Общество
Омбудсманът настоява въвеждането на предмет ‘Религия и добродетели’ да стане след обществен дебат

Институцията на омбудсмана настоява въвеждането на предмет „Религия и добродетели“ в учебната програма да стане след обществен дебат, за да бъде постигнат консенсус по темата и да се гарантира светският характер на образованието, както е по Конституция.
Общественият защитник е изпратил писмо до министъра на образованието и науката Красимир Вълчев с настояването да бъде предоставена изчерпателна публична информация по повод намерението на МОН.
Поводът за писмото са сигнали и жалби на родители и граждани, в които те настояват за отговори. Хората изразяват различни позиции – от категорично несъгласие до пълна подкрепа на изучаването на религия и съобщават за създадени петиции (против задължителното изучаване на религия и в подкрепа на задължителното изучаване на религия), подписани от хиляди граждани, посочват от институцията.
„В писмата си гражданите изразяват безпокойство относно гарантирането на светския характер на образованието, както и на свободата за избор на вероизповедание, религиозни и атеистични възгледи. Поставят важни въпроси, свързани със съвместяването на религиозното образование и светския характер на образованието, с гарантирането на свободата на избор на учениците и родителите им, безпристрастността и неприкосновеността на възгледите на учениците, създаването на условия за зачитане волята на учениците и родителите им по отношение на религиозното обучение, организацията и кадровото обезпечаване на обучението по различните програми“, пише главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев до министъра.
Той посочва още, че има граждани, според които обучението по религия ще формира у учениците морална и ценностна система и ще съхрани българската национална идентичност.
„Като независима правозащитна институция, институцията на националния омбудсман следи с внимание случващото се в образователната система и в съответствие с правомощията си настоява пред отговорните институции в своите действия да гарантират спазването на правата на гражданите, част от които е светският характер на образованието, гарантиран от Конституцията на Република България. Обучението в българските училища е на основата на неконфесионална програма и в съответствие с принципите на секуларната държава. То е светско, неутрално и е в съответствие с принципа на разделение между църква и държава, залегнал в Конституцията“, подчертава Авджиев.
И обръща внимание на факта, че през последните години със Закона за предучилищно и училищно образование образователната система дава възможност на учениците да изучават предмет „Религия“ като избираем или във факултативните часове.
„Предметът „Религия“ дава знания за различни религиозни системи от културна и философска гледна точка, така че учениците да познават световните религии като част от човешката история и култура, както и насърчава толерантността и междукултурния диалог“, пише още Авджиев.
Същевременно той обръща внимание, че към момента липсва яснота какъв ще бъде обхватът на темите и съдържанието на учебния предмет „Религия и добродетели“.
Посочва, че въпреки намерението на МОН по предмета да не бъдат поставяни оценки, както и учениците да имат избор от 3 варианта при изучаване на религия в училище, няма достатъчно информация как ще се случва това на практика.
Айсун Авджиев подчертава, че гражданите са обезпокоени и питат какво ще включват учебните програми по предмета в различните класове, как ще бъдат защитени правата на учениците от различни вероизповедания и на тези, които са атеистично настроени, как ще се гарантира светският характер на образованието и обучението в училище, включително дали има подготвени преподаватели по този предмет.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
България и Европа по пътя на енергийната независимост

Представете си свят, в който няма замърсяване, причинено от добива и горенето на въглища. Свят, където енергията не ни разболява, не вреди на околната среда и е достъпна за всички. Това е възобновяемата енергия. Целта на Европа – развитие на зеления преход с хоризонт до 2050 година, производствата да станат въглеродно неутрални, а Европейският съюз – независим от външни за него енергийни източници.
По думите на Кристиян Димитров от Грийнпийс-България, икономиката ни се счита за една от най-енергоемките за единица продукция в Европа. Ако инвестициите за нови реактори на АЕЦ „Козлодуй“ бъдат насочени към енергийна ефективност, тя би довела до значителен спад на национално ниво в необходимостта от електрическа и топлинна енергия.
