Свържете се с нас

Общество

Описват щетите след бедствието в Монтанско и Врачанско

Над 100 къщи бяха наводнени в Хайредин, изцяло под вода са близо 20 от тях

Наводнение в Северозападна България

Снимка БНТ

Наводнения в Северозападна България

Започва описването на щетите в наводнените къщи след бедствието в Северозападна България. Частично бедствено положение беше обявено в Монтанско и Врачанско. 

Най-засегнати са селата Лехчево и Кобиляк, където паднаха близо 110 литра дъжд на квадратен метър. Само в Лехчево бяха наводнени близо 70 къщи. Стигна се и до евакуация на хора.

Десетки домове се оказаха под вода и в Хайредин, Кобиляк, Вълчедръм и Мокреш. Местната власт призова за помощ от доброволци, а хората поискаха подкрепа от държавата.

Над 100 къщи бяха наводнени в Хайредин, изцяло под вода са близо 20 от тях. Нанесени са щети по инфраструктурата, на места асфалтовата настилка е напълно разрушена. Има залети и земеделски земи. Младо семейство с две деца е било евакуирано. Във водния капан са попаднали и десетки автомобили. 

Източник: Offnews.bg

Общество

Още три дни винетки на старите цени

До 30 април включително може да се купят винетки за превозните средства до 3,5 тона на настоящите цени. От 1 май 2025 г. се променят цените им и годишната винетка ще струва 97 лв., тримесечната – 54 лв., месечната – 30 лв., седмичната – 15 лв., а уикенд винетката – 10 лв., съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ).

От АПИ припомнят, че системата за онлайн продажба дава възможност винетката да бъде купена до 30 календарни дни преди датата на нейната активация. Така, ако шофьор планира пътуване в края на май, но дни преди това изтича валидността на годишната му винетка, той може в следващите дни да купи винетка с начална дата например 29 или 30 май и да плати по-ниската цена от 87 лв.

Всеки шофьор може да провери валидността на винетката на управлявания от него автомобил на интернет страницата www.bgtoll.bg от бутон „Проверка на винетка“. След въвеждане на регистрационния номер на автомобила и държавата, в която е регистриран, може да се установи крайният срок на електронната винетка, независимо откъде е купена – от обекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ или в търговската мрежа на партньорите на АПИ. Статусът може да е „активен“, „с изтекъл срок“ или „неизползван“ в случаите, когато винетката е купена с отложен старт до 30 дни от началната дата на валидност.

Националното тол управление апелира потребителите при купуване на винетка да използват страницата www.bgtoll.bg или мобилното приложение, както и останалите канали за продажба на АПИ – на гише срещу плащане в брой или чрез терминал за самотаксуване – с карта. Гишета са разположени на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, както и в 27-те областни пътни управления в цялата страна. Терминалите за самотаксуване са 464. Винетки могат да бъдат купени и от партньорската мрежа на Агенция „Пътна инфраструктура“.

В случай че потребителите изберат да платят по банков път с платежно нареждане по действащите до края на месеца цени, заявката и плащането трябва да бъдат извършени до 28 април включително, за да може да бъде обработено до 1 май.

При купуването на винетка е необходимо потребителите внимателно да преглеждат и проверяват въведената от тях или от съответния служител информация, преди да потвърдят финалното плащане за електронната винетка. Отговорността за попълване на коректна информация за номер на пътното превозно средство, категорията му и периода на валидност на винетката е на собственика или ползвателя му. В случай на неправилно декларирани данни се счита, че не е заплатена дължимата винетна такса за съответния автомобил.

Вписването на символите от регистрационния номер може да бъде и на кирилица, и на латиница, но да съответства на символите в самия регистрационен номер. При изписването на номера се въвеждат само букви и цифри. Символите 0 (нула) и О (буква О) не са взаимозаменяеми. За цифра от номера трябва да се изпише 0 (нула), а за буква „О“. В случай че регистрационният номер съдържа тире, точка или интервал, те не се въвеждат.

Виж още за:

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Хампарцумян: Лекарствата за отслабване удължават живота и променят сметките за пенсионерите

Ново изследване за застраховки и пенсии показва, че масовото навлизане на лекарства за отслабване увеличава продължителността на живота и това променя сметките за пенсионерите и за застрахователите.

