“, посочи Анелия Атанасова, председател на Националното сдружение на амбулаториите за здравни грижи към асоциацията. Ако се финансират тези практики, това би довело освен до качествена грижа за пациентите, така и до намаляване на хоспитализациите, каза Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество към БАПЗГ.

БАПЗГ да съдейства за въвеждането на стандарт по здравни грижи, който да е обвързан с качеството на медицинската услуга, е второто искане на асоциацията. В него да е описано кой, какво и кога може да го извършва, каза още Георгиева.

„Изискването ни за качество е само в полза на пациента, добави тя. Пациентите трябва да имат гаранция, че ги обслужва специалист с определена квалификация“, допълни Недкова. По думите ѝ медицинският стандарт по здравни грижи ще посочи точните параметри на качеството, съобразявайки се с европейските норми.

Към всяка клинична пътека, по която се работи в болниците, да бъдат описани задълженията на професионалистите по здравни грижи, а дейностите, извършени от професионалист по здравни грижи, да бъдат въвеждани в Националната здравноинформационна система, предлагат от асоциацията.

„По този начин ще може да се разбере какъв е относителният дял на дейностите, извършени от професионалистите по здравни грижи спрямо другите дейности“, посочи още Недкова.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Здраве

СЗО съкращава персонала си заради Тръмп

Ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Аданом Гебрейесус обяви, че администрацията на Доналд Тръмп е довела до значителни финансови проблеми в организацията, които я принудили да се преструктурира, предаде ДПА, цитирана от БТА.

По думи на Гебрейесус  заради намалената американска помощ за развитие, организацията се е изправила пред недостиг на средства, необходим за покриване на заплатите за периода 2026-2027 г., в размер на между 560 и 650 милиона долара.

„Внезапният спад на приходите ни остави в критична ситуация и нямаме друг избор, освен да намалим мащаба на нашата работа и да съкратим работната си сила“, заяви Гебрейесус, като подчерта, че това е наложителна стъпка, въпреки че организацията ще се стреми да запази ключовите си функции в дългосрочен план.

Сред най-значимите промени е намаляването на ръководните позиции в организацията, които ще бъдат съкратени от 12 на 7, като броят на отделите ще бъде редуциран почти наполовина- от 76 на 34. Промените ще засегнат всички регионални служби на СЗО, които ще изпитат различни нива на съкращения, уточни ръководителят на организацията.

Световната здравна организация, която играе основна роля в подпомагането на страните да се справят с глобалните здравни кризи, ще продължи да изпълнява своята „решаваща роля“, въпреки финансовите ограничения, допълни той.

През януари, след встъпването си в длъжност, президентът Доналд Тръмп обяви решение за прекратяване на голяма част от американските разходи за чуждестранна помощ. В допълнение, той потвърди, че САЩ ще се оттеглят от СЗО, което още повече усложнява финансовата ситуация на организацията.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Икономикапреди 7 минути

„МЕТ Груп“ отчита 17,9 млрд. евро приходи и рекорден ръст в търговията с газ и електроенергия за 2024 г.

Балканипреди 7 минути

Черна гора очаква да се присъедини към ЕС през 2028 г., заяви вицепремиерът Филип Иванович

Политикапреди 9 минути

Пеевски прибра под крилото си още трима кметове

Святпреди 12 минути

Радикализацията на десницата в Южна Корея води до все по-дълбоко политическо разделение в страната

Българияпреди 12 минути

Двама души са в болница след катастрофи в района на Монтана

Здравепреди 14 минути

Болниците искат отмяна на понижената потребителска такса

Българияпреди 15 минути

Гражданско движение за президентска република създаде своя структура в Силистра

Святпреди 15 минути

Кремъл каза, че има още „много нюанси“ за обсъждане в преговорите за Украйна и за сближаване на позициите

Балканипреди 15 минути

Земетресение от 6,2 разтърси Истанбул

Спортпреди 16 минути

Цели 81,3 процента от футболните треньори в България изкарват в отборите по-малко от година

Обществопреди 17 минути

Лош вкус: Киселова предизвика скандал с тениска на хазартен спонсор

Икономикапреди 17 минути

Проектобюджетът на Севлиево за 2025 г. предвижда 64,4 млн. лева приходи

Святпреди 4 дни

Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република

Спортпреди 5 дни

Треньорът на женския баскетболен тим на Берое Стефан Михайлов: „Бяхме притиснати от програмата в плейофите“

Балканипреди 5 дни

Голям фотографски архив от Албания стана част от Международния регистър на ЮНЕСКО „Паметта на света”

Бизнеспреди 2 дни

Питър Наваро – човекът зад митническата политика на Тръмп

Икономикапреди 5 дни

Централната банка на Египет намали основната лихва за първи път от над четири години

Обществопреди 3 дни

Слънчева неделя, до 25 градуса днес

Бизнеспреди 3 дни

Стартъпът Colossal Biosciences върна свирепия вълк, но не точно

Икономикапреди 2 дни

Вицепрезидентът на САЩ започва посещение в Индия с акцент върху икономиката и търговията

Святпреди 5 дни

Срокът на договорената с Украйна забраната на ударите по енергийни обекти изтече, но Путин не е давал нови указания, каза Кремъл

Балканипреди 5 дни

Германското правителство е спряло сделка за доставка на изтребители „Юрофайтър“ заради ареста на отстранения кмет на Истанбул според „Ханделсблат“

Икономикапреди 5 дни

Потребителски организации призовават към бойкот на големите търговски вериги в САЩ

Българияпреди 5 дни

Със сдруженията на областните и общинските болници не е обсъждана промяната на таксата за престой в лечебните заведения

Новини