Също така децентрализацията и демократизацията на енергийния пазар биха допринесли за производството на енергия близо до мястото на консумация, като така ще намалеят загубите по преноса. Държавите от ЕС пък ще могат да свържат своите инсталирани мощности за производство на електроенергия, като купуват и продават по-евтино енергия.
За да се случи така необходимият енергиен преход по един устойчив начин, от WWF България са направили обследване на местно ниво на базовия потенциал на вече нарушените терени и урбанизираните такива за развитие на ВЕИ инфраструктура за енергия от вятър (на суша) и слънце.
По думите на експерта Магдалена Кирчева, фокусът на изследването са териториите, които не са с висока екологична чувствителност.
По данните от базовия анализ на Грийнпийс-България, нарушените терени в границите на област Благоевград са 470 броя с обща площ от 1363 ха. В рамките на областта има и три терена с приключила рекултивация с обща площ от 25 ха. Нарушените терени, които са подходящи за соларна енергия, са 81 броя с обща площ от 138 ха, като в рамките на област Благоевград няма идентифицирани нарушени терени, подходящи за вятърна енергия.
Професионалната гимназия в град Бобов дол е една от малкото в България, които предлагат специалност за професионално обучение, чрез която се реализира световната екологична стратегия – увеличаване на относителния дял за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници.
Училището е наследник на Техникума по минна промишленост, а от две години в него на голям интерес се радва новата паралелка – ВЕИ, която въвежда учениците в тази професия на бъдещето. Минните паралелки са забравени, а интересът на младите хора е пренасочен към технологии като слънчеви панели, колектори и термопомпи.
Директорът на гимназията Татяна Костадинова е категорична, че тази специалност ще направи възпитаниците ѝ конкурентни на пазара на труда.
Геотермалната енергия има потенциала да задоволи 15% от световното търсене на електроенергия до 2050 г., ако тенденцията в намаляването на разходите продължи. България има огромен геотермален енергиен потенциал, който може да ускори прехода на страната ни към модерна и устойчива икономика, да създаде работни места и да ни позиционира като бъдещ европейски лидер в приложенията на възобновяеми технологии, като ще помогне на страната ни да постигне крайната цел за въглеродна неутралност.
В Сапарева баня се намира най-горещият минерален извор на Балканите и един от най-топлите в Европа. Температурата му е около 103.8 градуса по Целзий и е най-голямата атракция в района. Високите градуси на минералната вода се използват от 2002 година за отопление на обществените сгради в града с геотермална енергия, каза кметът Калин Гелев.
През първата половина на миналата година 74% от енергията, произведена в Европейския съюз, е получена без газови емисии, докато 9% идва от въглища и 1% – от газ. Според Кристиян Димитров от Грийнпийс процедурите в България за бизнеса се подобряват, но не така стои въпросът с възможността хората сами да произвеждат енергията си.
Според инж. Гийом Керлеро де Росбо, ръководител на екологични изследвания в Институт Русо, който работи активно в посока енергиен и екологичен преход, въпросът за енергийната автономия понастоящем е проблем в много европейски страни, особено с оглед на ситуацията в Украйна. По думите му единственият начин да спечелим енергийна автономия би бил:
– да намалим потреблението си, защото най-добрата енергия все още е тази, която не консумираме;
– да електрифицираме възможно най-много приложения, защото вече знаем как да произвеждаме електричество у дома;
– да произвеждаме това електричество с нисковъглеродни технологии – обикновено от възобновяема енергия (слънчева и вятърна), и евентуално допълнително – това е политическо решение – с ядрена енергия.
Подкастите от поредицата „Европа утре“ са съдържание, предоставено от
“ target=“_blank“>европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с OFFNews.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Гроздан Караджов ще сключи договор за доставка на 35 нови електрически влака
Снимка alstom.com
Влак на Alstom
Правителството даде съгласие министърът на транспорта Гроздан Караджов да подпише договор за доставка на 35 едноетажни нулевоемисионни електрически мотрисни влака.