Това коментира банкерът Левон Хампарцумян в сутрешния блок на bTV във връзка с готвената пенсионна стратегия. В шестмесечен срок у нас ще бъде разработена Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система.

“Нещата се променят, те не са застинали. Има изследване, свързано със застраховки и пенсии и с това, че масовото навлизане на лекарствата за отслабване води до ефекти – статистически се увеличава продължителността на живота, променя сметките за пенсионерите, за застрахователите. Днес един 60-годишен човек вече е напълно работоспособен, един 70-годишен човек също може да бъде“, каза финансистът.

„Международният валутен фонд прави изследване за психо-физиологичното и физическото състояние на 70-годишните хора. Оказва се, че техните характеристики днес отговарят на характеристиките на 53-годишните хора преди 25 години“, заяви на свой бившият социален министър Христина Христова.

Заради удължената продължителност на живота и в момента у нас възрастта за пенсиониране се увеличава – с по два месеца всяка година.

„Трябва да отчитаме всички фактори. Какви са приходите, какво ще се случи с тези 150 000 души – между 20 и 25-годишни днес, които нито работят, нито учат? Защото в един момент те ще почукат на вратата. И кой ще им плаща? Какъв е техният принос? Още от 25-годишни ще ги носим на ръце до пенсия. Решаването на тези проблеми са важни. Основното е, ако има растеж в икономиката, ако държавата забогатява като цяло, ще имаме и по-добри пенсии. По-добра възможност да плащаме достойни пенсии. Същевременно трябва навсякъде, където някой злоупотребява със системата, да се борим с това и да го елиминираме. Има куп начини хората да получават несправедливо пенсионни възнаграждения“, коментира Левон Хампарцумян.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия

Общество

Близо 30% от учителите до 7. клас имат нужда от допълнителна подготовка, за да обучават учениците по дигитална безопасност

Почти 1/3 от българските преподаватели в начален и прогимназиален етап посочват, че имат нужда от допълнителни ресурси, за да обучават учениците за дигиталната безопасност. Данните са от анкета, проведена сред близо 400 учители от цялата страна. Допитването е част от програмата „Безопасен интернет“, която се реализира от издателство „Клет България“ в партньорство с Yettel и Националния център за безопасен интернет. Тя осигурява на учителите безплатни материали и разработени тематични уроци за използване в клас, достъпни в образователната платформа iZZI на издателство „Клет България“.

В рамките на инициативата са създадени интерактивни уроци за ученици от 1. до 7. клас, които включват теми като разпознаване на вредно онлайн съдържание; „нетикет“ или правила за поведение в интернет; баланс между времето, прекарано онлайн и офлайн; тормоз в училище и в интернет; безопасност в социалните медии и общуване с непознати в мрежата.

Справката от допитването сочи, че близо 2/3 от учителите са се възползвали от готовите ресурси в платформата iZZI и са организирали занятия, посветени на защитата във виртуалния свят. Основните предизвикателства, които срещат преподавателите, са доверчивостта на децата в интернет и трудното осъзнаване, че виртуалната среда крие реални опасности. Учителите, включили се в анкетата, признават, че не се чувстват достатъчно подготвени по темата и хорариумът в училище не достига, за да бъдат обхванати всички аспекти в по-голям детайл.

В отговор на тези притеснения бе организирана онлайн среща под формата на дискусия. Лекторът от Националния център за безопасен интернет – Антоанета Василева, обясни как всеки преподавател може да адаптира уроците спрямо знанията и нуждите на учениците.

Чрез примери от класните стаи тя даде насоки на учителите за справяне с най-честите трудности и показа различни добри практики.

„Тази среща беше особено полезна не само за учителите, но и за нас, защото ни даде ценна обратна връзка за трудностите, които те срещат при провеждането на уроците. Видимо и в резултатите от анкетата е, че все още някои преподаватели не се чувстват уверени да водят часове по темите за дигиталната безопасност и с тези материали и дискусии се стараем да ги подкрепим“, разказва Антоанета Василева, координатор на Националния център за безопасен интернет.

Според педагозите учениците имат интерес към такъв тип информация и участват активно, когато съдържанието е поднесено по подходящ за възрастовата група начин. Именно такава е концепцията на програмата „Безопасен интернет“ – дигитални материали, съобразени с темите и интересите, които вълнуват децата от 1. до 7. клас. Подрастващите са особено възприемчиви към видеa и интерактивни елементи и упражнения – учениците се научават да разграничават онлайн от офлайн средата, както и истина от измама, да изграждат критерии на кого и до колко могат да се доверяват. Нещо повече – някои преподаватели коментират, че надграждат предоставения в рамките на програмата материал, като интегрират реални примери от живота в училище.

„Радваме се, че учителите участваха активно в дискусията и голяма част от тях споделиха положителните си впечатления от разработените ресурси. В програмата „Безопасен интернет“ се стараем да представяме темите по максимално удобен за преподавателите и атрактивен за децата начин, като използваме оптимално възможностите на нашата дигитална образователна платформа iZZI, допълва Магдалена Тодорова, търговски и маркетинг директор в издателство „Клет България“.

Тази година инициативата ще бъде надградена с нови уроци за 8., 9. и 10. клас. Те ще включват въпроси, свързани с поведението на тийнейждърите в онлайн среда – разпознаване на фалшиво и манипулативно съдържание, онлайн флиртове и разговори с непознати.
Подкрепата на програмата „Безопасен интернет“ е част от усилията на Yettel да овластява учителите, а чрез тях и децата, да се справят сами с опасностите в онлайн пространството. Вече 18 години телекомът работи активно в тази посока, като си поставя за цел ежегодно да ангажира над 40 000 деца по темата и да подпомага поне 10 000 души в придобиването и разширяването на техните дигитални способности.

Източник: Offnews.bg

Виж цялата статия
Advertisement
Българияпреди 44 минути

Младеж на 19 години блъсна с автомобил двама пешеходци във Върбица, съобщиха от полицията в Шумен

Българияпреди 47 минути

Мъж на 32 години предаде пари и злато от телефонна измама на полицията в Стара Загора

Българияпреди 53 минути

Тялото на 65-годишна жена е открито на северния плаж в Бургас

Българияпреди 53 минути

Правоприлагащи органи от България и Турция започнаха в Бургас съвместно обучение по проект за борбата срещу нелегалната миграция

Святпреди 55 минути

Индия и Пакистан са на ръба на война

Българияпреди 57 минути

Криминално проявен е задържан, след като оставил краден автомобил на кръгово кръстовище в Сливен и побягнал

Българияпреди 58 минути

През 2024 година в област Хасково са загинали четирима души при 55 трудови злополуки

Обществопреди един час

Още три дни винетки на старите цени

Българияпреди един час

Полицаи задържаха 21-годишен шуменец, отправил с нож закани и заплахи към ученик в училище в града

Спортпреди един час

Дисциплинарно-наказващият орган към Националната баскетболна лига санкционира Миньор 2015 с един мач без публика

Българияпреди един час

Евелин Банев – Брендо получи присъда от над десет години затвор за престъпления по дела в три държави

Спортпреди един час

Кимия Ализаде спечели сребърен медал на турнира по таекуондо Купата на президента в Адис-Абеба

Бизнеспреди 3 дни

Сигналите за рецесия светят в червено за американската икономика

Балканипреди 4 дни

1,5 милиона сгради в Истанбул са смятани за рискови при земетресение

Българияпреди 3 дни

Частните съдебни изпълнители искат законодателни промени за търговските арбитражи

Българияпреди 3 дни

Страшно е, когато се поставя под въпрос членството на България в НАТО и ЕС, каза Петър Стоянов

Политикапреди 5 дни

ДСБ: Киселова да подаде оставка заради тениската с реклама на хазарт

Българияпреди 5 дни

Заради интензивния дъжд в южните райони на София се е стигнало до запушване на част от шахтите по бул. „Цар Борис III“

Икономикапреди 4 дни

Няма риск от воден режим в Бургаско, каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов

Балканипреди 3 дни

Хърватите имат повече доверие на социалните мрежи, отколкото на държавните институции, сочи проучване

Обществопреди 3 дни

Скандал и полиция в сградата на Метрополитен, Спаси София спря заседание на Борда

Обществопреди 3 дни

Нотариусите ще имат електронен достъп до удостоверенията за данъчна оценка и за наследници

Балканипреди 3 дни

Турска компания ще произвежда бронирани машини в Румъния

Българияпреди 3 дни

Кампанията „Капачки за бъдеще“ организира пролетна акция в Стара Загора

Новини