Договорът се сключва между Министерството на транспорта и съобщенията и консорциум „БУЛЕМУ“, който включва Alstom Transport S.A. (Romania), Alstom Ferroviaria SpA и “РВП ИНВЕСТ” ЕООД. Проектът е част от инвестициите по Националния план за възстановяване и устойчивост.
„С цел максимално усвояване на средства от НПВУ и минимизиране на разходите от държавния бюджет, едновременно с подписването на основния договор, ще бъде подписано и допълнително споразумение, одобрено от Европейската комисия, според което 12 от влаковете, на стойност 363 314 981 лева, ще бъдат финансирани от НПВУ. Останалите 23 електрически мотрисни влака на стойност 696 400 000 лева ще бъдат включени в Социалния план за климата на Република България съгласно Регламент (ЕС) 2023/955“ – съобщават от правителствената пресслужба.
С приемането на решението се осигурява временен безлихвен заем на Министерството на транспорта и съобщенията в размер на 278 600 000 лева за покриване на авансово плащане по договора.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
Общество
Увеличава се издръжката за обучение на студентите в 48 направления

Увеличават се средствата, които държавата предоставя за издръжка на студентите в 48 професионални направления, реши Министерският съвет.
Промените ще обхванат близо 140 000 студенти и докторанти в държавните висши училища. Необходимите средства за увеличение на издръжката им са в индикативен размер от 41 млн. лева и са разчетени в проекта на Закона за държавния бюджет.
С решението се повишават коефициентите за отделните професионални направления, по които се умножава базовата издръжка от 719 лева на студент.
С промените се продължава политиката, заложена в Стратегията за развитие на висшето образование, за концентриране на финансирането в професионалните направления и висшите училища, получили по-висока оценка за качество и съответствие с потребностите на пазара на труда, преструктуриране към професионални направления, за които се очаква бъдещ недостиг от кадри и насърчаване на профилната оптимизация.
Измененията ще намалят разликата между професионалните направления с най-ниски и най-високи нормативи, което ще увеличи делът на средствата за приоритетни направления и специалности.
С увеличението на нормативите за издръжка на обучението се осигуряват и необходимите средства за повишение на възнагражденията на академичния състав в държавните висши училища за достигане на средна брутна заплата не по-малка от 180% от средната брутна за страната.
Със същото решение се променя и Постановление № 328 за определяне на средствата от държавния бюджет за издръжка на обучението в държавните висши училища в зависимост от комплексна оценка за качеството на обучението и съответствието му с потребностите на пазара на труда.
С измененията ще се намали разликата между размерите на коефициентите, които получават класираното на първо място виеше училище и тези на следващите места.
Виж още за:
Източник: Offnews.bg
-
Балканипреди 7 дни
КНА: Според кипърския финансов министър трябва да се предложи структуриран диалог между ЕС и САЩ относно митата
-
Балканипреди 1 седмица
ХИНА: Десет години от регистрацията на първото защитено наименование на хърватски продукт в ЕС
-
Балканипреди 7 дни
Модернизацията на румънската ВВС база „Михаил Когълничану“ има за цел да я превърне в регионален стратегически център на НАТО
-
Политикапреди 1 седмица
Доган обяви, че колективното тяло на ДПС страда. И поиска промени в ръководството (Видео)
-
Обществопреди 1 седмица
Рибата си отдъхва, риболовът е забранен от днес
-
Святпреди 7 дни
Русия пренебрегва американското предложение за прекратяване на ударите по въздух, вода и суша, заяви Зеленски
-
Святпреди 4 дни
Иран и САЩ започнаха в Рим втория кръг преговори за ядрената програма на Ислямската република
-
Политикапреди 1 седмица
Иван Костов: Тази война няма да свърши скоро